انواع کابل فیبر نوری

براساس ویژگی‌هاي زیر ، فیبرهاي نوري را می توان به دسته هاي مختلفی تقسیم نمود :

انواع کابل فیبر نوری براساس اشعه گذرنده از آنها

1-فیبر نوری تک حالته ( Single-Mode) : ایــن نــوع از فیبرهــا، هســته هــاي کــوچکی دارند (9 میکـرون)  و مـی تواننـد نـور لیـزر مـادون قرمـز (بــا طــول مــوج  1300 تــا  1550 نــانومتر) را درون خــود هــدایت کننــد. حداکثر طول مورد استفاده تا 70 کیلومتر و با تجهیزات خاص تا 150 کیلومتر

2- فیبر نوری چند حالته ( Multi-Mode ): این نوع از فیبرها هسته هاي بزرگتري دارند (قطـري در 62/5 میکرون) و نور مادون قرمـز گسـیل شـده از دیودهـاي نـوري (LED) را (با طول موج  850 تا  1300 نانومتر) درون خود هدایت مـی کننـد.

 

انواع کابل فیبر نوری
انواع فیبر نوری ( سینگل مود و مالتی مود)

کابل SM بسیار گران‌تر است و در مقایسه با کابل MM شعاع انحناي نسـبتا بـالایی دارد، کـه کـار بـا آن را سخت تر می کند. بیشتر LAN هاي فیبر نوري از کابل چندحالته استفاده می کنند، که علیرغم کـارایی کمتـر نسبت به کابل تک حالته باز هم از کابل مسی بسیار بهتر است.

انواع کابل فیبر نوری براساس ساختار مواد آنها

1-فیبرنوري شیشه اي: همان‌طور که از نامش پیداست جنس این نوع فیبر نوری از شیشه است. این نوع فیبر ظریف بوده و امکان بریدن آن وجود ندارد از طرفی قابلیت اصطلاح و تقسیم ندارد. همچنین از انعطاف‌پذیری کمتری برخوردار است. این نوع کابل‌های شیشه‌ای تنوع زیادی داشته و ترکیبی از تنظیمات، اتصالات انتهایی و دارای انواع آداپتور هستند. فیبرهای نوری شیشه‌ای در برابر حرارت بالا، استرس مکانیکی و مواد شیمیایی عملکردی طبیعی دارند.

فیبرهای نوری شیشه ای
فیبرهای نوری شیشه ای

2- فیبرنوري پلاستیکی: نوعی فیبر نوری است که از مواد پلیمری یا به اصطلاح POF ساخته شده و هسته آن از اکرلیک یا PMMA است. همین امر سبب انتقال آسان و سریع نور می‌شود. فیبرهای نوری پلاستیکی از نور سبز یا قرمز بی‌ضرر استفاده می‌کنند که با چشم به راحتی می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد و هیچ ضرری ندید. الیاف فیبر نوری پلاستیکی را می‌توان برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار داد بدون اینکه ضرری برای کودکان و سایر افراد حساس ایجاد کند.

فیبر نوری پلاستیکی
فیبر نوری پلاستیکی

3-فیبرنوري سیلیکا با روکش پلاستیکی: این نوع فیبر نوری از جنس سیلیکا و دارای یک روکش پلاستیکی از جنس پلیمر است. این نوع فیبرها دارای مزایای اضافی برای سنجش هستند. از جمله محدودیت کرنش الاستیک بالا، چقرمگی بالای شکستگی، انعطاف پذیری بالا در خمش، حساسیت بیشتر به کرنش نسبت به سیلیس و ضریب منفی گرماسنجی. علاوه بر این، بسیاری از مواد پلیمری دارای زیست سازگاری بالایی هستند.

انواع کابل فیبر نوری بر اساس ترکیب مواد مربوط به هسته

  1. فیبرنوري با ضریب شکست پله اي : در ایـن  نـوع  فیبـر کـه  اصـطلاحا  بـه Step index مشهورند، ابتدا لایه هسته را با ضریب شکست و قطر مشخص می سازند، و سپس بر روي آن  یک لایه روکش با ضریب شکست کمتر می نشانند. بـدین  ترتیـب  فیبـري  پدیـد  مـی‌آیـد  کـه  ضـریب شکست آن در مرز بین هسته و روکش به صورت ناگهانی (پلکانی) تغییر می کند.
  1. فیبرنوري با ضریب شکست مرحله‌اي ( تدریجی ) : در این نوع فیبر کـه  اصـطلاحا  بـه Graded Index شهرت یافته اند، ضریب شکست هسته به آرامی و با دور شدن از مرکز رو به کاهش می‌گذارد و در مرز 50 تا 5.622 میکرون از مرکز هسته، به حداقل خود می رسد. چنین وضعیتی باعث خواهد شد که مرز بین ناحیه هسته و روکش به صورت یـک  سـطح  آینـه‌اي عمل نکند بلکه پرتوهاي نور همانند پدیده سراب به صـورت  منحنـی  وار شکسـته  شـده  و پـس  از رسیدن به زاویه بحرانی مجددا بر روي منحنی مشابه به سوي هسته برگردند.

 

 

فیبر نوری با ضریب شکست
فیبر نوری با ضریب شکست

انواع کابل فیبر نوری بر اساس محیط

1- کابل‌هاي فیبر نوري جهت کاربرد در بیرون ساختمان (Outdoor): این فیبرها جهت ارتباط بین ساختمان ها در خارج ازساختمان بکار می رود،  حداکثر فاصـله  اي کـه مجاز است این کابل در داخل ساختمان وارد شود 10 متر است.

2- کابل‌هاي فیبر نوري جهت کاربرد در درون ساختمان ( Indoor) : از این کابل‌ها جهت استفاده از Backbone  شبکه در داخل ساختمان استفاده می شود، داراي محافظت هاي فیزیکی مناسبی می باشند، می توان از 6 تا 144 تیوب استفاده کرد که در هر تیوب 24 فیبر نوري قرار دارد، داخل هر تیوب ژل بی رنگ قرار دارد تا باعث شود قابلیت انعطاف فیبر بالا رفته و در برابر ضربه مقاوم باشد. ویژگی‌هاي عمومی این نوع از کابل عبارتند از، پوششی که در صورت آتش گرفتن، گاز سمی از خود متصاعد نکند، مقاوم در مقابل شعله ور شدن، مقاوم در مقابل خمش و در عین حال ظریف و منعطف.

اصطلاحات فیبر نوری

  • Loose tube : در برخی از انواع فیبر نوری با توجه به اینکه تا حد امکان باید از  از خمیدگی بیش از حد هسته مرکزی  فیرنوری جلوگیری نماییم در لایه‌های محافظ فیبر از یک پوسته که در درون آن یک نوع ژل مایع وجود دارد استفاده می‌شود. این لایه اجازه می‌دهد که هسته مرکزی حد فاصل جدار در برگیرنده ژل معلق باشد و در هنگام خمش با حرکت دادن کابل از فشار به هسته مرکزی جلوگیری می‌کند.
  • Armored (زره) : پوشش فلزی که در خارجی‌ترین لایه فیبر و در زیر ژاکت قرار می‌گیرد تا از لایه‌های داخلی فیبر حفاظت کند
  • self supported (مهار) : یک سیم بکسل که زیر ژاکت و در یک سمت یا دو سمت فیبر قرار می‌گیرد و معمولا برای بستن کابل به تیر در فیبرهای هوایی متداول است.
  • Anti rodent (ضد جونده)
اصطلاحات فیبر نوری
اصطلاحات فیبر نوری

فروش انواع کابل فیبر نوری در بانک فیبر نوری و شبکه

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

نظرات و دیدگاه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟