FTTH چیست ؟ آشنایی با انواع تجهیزات FTTH

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTHدر این مقاله که توسط بانک فیبر نوری نوشته شده است به این موضوع که FTTH  چیست، انواع تجهیزات FTTH و موارد استفاده از تکنولوژی FTTH می پردازیم.

لازم است قبل از بررسی FTTH  با مفهوم FTTX آشنا شویم.

FTTX چیست ؟

در کل دنیا برای انتقال اطلاعات روش‌های مختلفی وجود دارد. اما همزمان با پیشرفت تکنولوژی و گذر زمان و نیاز به سرعت‌های بالاتر، روش‌ها و تکنولوژی‌های مختلف و جدیدتری جایگزین سیستم‌های قدیمی شدند. یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های روز که سرعت بالاتری را نسبت به شبکه‌های مسی در اختیار ما قرار می‌دهد، انتقال اطلاعات به وسیله‌ی فیبرنوری است. با اتصال فیبرنوری به خانه‌ها، ادارات و ساختمان‌ها می‌توان سرویس‌های بسیار متنوعی مانند اینترنت پرسرعت، تلفن، شبکه‌های صوتی و تصویری و  تلویزیونی را روی آن انتقال داد.

Fiber to the X) FTTX) به ساختارها و روش‌های مختلف انتقال سیگنال به واسطه فیبر نوری، همراه با کابل مسی اشاره می‌کند. FTTX که مخفف عبارت Fiber To The X می‌باشد به معنای اتصال فیبر به نقطه X است که این X می‌تواند مکان‌های مختلفی باشد. سرویس FTTX روی یک کور فیبرنوری ارائه می‌شود که این تک کور وارد اسپلیتر شده و به تعدادی که مورد نیاز است انشعاب گرفته می‌شود.

از جمله این مدل از ساختارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 1.  Fiber to the Curb)  FTTC)
 2. Fiber to the Building) FTTB)
 3. Fiber to the Cabin)  FFTCAB)
 4. Fiber to the Active node)  FTTN)
 5. FTTH (Fiber to the home)
 6. Fiber to the Office) FTTO)
 7. و…..

توضیحات بیشتر درباره FTTH

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH
Fiber to the home

Fiber to the Home) FTTH) و Fiber to the Office) FTTO) تنها ساختارهایی هستند که به صورت کامل توسط فیبر نوری پیاده سازی می‌گردند.

در ساختار FTTH، فیبرنوری از مرکز تلفن محلی (OLT) تا تجهیزات مشترک ( ONT) ادامه می‌یابد، این ساختار حالت ایده آل برای مشترک خواهد بود.

تکنولوژی FTTH که معنی لغوی آن فیبر تا درب خانه است، گاهی با اصطلاح ( FTTP (fiber-to-the-premises  به معنی فیبر در محل نیز یاد می‌شود.

تعریف کاربردی و تخصصی FTTH

تکنولوژیFTTH به نصب و استفاده از فیبرنوری از یک گره یا نقطه مرکزی، به طور کاملا مستقیم به ساختمان‌های شخصی مثل خانه‌ها، ساختمان‌های آپارتمانی و …، برای ارائه سرعت دستیابی به اینترنت بی‌سابقه‌ اطلاق می‌شود. FTTH به طور چشمگیری سرعت اتصال کاربران به اینترنت را در قیاس با فناوری‌های دیگر که برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌شود افزایش می‌دهد. FTTH یک تکنولوژی بسیار قابل اعتماد و کاراست و برتری و مزیت‌های زیادی نسبت به فناوری‌های کنونی دارد.

مزیت‌های تکنولوژی FTTH

برخی از مزیت‌های تکنولوژیFTTH شامل پهنای باند بالا، امنیت بیشتر و است، همین امر موجب شده است که تکنولوژی FTTH در کشورهای مختلف بسیار محبوب شود و با سرعت بسیار زیاد در حال توسعه باشد. مزیت اصلی FTTH یا fiber-to-the-premises FTTP این مساله است که امکان اتصال پرسرعت تر در فاصله های بیشتری نسبت به کابل‌های Twisted Pair، خطوط DSL یا کابل کواکسیال را دارد. برای مثال یک زوج سیم مسی توانایی انتقال 6 تماس تلفنی را دارد اما یک زوج فیبر می تواند 5/2 میلیون تماس تلفنی را به صورت همزمان انتقال دهد.

سرویس‌های قابل ارائه FTTH در ساختار GPON معروف به سرویس‌های Triple Play هستند که به این معنی است که هر سه نوع سرویس Voice ،Video و Data در این ساختار قابل ارائه هستند. رویه‌های متفاوت در حوزه فناوری اطلاعات و IT همگی نیازمند یک زیرساخت مطمئن و پهنای باند بالا هستند. از جمله‌ی این رویه‌ها می‌توان به رایانش ابری، Big Data، اینترنت اشیاء و …. اشاره کرد.
تکنولوژی FTTH به کاربران این امکان را می‌دهد تا ارتباطات سرویس‌های خود را دسته بندی کنند. به‌ عنوان مثال یک کاربر می‌تواند تلفن، ویدیو، صوت، تلوزیون و هر نوع دیگر از stream داده های دیجیتال را با استفاده از ارتباط پهن باند FTTH تامین کند.

مقایسه سرعت و هزینه راه‌اندازی تکنولوژی FTTH

تکنولوژی  FTTH وعده اتصال به اینترنت تا سرعت (100 مگابیت در ثانیه) تا حدود ۱۰ برابر سریعتر از مودم کابلی معمولی یا DSL (اتصال مشترکین دیجیتال) را می‌دهد اما نکته‌ی بسیار قابل توجه که در اجرا و نصب تکنولوژی FTTH باید در نظر گرفت مبحث هزینه های FTTH است، زیرا تکنولوژی FTTH نیاز به نصب مجموعه‌ای از کابل‌های جدید برای اتصال کاربران به فیبرهای نوری موجود را دارد. از این رو هزینه‌ی آن نسبت به سایر روش‌ها (هم برای اپراتورها و هم برای کاربران) گران تمام می‌شود. فیبرنوری از مرکز تلفن محلی (OLT) تا تجهیزات مشترک (ONT) ادامه پیدا می‌کند و به این واسطه خدمات لازم را ارائه می‌کند. ارتباطات پهن باند FTTH معرف ارتباطات کابل فیبرنوری برای همه‌ی مکان ها به صورت اختصاصی است.

انواع تجهیزات FFTH

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH

تجهیزات مورد استفاده در FTTH چیست ؟

دستگاه (OLT (Optical Line Terminal در تجهیزات FTTH 

 دستگاه OLT که یکی از تجهیزات FTTH است، در شرکت‌های مخابراتی یا در مراکز مخابرات ساختمان‌ها و مجتمع‌ها نصب می‌شود. دستگاه سوئیچ OLT در تجهیزات FTTH در مرکز مخابرات قرار می‌گیرد و وظیفه‌ی آن دریافت و ارسال اطلاعات هزاران یوزر به شبکه گسترده شهری و بین شهری است. این دستگاه، میان مودم‌های ONT و سرویس دهنده‌ها ارتباط برقرار می‌کند.

مهمترین و اصلی‌ترین وظیفه‌ی دستگاه OLT برنامه ریزی، زمانبندی (Scheduling) و کنترل ترافیک و تخصیص پهنای باند است، که این کار می‌تواند در شرکت مخابرات و کنترل کاربران یک منطقه یا در ساختمان و کنترل مودم‌های آن مجموعه صورت گیرد.

 این دستگاه سوئیچ Uplink های FE/GE/10GE و E1/STM-1 دارد که توسط آن ها پهنای باند دیتا و همچنین Voice را دریافت می‌کند و در قسمت Downlink پورت‌های xPON وجود دارد که به سمت مشترک می‌روند. هر پورت این سوئیچ می‌تواند تعداد زیادی ONT را تغذیه کند. کابل‌های خروجیِ پورت‌های آن‌ها نیز به داخل ODF در تجهیزات FTTH وصل می‌گردند. ODF یا Optical Distribution Frame، در تجهیزات FTTH کابینتی است که به منظور مدیریت بهتر کابل کشی استفاده می‌شود.

 OLT در تجهیزات FTTH دارای دو عملکرد اصلی زیر است:

 • تبدیل سیگنال‌های استاندارد مورد استفاده توسط ارائه کننده سرویس FiOS به فرکانس و فریم استفاده شده توسط سیستم PON
 • هماهنگ سازی چندگانه بین دستگاه‌ تبدیل ONT، واقع در محل مشتریان

نمونه دستگاه OLT - انواع تجهیزات FTTH

OLT در تجهیزات FTTH شامل موارد زیر می‌باشد:

 • یک واحد پردازش مرکزی CPU
 • کارت شبکه‌های نوری پسیو
 • ورودی کارت روتر (GWR)
 • ورودی کارت شبکه صوتی (VGW).

دستگاه Splitter فیبر نوری در تجهیزات FTTH:

همان طور که در قسمت بالا به آن اشاره شد سرویس FTTH بر روی یک کور از فیبر نوری ارائه می‌شود که نحوه‌ی عملکرد به این صورت است که این تک کور به قطعه‌ای پسیو به نام اسپلیتر که در مقاله ای به نام اسپلیتر نوری چیست کامل به شرح آن پرداخته ایم، وارد می‌شود. وظیفه‌ی اسپلیتر نوری در تجهیزات FTTH این است که این تک کور فیبرنوری را به تعداد مختلفی نقطه منشعب کرده و متصل نماید.

اسپلیتر ها دارای تعداد پورت مختلف از ۲ پورت الی ۱۲۸ پورت هستند. پهنای باند مختص یک کور اصلی بین این تعداد پورت‌ها تقسیم می‌شود، بنابراین انتخاب تعداد پورت اسپلیتر در تجهیزات FTTH بستگی به تعداد مشترکین و پهنای باند آنها دارد. طبق توضیحات بالا هر پورت OLT در تجهیزات FTTH می‌تواند به تعداد زیادی کاربر سرویس دهد. این کار انشعاب یک پورت به تعداد زیادی کاربر توسط اسپلیتر انجام می‌شود. اسپلیترها نور وارد شده را به سمت فیبرهای خروجی هدایت می‌کند.

در اسلاید شو زیر تعدادی از اسپلیتر های موجود در بانک فیبر نوری را مشاهده میکنید برای دریافت قیمت با مشاورین ما در بانک فیبر نوری تماس بگیرید .

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟