FTTH چیست ؟ آشنایی با انواع تجهیزات FTTH

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTHدر این مقاله که توسط بانک فیبر نوری نوشته شده است به این موضوع که FTTH  چیست و انواع تجهیزات FTTH و موارد استفاده از تکنولوژی FTTH  میپردازیم .

لازم است قبل از بررسی FTTH  با مفهموم FTTX آشنا شویم.

FTTX چیست ؟

 در  کل  دنیا  برای  انتقال  اطلاعات  روش  های  مختلفی  وجود  دارد  اماهمچنان  با  پیشرفت  تکنولوژی  وگذر  زمان  و   نیاز  به سرعت های بالاتر روش ها و تکنولوژی های مخنلف و جدیدتری جایگزین  سیستم های قدیمی میشود یکی ازجدید ترین تکنولوژی های روزکه سرعت بالاتری ازشبکه های مسی رادراختیارماقرار میدهد انتقال اطلاعات به وسیله ی  فیبرنوری میباشد .

بااتصال  فیبرنوری  به  خانه ها، ادارات وساختمان ها می توان سرویس های بسیار متنوعی مانند اینترنت  پرسرعت، تلفن، شبکه های  صوتی و تصویری و  تلویزیونی  را  روی آن میتوان  انتقال داد.

Fiber to the X) FTTX) به ساختارها و روش های مختلف انتقال سیگنال به واسطه فیبر نوری همراه با کابل مسی اشاره می کند. FTTX که مخفف عبارت Fiber To The X می باشد به معنای اتصال فیبربه نقطه X میباشدکه این X می تواند مکان های مختلفی باشد. سرویس FTTX روی یک کور ازفیبرنوری ارائه میشودکه  این تک کور وارد،اسپلیتر شده وبه تعدادی که مورد نیاز است انشعاب گرفته می شود.

از جمله این مدل از ساختارها می توان به موارد زیر اشاره کرد

 1.  Fiber to the Curb)  FTTC)
 2. Fiber to the Building) FTTB)
 3. Fiber to the Cabin)  FFTCAB)
 4. Fiber to the Active node)  FTTN)
 5. و…..

FTTH چیست ؟

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH
Fiber to the home

Fiber to the Home) FTTH) و  Fiber to the Office) FTTO)  تنها ساختارهایی هستند که به صورت کامل توسط فیبر نوری پیاده سازی می گردد.

در ساختار FTTH ، فیبرنوری از مرکز تلفن محلی (OLT) تا تجهیزات مشترک ( ONT) ادامه می یابد این ساختار حالت ایده آل برای مشترک خواهد بود.

تکنولوژی FTTH که معنی لغوی آن به معنی فیبر به خانه میباشد که از آن گاهی با اصطلاح ( FTTP (fiber-to-the-premisesبه معنی فیبر در محل نیز استفاده میشود.

تعریف کاربردی و تخصصی FTTH :

تکنولوژیFTTH به نصب واستفاده ازفیبرنوری ازیک گره یانقطه مرکزی به طورکاملامستقیم به ساختمانهای شخصی مثل خانه ها، ساختمان های آپارتمانی و … برای ارائه بی سابقهی  سرعتی  بالا  برای دسترسی به اینترنت میباشد . FTTH به طور چشمگیری سرعت اتصال کاربران به اینترنت  را در قیاس  با فناوری های دیگر که برای دسترسی به اینترنت استفاده می شود افزایش می دهد. FTTH یک تکنولوژی بسیار قابل اعتماد و کارا  می باشد و برتری و مزیت های زیادی نسبت به فناوری های کنونی دارد.

مزیت های تکنولوژی FTTH :

برخی از مزیت ها مثل پهنای باند بالا، امنیت بیشتر و میباشد . همین علت موجب شده است که تکنولوژی  FTTH در کشورهای مختلف بسیار محبوب شود و با  سرعت بسیار زیاد در حال توسعه می باشد.

مزیت اصلی FTTH یا fiber-to-the-premises FTTP این مساله است که امکان اتصال پرسرعت تر در فاصله های بیشتری نسبت به کابلهای Twisted Pair، خطوط DSL یا کابل کواکسیال را دارا می باشد. برای مثال یک زوج سیم مسی توانایی انتقال ۶ تماس تلفنی را دارد اما یک زوج فیبر می تواند ۵/۲ میلیون تماس تلفنی را به صورت همزمان انتقال دهد.

سرویس های قابل ارائه FTTH در ساختار  GPON معروف به سرویس های Triple Play هستند که به این معنی است که هر سه نوع سرویس Voice،Video و Data در این ساختار قابل ارائه هستند.

رویه های  متفاوت در حوزه فناوری اطلاعات و IT همگی نیازمند یک زیرساخت مطمئن و دارای ظرفیت پهنای باند بالا میباشد .از جمله ی این دسته ها میتوان به  رایانش ابری، Big Data، اینترنت اشیاء و ….اشاره کرد .
تکنولوژی FTTH به کاربران این امکان را می دهد ارتباطات سرویس های خود را دسته بندی کنند. بعنوان مثال یک کاربر می تواند تلفن، ویدیو،صوت ،تلوزیون و هر نوع دیگر از stream داده های دیجیتال را با استفاده از ارتباط پهن باند FTTH تامین کند.

مقایسه سرعت و مقایسه هزینه ساختاری تکنولوژی FTTH :

تکنولوژی   FTTH  وعده اتصال به اینترنت تا سرعت (۱۰۰ مگابیت در ثانیه) برابر سریعتر از مودم کابلی معمولی یا DSL (اتصال مشترکین دیجیتال) می دهد اما نکته ی بسیار قابل توجه که در اجرا و نصب تکنولوژی FTTH  باید در نظر گرفت مبحث هزینه های FTTH میباشد زیرا تکنولوژی FTTH نیاز به نصب مجموعه ای از کابل های جدید برای اتصال به فیبر های نوری موجود به کاربران فردی دارد . هزینه ی کلی آن نسبت به سایر روش‌ها (هم برای اپراتورها و هم برای کاربران) گران تمام می شود.

فیبرنوری از مرکز تلفن محلی (OLT) تا تجهیزات مشترک ( ONT) ادامه پیدا میکند و به این واسطه خدمات لازم را ارائه میکند .

ارتباطات پهن باند FTTH معرف ارتباطات کابل فیبرنوری برای  همه ی مکان ها به صورت اختصاصی می باشد.

شبکه برای ارائه سرویس های ارتباطی ، شامل زیرساخت فیبر passive و تجهیزات active می باشد.

انواع تجهیزات FFTH

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH

تجهیزات مورد استفاده در FTTH چیست ؟

دستگاه (OLT (Optical Line Terminal در تجهیزات FTTH :

 دستگاه OLT در تجهیزات FTTH در شرکت های  مخابراتی یا در مراکز مخابرات ساختمان ها  و مجتمع ها نصب می شود.

 این دستگاه سوئیچ  OLT  در تجهیزات FTTH در مرکز مخابرات قرار می‌گیرد و وظیفه ی دستگاه OLT در تجهیزات FTTH دریافت و ارسال اطلاعات  و دیتای هزاران یوزر را به شبکه گسترده شهری و بین شهری که شبکه اینترنت را تشکیل می‌دهند

وظیفه دستگاه  OLT در تجهیزات FTTH ارتباط برقرار کردن میان مودم های ONT و ارتباط  دادن آنها با سرویس دهنده ها می باشد.

این مدیریت می تواند در شرکت مخابرات و کنترل کاربران یه منطقه یا در یک ساختمان و کنترل مودم های آن مجموعه باشد.

سوئیچ خطوط فیبر نوری، این دستگاه سوئیچ در تجهیزات FTTH  در مرکز مخابرات  قرار می‌گیرد و Uplink های FE/GE/10GE و E1/STM-1 دارد که توسط آن ها پهنای باند دیتا و همچنین Voice را دریافت میکند.
در قسمت Downlink پورت های xPON وجود دارد که به سمت مشترک می روند.

ارتباط با شبکه نيز میتواند از طريق يک لينک نوري پرسرعت باشد.

کابلهای خروجیِ پورتهای آن‌ها نیز به داخل ODF در تجهیزات FTTH وصل می گردند. ODF یا Optical Distribution Frame، در تجهیزات FTTH کابینتی است که به منظور مدیریت بهتر کابل کشی استفاده می شود

و وظیفه ی آن ارسال و دریافت  اطلاعات هزاران کاربر و یوزر  را به شبکه گسترده شهری و بین شهری که شبکه اینترنت را تشکیل می‌دهند به عهده دارد. هر پورت این سوئیچ می‌تواند تعداد زیادی ONT را تغذیه کند

مهمترین و اصلیترین وظیفه‌ی دستگاه OLT  برنامه ریزی کردن  و زمانبندی (Scheduling) و کنترل ترافیک و تخصیص پهنای باند میباشد .

 OLT در تجهیزات FTTH دارای دو عملکرد اصلی زیر است:

 • تبدیل سیگنال های استاندارد مورد استفاده توسط ارائه کننده سرویس FiOS به فرکانس و فریم استفاده شده توسط سیستم PON
 • هماهنگ سازی چندگانه بین دستگاه‌ تبدیل ONT، واقع در محل مشتریان
نمونه دستگاه OLT - انواع تجهیزات FTTH
FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH

OLT در تجهیزات FTTH شامل موارد زیر می‌باشد:

 • یک واحد پردازش مرکزی CPU
 • کارت شبکه‌های نوری پسیو
 • ورودی کارت روتر (GWR)
 • ورودی کارت شبکه صوتی (VGW).

دستگاه Splitter فیبر نوری در تجهیزات FTTH:

همان طور که در قسمت بالا به آن اشاره شد سرویس FTTH بر روی یک کور از فیبر نوری ارائه می شود که نحوه ی عملکرد به این صورت است که این تک کور به قطعه ای پسیو به نام اسپلیتر که درباره ی انواع اسپلیتر فیبر نوری در مقاله ای به نام اسپلیتر نوری چیست کامل به شرح آن پرداخته ایم  وارد می شود.

وظیفه ی اسپلیتر نوری در تجهیزات FTTH این میباشد که این تک کور را به تعداد مختلفی نقطه منشعب کرده و متصل نماید.

اسپلیتر ها دارای تعداد پورت مختلف از ۲ پورت الی ۱۲۸پورت می باشند.

پهنای باند مختص یک کور اصلی بین این تعداد پورت ها تقسیم می شود بنابراین انتخاب تعداد پورت اسپلیتر در تجهیزات FTTH بسته به تعداد مشترکین و پهنای باند آنها دارد.

طبق توضیحات بالا پس هر پورت OLT در تجهیزات FTTH می‌تواند ،تعداد زیادی کاربر را سرویس دهد. این کار انشعاب یک پورت به تعداد زیادی کاربر توسط اسپلیتر انجام می‌شود  اسپلیترها نور وارد شده را به سمت فیبرهای خروجی هدایت می‌کند.

در اسلاید شو زیر تعدادی از اسپلیتر های موجود در بانک فیبر نوری را مشاهده میکنید برای دریافت قیمت با مشاورین ما در بانک فیبر نوری تماس بگیرید .

معرفی برخی از اسپلیتر های نوری موجود در بانک فیبرنوری  :

کابینت ODC در تجهیزات FTTH :

کابینت­های ODC در تجهیزات FTTH برای توزیع فیبر نوری در محل ­هایی بیرون از ساختمان و بر روی سکو­های که به این خاطر در نظر گرفته شده نصب و مورد استفاده قرار می­گیرد. این کابینت­ها به منظور آرایش اتصالات فیبر به فیبر، فیبر به رابط­های مربوطه (پیگتیل) و سایر اتصالات مورد استفاده قرارمی­گیرند.

کابینت ODC در تجهیزات FTTH یک کابینت  دیواری یا Outdoor میباشد که  از یک طرف به مرکز مخابراتی متصل میباشد و از طرف دیگر نیز  به ODB متصل است که اطلاعات بیشتر ODB در تجهیزات FTTH در گزینه بعدی به شرح آن پرداخته ایم  دراین کابینت فیبر نوری به کمک اسپلیتر به ده‌ها فیبر خروجی متصل می‌گردد.

odc cabinet - انواع تجهیزات FTTH
FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH

جعبه ODB در تجهیزات FTTH:

جعبه  ODB در تجهیزات FTTH نگهدارنده ی اسپلیتر های است که در داخل ساختمان بوده و فیبر ورودی از آنجا ببن واحد ها توزیع می شود.

 جعبه ODB در تجهیزات FTTH از لحاظ ظاهری شبیه به علمک مخابراتی مسی می‌باشد هماننطور که در قسمت بالا اشاره شد  جعبه ی ODB فیبر ورودی  از ODC را به فیبرهای خروجی به سمت خانه‌ها یا کاربران هدایت می‌کنند.

بین ODB و OUTLET (پریز داخل هر واحد مسکونی)  dropcable وظیفه اتصال نوری را به عهده دارد.

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH

دستگاه ONT در تجهیزات FTTH :

انواع تجهیزات FTTH

همانطور که در قسمت OLT در تجهیزات FTTH به آن پرداتختیم شبکه های پسیو نوری از دستگاه های اکتیو نوری در ابتدا و انتهای خطوط استفاده می کنند.

دستگاه OLT در تجهیزات FTTH مسیر ترمینال شبکه ی PON می باشد .

Optical Line Terminal)OLT) در تجهیزات FTTH در مرکز مخابرات و اتاق سرور یک ساختمان نصب میشود و کل شبکه را راه اندازی می کند.

 اما  دستگاه هایی که در سمت مشترک  و یوزر نصب می شوند می توانند ONT در تجهیزات FTTH باشند.

ONT مخفف عبارت Optical Network Terminal در تجهیزات FTTH می باشند و  منظور آن دستگاهی است که در سمت مشترک در شبکه ی GPON (یا GEPON) نصب می شود.

این محصول شبیه مودم‌های رایج DSL می‌باشدکه از طریق پورت PON به شبکه FTTH متصل می‌گردد و علاوه بر تبدیل سیگنال‌های نوری فیبر به Ethernet ، قابلیت ارائه سرویس‌هایVoIP  و Wi-Fi را نیز دارد.

در FTTH یا شبکه فیبر نوری که این روزها با نام تجاری تانوما مخابرات شناخته می شود از مودم ONT در تجهیزات FTTH استفاده کنید.

تانوما چیست : شرکت مخابرات ایران اقدام به ایجاد بستری لازم برای ارائه سرویس فیبر نوری FTTH در کشور کرده است . این سرویس توسط مخابرات ،  تانوما ( تار نوری مخابرات ایران ) نامگذاری شده است.

دستگاه ONT در تجهیزات FTTH  یا مودم  ONT مثل یک مودم است که علاوه بر تعدادی پورت RJ45 که می توانند ۱۰۰*۱۰ یا ۱۰۰۰*۱۰۰*۱۰  باشند و پورت FXS، بعلاوه یک پورت پان PON دارد که به شبکه ی توزیع نوری (ODN) وصل می شود.

 مودم ONT / دستگاه ONT - انواع تجهیزات FTTH
FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH

کابل دراپ ( Drop Cable ) در تجهیزات FTTH :

دراپ فیبر نوری ۱ کور یا ۴ کور دارد که این فیبر با انعطاف بالا جهت ایجاد ارتباط از ODB به OUTLET یا پریز و راه‌اندازی شبکه FTTH به داخل ساختمان کابل کشی میشود .راجع به کابل دراپ های فیبر نوری در مقاله ی  کابل دراپ (Drop Cable) به صورت کامل و تخصصی توضیح داده شده است  .

 به دلیل متفاوت بودن نوع دسترسی که در هر پروژه ممکن است وجود داشته باشد  کابل دراپ ها دارای دو نوع داخلی و بیرونی Indoor/ Outdoor است.

در اسلاید شو زیر برخی دراپ کابل های موجود در بانک فیبر نوری نمایش داده است برای دریافت قیمت روز یا استعلام موجودی با مشاوران ما در بانک فیبر نوری تماس بگیرید .

این مقاله توسط بانک فیبر نوری نوشته شده است و برای گردآوری اطلاعات موجود در این مقاله  از سایت های fiberopticshare.comو alibaba.comاستفاده شده است .

 

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
preloader