FTTH چیست ؟ آشنایی با انواع تجهیزات FTTH

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTHدر این مقاله که توسط بانک فیبر نوری نوشته شده است به این موضوع که FTTH  چیست و انواع تجهیزات FTTH و موارد استفاده از تکنولوژی FTTH  میپردازیم .

لازم است قبل از بررسی FTTH  با مفهموم FTTX آشنا شویم.

FTTX چیست ؟

 در  کل  دنیا  برای  انتقال  اطلاعات  روش  های  مختلفی  وجود  دارد  اماهمچنان  با  پیشرفت  تکنولوژی  وگذر  زمان  و   نیاز  به سرعت های بالاتر روش ها و تکنولوژی های مخنلف و جدیدتری جایگزین  سیستم های قدیمی میشود یکی ازجدید ترین تکنولوژی های روزکه سرعت بالاتری ازشبکه های مسی رادراختیارماقرار میدهد انتقال اطلاعات به وسیله ی  فیبرنوری میباشد .

بااتصال  فیبرنوری  به  خانه ها، ادارات وساختمان ها می توان سرویس های بسیار متنوعی مانند اینترنت  پرسرعت، تلفن، شبکه های  صوتی و تصویری و  تلویزیونی  را  روی آن میتوان  انتقال داد.

Fiber to the X) FTTX) به ساختارها و روش های مختلف انتقال سیگنال به واسطه فیبر نوری همراه با کابل مسی اشاره می کند. FTTX که مخفف عبارت Fiber To The X می باشد به معنای اتصال فیبربه نقطه X میباشدکه این X می تواند مکان های مختلفی باشد. سرویس FTTX روی یک کور ازفیبرنوری ارائه میشودکه  این تک کور وارد،اسپلیتر شده وبه تعدادی که مورد نیاز است انشعاب گرفته می شود.

از جمله این مدل از ساختارها می توان به موارد زیر اشاره کرد

 1.  Fiber to the Curb)  FTTC)
 2. Fiber to the Building) FTTB)
 3. Fiber to the Cabin)  FFTCAB)
 4. Fiber to the Active node)  FTTN)
 5. و…..

FTTH چیست ؟

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH
Fiber to the home

Fiber to the Home) FTTH) و  Fiber to the Office) FTTO)  تنها ساختارهایی هستند که به صورت کامل توسط فیبر نوری پیاده سازی می گردد.

در ساختار FTTH ، فیبرنوری از مرکز تلفن محلی (OLT) تا تجهیزات مشترک ( ONT) ادامه می یابد این ساختار حالت ایده آل برای مشترک خواهد بود.

تکنولوژی FTTH که معنی لغوی آن به معنی فیبر به خانه میباشد که از آن گاهی با اصطلاح ( FTTP (fiber-to-the-premisesبه معنی فیبر در محل نیز استفاده میشود.

تعریف کاربردی و تخصصی FTTH :

تکنولوژیFTTH به نصب واستفاده ازفیبرنوری ازیک گره یانقطه مرکزی به طورکاملامستقیم به ساختمانهای شخصی مثل خانه ها، ساختمان های آپارتمانی و … برای ارائه بی سابقهی  سرعتی  بالا  برای دسترسی به اینترنت میباشد . FTTH به طور چشمگیری سرعت اتصال کاربران به اینترنت  را در قیاس  با فناوری های دیگر که برای دسترسی به اینترنت استفاده می شود افزایش می دهد. FTTH یک تکنولوژی بسیار قابل اعتماد و کارا  می باشد و برتری و مزیت های زیادی نسبت به فناوری های کنونی دارد.

مزیت های تکنولوژی FTTH :

برخی از مزیت ها مثل پهنای باند بالا، امنیت بیشتر و میباشد . همین علت موجب شده است که تکنولوژی  FTTH در کشورهای مختلف بسیار محبوب شود و با  سرعت بسیار زیاد در حال توسعه می باشد.

مزیت اصلی FTTH یا fiber-to-the-premises FTTP این مساله است که امکان اتصال پرسرعت تر در فاصله های بیشتری نسبت به کابلهای Twisted Pair، خطوط DSL یا کابل کواکسیال را دارا می باشد. برای مثال یک زوج سیم مسی توانایی انتقال 6 تماس تلفنی را دارد اما یک زوج فیبر می تواند 5/2 میلیون تماس تلفنی را به صورت همزمان انتقال دهد.

سرویس های قابل ارائه FTTH در ساختار  GPON معروف به سرویس های Triple Play هستند که به این معنی است که هر سه نوع سرویس Voice،Video و Data در این ساختار قابل ارائه هستند.

رویه های  متفاوت در حوزه فناوری اطلاعات و IT همگی نیازمند یک زیرساخت مطمئن و دارای ظرفیت پهنای باند بالا میباشد .از جمله ی این دسته ها میتوان به  رایانش ابری، Big Data، اینترنت اشیاء و ….اشاره کرد .
تکنولوژی FTTH به کاربران این امکان را می دهد ارتباطات سرویس های خود را دسته بندی کنند. بعنوان مثال یک کاربر می تواند تلفن، ویدیو،صوت ،تلوزیون و هر نوع دیگر از stream داده های دیجیتال را با استفاده از ارتباط پهن باند FTTH تامین کند.

مقایسه سرعت و مقایسه هزینه ساختاری تکنولوژی FTTH :

تکنولوژی   FTTH  وعده اتصال به اینترنت تا سرعت (100 مگابیت در ثانیه) برابر سریعتر از مودم کابلی معمولی یا DSL (اتصال مشترکین دیجیتال) می دهد اما نکته ی بسیار قابل توجه که در اجرا و نصب تکنولوژی FTTH  باید در نظر گرفت مبحث هزینه های FTTH میباشد زیرا تکنولوژی FTTH نیاز به نصب مجموعه ای از کابل های جدید برای اتصال به فیبر های نوری موجود به کاربران فردی دارد . هزینه ی کلی آن نسبت به سایر روش‌ها (هم برای اپراتورها و هم برای کاربران) گران تمام می شود.

فیبرنوری از مرکز تلفن محلی (OLT) تا تجهیزات مشترک ( ONT) ادامه پیدا میکند و به این واسطه خدمات لازم را ارائه میکند .

ارتباطات پهن باند FTTH معرف ارتباطات کابل فیبرنوری برای  همه ی مکان ها به صورت اختصاصی می باشد.

شبکه برای ارائه سرویس های ارتباطی ، شامل زیرساخت فیبر passive و تجهیزات active می باشد.

انواع تجهیزات FFTH

FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH

تجهیزات مورد استفاده در FTTH چیست ؟

دستگاه (OLT (Optical Line Terminal در تجهیزات FTTH :

 دستگاه OLT در تجهیزات FTTH در شرکت های  مخابراتی یا در مراکز مخابرات ساختمان ها  و مجتمع ها نصب می شود.

 این دستگاه سوئیچ  OLT  در تجهیزات FTTH در مرکز مخابرات قرار می‌گیرد و وظیفه ی دستگاه OLT در تجهیزات FTTH دریافت و ارسال اطلاعات  و دیتای هزاران یوزر را به شبکه گسترده شهری و بین شهری که شبکه اینترنت را تشکیل می‌دهند

وظیفه دستگاه  OLT در تجهیزات FTTH ارتباط برقرار کردن میان مودم های ONT و ارتباط  دادن آنها با سرویس دهنده ها می باشد.

این مدیریت می تواند در شرکت مخابرات و کنترل کاربران یه منطقه یا در یک ساختمان و کنترل مودم های آن مجموعه باشد.

سوئیچ خطوط فیبر نوری، این دستگاه سوئیچ در تجهیزات FTTH  در مرکز مخابرات  قرار می‌گیرد و Uplink های FE/GE/10GE و E1/STM-1 دارد که توسط آن ها پهنای باند دیتا و همچنین Voice را دریافت میکند.
در قسمت Downlink پورت های xPON وجود دارد که به سمت مشترک می روند.

ارتباط با شبکه نيز میتواند از طريق يک لينک نوري پرسرعت باشد.

کابلهای خروجیِ پورتهای آن‌ها نیز به داخل ODF در تجهیزات FTTH وصل می گردند. ODF یا Optical Distribution Frame، در تجهیزات FTTH کابینتی است که به منظور مدیریت بهتر کابل کشی استفاده می شود

و وظیفه ی آن ارسال و دریافت  اطلاعات هزاران کاربر و یوزر  را به شبکه گسترده شهری و بین شهری که شبکه اینترنت را تشکیل می‌دهند به عهده دارد. هر پورت این سوئیچ می‌تواند تعداد زیادی ONT را تغذیه کند

مهمترین و اصلیترین وظیفه‌ی دستگاه OLT  برنامه ریزی کردن  و زمانبندی (Scheduling) و کنترل ترافیک و تخصیص پهنای باند میباشد .

 OLT در تجهیزات FTTH دارای دو عملکرد اصلی زیر است:

 • تبدیل سیگنال های استاندارد مورد استفاده توسط ارائه کننده سرویس FiOS به فرکانس و فریم استفاده شده توسط سیستم PON
 • هماهنگ سازی چندگانه بین دستگاه‌ تبدیل ONT، واقع در محل مشتریان
نمونه دستگاه OLT - انواع تجهیزات FTTH
FTTH چیست و انواع تجهیزات FTTH

OLT در تجهیزات FTTH شامل موارد زیر می‌باشد:

 • یک واحد پردازش مرکزی CPU
 • کارت شبکه‌های نوری پسیو
 • ورودی کارت روتر (GWR)
 • ورودی کارت شبکه صوتی (VGW).

دستگاه Splitter فیبر نوری در تجهیزات FTTH:

همان طور که در قسمت بالا به آن اشاره شد سرویس FTTH بر روی یک کور از فیبر نوری ارائه می شود که نحوه ی عملکرد به این صورت است که این تک کور به قطعه ای پسیو به نام اسپلیتر که درباره ی انواع اسپلیتر فیبر نوری در مقاله ای به نام اسپلیتر نوری چیست کامل به شرح آن پرداخته ایم  وارد می شود.

وظیفه ی اسپلیتر نوری در تجهیزات FTTH این میباشد که این تک کور را به تعداد مختلفی نقطه منشعب کرده و متصل نماید.

اسپلیتر ها دارای تعداد پورت مختلف از ۲ پورت الی 128پورت می باشند.

پهنای باند مختص یک کور اصلی بین این تعداد پورت ها تقسیم می شود بنابراین انتخاب تعداد پورت اسپلیتر در تجهیزات FTTH بسته به تعداد مشترکین و پهنای باند آنها دارد.

طبق توضیحات بالا پس هر پورت OLT در تجهیزات FTTH می‌تواند ،تعداد زیادی کاربر را سرویس دهد. این کار انشعاب یک پورت به تعداد زیادی کاربر توسط اسپلیتر انجام می‌شود  اسپلیترها نور وارد شده را به سمت فیبرهای خروجی هدایت می‌کند.

در اسلاید شو زیر تعدادی از اسپلیتر های موجود در بانک فیبر نوری را مشاهده میکنید برای دریافت قیمت با مشاورین ما در بانک فیبر نوری تماس بگیرید .

معرفی برخی از اسپلیتر های نوری موجود در بانک فیبرنوری  :

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب3,50 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟