تفاوت روکش PVC با LSZH

PVC یا Poly Vinyl Chloride و LSZH یا Low Smoke Zero Halogen دو نوع روکش کابل هستند که معمولاً در کابل‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کابل رسانا به یک عایق نیاز دارد تا از جریان الکتریکی که از آن عبور می‌کند، محافظت کند. مواد عایق با در نظر گرفتن محل نصب و جریان از طریق کابل که باید حتما بدانید و تفاوت روکش PVC با LSZH را بدانید. پس با ما همراه باشید…

تفاوت روکش PVC با LSZH

قبل از وارد شدن به مبحث تفاوت روکش PVC با LSZH، باید با هر کدام از روکش‌ها بخوبی آشنا شویم و نوع عملکرد هر کدام را ببینیم. سپس مقوله مقایسه برایمان راحت‌تر می‌شود.

کابل های PVC

PVC متداول‌ترین ترکیب مصنوعی است که بیشتر برای عایق‌بندی کابل‌های مسی استفاده می‌شود. کابل‌های PVC نرم، انعطاف پذیر و سبک وزن هستند. اشکال کابل‌های پی وی سی این است که اگر در معرض آتش و شعله قرار بگیرند، یک دود غلیظ سیاه ایجاد می‌کنند و هنگامی که با آب ترکیب شوند، منجر به تولید اسید کلریدریک (HCl) می‌شود که یک اسید خورنده است و می‌تواند صدمات جسمی ایجاد کرده و به آن آسیب برساند.

کابل های LSZH

برای رفع مشکل خورندگی و حساسیت در برابر آتش، کار تحقیق و توسعه برای فرمولاسیون ترکیبی LSZH انجام شد که ضد حریق است و هنگام قرار گرفتن در معرض آتش هیچ ماده مضر تولید نمی‌کند. روکش LSZH مخفف Low smoke Zero Halogen است که به معنای روکشی روی کابل است که در هنگام آتش سوزی دود کمی ایجاد می‌کند و هیچ نوع هالوژنی از خود آزاد نمی‌کند بنابراین هیچ ماده‌ی سمی و کشنده‌ای در دود این مواد وجود ندارد. کابل‌های LSZH سخت‌تر بوده و انعطاف‌پذیری کمتری دارند. مزیت استفاده از کابل‌های LSZH این است که از ترکیب خطرناک گاز / اسید جلوگیری می‌شود. دو روش مختلف برای ساخت مواد LSZH وجود دارد:

  • ترموست LSZH
  • ترموپلاستیک LSZH

بگذارید مزایا و معایب انواع فوق را بررسی کنیم.
کابل های Thermoset LSZH به طور معمول عملکرد بهتری نسبت به کابل‌های LSZH ترموپلاستیک دارند. ژاکت‌های ترموست به دلیل عملکرد قابل قبول در سخت‌ترین تست‌های شعله و حرارت در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. LSZH سابقه طولانی مدتی ندارد از این رو طول عمر آن را نمی‌توان خیلی دقیق مشخص کرد.

اطلاعات کامل درباره کاب‌  های ترموست LSZH

پیشرفت‌های اخیر در شیمی، به تولیدکنندگان این امکان را داده است که کابل‌های LSZH ترموست را تولید کنند که همان نتایج آزمایش ترموستات کلر مانند آزمایش‌های شعله IEEE 1202 و UL VW-1 را تولید می‌کنند. یکی از مشکلات قدیمی، آزمایش‌های جذب آب مورد نیاز در بسیاری از استانداردهای کابل بوده است. مواد LSZH معمولاً مقدار رطوبت بیشتری نسبت به مواد غیر LSZH جذب می‌کنند. جذب رطوبت بر خصوصیات فیزیکی و الکتریکی کابل‌ها تأثیر می‌گذارد. ترکیبات جدید و روش‌های پردازش، به تولیدکنندگان اجازه داده است تا این مشکل را نیز حل کنند.

مهمترین کاربرد کابل‌های LSZH در مناطق با فضای محدود و نزدیک به انسان یا مناطقی است که تجهیزات حساس نصب شده است. این کابل‌ها به علت اینکه در زمان حریق دود کمتری تولید می‌کنند مناسب استفاده در فضاهای داخلی یا Indoor هستند. در وهله اول، استانداردهای کابل LSZH توسط سازمان‌های نظامی به تصویب رسید زیرا کابل‌های LSZH بهترین گزینه برای زیر دریایی‌ها، هواپیماها و تانک‌های جنگی بود. با گذشت زمان، این کابل‌ها در مراکز داده مدرن نیز یافت شدند زیرا مراکز داده مدرن دارای کابل کشی زیادی هستند و معمولاً فضاهای بسته هستند.

فناوری کابل LSZH پیشرفت چشمگیری داشته است. برای برخی از کاربردها و محیط‌ها بسیار مناسب است و به دلیل ویژگی‌های خاص آنها برای برخی از محیط‌ها کمتر مناسب است. با ادامه کار تحقیق و توسعه روی کابل‌های LSZH، این امکان وجود دارد که طبق مقایسه LSZH با PVC در آینده‌ای نزدیک، LSZH به استاندارد کابل کشی تبدیل شود و کلاً کابل کشی PVC را جایگزین کند.

مقایسه LSZH با PVC

از لحاظ ظاهری، تفاوت روکش PVC با LSZH بسیار مشخص است. کابل با روکش پی وی سی، نرم و لطیف است، در حالی که کابل‌های LSZH از آنجا که حاوی ترکیب مقاوم در برابر شعله هستند و سخت‌ترند، حالتی خشن دارند. علاوه بر این موضوع در مقایسه LSZH با PVC، کابل LSZH حداقل از سه جنبه از PVC تمایز دارد:

هزینه: هزینه کابل‌های LSZH کمی بیشتر از از کابل‌های PVC است، اما وقتی صحبت از سلامتی انسان و تجهیزات حساس و گران قیمت الکترونیکی می‌شود، بسیار ایمن‌ترند. این موضوع در تفاوت روکش PVC با LSZH مهم بوده و باید هنگام مقایسه هزینه در نظر گرفته شود.

انعطاف پذیری: در مقایسه با ترکیبات PVC،  انعطاف پذیری ترکیباتت LSZH محدودیت بیشتری دارند، بنابراین کابل LSZH برای کابل‌کشی‌های پر پیچ و خم توصیه نمی‌شود.

گرما: وقتی کابل پی وی سی آتش زده می‌شود، از آن بخارهای شیمیایی، اسیدها و سایر گازهای سمی ساطع می‌شود که هم خورنده هستند و هم برای انسان و محیط زیست مضر هستند. در مورد کابل LSZH که دارای ژاکت مقاوم در برابر شعله است، حتی در صورت سوختن یا قرار گرفتن در معرض منابع زیاد گرما، این مواد شیمیایی ساطع نمی‌شود و می‌تواند میزان و تراکم دود را کاهش دهد.

چه زمانی از PVC و چه زمانی از LSZH استفاده می‌کنیم؟

معمولا LSZH و PVC در ساختمان‌های مدرن عملکردی یکسان دارند. بنابراین تصمیم در مورد انتخاب یکی از این دو به شرایط محل اجرای کابل‌کشی بستگی دارد.
کابل PVC برای چندین دهه برای کاربردهای برق و کنترل استفاده می‌شده. از روکش پی‌وی‌سی فقط در صورتی داخل ساختمان استفاده می‌شود که ساختمان دارای سیستم تهویه مناسب کانالی باشد.

کابل LSZH برای مکان‌هایی که آتش سوزی خطری برای سرنشینان ایجاد می‌کند مناسب‌تر خواهد بود. می‌دانیم که خطر اصلی در صورت آتش سوزی خود آتش نیست بلکه دود و گاز تولید شده است. بنابراین، بسیار مهم است که مواد و محصولاتی که نصب شده‌اند، در هنگام سوختن، دود و گاز را تا حد ممکن کم کنند. کابل LSZH را می‌توان در شرایط زیر استفاده کرد:

  • فضاهای محدود با مقادیر زیادی کابل در مجاورت انسان‌ها یا تجهیزات حساس الکترونیکی مانند زیردریایی‌ها و کشتی‌ها.
  • حمل و نقل گسترده، دفاتر مرکزی و کاربردهای مخابراتی.

جمع بندی نهایی

حتی اگر کابل PVC در صنعت سیم و کابل به عنوان ژاکت فیبر نوری هنوز برتری دارد، استفاده از آن طی سال‌های گذشته کاهش یافته است. از طرف دیگر، فناوری کابل LSZH پیشرفت چشمگیری داشته است و برای برخی از کاربردهای ذکر شده در این مقاله بسیار مناسب است. انتخاب کابل شما همیشه به شرایط خاص شما بستگی دارد اما در هر صورت برایتان خوب است که تفاوت روکش PVC با LSZH را بدانید و بررسی کنید.

5/5 (1 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟