فیبر نوری Multi mode

مقاله فیبرهای نوری مالتی مود Multi mode پیرو مقاله فیبر نوری چیست که در آن به توضیح این مساله که فیبر نوری چیست و چگونه عمل می‌کند پرداختیم و به انواع دسته‌بندی‌های فیبرهای نوری اشاره کردیم، نوشته شده است.
فیبرهای نوری به دودسته اصلی فیبر نوری multi modeو سینگل مود Singlemode تقسیم می‌شوند. در این مقاله به معرفی انواع فیبرهای مالتی مود Multimode و تجهیزات مورد استفاده در فیبرهای مالتی مود Multimode و تفاوت آن‌ها با فیبرهای سینگل مود singlemode، موارداستفاده از فیبرهای مالتی مود Multimode و مسافت انتقال فیبرهای مالتی مود Multimode می‌پردازیم.

تفاوت فیبرهای Multimode و Single mode

همانطور که از نام فیبرهای سینگل مود (تک حالته) و مالتی مود (چند حالته) مشخص است، مهم ترین تفاوت این دو نوع فیبر در تعداد پرتوهای انتقالی آنها است. فیبرهای مالتی مود قابلیت ارسال چندین مود به طور همزمان و بدون بروز تداخل را دارند. قابلیت ارسال چندین مود به طور همزمان ناشی از تفاوت قطر فیبرهای سینگل مود single mode و فیبرهای مالتی مود multi mode است. قطر هسته فیبرهای مالتی مود 50 یا 62.5 میکرون است درحالیکه قطر هسته فیبرهای سینگل مود Single mode بین 8 تا 10 میکرون است.

تفاوت فیبرهای سینگل مود با مالتی مود

 

فیبر های سینگل مود Single mode قطر هسته بسیار نازکی دارند؛ پس این عامل، اجازه انتشار نور به صورت مستقیم را فراهم می‌کند، به همین علت در این نوع فیبرها با مساله تضعیف پالس‌ها به صورت خیلی کم مواجه هستیم که این امر امکان انتقال در مسافت های خیلی بالا را فراهم می‏کند. اما با توجه به اینکه فیبر های مالتی مود از قطر هسته بیشتری برخوردارند؛ به همین علت می‌توانند تعداد پالس‌ها و سیگنال‌های بیشتری را در مسافت کمتری منتقل کنند. همین علت در زیرساخت‌های مخابراتی پیشنهاد می‌شود که برای فواصل طولانی از فیبرهای نوری سینگل مود Single mode استفاده کنیم تا تضعیف پالس کمتری را شاهد باشیم. نکته‌ی دیگر تفاوت سرعت انتقال در این دو نوع فیبر است. فیبرهای سینگل مود محدودیت سرعت ندارند و پالس انتقالی با سرعت نور می‌تواند در فیبر سینگل مود حرکت کند، اما مسئله محدود کننده سرعت در این کابل‏ها سرعت ماژول فرستنده آنهاست که در حال حاضر تا100 گیگ بر ثانیه می‏رسد. فیبرهای مالتی مود به علت انتقال چند مود مختلف و مسیر انتقال متفاوت آن‏ها (همانطور که در شکل بالا مشخص است)، محدودیت سرعت دارند، به طور معمول فیبرهای مالتی مود در فواصل 2 کیلومتر دارای سرعت 100 Mbit/s ، در فواصل 1 کیلومتر 1 Gbit/s و در فواصل 550 متر دارای سرعت 10 Gbit/s هستند. تفاوت دیگری که در فیبرهای سینگل مود Single mode و multi mode جود دارد، نوع تجهیزات استفاده شده در این فیبرها می‌باشد، به این صورت که فیبرهای سینگل مود singlemode به دلیل وجود هسته‌هایی با قطر بسیار ظریفتر نسبت به فیبرهای مالتی مود multimode به تجهیزات خاص مثل تجهیزات لیزری برای متمرکز کردن نور و تنظیمات دقیق آن احتیاج دارند. علاوه بر این کابل های سینگل مود و تجهیزات مربوط به آنها عموما به رنگ زرد هستند، و کابل های مالتی مود با توجه به نوع آنها در رنگ های نارنجی (OM1,OM2) ، آبی(OM3)، و بنفش (OM4) موجودند.

تجهیزات مورد استفاده در فیبرهای مالتی مود Multimode

فیبرهای مالتی مود multimode به دلیل داشتن قطر هسته بزرگ‏تر و بروز پاشندگی ، مسافت کوتاه‌تری را پشتیبانی می‌کنند. به این معنی که پالس نوری ارسالی از طریق فیبر مالتی مود، نسبت به پالس نوری ارسالی در فیبر سینگل مود، در مسافت کوتاه تری کیفیت خود را از دست می دهد. در فیبر نوری multi mode برای ایجاد کردن پالس نور از LED نیز استفاده می‌شود؛ که همین امر موجب ارزان‌تر شدن راه اندازی فیبرهای مالتی مود multimode نسبت به فیبر های سینگل مود single mode می‌شود، زیرا در فیبر های سینگل مود برای ایجاد پالس نوری از لیزر استفاده می‌کنند.

مبحث پاشندگی

تفاوت قطرها در فیبرهای مالتی مود multimode، این اجازه را می‌دهد که چندین سیگنال نوری به طور همزمان و در مسیرهای متفاوتی از هسته عبور کنند؛ هرکدام از این پرتوها به علت طول موج متفاوتی که دارند با اختلاف سرعت اندکی حرکت می‏کنند، در نتیجه با اختلاف زمانی کمی به گیرنده میرسند که این مسئله باعث پهن شدن پالس دریافتی می‏گردد که آن را با نام پاشندگی می‏شناسند. امر پاشندگی پهنای باند انتقال را کاهش می‌دهد و همین امر مسافت انتقال را در فیبرهای مالتی مود multimode کاهش می‌دهد. یک راه حل برای کم کردن اثر پاشندگی استفاده از فیبرهای با ضریب شکست مرحله ای، به جای فیبرهای با ضریب شکست پله‏ای است (برای آشنایی بیشتر با این نوع فیبرها می‏توایند مقاله انواع کابل های فیبرنوری را مطالعه بفرمایید).

مسافت‌های استفاده از فیبرهای مالتی مود و سینگل مود

هر دو کابل فیبر نوری سینگل مود و مالتی مود از سرعت 10Gbپشتیبانی می‌کنند ؛ اما تفاوت اصلی که در این دو نوع فیبر وجود دارد، همانطور که در نوشته‌های بالا ذکر شد بیشتر در مسافت انتقالی آنهاست.
به این صورت که به عنوان نمونه، در دیتا سنترها در مسافت‌های زیر 400 متر، عموما از کابل فیبر نوری مالتی مود استفاده می‌شود و در فواصل طولانی‌تر تا 80 کیلومتر و حتی بیشتر از فیبر هالی سینگل مود Single mode مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مطالب بالا در قالب یک کلیپ ویدئویی، برای فهم راحت کابل فیبر نوری مالتی مود برای شما عزیزان قرار گرفته است.

موارد استفاده فیبرهای مالتی مود و سینگل مود

نکته حائز اهمیت موضوع مسافت، انتخاب منبع نور مناسب برای فاصله مورد نظر است که عموما از فیبر های سینگل مود Singlemode در زیرساخت‌های مخابراتی استفاده می‌شود.
فیبر های مالتی مود Multimode نیز عمده استفاده آنها به طور گسترده در شبکه‌های کامپیوتری و مخابرات است. علاوه بر کاربردهای ذکر شده، فیبرهای نوری مالتی مود در صنایع نظامی و صنایع فضایی نیز استفاده می‌شوند؛ جهت انتقال سیگنال‌ها به عنوان وسیله ارتباطی کاربرد دارند.

با پیشرفت تکنولوژی قابلیت فیبرهای نوری مالتی مود Multimode بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. به عنوان مثال؛ در سالیان اخیر از کابل فیبر نوری مالتی مود در سنسورهای دمایی و حتی در ابزارهای پزشکی، جهت ایجاد روشنایی دقیق استفاده شده است؛ به عنوان مثال؛ منظور از ایجاد روشنایی دقیق در ابزار پزشکی می‌توان به آندسکوپ اشاره کرد ؛ آندسکوپ تشکیل شده از چند فیبر نوری multi mode که از طریق دهان وارد مری و معده شده و توسط این فیبر نوری، جراح می‌تواند محل مورد بررسی را با دقت بیشتری ببیند.

معرفی انواع فیبرهای مالتی مود multimode

انواع فیبرهای مالتی مود multimode و ویژگی‌های آنها و موجودی بازار به قرار زیر است:

فیبرهای مالتی مود Multimode به پنج دسته تقسیم می‌شوند که با نام‌های تجاری OM1،OM2 ،OM3،OM4، OM5 در بازار رواج دارند. این دسته بندی‏ها در واقع نسل های مختلف فیبر چند مود هستند که سرعت و پهنای باند هرکدام نسبت به نسل قبلی خود بهبود یافته است.

فیبرهایOM1 که در دسته اولیه کابل فیبر نوری مالتی مود قراردارند، ضخامت هسته شان 62.5 میکرون می‌باشد و تا سرعت 1 گیگابایت بر ثانیه را پشتیبانی می‏کنند. عکس زیر نمونه فیبر مالتی مود OM1 است.

om1 از نمونه فیبر های نوری مالتی مود

کابل فیبر نوری مالتی مود بعدی با قطر هسته 50 میکرون به بازار ارائه شدند که عکس برخی از آنها را در ادامه می‌بینیم. عکس زیر، نمونه فیبر مالتی مود OM2 ، Multimode است.

OM2 نمونه فیبرهای مالتی مود

عکس زیر نمونه فیبر های مالتی مود OM3 ، Multimode می‌باشد.

عکس فیبرهای مالتی نمونه OM3

عکس زیر نمونه فیبرهای مالتی مود OM4 ، Multimode می‌باشد.

عکس فیبرهای مالتی مود نمونه OM4

فیبر نوری OM5

ساختار ساختمان یا دیتاسنتر OM5 تمام فیبرهای مالتی مود OM3 و OM4 را ساپورت می‌کند و با تمام اتصالات و کابل‌ها سازگار می‌باشد.

فیبر OM5 با فرستنده‌های مناسب ارائه شده و پهنای باند آن چهار برابر بیشتر است و این فیبر بسیار شبیه فیبر نوری مالتی مود OM4 است. عکس زیر نمونه فیبرنوری مالتی مود OM5 ، multimode است.

"<yoastmark

ویژگی فیبرهای Multimode

فیبرهای مالتی مود Multimode را براساس استانداردهای TIA به پنج دسته تقسیم کرده اند که در ادامه جدولی را برای معرفی برخی از ویژگی‌های این فیبرها قرار داده‌ایم.

 

optical fiber core diameters  ITU=T  TIA492  قطر هسته  TIA-568  OM fiber type
 … TIA492

AAAA-A

 62.5 μm  TIA492

AAAA

 OM1
 G651.1 TIA492

AAAB-A

 50 μm  TIA492

AAB

 OM2
 G651.1 TIA492

AAAC-B

 50 μm  TIA492

AAAB

OM3
 G651.1 TIA492

AAAD

 50 μm  TIA492

AAAC

 OM4
 G651.1 TIA492

AAAE

 50 μm  TIA492

AAAE

OM5

این مقاله توسط تیم فنی بانک فیبر نوری و شبکه تهیه شده است. برای گردآوری این مقاله از سایت‌های l-com.com و blackbox.com به عنوان منبع و مرجع کمک گرفته شده است. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با فیبرهای نوری می‌توانید مقاله فیبر نوری چیست را مطالعه کنید. حتما کمک شایانی به شما خواهد کرد.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

4 دیدگاه برای “فیبر های نوری مالتی مود Multi mode

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و وشبکه اگر منظور شما از rx optical power میزان توان دریافتی دستگاه گیرنده میباشد این موضوع به میزان افت مسیر بستگی داره که خود مساله ی افت مسیر به پارامتر های مختلف از جمله نوع فیبرنوری ، میزان توان فرستنده ، تعداد فیوژن های مسیر ، متراژ مسیر و تعداد خروجی های یک کور فیبر و غیره وابسته است ولی اگه منظور سوالتون چیز دیگری بوده که لطفا واضح تر بیان کنید

 1. حمید فریدونی گفته:

  سلام. کابل ارتباط دهنده دستگاه لیزرم قطع شده.یه کابل نارنجی رنگه. میشه این کابل رو از مجموعه شما تهیه کرد؟؟

  • خانم مهندس رضایی گفته:

   با سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبر نوری و شبکه. یک عکس از کابل مورد نظر برای ما ارسال کنید تا بررسی های لازم انجام گیرد.در کابل های فیبر نوری رنگ نارنجی طبق استاندارد ها برای کابل های multi mode از نوع om1 و om2 استفاده میشود. مشخصات باید روی کابل ذکر شده باشد. برای اطمینان ,لازم است که عکس کابل مورد نظر بررسی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟