اینترنت پهن باند فیبر نوری 

برای میلیاردها نفر در سراسر جهان که در تلاش برای دسترسی به اینترنت پرسرعت، مقرون به صرفه و قابل اعتماد هستند، پهنای باند حاصل از فیبر نوری چیزی است که معمولا در رویای خود می‌بینند. اول از همه باید بدانیم منظور از اینترنت پهن باند فیبر نوری دقیقاً چیست؟ آیا سیگنال داده شما توسط کابل‌های فیبر نوری با سرعت و پهنای باند بالا و ثابت به مقصد خواهد رسید؟ رویایی است، نه؟!

اینترنت پهن باند فیبر نوری

اینترنت پهن باند فیبر نوری 

پهنای باند بالا در فیبر نوری واقعا به چه معناست؟
کابل‌های فیبر نوری از رشته‌های شیشه‌ای بسیار نازک و به اندازه یک تار مو ساخته شده‌اند که به‌طور ویژه برای انتقال سیگنال‌های داده طراحی شده‌اند. به طور طبیعی، سرعت نور بسیار سریعتر از سیگنال‌هایی است که کابل‌های مسی منتقل می‌کنند. انتقال اطلاعات در فیبر نوری تقریبا محدودیتی از لحاظ سرعت ندارد، اما در برخی جاها امکان استفاده از فیبرنوری وجود ندارد و استفاده از کابل‌های مسی منجر به پایین آوردن سرعت لینک می‌شود.

اکثر خانه‌ها و مراکز دارای اتصال ADSL بر پایه‌ی کابل مسی سنتی یا فیبر نوری  (Fiber to the Cabinet) FTTC  به معنای فیبر تا کابین یا کافوی محله شما هستند. به این معنی که داده‌های شما از طریق کابل‌های مسی تا کابین منطقه شما منتقل می‌ؤوند و بعد از آن توسط فیبر نوری پهن باند به شبکه بین منطقه‌ای و بین شهری متصل می‌شوند. سرعت اتصال با استفاده از فیبر و مس (FTTC) حداکثر به حدود 66 مگابیت در ثانیه محدود می‌شود، در حالی که اگر تمام مسیرهای اتصال از فیبر باشند (FTTH)، می‌توان سرعت بسیار بالاتری تا 1000 مگابیت در ثانیه (Mbps) را تجربه کرد.

حال که با استفاده از شبکه اینترنت تماما فیبر می‌توان به سرعت‌های انتقال فوق‌العاده ای رسید، چرا همیشه از اینترنت تماما مبتنی بر فیبر نوری استفاده نمی‌شود؟ دلیل این مسئله آن است که کابل‌های مسی سالهای سال است که به عنوان بستر انتقال استفاده می‌شوند و محلات قدیمی با کابل‌ٰهای مسی کابل کشی شده‌اند. از آنجایی که کابل‌های مسی به علت دارا بودن مس جزو کالاهای نسبتا گرانبهایی هستند، حذف آن‌ها و جایگزینی با فیبر نوری از لحاظ هزینه‌ی مس کنار گذاشته شده، و هزینه‌ی حفر و نصب فیبر نوری از لحاظ اقتصادی و زمانی بالا خواهد بود. بنابراین دست کشیدن از این میراث و جایگزینی آن با فیبر نوری، از لحاظ زمان و سرمایه‌ توجیه پذیر نیست.

چه افرادی می‌ توانند از پهنای باند کامل فیبر نوری بهره مند شوند؟

دولت‌ها در سرتاسر جهان تلاش کرده‌اند تا پهنای باند فوق سریع (که با سرعت دانلود بیش از 30 مگابیت در ثانیه تعریف می‌شود) در دسترس و مقرون به صرفه‌تر شود.
ایالات متحده هدف خود را در دسترس قرار دادن پهنای باند مقرون به صرفه 100 مگابیت بر ثانیه یا بیشتر برای حداقل 100 میلیون خانه تعیین کرده است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا هدف پوشش پهنای باند جهانی با سرعت حداقل 30 مگابیت بر ثانیه و 50 درصد خانوارها با سرعت حداقل 100 مگابیت در ثانیه تا سال 2020 را دارند. و در بریتانیا، دولت هدف بلندپروازانه‌ای را برای همه خانه‌ها در بریتانیا تعیین کرده است. همه این اقدامات برای این است که تا سال 2025 به پهنای باند کامل فیبر نوری دسترسی داشته باشیم.

اما رسیدن به این اهداف ممکن است چالش برانگیز باشد. ایالات متحده در حال حاضر حدود 25 درصد پوشش شبکه‌ی کاملا فیبر نوری دارد، اروپا حدود 26 درصد با FTTP در اواسط سال 2017 گزارش کرده است، در حالی که بریتانیا تنها 8 درصد خانه‌های متصل به FTTP دارد. چرا اتصالات فیبر نوری برای رسیدن به محل کاربر بسیار دشوار است؟ همانطور که گفته شد، میراث کابل‌کشی مسی که در سراسر شبکه‌های ADSL از قبل ایجاد شده، فراگیر است – و این سوال همیشه پابرجاست: چه کسی هزینه جایگزینی زیرساخت‌های مسی با فیبر نوری را می‌دهد؟

ISPها و مشتریان ممکن است بر سر پاسخ به این سوال در بن بست عجیبی گیر کنند، به همین دلیل است که دولت‌ها باید بودجه حمایت از این حرکت را فراهم کنند و در عین حال جریمه‌هایی را برای ISP هایی که شروع به تعویض نمی‌کنند در نظر بگیرند. چالش دیگر، اطمینان از استحکام اتصالات فیبر نوری از کابینت به محل، در شرایط معمولاً سخت است. فیبرهای نوری ظریف در معرض خطر آلودگی ناشی از ورود خاک یا آب هستند. اگرچه خود کابل‌های فیبر توسط لایه‌های مختلفی محافظت می‌شوند، کانکتورها می‌توانند در برابر دماهای بسیار گرم یا سرد و باران آسیب‌پذیر باشند.

کانکتورهای فیبر LC استاندارد برای محیط‌های سخت به اندازه کافی مقاوم نیستند. راه حل بهتر استفاده از کانکتور LC مقاوم مانند سری 4000 است. این کانکتور یک رابط LC استاندارد صنعتی را طبق استاندارد IEC 61754-20 فراهم می‌کند. برای صرفه جویی در زمان و سهولت نصب، می‌توان از کانکتورهایی که قبلاً به یک کابل مناسب تا طول 450 متر متصل شده‌اند (پچکورد) استفاده کرد و فیبرنوری را از محله یا درب منزل راحت‌تر به محل مشتری هدایت کرد. با اینکار دسترسی به اینترنت تمام فیبر نوری امکان بیشتری خواهد داشت.

استفاده از پهنای باند کامل

زمانی که از یک شرکت سرویس دهنده اینترنت فیبر نوری، خدماتی دریافت می‌کنیم اطلاعاتی از جمله پهنای باند در اختیارمان قرار می‌دهند. این عدد در ساختارهای مختلف متفاوت است و بیشترین پهنای باند ممکن زمانی است که تمام زیرساخت اینترنت از فیبر نوری تشکیل شده باشند. در این مقاله در مورد ساختارهایی که با آن‌ها می‌توان به پهنای باند حداکثری رسید پرداختیم. چنانچه نظری در این حوزه دارید، حتما با ما درمیان بگذارید.

منبع: community.element14

مطالب زير را از دست ندهيد

بانک مقالات
0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟