مودم فیبر نوری Fiber Optic Modem

تجهیزی که در این مقاله از بانک فیبرنوری و شبکه مورد بررسی قرار می‌گیرد مودم فیبر نوری است. با استفاده از این مودم می‌توانید اینترنتی لذت‌بخش را تجربه کنید. اینترنت فیبرنوری به مراتب سرعت فوق‌العاده‌ای داشته و احساس بهتری را در استفاده به شما هدیه می‌دهد. ابتدا توضیحی کوتاه در ارتباط با اینکه این نوع مودم چیست ارائه می‌کنیم سپس به کارکرد و انواع آن می‌پردازیم.

فروش انواع مودم فیبر نوری

مودم فیبر نوری : راهنمای خرید، قیمت، مشاوره

مودم فیبر نوری یکی از تجهیزات مدرن و امروزی برای وصل شدن به شبکه اینترنت پر سرعت است. با استفاده از این مودم‌ها می‌توان در مناطقی از کشور که دارای زیرساخت‌های مناسب به لحاظ مخابراتی بوده، به اینترنت فیبرنوری متصل شد. به عبارت دیگر این نوع مودم دستگاهی است که در سمت مشترک نصب می‌شود و کاربران را به اینترنت پرسرعت فیبرنوری متصل می‌کند.

کارکرد سیستم مخابرات نوری بدین صورت است که کابل‌های مخصوص اینترنت فیبر نوری را از مرکز مخابرات تا داخل خانه کاربر منتقل می‌کنند. سپس برای اینکه بتوان از اینترنت فیبر نوری بهره مند شد و اینترنتی با سرعت چندین برابری را تجربه کرد، نیاز به تجهیزات مخصوص بوده که مودم فیبرنوری یکی از آنها به شمار می‌رود. مودم فیبرنوری دارای پورت‌های مختلفی است و به راحتی می توان با استفاده از این مودم‌ها، شبکه اینترنت را راه اندازی کرده و چندین نفر به طور همزمان از اینترنت پرسرعت بهره مند شوند.

مودم فیبر نوری

آشنایی با انواع مودم فیبر نوری

مودم فیبر نوری را شرکت‌های سازنده به دو شکل مختلف ساخته‌اند و هرکدام از آنها نیز دارای کاربرد ویژه‌ای هستند. انواع مختلف مودم‌های فیبرنوری دارای شباهت‌های بسیار زیادی به هم بوده و تفاوت‌های آنها آنچنان محسوس نیست. اولین نمونه از مودم فیبرنوری که توسط شرکت‌های معتبر تولید و روانه بازار می‌شود Optical Network Terminal یاONT نام دارد.

این نوع از مودم‌ها معمولا برای مصارف خانگی و یا شرکت‌های کوچک کاربرد دارند. زمانی که کابل فیبر نوری تا محل مورد نظر کشیده می‌شود، می‌توان از مودم فیبرنوریONT استفاده کرد.

نمونه دیگری از مودم‌های فیبر نوری را که شرکت‌های معتبر تولید و روانه بازار کرده‌اند، Optical Network Unit یا ONU می‌نامند. این نوع از مودم‌ها از نظر کارایی شباهت‌های بسیار زیادی به مودم‌های ONT دارند. البته شرکت‌های سازنده تفاوت‌هایی را در هر دو مودم قرار داده اند که در ادامه به تفاوت و کارایی مودم های ONT و ONU پرداخته می شود.

تفاوت مودم فیبرنوری ONT و ONU

ابتدا باید به این موضوع اشاره نماییم که هر دو مودم فیبر نوری ONT و ONU به دستگاهی اشاره می‌کنند که در سمت کاربر باید نصب شود تا کاربر بتواند از طریق این مودم، اینترنت فیبر نوری را دریافت و از آن استفاده نماید.

ONT که مخفف Optical Network Terminal است را ITU-Tتعریف کرده و ONU که مخفف Optical Network Unit است را IEEE تعریف کرده است.

ONT و ONU

هر دو مودم فیبر نوری ONT و ONU در شبکه GPON قابل نصب هستند و البته نباید فراموش کنیم که درعمل ONT و ONU دارای تفاوت هایی نیز هستند.

مودم فیبرنوریONT را در پروتکل Fiber to the home ) FTTH ) می‌توان مورد استفاده قرارداد، این درحالی است که مودم فیبرنوری ONU را در پروتکل Fiber to the Business )FTTB ) می‌توان مورد استفاده قرارداد.

مودم‌های فیبر نوری مختلف، دارای پورت هایی برای اتصال یک یا چند دستگاه هستند. بدین ترتیب هنگامی که یک مودم فیبر نوری تهیه می‌کنیم، می‌توان استفاده‌های بسیار زیادی را چه به صورت آماتور و چه به صورت حرفه‌ای از آن داشت. با توجه به هزینه‌های بالای راه اندازی اینترنت فیبر نوری، معمولا افرادی که کار حرفه‌ای انجام می‌دهند از مودم فیبرنوری استفاده می‌کنند.

امکان اتصال مودم فیبر نوری به شکل بی سیم

یکی از ویژگی‌های اصلی مودم فیبرنوری امکان اتصال به صورت بی سیم است. این امکان باعث می شود تا نیاز به کابل و اتصالات مختلف کاهش یافته و سریع‌تر بتوان به اینترنت فیبرنوری دسترسی داشت. بدین ترتیب افرادی که می خواهند با پیچیدگی کمتری به اینترنت فیبرنوری متصل شوند، می‌توانند از مودم‌هایی که امکان اتصال بی‌سیم را فراهم نموده‌اند، استفاده کنند. این مورد را حتما باید در خرید مودم فیبر نوری مدنظر قرار دهید.

مودم‌های فیبرنوری نیز مانند برخی مودم‌های رایج امروزی دارای وای فای داخلی هستند، این نوع از مودم ها امکان متصل شدن از طریق وای فای را فراهم نموده و در نتیجه نیاز به کابل را کمتر می‌کنند. سرعت و کیفیت اینترنت در چنین مواردی با افزایش نسبی مواجه می‌شود. بدین ترتیب اغلب افراد برای تجربه اینترنت با کیفیت بالاتر، تمایل دارند از مودم‌های دارای وای فای داخلی استفاده کنند.

امکان دریافت و بهره برداری همزمان سرویس اینترنت و خط تلفن

یکی دیگر از موضوعاتی که در هنگام استفاده و خرید مودم فیبر نوری مطرح می‌شود این است که این مدل مودم علاوه بر اشتراک اینترنت بی سیم فیبرنوری، امکان ایجاد خط تلفن را نیز برای مشترک فراهم می‌آورد. به آن صورت که کور فیبرنوری موجود در منزل را به سرویس اینترنت بی‌سیم و همچنین خط تلفن قابل استفاده برای مشترکین تبدیل می‌کند.

علاوه بر این، لازم است تاکید کنیم که با خرید مودم فیبر نوری امکان استفاده همزمان از سرویس اینترنت و خط تلفن را فراهم می‌آورید. به این صورت که بدون اشغال شدن خط تلفن می‌توان از سیستم اینترنت استفاده کرد. این موضوع بیشتر برای شرکت‌ها و استارتاپ‌ها دارای اهمیت است. زیرا معمولا در چنین مواردی هم به اینترنت نیاز است و هم ممکن است مشتریانی تمایل به تماس با شرکت داشته باشند. به همین خاطر باید مودم هایی مورد استفاده قرار بگیرند که با وصل شدن اینترنت، موجب قطعی خط تلفن نشوند. در استفاده‌های خانگی نیز این موضوع مطرح است، زیرا گاهی اوقات برخی از افراد خانواده نیاز به اینترنت داشته و همزمان سایر اعضای خانواده ممکن است برای برقراری تماس صوتی نیاز به تلفن داشته باشند. بدین ترتیب شرکت‌های سازنده نیز به این موضوع واقف هستند و اغلب مودم‌های فیبرنوری موجود در بازار این قابلیت را دارند که بتوان به صورت همزمان از اینترنت و خط تلفن استفاده کرد.

آشنایی با برخی از برند های سازنده مودم فیبر نوری در دنیا

امروزه شرکت‌های بسیار زیاد و معتبری در عرصه تولید ملزومات مورد نیاز برای اتصال به اینترنت فعالیت می‌کنند. این موضوع به خاطر استقبال بسیار زیاد از تکنولوژی و به خصوص محصولاتی است که مربوط به اینترنت‌اند.

هوآوی

شرکت هوآوی یکی از شرکت های بزرگ فعال در زمینه تولید تجهیزات ارتباط از راه دور و شبکه می‌باشد.

این شرکت چند ملیتی محصولات بسیار زیادی را تولید و روانه بازار می‌کند که مودم فیبرنوری یکی از آنها به شمار می‌رود. ایجاد تنوع و افزایش کیفیت در تولید مودم‌ها باعث شده تا افراد بسیار زیادی در کشورهای مختلف از مودم‌های شرکت هوآوی استفاده نمایند.

تنظیمات مودم های فیبر نوری را با مشاهده فیلم زیر می‌توانید به راحتی انجام دهید.

 

مقایسه برخی از مودم های فیبرنوری برند هواوی

مدل مودم تعداد پورت تلفن سرعت پورت شبکه نوع پورت فیبرنوری تعداد آنتن – چند db

Huawei HG8245H UPC

دو پورت 1000 UPC -آبی دو آنتن – 2db
Huawei HG8245H UPC دو پورت 1000 apc- سبز دو آنتن – 2db
EchoLife HG8546M تک پورت 100 upc- آبی دو آنتن – 2db
EchoLife HG8546MgM1 تک پورت 1*100 + 3*100 upc – آبی دو آنتن – 5db
EchoLife HG8245A دو پورت 100 upc – آبی دو آنتن – 5db
EchoLife HG8245A دو پورت 100 upc- آبی بی آنتن

فایبرهوم 

فایبر هوم لوگوبرند فایبرهوم یکی از برندهای تولید کننده‌ی مطرح در زمینه‌ی ONT های فیبرنوری است. شرکت FiberHome Telecommunication Technologies Co ارائه دهنده‌ی محصولات و راه حل‌های مختص به شبکه و انتقال اطلاعات است. فایبرهوم فعالیت خود را از سال1999 آعاز کرد و در زمینه‌ی توسعه‌ی اطلاعات و ارتباط جهانی عملکردی بسیار موفق داشت. مودم‌های فیبرنوری این شرکت قبل از تحریم‌ها، بسیار در ایران رایج بودند. عموما بسترهایی که در گذشته راه اندازی شده‌اند با مودم‌های فایبرهوم سازگارند.

تی پی لینک

یکی دیگر از شرکت‌هایی که در حال حاضر توانایی تولید مودم فیبر نوری را دارد،شرکت تی پی لینک است.

تی پی لینک یک شرکت چینی است که در سال 1996 تاسیس شده است.

مودم‌های تی‌پی‌لینک کیفیت بالا و قیمت مناسبی دارند همین امر باعث شده تا در کشورهای مختلف از جمله ایران طرفداران بسیار زیادی داشته باشند.

موارد مهم در خرید مودم فیبرنوری

همانطور که در قسمت بالا گفته شد مودم‌های فیبرنوری را در برندهای مختلف در بازار ایران می‌توان پیدا کرد اما مساله‌ی بسیار مهمی که مطرح است و عموما کاربران خانگی درگیر آن می‌شوند انتخاب نوع مودم فیبرنوری و برند مودم فیبرنوری است. در بازار مودم فیبرنوری ایران دو مودم هواوی huawei  و مودم فایبرهوم Fiberhome فراوانی و محبوبیت بیشتری نسبت به سایر برند های رایج در بازار دارند.

هنگامی که کاربران درصدد انتخاب یک مودم فیبرنوری هستند عموما به مشخصات ظاهری و فنی مودم فیبرنوری و نوع نیازهایی که دارند توجه می‌کنند و مشکل اصلی نیز از همین نقطه شروع می‌شود که کاربری یک مودم نوری تهیه کرده و هنگام نصب متوجه کار نکردن مودم ، آنتن پرانی‌های گاه و بیگاه و خاموش و روشن شدن چراغ یا قطع کامل چراغ می‌شود، در این زمان اولین موضوعی که کاربر درگیر آن می‌شود خراب و معیوب بودن مودم است ولی الزاما این موضوع درست نیست زیرا قبل از تهیه‌ی مودم مورد نظر باید به اینکه سیستم PON  مودم نوری با OLT منطقه‌ی مورد نظر ست شود و سازگاری داشته باشد توجه کرد زیرا پروتکل های انتقال در هر OLT  متفاوت است.

پس زمانی که تصمیم به خرید و انتخاب یک مودم فیبرنوری دارید، علاوه بر مشختصات مودم نوری و نیاز ها و انتظارتتان از دستگاه باید با مخابرات منطقه و پیمانکار منطقه‌ی مورد نظر در مورد برند مودم حتما مشورت داشته باشید. زیرا از چند سال اخیر که در تحربم هستیم و برند فایبرهوم ایران را تحریم کرده است برخی از OLT های مخابراتی با برند هواوی جایگزین شده‌اند. اما برخی هنوز OLT های فایبرهوم هستند پس حتما قبل از تهیه ی مودم سوال کنید چه برندی با منطقه‌ی شما سازگار است سپس در برند مورد نظر دنبال ویژگی های درخواستیتان باشید.

banner -fiber optic modem

ویژگی های مودم فیبر نوری چیست؟

مودم فیبر نوری دارای ویژگی‌های بسیار زیادی است که همین ویژگی‌ها کاربران را مجاب به استفاده از اینترنت فیبرنوری کرده و درمناطقی که زیرساخت های مخابراتی اجازه بدهد معمولا اغلب افراد اینترنت فیبر نوری را به ADSL یا VDSL ترجیح می‌دهند.

در ادامه با برخی از ویژگی‌های مودم آشنا خواهیم شد.

 • امکان کانفیگ از راه دور و بدون نیاز به حضور در محل
 • امکان تست دستگاه از راه دور از طریق پورت‌های POTS
 • کنترل و نظارت بر لینک‌ها به صورت End-to-End
 • مصرف بهینه انرژی (کاهش مصرف برق تا 25 درصد به‌خاطر تراشه‌های SOC)

تفاوت میان اینترنت ADSL، VDSL و فیبر نوری در چیست؟

معمولا افرادی که به صورت تخصصی از اینترنت استفاده می‌کنند، با این موضوع آشنا هستند که هر چه سرعت و کیفیت اینترنت بیشتر باشد، کاربران رضایت بیشتری از آن دارند. به همین دلیل شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت به دنبال تجهیزاتی هستند که بتوانند اینترنت با کیفیت و پرسرعت را به کاربران ارائه بدهند. اینترنت ADSL یکی از ارزان ترین و مناسب ترین نمونه از اینترنت‌های خانگی محسوب می‌شود. البته با توجه به سرعت نه چندان بالایی که دارد، برای شبکه و انجام پروژه‌های بزرگ نمی‌توان از آن استفاده کرد. اینترنت ADSL نیاز به کابل مسی داشته و کابل کشی از مخابرات تا داخل منزل با استفاده از کابل مسی انجام می‌شود.

اینترنت VDSL دارای تفاوت‌های بسیار زیادی با ADSL و فیبر نوری است. این نوع اینترنت نیاز به کابل فیبر نوری دارد. البته برای استفاده از اینترنت VDSL نیاز به کشیدن کابل فیبر نوری تا داخل خانه نبوده و فقط این کابل‌ها تا نزدیک‌ترین جعبه تقسیم به خانه مورد نظر کشیده می‌شوند. از داخل جعبه تقسیم تا خانه، به علت کوتاه بودن مسافت، کابل مسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین ترتیب با تفاوت‌های اینترنت VDSL با ADSL و اینترنت فیبر نوری آشنا شدیم.

اینترنت فیبرنوری را می‌توان پرسرعت ترین نوع اینترنت قابل استفاده درخانه و اداره دانست. اینترنت فیبر نوری نیاز به کابل فیبر نوری از داخل مخابرات تا داخل خانه یا اداره مورد نظر دارد. مودم فیبرنوری با سایر مودم ها تفاوت داشته و باید برای استفاده از اینترنت فیبر نوری، از مودم مناسب استفاده شود. با توجه به اینکه سرعت اینترنت فیبر نوری بالاست، برای مراکزی که نیاز به شبکه کردن چند کامپیوتر و استفاده همزمان چند کاربر از اینترنت می‌باشد، کاربرد دارد.

ADSL vs VDSL مقایسه

عوامل موثر در قیمت مودم فیبر

یکی از عوامل موثر برقیمت مودم فیبر، داشتن برد یا همان مسافت قابل پوشش بالا است که معمولا مودم های دو آنتن دارای برد بالاتری هستند.

با توجه به اینکه ممکن است اینترنت فیبر نوری در یک مجتمع یا اداره بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد و کاربران زیادی از فواصل دور و نزدیک قرار است از آن استفاده کنند، لذا هر چه برد مودم فیبرنوری بیشتر باشد، کارایی آن نیز بیشتر است. به همین خاطر شرکت‌های سازنده نیز اغلب مودم‌های فیبرنوری را دو آنتنه و با برد بسیار خوب تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

برند یا شرکت سازنده مودم فیبر نوری نیز از دیگر عواملی است که بر روی قیمت مودم فیبرنوری تاثیر گذار است. برخی از شرکت‌های سازنده محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسبی به بازار عرضه می‌کنند. این در حالی است که هر چه برند معروف‌تر باشد، محصول خود را هر چند با کیفیت مشابه، با قیمت بالاتری به بازار عرضه می‌کند. بدین ترتیب کیفیت محصول از شرکت سازنده آن مهم‌تر بوده و صرفا هزینه‌های بالا دلیلی برای خرید مودم باکیفیت نمی‌باشد.

اطلاعات فوق توسط متخصصین فنی بانک فیبرنوری نوشته و تدوین شده است و از سایت solutions استفاده شده است

5/5 (1 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

47 دیدگاه برای “مودم فیبر نوری چیست ؟

 1. نادر صالح آبادی گفته:

  با سلام سوالی که دارم اینه که مودم های فیبرنوری از نظر تعداد پورت های تلفن یکی هستن ؟ حداکثر پورت تلفنی که میتونن خروجی داشته باشن چندتاس ؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   سلام. مودم های فیبرنوری از نظر تعداد پورت های تلفن میتونن به دو دسته ی مودم های تک پورت تلفن مانند مودم های (HG8546M از برند هواوی) و مودم های دو پورت (HG8245H از برند هواوی) تلفن تقسیم بشن که عموما یوزر های خانگی در سیستم ftth به پیشنهاد پیمان کاران مخابراتی و نوع مصرفشان که به ی خط تلفن نیاز دارند از مودم هایی با تک پورت تلفن استفاده میکنند.
   به طور مثال
   مشاهده مودم تک پورت : HG8546M از برند هواوی
   مشاهده مودم دو پورت : HG8245H از برند هواوی

 2. علیرضا گفته:

  من یک کار بر گیمینگ و اینتر نت خانگی هستم الان از مودم زایاکسل مدل های اولیه با شاتل با خط adsl هستم سرعت دانلود مودم ما بسیار کم هست در حد ۵۰۰ کیلوبایت بر ثانیه درضمن سرعت بسته خریداری شده هم خوب است میخاستم بدونم ایا من دخواست خط فیبر نوری با مودمی که از ساپورت کنه فیبر نوری رو بدم یانه واینکه هزینش چه قدر میشه و اینکه چه سرعتی به من در دانلود واپلود میده؟؟؟ممنون از شما و سایت خوبتون ❤❤??

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما همراه خوب بانک فیبر نوری و شبکه جواب سوال شما منوط به ساپورت فیبرنوری مخابرات منطقه ی شما میشود بعد از گرفتن استعلام از مخابرات منطقه و بودن کور خالی در منطقه و FAT محل شما باید کابل کشی از FAT تا ساختمان شما و کابل کشی از ساختمان تا واحد شما توسط پیمانکار مخابرات صورت بگیرد بعد ازین مرحله شما میتونین مودم فیبرنوری مناسب انتخابیتون رو از ما یا هر فروشگاه معتبر دیگه تهیه کنید در ادامه ی سوالتون بابت سرعت دانلود و اپلود شما با توجه به بسته انتخابیتون تا 100 مگ میتونید سرعت داشته باشید

 3. siamak khorraminejad گفته:

  آیا مودم adsl را بجای مودم فیبر نوری در منزل که کابل فیبر نوری کشیده شده میشود استفاده کرد؟

  • خانم مهندس کوهستانی گفته:

   با سلام و احترام
   نوع ورودی و نوع کارکردشون متفاوت هست.
   کابل فیبر نوری ورودی PON داره اما Adsl بصورت ورودی مسی هستش

    • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

     سلام به شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه با تماس به مخابرات منطقتون میتونید سوال کنید آیا منطقه ی شما به فیبرنوری تجهیز شده یا خیر

 4. قاسم باقری گفته:

  سلام
  ساختمان ما ۴ تا واحد داره و من فیبر نوری وارد ساختمان میکنم ولی داخل واحدها نمیخام فیبر نوری بیارم
  اول اینکه ایا میشه اینترنت هر واحد جدا کرد و هزینه اینترنت هر واحد جداگانه پرداخت کنه
  دوم ایا برای خط تلفن میشه از همون سیم های معمولی قبلی استفاده کرد

  • خانم مهندس کوهستانی گفته:

   سلام
   در صورتی ک بخوایم از مودم های فیبرنوری استفاده کنیم باید بابت هر واحد یک pon مجزا داشته باشیم. برای این کار باید به هر واحد سک‌تار فیبرنوری تخصیص بدهیم و از این طریق یک مودم فیبرنوری تهیه کنیم و فیبرنوری مربوط رو را تخصیص و مشخصات کانفیگ رو از مخابرات دریافت و سپس راه اندازی انجام دهیم.
   موفق باشید

 5. sa.rahiminejad گفته:

  سلام
  من یه دونه مودم Huawei 8245a خریدم ولی چراخ PON چشمک زن هستش و متاسفانه ثابت نمیشه
  مخابرات شهر ما (آذربایجان غربی ، میاندوآب) میگه که باید FiberHome بخری ، مودم های Huawei با سیستم های ما سازگار نیست ( مودم های فایبر هوم هم امکانات نرم افزاری خیلی کمی دارن)
  حالا سوال من از متخصصان اینه که آیا این گفته مخابرات درسته یعنی امکانش هست که مودم های Huawei با سیستم های مخابراتی منطقه ما سازگار نباشه هیچ راهی نداره؟؟

  • آقای مهندس غلامی گفته:

   سلام وقتتون بخیر طبق فرمایشات جنابعالی سیستم pon هر مودم باید با olt مخابرات مربوطه که قرار بر ارائه سرویس از طریق انها می باشد سازگاری داشته باشد چرا که پروتکل های انتقال سرویس متفاوت خواهد بود و علت چشمک زدن چراغ مربوطه به همین علت هستش شرکت ما در حوزه مودم فعالیت دارد فلذا میتوان مودم فایبرهوم درخواستی رو نیز برای جنابعالی و سایر همکاران گرامی تامین نمود همچنین علت این ناسازگاری هم تحریم فایبرهوم از دو سال گذشته هستش که سیستم مخابرات به ناچار با برند هوواوی جایگزین شد فلذا سیستم های که بستر انها برای سالهای گذشته بنا شده بر اساس فایبرهوم و سیستم های جدیدتر هوواوی پایه ریزی شده است .

 6. مهدی گفته:

  سلام مودم ما هوآوی 8245Hمی باشد که خط تلفن ثابت یک طرفه است و مخابرات می گه نمی تونند تلفن ثابت را داه اندازی کنند چطوری می شه مشکل را رفع کرد؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   با عرص سلام و احترام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه ، این مشکل یک مساله ی سیستمی میباشد و از جانب مخابرات منطقه باید پیگیری شود متاسفانه در حیطه کاری ما نیست

   • احسان گفته:

    ببخشید مودم های Fiberhome که برای اینترنت FTTH استفاده میشوند انواع مختلف دارند؟ و اگر دارند در یک پهنای باند مساوی سرعت کدام مدل ها بیشتر و Ping آنها کمتر است؟

    • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

     با عرض سلام و احترام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه. بله مودم های فایبرهوم مدل‌های مختلفی دارند که رایج ترین آن‌ها در ایران مدل FiberHome An5506-04-FS با رنگ سفید است که از سازگارترین مدل‌ها برای ست شدن با olt های فایبرهوم می‌باشد. از مشخصات این پارت نامبر می‌توان به دوپورت تلفن و ۴ پورت lan با سرعت 1000 اشاره کرد. در رابطه با سوال پهنای باند عارضم که عملکرد وای فای پارت نامبر FiberHome An5506-04-FS روی فرکانس (2.4GHz) میباشدکه می‌تواند در دو چنل HT20 و HT40 کارکند که در کانال HT20 پهنای باند 144Mbpsرا ساپورت میکند و پهنای باند کمتری دارد ولی در چنل HT40 روی ۴۰مگاهرتز تا 300Mbpsرا ساپورت میکند.
     پارت نامبردیگر مودم فایبرهوم پارت نامبر AN5506-02-FG میباشدکه شامل یک پورت تلفن و دو پورت شبکه (یک پورت ۱۰/۱۰۰ و یک پورت گیگ) میباشد که همانطور در قسمت بالا اعلام شد سازگارترین مودم با OLT های مخابراتی پارت نامبر FiberHome An5506-04-FS میباشد.
     در حال حاضر از دسته مودم های فایبرهوم پارت نامبر AN5506-04-F با رنگ مشکی در بازار رایج میباشد که حتما باید کانفیگشان چک شده باشد که قادر به کارکرد درست باشند امیدوارم جواب سوالتان را دریافت کرده باشید برای دریافت اطلاعات بیشتر با متخصصین فنی ما در بانک فیبرنوری و شبکه تماس بگیرید.

 7. علی گفته:

  سلام – با راه اندازی فیبر نوری خط مسی جمع آوری میشود؟ یعنی می توان به طور همزمان خط مسی و فیبر نوری داشت و از adsl و فیبر بطور همزمان استفاده کرد؟

  • خانم مهندس کوهستانی گفته:

   سلام دوست عزیز
   باتوجه گستردگی سرویس های فییرنوری و نداشتن محدودیت های کابل مسی به تدریج این بستر به طور کامل یا فیبرنوری جایگزین میشود و در این صورت مودم های با سرویس pon جایگزین مودم های adsl میشود. بنابراین سرویس های اصلی از طریق مودم های فییرنوری دریافت میشه.

 8. علی گفته:

  سلام – در ابتدا از پاسختون تشکر میکنم. به دلیل حجم نامحدودی که برای دانلود در adsl دارم میخواهم از سرویس adsl در کنار فیبر نوری استفاده کنم. سوال بنده اینه که با درخواست فیبر نوری سروریس adsl که مبتنی بر کابل مسی هست جمع اوری میشه یا اینکه کابل مجزایی در اختیار من قرار میگیره و میتونم از هر دو سرویس هزمان استفاده کنم.

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه معمولا پس از راه اندازی سرویس فیبرنوری به دلیل هزینه ی بالا در ارائه خدمات،دیگرخدمات کابل مسی ارائه نمیشود برای تامین کنندگان همزمان ساپورت دو بستر مقرون به صرفه نیست

 9. علیرضا گفته:

  سلام یه سوال داشتم
  من یه مودم vdsl تی پی لینک مدل td-w9970 دارم اما پایین جعبه مودم نوشته vdsl/adsl/fiber/cabl میخواستم بدونم با این مودم میشه از اینترنت فیبر نوری استفاده کرد یا نه ممنون

  • خانم مهندس کوهستانی گفته:

   سلام دوست عزیز؛

   باید سوییچینگ مخابرات با مودم تون همخوانی داشته باشه
   بنابراین باید از مخابرات مربوطه این سوال رو بپرسین

  • خانم مهندس کوهستانی گفته:

   سلام و احترام خدمت شما
   ما در سایت توضیحاتی در مورد تنظیمات مودم به صورت فیلم آموزشی ارائه داده ایم برای اطلاعات بیشتر می بایست به کاتالوگ و یا سایت شرکت سازنده مراجعه فرمایید.

 10. محمد گفته:

  سلام
  ببخشید من از مخابرات دو تا سرویسه FTTH ثبت نام کردم.. الان من باید دو عدد مودم خریداری کنم یا روی یک عدد مودم میشه از دو سرویس استفاده کرد؟؟ یعنی سرعت ادغام میشه یا خیر؟؟
  در هر صورت مشکی ام با خرید یک مودم اضافه ندارم. چون میخوام دو جای متفاوت از خونه قرار بدم.
  سوال بعدی اینه که مودمه خود مخابرات Fiberhome 5506 هستش. مودمه خوبیه این مدل؟ 1.450 قیمت داره

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   سلام وفت بخیر خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه ، شما بابت هر سرویس FTTH نیازمند یک مودم فیبرنوری هستین و امکان ادغام سرعت وجود ندارد. در رابطه با قیمت مودم نوری ، مودم فایبرهوم اورجینال سفید به هیچ عنوان روی این قیمت نیست و قیمتی بالاتر دارد مراقب مودم های فیک موجود در بازار باشین

 11. میثم گفته:

  سلام وقت به خیر ، محله ما چیذر در مرکز مخابراتی شهید غریبی است با توجه به اینکه فت نوری با خونه ما از سمت کوچه بالا فقط 15 متر فاصله داره و از سمت کوچه پایین 20 متر فاصله داره و فعال هم هست مخابرات میگه(حضوری رفتم ) تانوما ساپورت نمیشه و فقط VDSL میتونید بگیرید! من نمیفهمم داستان چیه عجیب نیست حرفشون؟!

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   باعرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه ، با توجه به محدود بودن تعداد کورهای فیبرنوری در پست های مخابراتی امکان اینکه کور خالی برای تخصیص به شما وجود نداشته باشد هست پس شاید مخابرات کور خالی برای ارائه به مشترک نداشته باشد

  • خانم مهندس برکابیان گفته:

   با سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه،
   مودم‌های فیبرنوری نیز مانند مودم adsl، مودم wifi هستند و خروجی هردو این مودم‌ها امواج وای فای هستند، لذا تفاوتی در نوع و فرکانس امواج ساطع شده از این دو نوع مودم ها وجود ندارد و بخش کابل کشی و زیرساخت فیبرنوری است که اینقدر سرعت آن را از اینترنت adsl متمایز کرده است.
   اما در مورد مضر بودن امواج وایفای برای انسان، در بحث امواج پارامتری وجود دارد به نام عمق نفوذ یا skin depth که این پارامتر برای امواج وایفای بر بدن انسان (2.4 GHz و 5 GHz) در حدود چند میلیمتر است که اگر قرار بر آسیب رسانی باشد فقط می‌تواند به پوست بدن آسیب برساند.

 12. کامبیز گفته:

  سلام وقت بخیر
  من به اینترنت شرکت متصل بودم, به خونه اومد و wifi همچنان روشن بود, به خونه که رسیدم دیدم همچنان میتونم از اینترنت فیبر نوری شرکت استفاده کنم!!! (فاصله حدود 4 کیلومتر)

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه، یه همچین امکانی در فیبرنوری میسر نیست به دلیل اینکه مودم های فیبرنوری در فرکانس های (2.4 GHz و 5 GHz) کار میکنند که هر یک برد مشخصی دارند مثلا توان ساپورت شعاع صد متری را دارند و بیشتر از آن برد وای فای آنها قطع میشود.

 13. علي اصغر كريمي گفته:

  سلام
  مودم فايبر هوم اي ان 1020- 01 تي دارم براي تنظيم و اتصال مودم به نشاني 192.168.1.1 با رمز ادمين وارد تنظيمات نمي شود. در همين وضعيت با مودم زايكسل مي توان از اينترنت خانگي استفاده نمود . در ضمن چراغ هاي مودم فايبر هوم روشن مي شود . از راهنمايي شما متشكرم .

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   سلام و وقت بخیر خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه ، گاهی تامین کننده مودم ها یا نصاب ها رمز ادمین مودم ها را تغییر میدهند با تامین کننده تماس بگیرید

 14. Vahid گفته:

  سلام بنده میخواستم خط تلفن وصل کنم از فیبر نوری استفاده کردن در اپارتمان گفتن هر کی مودم میخواد سفارش بده ولی توضیحی ندادن که مودم مخصوص داره که باید حتما تهیه شود منم یه مودم adsl گرفتم جداگانه الان یعنی خط تلفن وصل شه از طرف مخابرات امکان فعال سازی اینترنت از طریق مخابرات و این مودم وجود نداره حتما مودم مخصوص میخواد یعنی باز هزینه مودم باید پرداخت کنم؟ یا میشه از adsl هم روی خط تلفنم استفاده کنم؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه ، مودم فیبر نوری با آگاهی از OLT منطقه باید انتخاب شود و امکان استفاده ی شما از مودم ADSL به عنوان مودم فیبرنوری امکان پذیر نیست .

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   با عرض سلام خدمت همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه، در میان مودم های فیبرنوری حوزه ی فعالیت ما که با برند های فایبرهوم و هواوی است چنین تایپی موجود نیست.

 15. حمید گوهری گفته:

  درود خانم مهندس عزیز یک سئوال دارم چطوری میشه وای فای مودم فایبر هوم را در زمانی که نیاز نداریم قطع کنیم به صورتی که فقط بتوانیم از خط تلفنش استفاده کنیم ؟ سپاس

 16. رضا گفته:

  سلام
  من مودم 8245HG دارم و به شدت از وای فای ناراضی هستم تو خونه با متراژ 91 متر جواب نمیده میشه راهنمایی کنین چه مودمی بخرم ؟؟؟
  دانلود با خحم بالا دارم و از FTTH برای گیم انلاین هم استفاده میکنم
  مدل 8247w5 خوبه؟؟؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   با عزض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه برای دسترسی به سرعت بیشتر میتوانید از مودم های جدید هواوی که دوال باند هستن تهیه کنید.

 17. مهدی گفته:

  سلام میخواستم بپرسم منظور از پچ کورد فیبر نوری که در مشخصات برخی مودم ها نوشته دارد و در برخی ندارد چیست و چه تفاوتی دارن باهم ؟؟ مثال مودم هواوی HG8245H

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   سلام و عرض ادب خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه ، شما برای متصل کردن مودم های فیبرنوری نیاز به پچکورد های نوری دارید که برخی از شرکتهای وارد کننده مودم در هنگام ثبت سفارش درخواست پجکورد ها رو در پکیج دارن و برخی ندارند واین موجودی الزامی در متفاوت بودن مودم ها ایجاد نمیکند.

 18. محمدرضا گفته:

  با سلام
  مخابرات منطقه پیشنهاد نودم فیبر نوری هوواوی دادن
  لطفا راهنمایی بفرمایید چه مدلی تا حدود 3,500 خریداری کنم که دو بانده و قابلیت تنظیم VPN و GPON داشته باشه؟؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه اگر مودم تک خط تلفن مدنظرتونه میتونین Q2 یا V5 تهیه کنین اگر دوخط تلفن مدنظرتونه مودم Q باید تهیه کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟