سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری

طبق برنامه هفتگی، در روزهای چهارشنبه به بررسی سوالات رایج افراد می‌پردازیم. امروز تصمیم داریم به چند نمونه از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری که مردم پرسیدند، بپردازیم. همین سوالات باعث می‌شود، آگاهی شما افزایش یافته و بتوانید بهتر پاسخ خود را دریابید. پس اکیداً پیشنهاد می‌کنم این جلسات پرسش و پاسخ هفتگی را از دست ندهید.

سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری

سوالات امروز درباره تکنولوژی و فناوری فیبرهای نوری است. این سوالات از سمت افراد پرسیده شده و مطمئن هستیم پاسخ به آن‌ها، عده زیادی را از گمراهی نجات داده و نتایج خوبی به همراه خواهد داشت. پس بی معطلی به سراغ این سوالات خواهیم رفت.

سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری

۱- چگونه سیگنال AV به فیبر منتقل می شود؟

اول از همه بهتر است توضیحی درباره سیگنال AV ارائه دهیم. یک سیستم AV فیبر نوری غالباً یک توپولوژی ترکیبی است که چندین پیکربندی را در یک سیستم واحد ترکیب می‌کند. در این سیستم، توپولوژی کلی یک ستاره با چهار شبکه فرعی است. سه شبکه فرعی نیز با پیکربندی ستاره‌ای ساخته شده‌اند و شبکه چهارم نیز یک زنجیره دیزی است. حال یکی از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری این است که سیگنال AV چگونه به فیبر منتقل می‌شود؟

یک فرستنده فیبر نوری با استفاده از VCSEL یا دیود لیزر به عنوان منبع نور، سیگنال AV را به یک سیگنال نوری تبدیل می‌کند. یک فیبر شیشه‌ای، سیگنال AV نوری را در طول مسیر خود هدایت می‌کند. یک آشکارساز نوری در یک گیرنده فیبر نوری در انتهای فیبر، سیگنال AV نوری را به یک سیگنال AV الکتریکی تبدیل می‌کند.

۲- دیود ساطع کننده نور چیست؟

یک دیود ساطع کننده نور- LED یک دستگاه نیمه هادی است که با عبور جریان الکتریکی از آن، نور را ساطع (منتقل) می‌کند. یک ال ای دی که نور مرئی ساطع می‌کند در برنامه‌های مختلفی از جمله علامت گذاری، نور منطقه، نمایشگرهای عددی و چراغ‌های نشانگر در تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در فیبر نوری، به دلیل هزینه کم، از یک LED به عنوان منبع نوری برای سیگنال‌های سرعت پایین مانند، TOSLINK یا 100BASE-SX اترنت استفاده می‌شود. LED برای انتقال سیگنال‌های ویدئویی با سرعت بالا از طریق فیبر نوری توصیه نمی‌شود.

۳- دیود لیزر چیست؟

یکی دیگر از سوالات مردمی درباره فیبرهای نوری، درباره دیود لیزری است. دیود لیزر وسیله‌ای نیمه هادی است که پرتوی باریکی از نور منسجم مانند پرتو نور از نشانگر لیزر را منتشر می‌کند. در فرستنده‌های فیبر نوری AV، از دیودهای لیزر به عنوان منبع نوری برای انتقال سیگنال های ویدئویی، صوتی و کنترلی استفاده می‌شود.

سوالات مردمی درباره فیبرهای نوری

۴- VCSEL چیست؟

VCSEL مخفف Vertical Cavity Surface Emitting Laser است. VCSEL نوع خاصی از دیودهای لیزری است که هزینه ساخت کمتری نسبت به انواع دیودهای لیزری دارد. این وسیله می‌تواند با نرخ بازده بالا به تولید انبوه برسد و دارای PCB کوچکتر باشد. از آن برای استفاده در فرستنده‌های فیبر نوری برای ارسال سیگنال‌های تصویری، صوتی و کنترلی با وضوح بالا ایده آل کاربرد دارد.

۵- ردیاب نور (photodetector)چیست؟

یکی دیگر از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری درباره فتودیکدر یا ردیاب نور است. ردیاب نوری دستگاه نیمه هادی است که سیگنال نوری را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کند. در گیرنده فیبر نوری برای تبدیل سیگنال‌های AV نوری از یک ردیاب نور استفاده می‌شود.

۶- چه طول موجی با فیبرهای مالتی مود استفاده می شود؟

فیبرهای مالتی مود قادر به انتقال طول موج در حدود 850 نانومتر، 1300 نانومتر یا 1550 نانومتر هستند. متداول‌ترین طول موج‌ها 850 نانومتر و 1300 نانومتر است که به دلیل در دسترس بودن منابع نور نیمه هادی کم هزینه و دارای ردیاب‌های نوری است.

۷- چه طول موجی با فیبرهای سینگل مود استفاده می شود؟

متداول‌ترین طول موج‌ها در فیبرهای سینگل مود 1310 نانومتر و 1550 نانومتر هستند. در 1310 نانومتر، پراکندگی رنگی نزدیک به صفر است و در 1550 نانومتر، میرایی نزدیک به حداقل است. در فیبر سینگل مود OS1، به دلیل تضعیف زیاد ناشی از جذب، باید از طول موج‌های حدود 1390 نانومتر جلوگیری شود. فیبر سینگل مود OS2 قادر به انتقال هر طول موج بالاتر از طول موج قطع آن است که به طور معمول حدود 1250 نانومتر است.

۸- طول موج قطع در فیبرهای سینگل مود چقدر است؟

یکی دیگر از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری درباره طول موج قطع شدن در فیبر سینگل مود است. طول موج قطع برای فیبر سینگل مود حداقل طول موجی است که از یک حالت انتشار پشتیبانی می‌کند. بالاتر از طول موج قطع، فیبر سینگل مود فقط یک حالت را پخش می‌کند. در زیر طول موج قطع، الیاف سینگل مود بیش از یک حالت پخش می‌شود، شبیه فیبرهای مالتی مود.

۹- چگونه سیگنال AV الکتریکی به سیگنال AV نوری تبدیل می شود؟

سیگنال AV الکتریکی با استفاده از فرستنده نوری یا مبدل الکتریکی به نوری به سیگنال AV نوری تبدیل می‌شود. یک فرستنده نوری از دیود لیزر به عنوان منبع نور استفاده می‌کند که شدت نور لیزر را متناسب با سیگنال الکتریکی تغییر می‌دهد. برای یک سیگنال آنالوگ، شدت منبع نور با ولتاژ یا جریان سیگنال الکتریکی متفاوت است. برای سیگنال‌های دیجیتال، شدت نور زیاد یا کم است که نشان دهنده عددهای منطقی یا صفر است.

۱۰- چگونه سیگنال AV نوری دوباره به سیگنال AV الکتریکی تبدیل می شود؟

یکی از سوالات مردمی درباره فیبرهای نوری درباره تبدیلات سیگنال AV است. یک سیگنال نوری با استفاده از گیرنده نوری یا مبدل نوری به برق به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود. گیرنده نوری از یک آشکارساز نوری برای دریافت سیگنال نوری و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی استفاده می‌کند.

۱۱- مشکلات تبدیل مستقیم سیگنال های ویدئویی آنالوگ به سیگنال های نوری چیست؟

یکی دیگر از سوالات متداول تکنولوژی فیبر نوری درباره تبدیلات سیگنال آنالوگ به نوری است. تبدیل مستقیم سیگنال الکتریکی آنالوگ به سیگنال نوری و برگشت اثرات غیرخطی دارد که سیگنال‌های ویدئویی آنالوگ را تحریف می‌کند. جبران این تحریفات دشوار است. فیبر همچنین دارای میرایی است که باعث کم شدن قدرت نوری در فواصل طولانی‌تر می‌شود. وقتی سیگنال نوری کم نور دوباره به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود و سطح ولتاژ در آن خیلی کم است. تقویت کننده‌ها می‌توانند ولتاژ پایین را جبران کنند، اما همچنین باعث افزایش نویز سیگنال می‌شوند، در نتیجه نسبت سیگنال به نویز کاهش می‌یابد. تجهیزات AV فیبر نوری که از تکنیک‌های آنالوگ استفاده می‌کنند، از افزایش نویز رنج می‌برند که باعث تولید سیگنال تصویری با کیفیت پایین می‌شود.

۱۲- Extron چگونه سیگنال های ویدئویی آنالوگ را در محصولات فیبر نوری خود اداره می کند؟

محصولات فیبر نوری Extron، سیگنال‌های آنالوگ را به سیگنال‌های دیجیتال برای انتقال کاملا دیجیتالی سیگنال‌های تصویری، صوتی و کنترل تبدیل می‌کنند. تبدیل سیگنال ویدئویی آنالوگ به سیگنال دیجیتال برای انتقال نوری، با کیفیت‌ترین فیلم را تضمین می‌کند.

سوالات مردمی درباره فیبرهای نوری

امروز به بررسی سوالات مردمی درباره فیبرهای نوری پیرامون تکنولوژی فیبر نوری پرداختیم. این سوالات همگی موجب آگاهی یافتن افراد می‌شود. معمولا پیشنهاد می‌شود قبل از خرید فیبر یا نصب آن، حتما به این سوالات رایج توجه کنید. ممکن است سوالات شما نیز درون این دایرکتوری‌ها یافت شود.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟