کابل لانچ فیبرنوری

یکی از تجهیزات شبکه فیبرنوری که امروز در بانک فیبرنوری به طور مفصل به شرح آن درمقاله ی زیرتحت عنوان کیبل لانچ فیبرنوری (cable launch) چیست یا کابل لانچ فیبرنوری می‌پردازیم. قبلا در مقاله ی تست OTDR  به طور مفصل درمورد دستگاه OTDR  و تست  OTDR  صحبت کردیم، کیبل لانچ فیبر نوری یا کابل راه‌اندازی فیبرنوری نیز مرتبط به مبحث OTDR و تست OTDR است.
ابتدا توضیحاتی در ارتباط با تست OTDR میدهیم سپس به کابل لانچ فیبرنوری می‌پردازیم .

کابل لانچ

تست  OTDR

واژه OTDR مخفف عبارت Optical Time Domain Reflectometer  به معنای بازتاب سنجی نور در حوزه ی زمان است. ازتست OTDR ، تستی است که برای عیب یابی در شبکه های نوری و اطمینان از اتصال صحیح کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد .

کابل لانچ فیبرنوری

کابل لانچLaunch Cable یا کابل راه اندازی، برای اتصال دادن دستگاه OTDR به لینک فیبر استفاده می‌شود. لانچ کابل ها عموما دارای جعبه هایی هستند که خاصیت ضدرنگ و ضدخورندگی دارند. کیبل لانچ های موجود درسطح بازار با کانکتورهای مختلف عرضه و ارائه شده‌اند که این کانکتورها اعم از SC و FC و SC با پولیش های APC و UPC می‌باشد.

دلیل استفاده از کابل لانچ فیبرنوری

برای اطلاع از میزان افت واقعی در متراژهای کوتاه از یک حلقه تار فیبرنوری با نام کابل لانچ یا لانچ کیبل یا کابل راه‌اندازی استفاده می‌کنند. این کابل لانچ های فیبرنوری در متراژهای 500 الی 2500 متر استفاده می‌شوند، اما نکته قابل توجه این است که لانچ‌ کیبل‌ها در ظاهر به شکل یک کابل پچ یک متری هستند. تکنولوژی به کار رفته در این کابل‌ها طوری است که ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ متر کور فیبر نوری را در خود جای داده‌اند. این متراژ فیبر موجب افزایش متراژ طول کابل و کاهش DEAD ZONE یا ناحیه مرده گشته و بر اساس آن میزان افت واقعی کابل به ازای هر کیلومتر را نشان می‌دهد.

 

تعریف عبارت DEAD ZONE

کابل لانچهنگامی که می‌خواهیم یک کابل فیبرنوری را با دستگاه OTDR تست کنیم، OTDR پالس های نوری را درون فیبر می‌فرستد و با استفاده از انعکاس برگشتی که به موجب وجود عیب در فیبر بوجود آمده است، محل نقص کابل را می‌یابد.

حال اگر بخواهیم یک فیبر نوری با متراژ زیر 500 متر را تست کنیم، OTDR سیگنال نوری قوی و قدرتمندی را درون اتصالات ارسال می‌کند. به دلیل پایین بودن متراژ کابل پهنای پالس سیگنال های نوری افزایش می یابد، که این امر ناحیه کور و نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار می دهد.

به متراژی که کابل فیبرنوری برای درست بودن تست OTDR کم دارد ناحیه ی مرده یا DEAD ZONE می‌گویند.

تعریف Launch Cable

برای آنکه اثر OTDR را در هنگام تست به حداقل برسانیم، یک فیبرنوری با طول کافی بین OTDR و فیبری که قرار است آزمایش شود اضافه می‌شود که نام این کابل launch cable یا کابل راه‌اندازی است. همانطور که در قسمت فوق به توضیح آن پرداختیم فیبر لانچ، فیبری با طول کافی (۵۰۰ یا ۱۰۰۰ متر است) که در قالب یک فیبر یک متری قرار دارد و ناحیه مرده OTDR را پوشش می‌دهد. در نتیجه دقت تست یا آزمایش را بالا می‌برد. لانچ کیبل ها توسط کانکتورهایی که دو سر آن قرار داده می‌شود به فیبر و دستگاه OTDR وصل می‌شوند.

برای گرداوری مقاله ی فوق از سایت efibertools استفاده شده است.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

3 دیدگاه برای “لانچ کیبل فیبرنوری چیست ؟

 1. فرید سعدتمند گفته:

  سلام. ممنون بابت مطالب. سوالی برای من پیش اومده اینکه کابل فیبر نوری باید حداقل چه متراژی داشته باشد تا برای تست OTDR نیازی به لانچ کیبل نباشد؟

  • خانم مهندس رضایی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبر نوری و شبکه
   پاسخ این سوال به طول موج ارسالی بستگی دارد.بسته به طول موج ارسالی که میتواند 1310 یا 1550 یا 1625باشدو معمولا به صورت نرمال 1310 رنج کارکرد میباشد.در این طول موج زیر متراژ 100 متر کابل فیبر نوری, قابلیت ارسالی تضعیف و دریافت میزان افت به طور منطقی توسط دستگاه OTDR (در صورت ارسال و دریافت) وجود ندارد و یا به صورت درست و واقعی در OTDR خروجی نمیدهد. به این دلیل از لانچ کیبل جهت محاسبه تضعیف به صورت واقعی استفاده میکنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟