سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری

طبق برنامه هفتگی، در روزهای چهارشنبه به بررسی سوالات رایج افراد می‌پردازیم. امروز تصمیم داریم به چند نمونه از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری که همراهان عزیز بانک فیبرنوری پرسیده اند، بپردازیم. همین سوالات باعث می‌شود، آگاهی شما در خصوص فیبرنوری افزایش یافته و بتوانید بهتر پاسخ خود را دریابید. پس اکیداً پیشنهاد می‌کنم این جلسات پرسش و پاسخ هفتگی را از دست ندهید.

سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری

سوالات امروز درباره تکنولوژی و فناوری فیبرهای نوری است. این سوالات از سمت افراد پرسیده شده و مطمئن هستیم پاسخ به آن‌ها، برای عده زیادی مفید است و نتایج خوبی به همراه خواهد داشت. پس بی معطلی به سراغ این سوالات خواهیم رفت.

سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری

۱- چگونه سیگنال AV به فیبر منتقل می شود؟

اول از همه بهتر است توضیحی درباره سیگنال AV ارائه دهیم. سیگنال AV که مخفف audio visual است، سیگنال صوت و تصویری است  که در تلویزیون های نسل قدیمی توسط سه فیش سفید، قرمز و زرد منتقل می شد. حال یکی از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری این است که سیگنال AV چگونه به فیبر منتقل می‌شود؟

یک فرستنده فیبر نوری با استفاده از VCSEL یا دیود لیزر به عنوان منبع نور، سیگنال AV را به یک سیگنال نوری تبدیل می‌کند. یک فیبر شیشه‌ای، سیگنال AV نوری را در طول مسیر خود هدایت می‌کند. یک آشکارساز نوری در یک گیرنده فیبر نوری در انتهای فیبر، سیگنال AV نوری را به یک سیگنال AV الکتریکی تبدیل می‌کند.

۲- دیود ساطع کننده نور چیست؟

یک دیود ساطع کننده نور- LED یک دستگاه نیمه هادی است که با عبور جریان الکتریکی از آن، نور را ساطع (منتقل) می‌کند. یک ال ای دی ساطع کننده نور مرئی کاربردهای متعددی دارد از جمله به عنواتن روشنایی، نمایشگرهای عددی و چراغ‌های نشانگر در تجهیزات الکتریکی. در فیبر نوری، به دلیل هزینه کم، از یک LED به عنوان منبع نوری برای سیگنال‌های سرعت پایین مانند، TOSLINK یا 100BASE-SX اترنت استفاده می‌شود. LED برای انتقال سیگنال‌های ویدئویی با سرعت بالا از طریق فیبر نوری توصیه نمی‌شود.

۳- دیود لیزر چیست؟

یکی دیگر از سوالات مردمی درباره فیبرهای نوری، درباره دیود لیزری است. دیود لیزر وسیله‌ای نیمه هادی است که پرتوی باریکی از نور منسجم مانند پرتو نور از نشانگر لیزر را منتشر می‌کند. در فرستنده‌های فیبر نوری AV، از دیودهای لیزر به عنوان منبع نوری برای انتقال سیگنال های ویدئویی، صوتی و کنترلی استفاده می‌شود.

سوالات مردمی درباره فیبرهای نوری

۴- VCSEL چیست؟

VCSEL مخفف Vertical Cavity Surface Emitting Laser است. VCSEL نوع خاصی از دیودهای لیزری است که هزینه ساخت کمتری نسبت به انواع دیودهای لیزری دارد و دارای PCB کوچکتری است. از VCSEL برای ارسال سیگنال‌های تصویری، صوتی و کنترلی با وضوح بالا در فرستنده ها استفاده می شود.

۵- آشکارساز نور (photodetector)چیست؟

یکی دیگر از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری درباره فتودیکدر یا آشکارساز نور است. آشکارساز نور دستگاه نیمه هادی است که سیگنال نوری را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند. در گیرنده فیبر نوری برای تبدیل سیگنال‌های AV نوری به الکتریکی از یک آشکارساز نور استفاده می‌شود.

۶- فیبرهای مالتی مود در چه طول موجی کار می کنند؟

فیبرهای مالتی مود قادر به انتقال نور در طول موج  850 نانومتر، 1300 نانومتر یا 1550 نانومتر هستند. متداول‌ترین طول موج‌ها برای فیبرهای مالتی مود 850 نانومتر و 1300 نانومتر است که به دلیل در دسترس بودن منابع نور نیمه هادی کم هزینه و آشکارسازهای نوری است.

۷- فیبرهای سینگل مود در چه طول موجی کار می کنند؟

متداول‌ترین طول موج‌ها در فیبرهای سینگل مود 1310 نانومتر و 1550 نانومتر هستند. در 1310 نانومتر، پراکندگی رنگی نزدیک به صفر است و در 1550 نانومتر، میرایی نزدیک به حداقل است. در فیبر سینگل مود OS1، به دلیل تضعیف زیاد ناشی از جذب، باید طول موج‌های حدود 1390 نانومتر را بلاک کرد. فیبر سینگل مود OS2 قادر به انتقال هر طول موج بالاتر از طول موج قطع آن است که به طور معمول حدود 1250 نانومتر است.

۸- طول موج قطع در فیبرهای سینگل مود چقدر است؟

یکی دیگر از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری درباره طول موج قطع در فیبر سینگل مود است. طول موج قطع برای فیبر سینگل مود حداقل طول موجی است که بعد از آن فیبر فقط یک حالت انتشار را پشتیبانی می کند(به صورت تک مود کار می کند). در زیر طول موج قطع، فیبرهای سینگل مود بیش از یک مود را انتشار می دهند، شبیه فیبرهای مالتی مود.

۹- چگونه سیگنال AV الکتریکی به سیگنال AV نوری تبدیل می شود؟

سیگنال AV الکتریکی با استفاده از فرستنده نوری یا مبدل الکتریکی به نوری به سیگنال AV نوری تبدیل می‌شود. یک فرستنده نوری از دیود لیزر به عنوان منبع نور استفاده می‌کند که شدت نور لیزر را متناسب با سیگنال الکتریکی تغییر می‌دهد. برای یک سیگنال آنالوگ، شدت منبع نور با ولتاژ یا جریان سیگنال الکتریکی متفاوت است. برای سیگنال‌های دیجیتال، شدت نور دو حالت کم یا زیاد دارد که نشان دهنده صفر یا یک است.

۱۰- چگونه سیگنال AV نوری دوباره به سیگنال AV الکتریکی تبدیل می شود؟

یکی از سوالات متداول درباره فیبرهای نوری درباره تبدیلات سیگنال AV است. یک سیگنال نوری با استفاده از گیرنده نوری یا مبدل نوری به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود. گیرنده نوری از یک آشکارساز نوری برای دریافت سیگنال نوری و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی استفاده می‌کند.

۱۱- مشکلات تبدیل مستقیم سیگنال های ویدئویی آنالوگ به سیگنال های نوری چیست؟

یکی دیگر از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری درباره تبدیلات سیگنال آنالوگ به نوری است. تبدیل مستقیم سیگنال الکتریکی آنالوگ به سیگنال نوری و برعکس اثرات غیرخطی دارد که سیگنال‌های ویدئویی آنالوگ را تحریف می‌کند. جبران این تحریفات دشوار است، از طرفی فیبر دارای میرایی است که باعث کم شدن قدرت نوری در فواصل طولانی‌تر می‌شود. وقتی سیگنال نوری تضعیف شده دوباره به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود سطح ولتاژ در آن خیلی کم است، در این حالت تقویت کننده‌ها می‌توانند ولتاژ پایین را تقویت کنند، اما از طرفی باعث افزایش نویز سیگنال می‌شوند، در نتیجه نسبت سیگنال به نویز کاهش می‌یابد. تجهیزات AV فیبر نوری که از تکنیک‌های آنالوگ استفاده می‌کنند، دارای مشکل افزایش نویز هستند که باعث تولید سیگنال تصویری با کیفیت پایین می‌شود.

سوالات مردمی درباره فیبرهای نوری

امروز به بررسی سوالات مردمی درباره فیبرهای نوری پیرامون تکنولوژی فیبر نوری پرداختیم. این سوالات همگی موجب افزایش اطلاعات افراد در حوزه فیبرنوری می‌شود. معمولا پیشنهاد می‌شود قبل از خرید فیبر یا نصب آن، حتما به این سوالات رایج توجه کنید. ممکن است سوالات شما نیز بین این سوالات متداول یافت شود.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

2 دیدگاه برای “بررسی سوالات مردمی درباره تکنولوژی فیبر نوری

 1. منوچهر یاسمن گفته:

  سلام وخسته نباشید
  بنده منزلم دارای فیبر نوری است وجودم بنده p0n uonمیباشد که از مخابرات تهیه کردم ولی به تازگی و بطور ناگهانی اینترنتم قطع شد پس از مراجعه به مخابرات جهت برطرف کردن قطعی مخابرات عنوان کردن عیب از دستگاه مودم میباشد جهت اطلاع چراغ پاور روشن میباشد ولی wifi خاموش است بنده رو راهنمایی بفرمائید کجا مراجعه کنم و یا مودم قابل تعمیر میباشد و من درحال حاضر چکار باید بکنم
  متشکر لطفا با شماره ۰۹۱۲۲۸۸۹۷۵۷ تماس یا واتساپ نمایید

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   باعرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه مورد قطع شدن وای فای یا آنتن پرانی در برخی از مودم های رایج در بازار پیشتر هم مشاهده شده بود برای همین موضوع بانک فیبرنوری برای تمامی دستگاه های مودم یک سال گارانتی راه اندازی در نظر گرفته ولی شما دوست عزیز لطف کنید بفرمایید که مودمتون چه برندیه و اینکه چه مدت زمانیه تهیه کردین ؟ و هنگام خرید ، مودمتون شامل گارانتی راه اندازی بود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟