تست فلوک چیست ؟

دستگاه تست فلوک

مقاله‌ی زیر توسط بانک فیبرنوری و شبکه و متخصصان فنی بانک فیبرنوری نوشته و تدوین شده است و اطلاعات جامعی در ارتباط با تست فلوک و دستگاه تست فلوک و اینکه تست فلوک چیست را ارائه می‌دهد.

تست فلوک 

تست فلوک یکی از بهترین و برترین تست های مورد انجام روی کابل‌های مسی شبکه است. این تست با دستگاه فلوک که یکی از دستگاه ها و ابزارهای اندازه گیری کیفیت و عیب‌یابی پسیو شبکه است انجام می‌شود. انجام تست فلوک اطلاعات دقیقی را از کیفیت کابل کشی، متراژ کابل، سرعت شبکه و محل دقیق قطعی کابل شبکه به ما می‌دهد. این تست با توجه به اطلاعاتی که ارائه می‌دهد از کامل‌ترین تست‌های موجود در بازار به شمار می‌رود.

دستگاه تست فلوک

زمان استفاده از دستگاه فلوک

در اکثر مواقع بعد از کابل کشی شبکه ممکن است عیب و نقصی در نحوه کابل کشی به وجود بیاید. برای حصول اطمینان از نحوه دقیق کابل کشی و رفع ایرادات به وجود آمده باید آن را تست کرد. در این طور مواقع تست فلوک این توانایی را دارد که کابل کشی را به صورت کامل بررسی و اطلاعات ارائه شده را در خودش ذخیره و سپس یک گزارش کامل را به صورت کتبی به کارفرما ارائه دهد.

روش کار با دستگاه فلوک و انجام تست فلوک

در ابتدای امر لازم است برای دستگاه تست فلوک تعريف کنيد که کابل شبکه از چه نوعي است. کابل Shielded است يا Unshielded. یا Cat6 است يا Cat6َA يا Cat7. سپس يکسری تنظيمات روي دستگاه Set‌ می‌شود. در انتها Test Limit را انجام می‌دهیم که آيا استاندارد کابل EIA / TIA است يا ISO. آزمایش‌هایی که با تست فلوک انجام می‌گیرد به دو صورت پرمننت و چنل انجام می‌شود که به اختصار آنها را توضیح می‌دهیم.

 • تست فلوک چنل

دستگاه تست فلوک شامل دو ماژول است که به عنوان ورودی کابل می‌توانند استفاده شوند.
در تست چنل، دو سر کابل‌های شبکه را از طریق ماژول‌های خود دستگاه به تستر فلوک وصل می‌کنیم و تست را انجام می‌دهیم.
این تست یکی از نمونه‌های ساده‌ی تست کابل شبکه مسی است، به این علت که مازول‌های موجود فابریک دستگاه هستند و کابل‌ها را به صورت کاملا ایده‌آل به دستگاه وصل می‌کنند.

 • تست فلوک پرمننت

این نوع تست به نسبت تست قبلی یک مقدار کامل تر و واقعی تر است. زیرا که در این تست به جای ماژول‌های دستگاه از کیستون شبکه برای وصل کردن کابل‌های شبکه به تستر فلوک استفاده می‌شود. همانطور که می‌دانید در عمل نیز کابل‌های شبکه را با استفاده از کیستون به سایر تجهیزات وصل می‌کنند، لذا تست پرمننت تست واقعی‌تر و قابل‌اعتماد تری است.

متراژ قابل سنجش با دستگاه تست فلوک

مقدار متراژ استانداردی که برای این نوع تست چه در حالت چنل و چه در حالت پرمنت در نظر گرفته شده چیزی در حدود 90 متر کابل است. اما موردی که اهمیت دارد این است که این آزمایش تست فلوک را می توان برای متراژهای مختلف هم مورد بررسی قرار داد و پارامترهای زیادی را هم می‌توان بررسی کرد اما همان طوری که اعلام کردیم متراژ استاندارد در این اندازه گیری و تست همان 90 متر است.

برتری تست پرمننت به تست چنل

همانطور که بالاتر اشاره کردیم تست پرمننت نسبت به تست چنل واقعی‌تر و قابل استناد تر است. زیرا که تست چنل در شرایط ایده آل (با ماژول فابریک دستگاه) انجام می‌شود، اما تست پرمننت در شرایط واقعی‌تر (با کیستون شبکه) انجام می‌شود.

کابلی که تست پرمننت را پاس می‌کند حتما تست چنل را هم پاس می‌کند اما ممکن است این عمل به صورت برعکس جوابگو نباشد. به این معنی که تقریبا اغلب کابل‌ها تست چنل را پاس می‌کنند.

تأثیرگذاری سوکت ها یا ماژول ها در تست‌های فلوک

تست فلوک و دستگاه تست فلوک

زمانی می‌توان از کابل‌های شبکه  UTP  یا SFTP تست درست گرفت که به درستی سوکت را روی کابل نصب کرده باشید. اگر این نصب به درستی انجام نشود، حتی در صورتی که کابل ها دارای گارانتی و ضمانت هم باشد قطعاً تست فلوک را پاس نخواهند کرد و این مورد در هنگام سوکت زدن از اهمیت زیادی برخوردار است. جدای مساله‌ی نصب سوکت‌هاُ کیفیت سوکت‌های مورد استفاده هم در پاس شدن و هد روم مربوط به تست فلوک کاملا اثرگذار است.

 تست فلوک چنل یا پرمننت؟

در برخی موارد سرعت، دقت و حجم انتقال داده برای کارفرما از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است. به طور مثال در انبارهای بزرگ، ساختمان‌های هلدینگ، بانک ها، کارخانه‌ها، دانشگاه ها و غیره حتماً باید سرعت و دقت انتقال اطلاعات بالا باشد. در این طور مواقع باید از کابل و تجهیزات شبکه‌ای استفاده شود که بتواند تست فلوک پرمننت را پاس کند و صد البته از کیفیت بالایی هم برخوردار باشد.

همانطور که در قسمت بالا نیز به آن  اشاره کردیم تست پرمننت بسیار جامع تر و معتبرتر از تست چنل است. زیرا در تست پرمننت کابل مستقیما به ماژول ست شده با دستگاه وصل می‌شود ولی در تست چنل کابل توسط یک پچ کورد خارجی به دستگاه وصل می‌شود و همین موضوع که کابل مورد استفاده در پچکورد و کیستون مورد استفاده از چه برندی با چه کیفیتی و با چه افتی باشد در هدروم کابل شبکه مورد نظر تاثیر می‌گذارد.

خروجی دستگاه فلوک و تست فلوک

تست چنل و تست پرمننت

تستی که توسط تست فلوک گرفته می‌شود از دقیق ترین تست‌ها به‌شمار می‌رود و به طبع اطلاعات کاملی را هم به کاربر ارائه می‌دهد.

 • این ابزار می‌تواند تست‌های دقیق و کاملی را از لایه‌های فیزیکی شبکه مانند کابل‌ها، پچ‌پنل، پچ کابل، کیستون و غیره انجام دهد.
 • با این تست به راحتی می‌توانید اصلی یا غیر اصلی بودن تجهیزات پسیو شبکه را مشخص کنید.
 • متراژ دقیق کابل کشی به وسیله این تست مشخص می‌شود
 • اشکالات و نواقصی که در پچ پنل‌ها و کیستون‌ها وجود دارد را به صورت گزارش در اختیار کاربر قرار می‌دهد
 • یک گزارش کامل از قطع بودن یا ضعیف بودن نحوه اتصال رشته‌های کابل به کیستون ارائه می‌دهد
 • وجود نویز و همچنین محل دقیق این نویزی که درمسیر کابل کشی وجود دارد با این تست مشخص می‌شود
 • اگر در مسیر کابل کشی بیش از حد کشش یا خمش وجود داشته باشد به طور حتم با این تست به راحتی مشخص می‌شود
 • میزان خلوص مس به کار رفته در کابل‌های شبکه ها هم با این تست مشخص و گزارش گیری می‌شود
 • مقاومت و میزان رسانایی کابل بعد از این تست به کاربر اطلاع داده می شود

برترین ویژگی که تست های فلوک ارائه می دهند افزایش 33 درصد بهره وری شبکه آن هم با صرف هزینه‌ای اندک است و از همه مهمتر اینکه این نوع تست گیری می‌تواند عمر تجهیزات اکتیو شبکه از جمله کارت‌های شبکه، سوییچ‌ها، سرورهای شبکه، روترها، دوربین ها، فایروال، تجیهزات مخابراتی و غیره را تا حد زیادی افزایش دهد و این مورد نشان دهنده این است که اجرا کردن تست شبکه بر روی تمامی تجهیزات شبکه امری لازم و ضروری است.

منبع: flukenetworks

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/h82835/do...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51