فیبر نوری Multi mode

مقاله فیبرهای نوری مالتی مود Multi mode پیرو مقاله فیبر نوری چیست که در آن به توضیح این مساله که فیبر نوری چیست و چگونه عمل می‌کند پرداختیم و به انواع دسته‌بندی‌های فیبرهای نوری اشاره کردیم، نوشته شده است.
فیبرهای نوری به سه دسته فیبر نوری multi mode، فیبرهای سینگل مود Singlemode و فیبرهای NZ تقسیم می‌شوند.
حال دراین مقاله که توسط تیم فنی fiberopticbank.com نوشته و تدوین شده است، به معرفی انواع فیبرهای مالتی مود Multimode و تجهیزات مورد استفاده در فیبرهای مالتی مود Multimode و تفاوت آن‌ها با فیبرهای سینگل مود singlemode، موارداستفاده از فیبرهای مالتی مود Multimode و مسافت انتقال فیبرهای مالتی مود Multimode می‌پردازیم.

تفاوت فیبرهای multimode Single mode

اولین و مهمترین تفاوتی که فیبرهای سینگل  مود  single mode  و فیبر نوری multi mode را از هم مجزا می‌کند، تفاوت  قطر core یا هسته فیبرهای سینگل مود single mode و فیبرهای مالتی مود multimode می‌باشد. قطر هسته فیبرهای مالتی مود بین 50 تا 62.5 میکرون است درحالیکه درقسمت فیبرهای سینگل  مود  Single mode ذکرشد بود قطر هسته در آن‌ها بین 8  تا 10  میکرون می‌باشد.

مبحث پاشندگی

تفاوت قطرها در فیبرهای مالتی مود multimode، این اجازه را می‌دهد که چندین سیگنال نوری به طور همزمان از هسته عبور کنند؛ این موضوع چندین حالت از انتشار یا پاشندگی را به وجود می‌آورد.
حال مساله‌ای که مطرح می‌شود در ارتباط با مبحث پاشندگی است زیرا امر پاشندگی پهنای باند را کاهش می‌دهد و همین امر مسافت انتقال را در فیبرهای مالتی مود multimode کاهش می‌دهد.

تفاوت دیگری که در فیبرهای سینگل مود Single mode  و فیبر نوری multi mode  وجود دارد، نوع تجهیزات استفاده شده در این فیبرها می‌باشد، به این صورت که فیبرهای سینگل مود singlemode  به دلیل وجود هسته‌هایی با قطر بسیار ظریفتر نسبت به فیبرهای مالتی مود multimode به تجهیزات خاص مثل تجهیزات لیزری برای متمرکز کردن نور و تنظیمات دقیق آن احتیاج دارند.

تجهیزات مورد استفاده در فیبرهای مالتی مود Multimode

فیبرهای مالتی مود  multimode به دلیل داشتن قطر هسته ،بزرگ مسافت کوتاه‌تری را پشتیبانی می‌کنند. در فیبر نوری multi mode برای ایجاد کردن پالس نور از LED استفاده می‌شود؛ که همین امر موجب ارزان‌تر شدن فیبرهای مالتی مود multimode نسبت به فیبر های سینگل مود  single mode می‌شود.

فیبر های نوری مالتی مود Multi mode

تجهیزات مورد استفاده در فیبر های سینگل مود Single mode

در فیبر های سینگل مود برای ایجاد پالس نوری از لیزر استفاده می‌کنند. با توجه به قطر کمتر هسته فیبر های سینگل مود این  فیبرها مسافت بیشتری را پوشش می‌دهند و دارای پهنای باند بیشتری هستند.
اما با توجه به اینکه فیبر های مالتی مود از قطر هسته بیشتری برخوردارند؛ به همین علت می‌توانند تعداد پالس‌ها و سیگنال‌های بیشتری را در پهنای باند بالاتر منتقل کنند.

پس اگر می‌خواهیم سرعت بهتری داشته باشیم، بهتر است از فیبر های نوری multimode جای فیبرهای Single mode استفاده کنیم؛ زیرا در صورت استفاده از فیبر های سینگل مود برای ساختن همچین پهنای باندی، باید چندین فیبر سینگل مود Single mode استفاده شود .

تفاوت فیبرهای سینگل مود با مالتی مود

به همین علت در زیرساخت‌های مخابراتی پیشنهاد می‌شود که برای فواصل طولانی از فیبرهای نوری سینگل مود  Single mode استفاده کنیم تا تضعیف پالس کمتری را شاهد باشیم.

نکته هایی از فیبرهای Single mode

اگر به اطلاعات بیشتری نسبت به فیبر های سینگل مود احتیاج دارید، می‌توانید به مقاله فیبرهای سینگل مود Single mode  و انواع آن ها مراجعه کنید اطلاعاتی راجع به فیبرهای سینگل مود Single mode در متن پایین برای مرور بیشتر قرار داده‌ایم .

استفاده از فیبرهای نوری سینگل مود باعث کاهش پهنای باند در مسیرهای طولانی می‌شود اما این موضوع بسیار بهتر از این مساله است که شما مجبور باشید با هزینه‌های آن‌چنانی در فاصله‌های معین، یک دستگاه Repeater برای تقویت سیگنال خود نصب کنید، این مساله واقعا هزینه‌های زیرساختی را بالا می‌برد.

اطلاعات صحیحی که می‌توان در موضوع فیبرهای نوری بیان کرد، این مساله است که میزان سرعت انتقال اطلاعات هیچ ربطی به ضخامت هسته فیبر نوری multimode ندارد؛ بلکه نکته حائز اهمیت، ارتباط مستقیم سرعت نور با نوع شکست نور می‌باشد؛ و تعیین مقدار دقیق آن هم وابسته به غلاف یا cladding است که ضریب شکست آن همیشه بیشتر از ضریب شکست هسته می‌باشد.

مورد مهم دیگر این نکته است که فیبر های سینگل مود Single mode قطر هسته بسیار نازکی دارند؛ پس این عامل، اجازه انتشار نور به صورت مستقیم را فراهم می‌کند پس به همین علت ما با  مساله تضعیف پالس‌ها به صورت خیلی کم مواجه هستیم و نیازی نیست که در فواصل طولانی از ریپترها استفاده کنیم و هزینه زیر ساختی بالایی را  بابت ریپترها پرداخت کنیم.
تصاویر زیر نحوه انتقال اطلاعات را در فیبرهای سینگل مود و فیبر های مالتی مود نمایش می‌دهد .

نحوه انتقال اطلاعات در مالتی مود نحوه انتقال اطلاعات در سینگل مود

مسافت‌های استفاده از فیبرهای مالتی مود و سینگل مود

هر دو کابل فیبر نوری سینگل مود و مالتی مود از سرعت 10Gb  پشتیبانی می‌کنند ؛ اما تفاوت اصلی که در این دو نوع فیبر وجود دارد، همانطور که در نوشته‌های بالا ذکر شد بیشتر در مسافت انتقالی آنهاست.
به این صورت که به عنوان نمونه، در دیتا سنترها در مسافت‌های زیر 400 متر، عموما از کابل فیبر نوری مالتی مود استفاده می‌شود و در فواصل طولانی‌تر تا 80 کیلومتر و حتی بیشتر از فیبر هالی سینگل مود Single mode مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موارد استفاده فیبرهای مالتی مود و سینگل مود

نکته حائز اهمیت موضوع مسافت، انتخاب منبع نور مناسب برای فاصله مورد نظر است که عموما از فیبر های سینگل مود Singlemode در زیرساخت‌های مخابراتی استفاده می‌شود.
فیبر های مالتی مود Multimode نیز عمده استفاده آنها به طور گسترده در شبکه‌های کامپیوتری و مخابرات است. علاوه بر کاربردهای ذکر شده، فیبرهای نوری مالتی مود در صنایع نظامی و صنایع فضایی نیز استفاده می‌شوند؛ جهت انتقال سیگنال‌ها  به عنوان وسیله ارتباطی کاربرد دارند.

با پیشرفت تکنولوژی قابلیت فیبرهای نوری مالتی مود Multimode بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. به عنوان مثال؛ در سالیان اخیر از کابل فیبر نوری مالتی مود در سنسورهای دمایی و حتی در ابزارهای پزشکی، جهت ایجاد روشنایی دقیق استفاده شده است؛ به عنوان مثال؛ منظور از ایجاد روشنایی دقیق در ابزار پزشکی می‌توان به آندسکوپ اشاره کرد که در آندسکوپی کاربرد دارد؛ آندسکوپ تشکیل شده از  چند فیبر نوری multi mode که از طریق دهان وارد مری و معده شده و توسط این فیبر نوری، دکتر می‌تواند از محل مورد بررسی  عکس برداری کند.

بررسی هزینه‌های فیبرهای مالتی مود و سینگل مود

اگر بخواهیم بحث هزینه را مطرح کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم، هزینه‌های فیبرهای single modeبسیار بالاست. موضوع بیان شده رو با ذکر یک مثال مورد بررسی قرار می‌دهیم.
به عنوان مثال؛ شما تجهیزات بالا مثل لیزر که به عنوان منبع مورد استفاده قرار می‌گیرد را  برای چند اتصال در یک سازمان در نظر بگیرید؛ شاید دارای هزینه چندانی نباشد اما حال این تجهیزات را در یک شبکه  campus بزرگ در نظر بگیرید مسلما تجهیز کردن شبکه به این تجهیزات به شدت هزینه فیبرکشی را افزایش خواهد داد.

حال به بررسی هزینه‌های فیبرهای مالتی مود Multimode می‌پردازیم. همانطور که در نوشته‌های بالا ذکر شده بود، هسته کابل فیبر نوری مالتی مود دارای قطر بیشتری هستند و به دلیل وجود همین ضخامت می‌توانند نور بیشتری را انتقال دهند و همین امر، دلیلی بر استفاده از تجهیزات ارزان قیمت‌تر برای تجهیز کردن می‌شود. به عنوان مثال؛ تجهیزات LED  بسیار ارزان قیمت‌تر از تجهیزات لیزری است.

مطالب بالا در قالب یک کلیپ ویدئویی، برای فهم راحت کابل فیبر نوری مالتی مود برای شما عزیزان قرار گرفته است.

معرفی انواع فیبرهای مالتی مود multimode

انواع فیبرهای مالتی مود multimode و ویژگی‌های آنها و موجودی بازار به قرار زیر است:

فیبرهای مالتی مود Multimode به پنج دسته تقسیم می‌شوند که با نام‌های تجاری OM1،OM2 ،OM3،OM4، OM5 در بازار رواج دارند. در این دسته‌بندی‌ها، فیبرهایOM1 که در دسته اولیه کابل فیبر نوری مالتی مود قراردارند، ضخامت هسته آنها 62.5 میکرون می‌باشد. عکس زیر نمونه فیبر مالتی مود OM1 است.

om1 از نمونه فیبر های نوری مالتی مود

کابل فیبر نوری مالتی مود بعدی با قطر هسته 50 میکرون به بازار ارائه شدند که عکس برخی از آنها را در ادامه می‌بینیم. عکس زیر، نمونه فیبر مالتی مود OM2 ، Multimode  است.

OM2 نمونه فیبرهای مالتی مود

عکس زیر نمونه فیبر های مالتی مود OM3 ، Multimode می‌باشد.

عکس فیبرهای مالتی نمونه OM3

عکس زیر نمونه فیبرهای مالتی مود OM4 ، Multimode می‌باشد.

عکس فیبرهای مالتی مود نمونه OM4

فیبر نوری OM5

فیبر نوری مالتی مود OM5 ، Multimode در ارتباط با فرستنده‌های SWDM، بدون اینکه اتصالات LC-Duplex را رهاکند، ظرفیت خود را افزایش می‌دهد. ساختار ساختمان یا دیتاسنتر OM5 همه برنامه‌های قبلی فیبرهای مالتی مود OM3 و  OM4 را ساپورت می‌کند و با تمام اتصالات و کابل‌ها سازگار می‌باشد.

فیبر OM5 با فرستنده‌های مناسب ارائه شده و پهنای باند آن چهار برابر بیشتر است و این فیبر بسیار شبیه فیبر نوری مالتی مود OM4 است. عکس زیر نمونه فیبرنوری مالتی مود  OM5 ، ultimode است.

"<yoastmark

ویژگی فیبرهای Multimode

فیبرهای مالتی مود Multimode را براساس استانداردهای TIA به پنج دسته تقسیم کرده اند که در ادامه جدولی را برای معرفی برخی از ویژگی‌های این فیبرها قرار داده‌ایم.

 

optical fiber core diameters  ITU=T  TIA492  قطر هسته  TIA-568  OM fiber type
فیبر های نوری مالتی مود Multi mode  … TIA492

AAAA-A

 62.5 μm  TIA492

AAAA

 OM1
فیبر های نوری مالتی مود Multi mode  G651.1 TIA492

AAAB-A

 50 μm  TIA492

AAB

 OM2
فیبر های نوری مالتی مود Multi mode  G651.1 TIA492

AAAC-B

 50 μm  TIA492

AAAB

OM3
فیبر های نوری مالتی مود Multi mode  G651.1 TIA492

AAAD

 50 μm  TIA492

AAAC

 OM4
فیبر های نوری مالتی مود Multi mode  G651.1 TIA492

AAAE

 50 μm  TIA492

AAAE

OM5

 

این مقاله توسط تیم فنی  fiberopticbank.com نوشته شده است. برای گردآوری این مقاله از سایت‌های l-com.com  و blackbox.com به عنوان منبع و مرجع کمک گرفته شده است.
برای آشنایی بیشتر با فیبرهای نوری می‌توانید مقاله فیبر نوری چیست  که توسط توسط تیم فنی  fiberopticbank.com نوشته شده است را مطالعه کنید.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

نظرات و دیدگاه ها:

    • خانم مهندس مهسا عزیزی
      خانم مهندس مهسا عزیزی :

      با عرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و وشبکه اگر منظور شما از rx optical power میزان توان دریافتی دستگاه گیرنده میباشد این موضوع به میزان افت مسیر بستگی داره که خود مساله ی افت مسیر به پارامتر های مختلف از جمله نوع فیبرنوری ، میزان توان فرستنده ، تعداد فیوژن های مسیر ، متراژ مسیر و تعداد خروجی های یک کور فیبر و غیره وابسته است ولی اگه منظور سوالتون چیز دیگری بوده که لطفا واضح تر بیان کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟