آشنایی با کانکتور APC و کانکتور UPC

احتمالا  همه ی افراد هنگام بررسی و یا خرید پچ کورد، پیگتیل  و یا  اسپلیتر  نوری  و در  حالت  کلی، هر  کابل  مرتبط  به فیبر نوری دارای کانکتور ،با اصطلاحاتی همچون کانکتورهای UPC و PC ، APC  برخورد پیدا کرده اند. در هنگام خرید کانکتور اولین مبحثی که به آن برمیخوریم مساله ی رنگی بودن کانکتورهای UPC و APC موجود در بازار میباشد.

هنگامی که صحبت از کانکتور ها میشود همراه اسم کانکتور مطرح شده درباره ی APC بودن یا UPC بودن آنها نیز سوال میشود حال در این مقاله که توسط بانک فیبر نوری نوشته شده است به مباحث زیر میپردازیم .

منظور از کانکتورهای UPC و APC چیست؟ تفاوت کانکتورهای UPC وکانکتورهای APC واین مساله که چه تفاوتی بین آنها وجوددارد چیست ؟

یا بهتر است از کدام یک کانکتور های APC و UPC  استفاده کنیم .

کانکتور APC و UPC / تفاوت کانکتور APC با کانکتور UPC

کانکتور APC یا کانکتور UPC

در حالت های کلی اصولا کانکتور های فیبرهای نوری را وابسته به شکل ظاهری آنها با نام هایی همچون LC ،ST ، FC ، DIN ،SC در بازار عرضه میکنند.

اما  مساله  ای  که  فارغ  ازشکل  ظاهری  واسامی  ذکر  شده  ی  بالا  مطرح  میشود،کیفیت  کانکتور  متصل  به  فیبرنوری  است و رابطه ی مستقیمی که با مقدار دقتی که در سنباده یا پولیش سریه کانکتور (که به آن به اصطلاحFerrule میگویند) به کار رفته دارد.

پولیش  : فیبرنوری برای کانکتورایز شدن نیاز به صیقل خوردن به شکل دقیق دارد که اصطلاحا به آن پولیش می گویند .

تفاوتی که در نحوه ی  پولیش شدن فیبرها وجود دارد  باعث ایجاد تفاوت در میزان افت کانکتور و نتیجه ی عملکرد آن میشود.

انواع مدل کانکتور های موجود در بازار :

 تا به امروز ۴ نوع پالیش مورد استفاده قرار گرفته است:

Flat-Surface

 PC  یا  Physical Contact

UPC  یا Ultra Physical Contact

APC  یا Angled Physical Contact

APC ، UPC ، PC ، FLAT / تفاوت کانکتور APC با کانکتور UPC
APC ، UPC ، PC ، FLAT

کانکتور های FLAT Connectors  / FLAT:

کانکتورهای Flat-Surface همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید به صورت کاملا مسطح پولیش می شوند.

در هنگام اتصال دو فیبر تخت یعنی هنگامی که فیبر ها به واسطه ی کانکتور Flat-Surface  به هم متصل میشدند یک شکاف هوا به طور طبیعی بین دو سطح از نقص های کوچک در سطوح مسطح شکل می گرفت . انعکاس پشتی در اتصالات مسطح حدود ۱۴- دسی بل یا تقریبا ۴٪ میباشدکه برای حل این مشکل، اتصالات PC ایجاد شد.

FLAT connector - تفاوت کانکتور APC با کانکتور UPC

کانکتور های PC Connectors  / PC :

در پی مشکلات کانکتورهای فلت که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم،به مرور زمان پولیش PC مطرح شد.

در این نوع پولیش کانکتور PC ، نوک هستۀ فیبر با انحنای کمی به شکل محدب در می آید .

که این روش پولیش کردن موجب کاهش میزان هوای موجود در شکاف محل اتصال شده و در نتیجه افت بازگشتی کمتری نسبت به حالت فلت پدیدار می شود.

به طور معمول میزان افت بازگشتی در کانکتورهای PC حدود ۴۰- dB می باشد .

تفاوت کانکتور APC با کانکتور UPC

اهمیت  فرول  در  کانکتورهای  سینگل  مود  به دلیل  نازکتر بودن  قطر  هسته ی  فیبرنوری  همانطورکه  در  مقاله  ی  فیبرهای نوریسینگل مود کامل تصریح شده بود که حدود ۹ میکرون میباشد که همین مساله اهمیت فرول در کانکتور ها را آن دو برابر میکند .

وقتی یک کانکتور به اتنهای یک فیبرنوری متصل می شود تلفات نور اتفاق می‌افتد.

کاهی برخی از این نورها مستقیماً به منبع نوری که آن را ایجاد کرده است منعکس می‌شوندکه این بازتاب به منبع نور لیزر آسیب می رساند و این موضوع سبب مختل شدن سیگنال منتقل شده میشود .

برای کاهش این بازتاب‌ها می می‌توانیم انتهای فرول‌های کانکتور را به گونه های متفاوتی صیقل دهیم.

از این رو کانکتورهای فیبرنوری سینگل مود ( Single-mode ) در دو دسته ی زیر ساخته میشوند :

Ultra Physical Contact )  UPC )

Angled Physical Contac)  APC )

عمده تفاوت کانکتور UPC و APC :

با نگاه کردن دقیق و ازنزدیک به سر کانکتورهای فیبرنوری یا همان  Ferrule ها   تفاوت ها به طرز مشهودی مشخص می شود.

اصلی ترین تفاوت بین کانکتورهای UPC و APC در قسمت فرول  آنها میباشد .

در کانکتورهای UPC فرول کاملاعمودبوده و هیچ زاویه ای ندارد،اما در کانکتورهای APC یک زاویه ی۸درجه ای درقسمت فرول وجوددارد.

کانکتور های UPC Connectors  / UPC :

بعد  از  کانکتور  PC  نتیجه  گیری  بر  آن  شد  اگر   میزان   انحنای   سطح   مقطع   فیبر  را  بیشتر  کنند  به صورتی  که  برآمدگی  سر  فیبر  بیشتر شود و به حالت گنبدی شکل تبذیل شود نتیجه ی بهتری حاصل خواهد شد .

زیرا با این کار تماس بین دو هسته ی دو فیبر بیشتر شده و به همین خاطر  نام این مدل از کانکتور ها را Ultra Physical Contact یا UPC می گویند رنگ استاندارد این کانکتورهای UPC  به رنگ  آبی می باشدو در کانکتورهای UPC میزان افت کمتر از dB -50 میباشد.

انعکاس عقب اتصال UPC در حدود ۵۵- دسی بل است که پایین تر از کانکتور PC استاندارد است.اتصالات UPC اغلب در سیستم های دیجیتال، CATV و تلفن های موبایل استفاده می شود.

UPC connector - تفاوت کانکتور APC با کانکتور UPC
UPC connector

کانکتور های APC Connectors  / APC :

سری بعد کانکتور ها که به بازار ارائه شدند کانکتور های APC هستند در کانکنورهای APC علاوه بر وجود داشتن  حالت گنبدی شکل بر روی نوک فیبر، یک برش با انحنای ۸ درجه نیز روی آن صورت می گیرد.

علت وجود این برش با انحنای ۸ درجه ،مفید بودن این برش کج میباشد زیرا این کج بودن سبب این میشود که که نور بازگشتی به جای اینکه به طور مستقیم به داخل هسته ی فیبر برگردد با زاویه ایجاد شده به قسمت روکش فیبر (Cladding) هدایت می شود.

همین  موضوع  بازگشت  نوربازگشتی  به  روکش  فیبرموجب  میشود که  ORLکمتری  حاصل  شود  و  همین  موجب  میشود  که  در  این حالت میزان افت به کمتر از ۶۰ -dB می رسد.

رنگ  استاندارد  این  کانکتورهای APC  به  رنگ   سبز  میباشدو  در  کانکتورهای  APC  به  دلیل  وجود  انحنا،این زاویه  اجازه  میدهدتا   اتصالات تنگ و شعاعی کوچکتر صورت بگیرد .

همانطور  که   در  مطلب  بالا  به  آن  پرداختیم  هر  نوری  که  به  سمت  منبع  هدایت  می شود،در  واقع   به   داخل   روکشهای فیبر  به وسیله ی پایه ی زاویه ای ۸ درجه مجددا منعکس میشود.

از   کانکتورهای APC   برای  برخی ازبرنامه های  کاربردی  که  حساسیت  بیشتری  نسبت  به  دیگران   دارند  استفاده  میکنند  مثل برنامه های FTTx و  Frequency Radio) RF). اتصالات APC نیز معمولا در کاربردهای اپتیکی منفعل استفاده می شود به این دلیل که بسیاری از این سیستم ها از سیگنال های RF برای ارسال ویدئو استفاده می کنند.

APC connector - تفاوت کانکتور APC با کانکتور UPC
APC connector

توضیحاتی درباره ی نحوه ی عملکرد کانکتور های APC  و UPC  :

همانطورکه در توضیحات بالا ذکر شده بود هنگامی که نور از کانکتوری در حال عبور است در اثر وجود ناهمگونی سر کانکتور، احتمال عبور تمام پرتورهای نوری وجود نداردو همین علت این موضوع است که  برخی از پرتوها به سمت داخل برگشت می خورند .

Return Loss : پدیده ی ناخوشایند بازگشت پرتو های نور به سمت داخل وهسته ی فیبر را بانام Return Loss یاد میکنند.

همان طور که در شکل پایین و در قسمت کانکتور UPC  ملاحظه می کنید، سیگنال برگشتی یا Return Loss مستقیما به سمت منبع فرستنده بازتاب داده میشود . این پدیده سبب خواهد شد تا سیگنالهای اصلی دچار پراکندگی بیشتری شده و کیفیت ارسال دچار  تغییرات نامطلوبی شود.

برای اندازه گیری مقدار اینReturn Loss از واحد دسی بل میلی وات (dBm) استفاده می شود و چون مقدار اندازه گیری عددی منفی است بنابراین بیشتر بودن این مقدار نشان از بهتر شدن مقدار Return Loss دارد.

در حالت کلی و معمول یک کانکتور UPC باید بیشتر از ۵۰- dBm افت برگشتی  یا Return Loss داشته باشد اما مساله ای که وجود دارد  این در حالی میباشد که  کانکتورهای کیفیت پایین PC  در بازار مرسوم هستند ومیزان Return Loss  آن   حدود ۳۰- dBm میباشد .

اما  در  کانکتورهای  APC  با  توجه  به  ۸ درجه  زاویه  ای  که  در سر  کانکتور  یا  فرول  (Ferrule)  وجود  دارد   بازتاب  نو ر طبق  تصاویر  پایین  مانند کانکتورهای  UPC  مستقیما  به  سمت  منبع  فرستنده   بازتاب  نمیشود  و   مسیر  سیگنال  بازگشتی  به  سمت  پوشش  فیبر   منحرف  میشود.

در  نتیجه  وضعیت  سیگنال  برگشتی  Return Loss  بهتری  را  در  این  کانکتورها  مشاهده  می کنیم.

معمولا کانکتورهای APC  بیشتر از ۶۰ – dBm سیگنال برگشتی (Return Loss) را گزارش می کنند.

نحوه ی بازتاب نور در کانکتور APC و UPC - تفاوت کانکتور APC با کانکتور UPC
نحوه ی بازتاب نور در کانکتور APC و UPC

بعداز  معرفی  انواع  کانکتورها،و  توضیحاتی  در  مورد  شکل  ظاهری  ونحوه ی  عملکرد  آنها  سوالی  که  مطرح  میشود  این  سوال میباشد که که  آیا بهتر است از کانکتورهای APC بیشتر استفاده شود ؟

 از کدام یک  کانکتورهای APC یا UPC بیشتر استفاده کنیم ؟

 در برخی از کاربردها  حساسیت بیشتری نسبت به تلفات بازگشتی وجود دارد که این کاربرد ها نیازمند کانکتورهای APC هستند.

بعنوان مثال ، در محدوده‌هایی که طول موج نور بالاتر  از ۱۵۰۰ نانومتر میباشد مانند موارد سیگنال‌های ویدئویی RF ، نور منعکس شده می‌تواند سیگنال را تحت تأثیر قرار دهد.

به همین دلیل  بیشتر شرکت‌های کابل کشی و ارائه دهنده ی FTTx برای کاربردهای بیرونی از کانکتورهای APC استفاده می‌کنند.

کانکتورهای  APC   معمولاً   در  کاربردهای  نوری  پسیو  مثل   GPON   ها  و  شبکه های  محلی  نوری  پسیو   POLANها   مورد  استفاده  قرار میگیرند زیرا  این سیستم‌ها از سیگنال‌های RF برای ارسال ویدئو استفاده می‌کنند.

اما  جدا  ازمبحث  عملکرد نوری کانکتور های APC  و  UPC   مساله ی سادگی  وهزینه  ی  آنها  نیز  مورد  بحث  میباشد.

با  توجه  به  معیار  های   جدید  مطرح  شده  سخت  است  که  بگوییم  کدام  یک  از  کانکتور های  APC   و  UPC   از دیگری  برتر است در حقیقت این  موضوع  مطرح  است  که  انتخاب  هر  یک از کانکتور های  APC  یا  UPC  بسته  به  نیاز  شما  خواهد   بود  پس  به این نتیجه  میرسیم که  برای زمان هایی که به کاربردهایی که به سیگنالینگ  فیبرنوری  با دقت  بالا نیاز داریم  بهتر است ابتدا   کانکتورهای  APC  را  مدن ظر قرار دهیم اما برای سیستم‌های دیجیتالی با حساسیت کمتر، استفاده از کانکتورهای UPC نیز می تواند به همان اندازه عملکرد خوبی داشته باشد.

یکی  از  مواردی  که  باید  به  آن  اشاره  کرد  این  است  که  کانکتورهای  UPC  و  APC  نمی‌توانند  جفت  شوند این  کار  نه  تنها  باعث  ایجاد عملکردی ضعیف به دلیل عدم تماس کورهای فیبر می‌شود، بلکه باعث خرابی هر دو کانکتور‌ نیز می‌شود.

تفاوت Return Loss و Insertion Loss :

Return Loss :بازگشت نور به سمت فرستنده

Insertion Loss : مقدار افت قدرت نور  را در طی مسیر عبوری خود

 بنابراین طبق تعاریف بالا  هر چه مقدار Return Loss (که با عدد منفی نمایش داده شده است) بیشتر باشد نشان از تاثیرات منفی کمتر و عملکرد بهتر میباشد، اما در مقابل آن هر چه مقدار عدد به دست آمده در Insertion Loss کمتر باشد وضعیت بهتری را به دلیل افت کمتر قدرت نور نمایش می دهد. بدیهی است که Insertion Loss کمتر باعث می شود تا نور با قدرت بیشتری در مسافت طولانی تری منتشر شود .

 نکته ی حائز اهمیت که در ارتباط با  کانکتور های APC و UPC  باید بخاطر داشته باشید که کانکتور های APC به رنگ سبز و کانکتور های UPC  به رنگ آبی میباشند .

SC APC connector UPC connector - تفاوت کانکتور APC با کانکتور UPC
SC APC connecto UPC connector

این مقاله توسط بانک فیبر نوری نوشته شده است و برای گرد آوری مطالب فوق از سایت fiber-optic-componentsبه عنوان سایت مرجع استفاده شده است .

نمونه های فست کانکتور های فیبر نوری موجود در بانک فیبر نوری توسط اسلایدشو زیر به نمایش گذاشته است برای دیافت قیمت های به روز با بانک فیبرنوری تماس بگیرید .

5/5 ( 1 نظر )
جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5٫00 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
preloader