جعبه FAT یا جعبه تقسیم فیبرنوری چیست ؟

 FAT جعبه تقسیم فیبر نوریFAT مخفف عبارت (Fiber Access Terminal) است. باکس FAT، جعبه Fat یا همان جعبه تقسیم فیبر نوری جعبه هایی از نوع ABS (پلاستیک خالص) هستند. این باکس‌های پلاستیکی دارای محفظه‌ای هستند که به منظور پوشش دادن و محافظت از تجهیزات الکتریکی و مخابراتی ساخته شده‌اند.

جعبه تقسیم فیبرنوری یا باکس ترمینال فیبرنوری به طور کاملا گسترده‌ای به عنوان یک نقطه پایانی برای کابل فیبرنوری جهت اتصال به Drop Cable استفاده می‌شود. که در ادامه به تفصیل به این مساله می‌پردازیم. در عین حال که اسپلایسینگ، تقسیم، و توزیع فیبر را می‌توان در باکس تقسیم فیبرنوری انجام داد این باکس امکان حفاظت و مدیریت شبکه FTTH را نیز فراهم می کند. این باکس می‌تواند هم برای محیط Indoor و هم برای محیط Outdoor استفاده شود.

از  FAT ها یا همان جعبه تقسیم فیبرنوری در شبکه‌هایی نظیر ODN که مخفف عبارت Optical Distributing Network یا FTTX و FTTH  استفاده می‌شود.

fat باکس -باکس فیبر نوری

نحوه‌ی عملکرد FAT جعبه تقسیم فیبرنوری:

کابل‌های فیبرنوری اصلی وارد این جعبه‌های تقسیم فیبرنوری یا FATها می‌شوند و جهت توزیع FTTH یا همان توزیع فیبر نوری به منازل، توسط کابل‌های دراپ به چندین مسیر تقسیم می‌شوند. همانطور که در مقاله‌ی FTTH به طور کامل به شرح آن پرداختیم اکثرا از دراپ کابل‌ها استفاده می‌شود.

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم این باکس‌های تقسیم‌ کننده به نام‌های (FAT (Fiber Access Terminal یا (FDB (Fiber distribute Box یا (OTB (Optical Terminal Box معروف هستند.

تفاوت FAT و OTB و FDB در ظرفیت‌های متفاوت آن‌ها است. بیشترین کاربرد جعبه تقسیم فیبر نوری FAT در FTTH به عنوان جایگاهی برای قرار گرفتن اسپلیترها است.

کاربرد بعدی این باکس‌ها در پچ‌پنل‌هاست که پچ‌پنل‌های با ظرفیت‌های مختلف را می‌توان در آن‌ها قرارداد و در بعضی از آنها کاست نیز قرار می‌گیرد. ظرفیت باکس‌های FAT و FDB و OTB موجود در بازار از 4 پورت الی 48 پورت است.

اجزای تشکیل‌دهنده FAT جعبه تقسیم فیبرنوری:

FAT یک باکس OCDF/ODF که در آن یک کاست فیبر نوری برای عملیات Fusion Splicing قرار دارد،FAT یک محل برای نصب کردن اسپلیتر فیبر نوری و یک پنل است که می‌تواند تا 32 پورت فیبر نوری را ساپورت کند. در محل قرارگیری پورت‌های فیبر نوری، آداپتور فیبر نوری نصب شده و زمانی که اسپلیتر نصب می‌گردد، یک طرف، فیبر ورودی از سمت مخابرات قرار گرفته، و سمت دیگر، پیگتل‌هایی که به سمت مشترکین می‌روند قرار می‌گیرند.

باکس های FAT را همراه با یک قفل مطمئن می سازند که هر کسی توانایی دستکاری کردن شبکه فیبر نوری را نداشته باشد، ولی امنیت اصلی در شبکه های PON بصورت رمز گذاری بر روی اطلاعات ارسالی و دریافتی می باشد.

ساختار ظاهری FAT جعبه تقسیم فیبرنوری

قسمت فوقانی: FAT  جعبه تقسیم فیبر نوری

جعبه ی تقسیم فیبر نوری براى توزيع تارهاى نورى در سيستم هاى مخابراتى طراحى و ساخته شده است. همانطورکه در قسمت بالا به آن اشاره کردیم ساختمان جعبه‌ی تقسیم فیبر نوری از جنس پلاستیک ABS ساخته شده است. این باکس شامل دو فضای روی هم در دو طبقه‌ی قابل  دسترس است.

 قسمت تحتانی:

فضای تحتانی باکس های FAT از دو کاست فیوژن فیبر نوری ساخته شده است که هدف ازین ها مديريت، هدايت و جمع آورى لوزتیوپ ها و طول‌هاى اضافى پيگتيل‌ها می‌باشد. بخش بالایی جعبه تقسیم فیبر نوری FAT جهت نصب پنل ODF و سینی هدایت پچ کوردها در نظر گرفته شده است.این بخش بالایی از از قابلیت چرخش مناسب برخوردار است تا راحت بتوان به بخش زیرین و تحتانی دسترسی داشت. اين مساله باعث مي‌شود ايمنى اجراى كار جوش و نصب به مراتب افزايش يابد. ظرفيت ODF، به اندازه ۲۴ تار فيبر نوري بوده و با هر نوع پیگتيل يعنى FC, SC, ST, LC بر حسب نياز مشترى قابل ارائه است.

در ادامه ی مطلب به معرفی برخی ازین FAT باکس ها میپردازیم . باکس دیواری fat

جعبه تقسیم فیبر نوری مدل M

FAT BOX OCDB .IP:65 مدل M

FAT BOX OCDB .IP:65 مدل M

باکس OCDB فیبرنوری فضای باز با IP65 مدل M قابلیت ورودی ۴ کابل و خروجی ۸ رشته کابل Indoor با ضخامت ۹ میلیمیتر و خروج ۲۴ رشته کابل دراپ.
قابلیت نصب اسپلیتر ۴،۸،۱۶ و ۳۲ بصورت قلمی و کاستی
قابلیت تغییر ملزومات داخلی براساس سفارش مشتری

OCDB) FAT BOX) فیبر نوری فضای باز مدل S

باکس OCDB فیبرنوری فضای باز با IP65 مدل S ظرفیت ۲۴ رشته
قابلیت ورودی ۳ رشته کابل و خروجی ۶ رشته کابل داخلی با ضخامت ۸ میلی‌متر و خروجی ۱۲ رشته کابل دراپ

باکس OCDB فیبرنوری فضای باز با IP65 مدل SS ظرفیت ۱۲ رشته
قابلیت ورودی ۲ رشته کابل و خروجی ۶ رشته کابل داخلی با ضخامت ۸ میلی‌متر و خروجی ۱۲ رشته کابل دراپ

این مقاله توسط بانک فیبر نوری نوشته و گردآوری شده است برای دریافت قیمت های به روز تمامی کابینت ها  و FAT ها و رک با مشاورین ما در بانک فیبر نوری تماس بگیرید.

www.hfxcfiberoptic.com

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟