کیستون شبکه چیست؟

در انجام انواع پروژه‌های مرتبط با شبکه و انجام کارهای زیر ساخت شبکه‌ای بسیاری از تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرند که هدف استفاده از این تجهیزات، تسهیل در برقراری ارتباطات در شبکه می‌باشد. در مقاله‌های مختلف نوشته شده در بانک فیبرنوری به توضیح و معرفی بسیاری از تجهیزات شبکه پرداخته‌ایم، این مقاله را به این سوال که کیستون شبکه چیست اختصاص می‌دهیم.

کیستون شبکه چیست ؟

کیستون شبکه

پیرو نوشته های بالا کیستون شبکه یا همان پریز شبکه یکی از تجهیزات شبکه داخلی یا همان LAN می‌باشد. در پاسخ به سوال کیستون شبکه چیست، می‌توانیم بگوییم ابزاری است که دارای دو سر مادگی است که از یک طرف به کابل شبکه متصل می‌شود و از طرف دیگر در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا ارتباط میان کابل شبکه با دیگر تجهیزات مورد استفاده مانند سوئیچ‌ها یا روتر یا سرور و حتی کیس کامپیوتر را برقرار کند.

در واقع کیستون شبکه ابزاری است که به صورت یک رابط عمل می‌کند.

اگر بخواهیم توضیح ساده‌تر و قابل فهم تری از کاربرد و چیستی کیستون شبکه بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم که هرجایی که نیاز است ما به کابل شبکه استفاده شده در زیرساخت ساختمان شبکه متصل شویم، نیازمند استفاده از کیستون هستیم.
یک مزیت اصلی اتصالات keystone قابلیت انعطاف پذیری آنها است. انواع مختلفی از جک Keystone را می‌توان بر روی یک پچ پنل شبکه نصب کرد. آنها به اشکال بدون محافظ و با محافظ موجود هستند و می‌توانند سیم‌ها و کابل‌های دارای تعداد زیادی هادی را در خود جای دهند.

اصطلاح Keystone از شکل مشخصی از جک گرفته شده است، شبیه جک دیواری استاندارد RJ-11 که برای اتصال دستگاه‌های تلفن، دستگاه‌های نمابر و مودم‌های کامپیوتری به خطوط تلفن معمولی استفاده می‌شود.

مکان‌ های مورد استفاده از کیستون شبکه

حال که فهمیدیم کیستون شبکه چیست باید بدانیم در کجاها می‌توان از آن استفاده کرد و چه کاربردهایی دارد.

داخل پچ پنل شبکه

پچ پنل‌های شبکه با صفت  Loaded  و unloaded در شبکه معرفی می‌شود. منظور از صفت loaded استفاده کامل از کیستون‌های شبکه در پچ پنل می‌باشد و صفت unloaded به فریم خالی پچ پنل اطلاق می‌شود.

فیس پلیت‌های نصب شده در ترانک ها (در انواع باکس های تو کار، رو کار و کف خواب)

  • باکس‌های تو کار در داخل دیوار استفاده می‌شوند
  • باکس‌های رو کار را روی دیوار نصب می‌کنند مانند کلیدهای برق
  • باکس‌های کف خواب قابلیت استفاده در کف‌های کاذب را دارند

مسئله قابل توجه این موضوع می‌باشد که هر کدام از تجهیزات فوق نیازمند استفاده ازکیستون مختص خود هستند زیرا حتما باید کیستون شبکه در جای خود قرار بگیرد در غیر این صورت کیستون در جای خود قرار نگرفته و عمل نصب تجهیزات شبکه را مختل می‌نماید. پیرو مساله ذکر شده در بالا، کیستون شبکه را طبق دو پارامتر می‌توانیم دسته‌بندی کنیم: یک بر اساس جنس بدنه و دومین مورد بر اساس کتگوری.

جنس بدنه

کیستون‌ها را براساس جنس مورد استفاده در بدنه آن‌ها می‌توان به دو نوع فلزی و پلاستیکی تقسیم کرد. به نوع فلزی کیستون‌های شبکه، SFTP می‌گویند. به نوع پلاستیکی کیستون‌های شبکه، FTP  می‌گویند.

کتگوری Category

کیستون شبکه مانند کابل‌های شبکه دسته‌بندی می‌شوند:

  • Cat8 کابل شبکه و کیستون شبکه CAT8  هنوز در ایران  موجود نیست.
  • Cat7A
  • Cat7
  • Cat5
  • Cat5e
  • Cat6
  • Cat6A

انتخاب کیستون شبکه باید طبق تجهیزات مورد استفاده در شبکه باشد. یعنی  اگر در شبکه از کابل Cat6 استفاده شده، نمی‌توان از کیستون Cat5 استفاده کرد.

چه زمان از کیستون شبکه SFTP یا کیستون شبکه  UTP استفاده می‌شود؟

کیستون شبکه

هنگامی که در یک شبکه، کابل‌های برق از کنار کابل‌های شبکه عبور کرده باشند نیازمند سیستم earthing می‌باشیم زیرا عبور کابل‌های برق از کنار کابل‌های شبکه موجب به وجود آمدن نویز روی کابل‌های شبکه می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل از کابل‌های شبکه SFTP که دارای شیلد هستند استفاده می‌شود که باعث شده کابل شبکه از نویز کابل برق در امان بماند. در این مواقع که از کابل‌های شبکه SFTP استفاده شده از کیستون‌های SFTP استفاده می‌شود که باعث میشود شیلد کابل شبکه به وسیله شیلد کیستون شبکه SFTP به سیستم  earthing مهار شود.

در محیط‌های داخلی و ایندور که کابل برق در کنار کابل شبکه نیست و امکان ورود جریان قوی به کابل شبکه امکان‌پذیر نیست از کابل شبکه UTP و کیستون شبکه UTP استفاده می‌شود.

اندازه یکسان به معنای عملکرد یکسان نیست

از آنجا که اتصال Keystone قابل تعویض است، اغلب به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و توانایی کار با طیف گسترده‌ای از محصولات از آن استفاده می شود. اتصال کیستون همچنین می‌تواند عملیات بروزرسانی و جایگزینی شبکه را تسهیل ببخشد. اندازه یکسان کیستون ها باعث میشود  تا انواع مختلف Keystone ها را بتوان با یکدیگر جایگزین کرد. اندازه خروجی‌های Keystone به شکل مستطیلی با عرض 14.5 میلی متر و طول 16 میلی متر هستند. با این حال، فقط به این دلیل که کیستون ها یک اندازه و یک شکل هستند، به معنای یکسان بودن آنها نیست. اگر چه ممکن است شکل آنها یکسان باشد، اما عملکرد آنها و کتگوری آنها فاکتور مهم تری است که باید در نظر بگیرید.
برای اانتخاب کیستون ها، ساده ترین فاکتور توجه به مطابقت آنها با استانداردهای صنعت مانند ANSI / TIA-568 و ISO / IEC 11801 است، به این معنی که باید از یک تولید کننده معتبر تهیه شوند. خرید اتصالات keystone از تامین کنندگان ناشناخته ارزان قیمت، خطر ترمینه کردن غیراستاندارد، عملکرد بدتر یا حتی اجزای تقلبی را افزایش می‌دهد. سایت بانک فیبرنوری مفتخر است انواع کیستون ها را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت خدمت مشتریان گرامی عرضه کند.

مقاله ی فوق توسط بانک فیبرنوری نوشته و تدوین شده است.

منبع: universalnetworks

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟