تفاوت گلس یارن و آرامید یارن

اگر در مورد کابل‌های فیبرنوری و ساختار آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید احتمالا عبارت‌های «گلس یارن» و «آرامید یارن» به گوشتان خورده است. همانطور که از نامشان مشخص است، هر دو بیانگر نوعی نخ هستند که در ساختار فیبرهای نوری به کار می‌روند. در این مقاله قصد داریم این نخ‌ها را بیشتر معرفی کرده و تفاوت گلس یارن و آرامید یارن را بررسی کنیم. موارد استفاده‌ی هریک را در کابل‌های فیبر نوری بیان کنیم. با ما همراه باشید…

کاربرد نخ‌ها در کابل فیبر نوری

نخ‌ها و یا به اصطلاح گلس یارن و آرامید یارن که امروز در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد به عنوان عنصر مقاوم میانی (intermediate strength member) در کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌شوند. همانطور که از کاربردشان پیداست این نخ ها را در میانه‌های ساختار کابل قرار می‌دهند؛ عموما بعد از هسته و یا بعد از روکش اول در کابل‌های دبل جکت. وظیفه‌ی گلس یارن و آرامید یارن در عنصر مقاوم میانی محافظت از کابل‌ها در برابر نیروهای کشش وارد آمده به کابل به هنگام نصب و اجرای کابل‌ها است.  نحوه‌ی قرار گیری نخ‌ها به این صورت است که چندین تار نخ (بسته به نیروی مقاومت کششی مورد نیاز) در اطراف هسته و یا روکش اول کابل قرار می‌گیرد و به هنگامی که نیروی کششی به کابل وارد می شود، این نخ‌ها در برابر کشش مقاومت کرده و به این صورت اجازه نمی‌دهند نیروی کشش به سایر اجزای کابل از جمله فیبر نوری که مهم‌ترین عنصر کابل است وارد آید. همانطور که در مقدمه گفتیم، عموما از دو نوع نخ گلس یارن (Glass Yarn) و آرامید یارن (Aramid Yarn) به عنوان عنصر مقاوم میانی استفاده می‌شود که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

گلس یارن

یکی از عناصری که از آن عمدتا به عنوان عنصر مقاوم میانی در کابل‌های فیبر نوری  استفاده می‌شود گلس یارن (Glass Yarn) است که در فارسی به نخ‌های شیشه‌ای یا الیاف شیشه ترجمه می‌شود. علت نام‌گذاری این نخ‌ها به گلس یارن این است که این نخ‌ها شامل ذرات ریز شیشه‌ای هستند. از این نوع نخ عمدتا برای فراهم کردن مقاومت کششی کابل استفاده می‌شود اما همانطور که در مقاله‌ی انواع آرمورد کابل فیبرنوری نیز اشاره کردیم، این نخ‌ها کاربردهایی برای آرمورد کردن کابل نیز دارند. البته برای این منظور باید از مقدار بیشتری نخ استفاده شود. اما به طور کلی استفاده‌ از گلس یارن به منظور فراهم آوردن مقاومت کششی در کابل است. این مقاومت کششی خود موجب می‌شود تا آسیب به کابل وارد نشده و شرایط سخت را تاب آورد.
گلس یارن در ظاهر نخی زرد رنگ است که در ضخامت‌های مختلفی قابل تهیه بوده و در هر کابل با توجه به مقاومت کششی مورد نیاز از ضخامت و تعداد مشخصی استفاده می‌شود. عموما نخ‌ها را طوری دور هسته یا ژاکت کابل قرار می‌دهند که یک لایه کامل را پوشش دهد.

گلس یارن - گلس یارن و آرامید یارن

آرامید یارن

آروماتیک پلی‌آمید که به اختصار آرامید نامیده می‌شود، یکی از الیافی‌ است که به عنوان عنصر مقاوم میانی در کابل‌های فیبر نوری استفاده می شود. الیاف آرامید را به این علت که توسط شرکت کوولار تولید شده بود عمدتا به نام نخ کوولار (Kevlar) نیز می‌شناسند. نخ‌های کوولار یا همان آرامید دارای مقاومت کششی بسیار بالایی هستند، به این صورت که بریدن آن‌ها با ادوات معمول امکان‌پذیر نیست و برای برش آن‌ها نیاز به وسایل برش مخصوص نیاز است. این نخ‌ها به علت مقاومت بالایشان در برابر کشش و بریده شدن، گزینه‌ی مناسبی برای ستفاده به عنوان عنصر مقاوم میانی کابل‌های فیبر نوری هستند. از این نخ هم مانند گلس یارن، متناسب با مقاومت کششی مورد نیاز به تعداد مورد نظر استفاده می‌شود. رنگ ظاهری این نخ‌ها نیز مانند گلس یارن‌ها زرد است اما تفاوت بین رنگ‌هایشان کاملا مشخص است.

آرامید یارن

تفاوت گلس یارن و آرامید یارن

حال نوبتت به بررسی و مقایسه می‌رسد. با تمام مواردی که در بالا گفته شد باید اکنون خودتان تفاوت‌ها را متوجه شده باشید. آرامید سبک‌تر است و اگر به نسبت وزن بسنجیم مقاومتش نسبت به وزنی که دارد بیشتر است اما گلس یارن اینگونه نیست. رنگ‌هایشان تقریبا یکی بوده و زرد رنگ است اما زرد کاملا یکسانی نبوده و افراد متخصص کاملا این دو را تشخیص می‌دهند.

مطالب زير را از دست ندهيد

بانک مقالات
0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟