مودم فیبر نوری (Fiber Optic Modem)

تجهیزی که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد مودم فیبرنوری است. ابتدا توضیحی کوتاه در ارتباط با  اینکه مودم فیبر نوری چیست  ارائه می‌کنیم سپس به کارکرد مودم فیبرنوری و انوع مودم فیبرنوری می‌پردازیم. مودم فیبر نوری چیست

مودم فیبر نوری چیست ؟

مودم فیبر نوری یکی از تجهیزات مدرن و امروزی برای وصل شدن به شبکه اینترنت پر سرعت است. با استفاده ازاین مودم‌ها می‌توان در مناطقی از کشورکه دارای زیرساخت‌های مناسب به لحاظ مخابراتی بوده، به اینترنت فیبرنوری متصل شد.

مودم فیبر نوری

به عبارت دبگر مودم فیبر نوری دستگاهی است که در سمت مشترک نصب می‌شود بدین ترتیب کابل‌های مخصوص اینترنت فیبر نوری را از مخابرات تا داخل خانه کاربر منتقل می‌کنند سپس برای اینکه بتوان از اینترنت فیبر نوری بهره مند شد و اینترنتی با سرعت چندین برابری را تجربه کرد، نیاز به تجهیزات مخصوص بوده که مودم فیبرنوری یکی از آنها به شمار می‌رود. مودم فیبر نوری دارای پورت های مختلفی بوده و به راحتی می توان با استفاده از این مودم‌ها، شبکه اینترنت را راه اندازی کرده و چندین نفر به طور همزمان از اینترنت پرسرعت بهره مند شوند.

آشنایی با انواع مودم فیبر نوری

مودم فیبر نوری را شرکتهای سازنده به دوشکل مختلف ساخته اند و هرکدام از آنها نیز دارای کاربرد ویژه‌ای هستند. انواع مودم فیبرنوری دارای شباهت‌های بسیار زیادی به هم بوده و تفاوت‌های آنها آنچنان محسوس نیست. اولین نمونه از مودم فیبرنوری که توسط شرکت‌های معتبر تولید و روانه بازار می شود Optical Network Terminal یاONT نام دارد.

این نوع از مودم‌ها معمولا برای مصارف خانگی و یا شرکت‌های کوچک کاربرد دارند. زمانی که کابل فیبر نوری تا محل مورد نظر کشیده می‌شود، می‌توان از مودم فیبر نوریONT استفاده کرد.

نمونه دیگری از مودم‌های فیبر نوری را که شرکت‌های معتبر تولید و روانه بازار کرده‌اند، Optical Network Unit یا ONU می‌نامند. این نوع از مودم‌ها از نظر کارایی شباهت های بسیار زیادی به مودم های ONT دارند. البته شرکت های سازنده تفاوت هایی را در هر دو مودم قرار داده اند که در ادامه به تفاوت و کارایی مودم های ONT و ONU پرداخته می شود.

banner -fiber optic modem

تفاوت مودم فیبر نوری ONT و ONU

ابتدا باید به این موضوع اشاره نماییم که هر دو مودم فیبر نوری ONT و ONU به دستگاهی اشاره می کنند که در سمت کاربر باید نصب شود تا کاربر بتواند از طریق این مودم، اینترنت فیبر نوری را دریافت و از آن استفاده نماید.

ONT که مخففOptical Network Terminalبوده را ITU-Tتعریف کرده وONUکه مخففOptical Network Unitبوده راIEEEتعریف کرده است.

هر دومودم فیبر نوریONTو ONU در شبکه GPON قابل نصب هستندوالبته نبایدفراموش کنیم که درعملONTو ONU دارای تفاوت هایی نیزمیباشند.

مودم فیبرنوریONT را در پروتکلFTTHمیتوان مورداستفاده قرارداد،این درحالی است که مودم فیبرنوریONUرا درپروتکلFTTBمیتوان مورد استفاده قرارداد.

مودم های فیبر نوری مختلف دارای پورت هایی برای اتصال یک یا چند دستگاه می باشند. بدین ترتیب هنگامی که یک مودم فیبر نوری تهیه می کنیم، می توان استفاده های بسیار زیادی را چه به صورت آماتور و چه به صورت حرفه ای از آن داشت. با توجه به هزینه های بالای راه اندازی اینترنت فیبر نوری، معمولا افرادی که کار حرفه ای انجام می دهند از مودم فیبرنوری استفاده می کنند.

امکان اتصال مودم فیبر نوری به شکل بی سیم

یکی از ویژگی های اصلی مودم فیبر نوری امکان اتصال به صورت بی سیم است. این امکان باعث می شود تا نیاز به کابل و اتصالات مختلف کاهش یافته و سریع تر بتوان اینترنت فیبرنوری را راه اندازی کرد. از طرفی دیگر هزینه های اتصال به اینترنت پرسرعت فیبر نوری را بیشتر می کند. بدین ترتیب افرادی که می خواهند با پیچیدگی کمتری به اینترنت فیبرنوری متصل شوند، می توانند از مودم هایی که امکان اتصال بی سیم را فراهم نموده اند، استفاده کنند.

شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده باشد که اگر از سیم یا کابل برای اتصال به مودم فیبرنوری استفاده نشود، پس چگونه می توان مودم را به شبکه اینترنت فیبرنوری متصل کرد. برخی از مودم ها دارای وای فای داخلی هستند، این نوع از مودم ها امکان متصل شدن از طریق وای فای را فراهم نموده و در نتیجه نیاز به کابل را کمتر می کنند. سرعت و کیفیت اینترنت در چنین مواردی با افزایش نسبی مواجه می شود. بدین ترتیب اغلب افراد برای تجربه اینترنت با کیفیت بالاتر، تمایل دارند از مودم های دارای وای فای داخلی استفاده کنند.

امکان دریافت و بهره برداری همزمان سرویس اینترنت و خط تلفن

یکی دیگراز موضوعاتی که درهنگام استفاده ازمودم فیبرنوری مطرح میشودبهره برداری ازسرویس اینترنت بدون اینکه خط تلفن اشغال شود میباشد.

بدین ترتیب به طور همزمان می توان از اینترنت و خط تلفن استفاده کرد. این موضوع بیشتر برای شرکت ها و استارتاپ ها دارای اهمیت می باشد. زیرا معمولا در چنین مواردی هم به اینترنت نیاز بوده و هم ممکن است مشتریانی تمایل به تماس با شرکت داشته باشند. به همین خاطر باید مودم هایی مورد استفاده قرار بگیرند که با وصل شدن اینترنت، موجب قطعی خط تلفن نشوند.

در استفاده های خانگی نیز این موضوع مطرح می باشد، زیرا گاهی اوقات برخی از افراد خانواده نیاز به اینترنت داشته و همزمان سایر اعضای خانواده ممکن است برای برقراری تماس صوتی نیاز به تلفن داشته باشند. بدین ترتیب شرکت های سازنده نیز به این موضوع واقف هستند و اغلب مودم های فیبرنوری موجود در بازار این قابلیت را دارند که بتوان به صورت همزمان از اینترنت و خط تلفن استفاده کرد

آشنایی با برخی از برند های سازنده مودم فیبر نوری در دنیا

امروزه شرکت های بسیار زیاد و معتبری در عرصه تولید ملزومات مورد نیاز برای اتصال به اینترنت فعالیت میکنند

این موضوع به خاطر استقبال بسیار زیاد از تکنولوژی و به خصوص محصولاتی است که مربوط به اینترنت می باشند.

هوآوی

شرکت هوآوی یکی از شرکت های بزرگ فعال در زمینه تولید تجهیزات ارتباط از راه دور و شبکه می باشد.

این شرکت چند ملیتی محصولات بسیار زیادی را تولید و روانه بازار می کند که مودم فیبرنوری یکی از آنها به شمار می رود. ایجاد تنوع و افزایش کیفیت در تولید مودم ها باعث شده تا افراد بسیار زیادی در کشور های مختلف از مودم های شرکت هوآوی استفاده نمایند.

تی پی لینک

یکی دیگر ازشرکتهایی که در حال حاضر توانایی تولید مودم فیبر نوری را دارد،شرکت تی پی لینک است.

تی پی لینک یک شرکت چینی است که در سال 1996 تاسیس شده است.

مودم های تیپیلینک کیفیت بالاوقیمت مناسبی دارندهمین امرباعث شده تادرکشورهای مختلف ازجمله ایران طرفداران بسیار زیادی داشته باشند.

ویژگی های مودم فیبر نوری

مودم فیبر نوری دارای ویژگی های بسیار زیادی بوده که همین ویژگی ها کاربران را مجاب به استفاده از اینترنت فیبرنوری کرده و در مناطقی که زیرساخت های مخابراتی اجازه بدهد معمولا

اغلب افراد اینترنت فیبر نوری را به ADSL یا VDSL ترجیح می دهند.

در ادامه با برخی از ویژگی های مودم فیبر نوری آشنا خواهیم شد.

 • امکان کانفیگ از راه دور و بدون نیاز به حضور در محل (Plug & Play)
 • امکان تست دستگاه از راه دور از طریق پورت‌های POTS
 • کنترل و نظارت بر لینک‌ها به صورت End-to-End
 • مصرف بهینه انرژی (کاهش مصرف برق تا 25 درصد به‌خاطر تراشه‌های SOC)

تفاوت میان اینترنت ADSL، VDSL و فیبر نوری در چیست؟

معمولا افرادی که به صورت تخصصی از اینترنت استفاده می کنند، با این موضوع آشنا هستند که هر چه سرعت و کیفیت اینترنت بیشتر باشد، کاربران رضایت بیشتری از آن دارند. به همین دلیل شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت به دنبال تجهیزاتی هستند که بتوانند اینترنت با کیفیت و پرسرعت را به کاربران ارائه بدهند. اینترنت ADSL یکی از ارزان ترین و مناسب ترین نمونه از اینترنت های خانگی محسوب می شود. البته با توجه به سرعت نه چندان بالایی که دارد، برای شبکه و انجام پروژه های بزرگ نمی توان از آن استفاده کرد. اینترنت ADSL نیاز به کابل مسی داشته و کابل کشی از مخابرات تا داخل منزل با استفاده از کابل مسی انجام می شود.

اینترنت VDSL دارای تفاوت های بسیار زیادی با ADSL و فیبر نوری است. این نوع اینترنت نیاز به کابل فیبر نوری دارد. البته برای استفاده از اینترنت VDSL نیاز به کشیدن کابل فیبر نوری تا داخل خانه نبوده و فقط این کابل ها تا نزدیک ترین جعبه تقسیم به خانه مورد نظر کشیده می شوند. از داخل جعبه تقسیم تا خانه کابل مسی مورد استفاده قرار می گیرد. بدین ترتیب با تفاوت های اینترنت VDSL با ADSL و اینترنت فیبر نوری آشنا شدیم.

اینترنت فیبرنوری را میتوان پرسرعت ترین نوع اینترنت قابل استفاده درخانه و اداره دانست.

اینترنت فیبر نوری نیاز به کابل فیبر نوری از داخل مخابرات تا داخل خانه یا اداره مورد نظر دارد.

مودم فیبرنوری با سایر مودم ها تفاوت داشته و باید برای استفاده از اینترنت فیبر نوری، از مودم مناسب استفاده شود.با توجه به اینکه سرعت اینترنت فیبر نوری بالاست، برای مراکزی که نیاز به شبکه کردن چند کامپیوتر و استفاده همزمان چند کاربر از اینترنت می باشد، کاربرد دارد.

عوامل موثر در قیمت مودم فیبر نوری

یکی از عوامل موثر برقیمت مودم فیبر نوری،داشتن برد بالا بوده که معمولا مودم های دو آنتن دارای بردبالاتری میباشند.

با توجه به اینکه ممکن است اینترنت فیبر نوری در یک مجتمع یا اداره بزرگ مورد استفاده قرار بگیرد و کاربران زیادی از فواصل دور نزدیک قرار است از آن استفاده کنند، لذا هر چه بردمودم فیبرنوری بیشتر باشد، کارایی آن نیز بیشتر می باشد. به همین خاطر شرکت های سازنده نیز اغلب مودمهای فیبرنوری را دو آنتنه و با برد بسیار خوب تولید و به بازار عرضه می کنند.

برند یا شرکت سازنده مودم فیبر نوری نیز از دیگر عواملی است که بر روی قیمت مودم فیبرنوری تاثیر گذار است. برخی از شرکت های سازنده محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسبی به بازار عرضه می کنند. این در حالی است که هر چه برند معروف تر باشد، محصول خود را هر چند با کیفیت مشابه، با قیمت بالاتری به بازار عرضه می کند. بدین ترتیب کیفیت محصول از شرکت سازنده آن مهم تر بوده و صرفا هزینه های بالا دلیلی برای خرید مودم فیبر نوری باکیفیت نمی باشد.

اطلاعات فوق توسط متخصصین فنی بانک فیبرنوری نوشته و تدوین شده است و از سایت solutions استفاده شده است

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

نظرات و دیدگاه ها:

 1. Avatar
  نادر صالح آبادی :

  با سلام سوالی که دارم اینه که مودم های فیبرنوری از نظر تعداد پورت های تلفن یکی هستن ؟ حداکثر پورت تلفنی که میتونن خروجی داشته باشن چندتاس ؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی
   خانم مهندس مهسا عزیزی :

   سلام. مودم های فیبرنوری از نظر تعداد پورت های تلفن میتونن به دو دسته ی مودم های تک پورت تلفن مانند مودم های (HG8546M از برند هواوی) و مودم های دو پورت (HG8245H از برند هواوی) تلفن تقسیم بشن که عموما یوزر های خانگی در سیستم ftth به پیشنهاد پیمان کاران مخابراتی و نوع مصرفشان که به ی خط تلفن نیاز دارند از مودم هایی با تک پورت تلفن استفاده میکنند.
   به طور مثال
   مشاهده مودم تک پورت : HG8546M از برند هواوی
   مشاهده مودم دو پورت : HG8245H از برند هواوی

 2. Avatar
  علیرضا :

  من یک کار بر گیمینگ و اینتر نت خانگی هستم الان از مودم زایاکسل مدل های اولیه با شاتل با خط adsl هستم سرعت دانلود مودم ما بسیار کم هست در حد ۵۰۰ کیلوبایت بر ثانیه درضمن سرعت بسته خریداری شده هم خوب است میخاستم بدونم ایا من دخواست خط فیبر نوری با مودمی که از ساپورت کنه فیبر نوری رو بدم یانه واینکه هزینش چه قدر میشه و اینکه چه سرعتی به من در دانلود واپلود میده؟؟؟ممنون از شما و سایت خوبتون ❤❤👌👌

  • خانم مهندس مهسا عزیزی
   خانم مهندس مهسا عزیزی :

   با عرض سلام خدمت شما همراه خوب بانک فیبر نوری و شبکه جواب سوال شما منوط به ساپورت فیبرنوری مخابرات منطقه ی شما میشود بعد از گرفتن استعلام از مخابرات منطقه و بودن کور خالی در منطقه و FAT محل شما باید کابل کشی از FAT تا ساختمان شما و کابل کشی از ساختمان تا واحد شما توسط پیمانکار مخابرات صورت بگیرد بعد ازین مرحله شما میتونین مودم فیبرنوری مناسب انتخابیتون رو از ما یا هر فروشگاه معتبر دیگه تهیه کنید در ادامه ی سوالتون بابت سرعت دانلود و اپلود شما با توجه به بسته انتخابیتون تا 100 مگ میتونید سرعت داشته باشید

 3. Avatar
  siamak khorraminejad :

  آیا مودم adsl را بجای مودم فیبر نوری در منزل که کابل فیبر نوری کشیده شده میشود استفاده کرد؟

  • Avatar
   خانم مهندس کوهستانی :

   با سلام و احترام
   نوع ورودی و نوع کارکردشون متفاوت هست.
   کابل فیبر نوری ورودی PON داره اما Adsl بصورت ورودی مسی هستش

 4. Avatar
  قاسم باقری :

  سلام
  ساختمان ما ۴ تا واحد داره و من فیبر نوری وارد ساختمان میکنم ولی داخل واحدها نمیخام فیبر نوری بیارم
  اول اینکه ایا میشه اینترنت هر واحد جدا کرد و هزینه اینترنت هر واحد جداگانه پرداخت کنه
  دوم ایا برای خط تلفن میشه از همون سیم های معمولی قبلی استفاده کرد

  • Avatar
   خانم مهندس کوهستانی :

   سلام
   در صورتی ک بخوایم از مودم های فیبرنوری استفاده کنیم باید بابت هر واحد یک pon مجزا داشته باشیم. برای این کار باید به هر واحد سک‌تار فیبرنوری تخصیص بدهیم و از این طریق یک مودم فیبرنوری تهیه کنیم و فیبرنوری مربوط رو را تخصیص و مشخصات کانفیگ رو از مخابرات دریافت و سپس راه اندازی انجام دهیم.
   موفق باشید

 5. Avatar
  sa.rahiminejad :

  سلام
  من یه دونه مودم Huawei 8245a خریدم ولی چراخ PON چشمک زن هستش و متاسفانه ثابت نمیشه
  مخابرات شهر ما (آذربایجان غربی ، میاندوآب) میگه که باید FiberHome بخری ، مودم های Huawei با سیستم های ما سازگار نیست ( مودم های فایبر هوم هم امکانات نرم افزاری خیلی کمی دارن)
  حالا سوال من از متخصصان اینه که آیا این گفته مخابرات درسته یعنی امکانش هست که مودم های Huawei با سیستم های مخابراتی منطقه ما سازگار نباشه هیچ راهی نداره؟؟

  • آقای مهندس غلامی
   آقای مهندس غلامی :

   سلام وقتتون بخیر طبق فرمایشات جنابعالی سیستم pon هر مودم باید با olt مخابرات مربوطه که قرار بر ارائه سرویس از طریق انها می باشد سازگاری داشته باشد چرا که پروتکل های انتقال سرویس متفاوت خواهد بود و علت چشمک زدن چراغ مربوطه به همین علت هستش شرکت ما در حوزه مودم فعالیت دارد فلذا میتوان مودم فایبرهوم درخواستی رو نیز برای جنابعالی و سایر همکاران گرامی تامین نمود همچنین علت این ناسازگاری هم تحریم فایبرهوم از دو سال گذشته هستش که سیستم مخابرات به ناچار با برند هوواوی جایگزین شد فلذا سیستم های که بستر انها برای سالهای گذشته بنا شده بر اساس فایبرهوم و سیستم های جدیدتر هوواوی پایه ریزی شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟