فیوژن فیبر نوری

کابل‌های فیبرنوری در متراژهای مختلف و در قالب‌های استانداردی به نام حلقه‌ها تولید می‌شوند. فروشگاه‌های عرضه کننده فیبرنوری که مرجع تخصصی هستند، کابل ‌فیبر نوری را به صورت حلقه‌های استاندارد از کارخانه‌ها تهیه می‌کنند. استاندارد حلقه‌ها با توجه به برند فیبر موردنظر متفاوت هستند. این حلقه‌ها توسط فیوژن فیبر نوری به هم متصل می‌شوند که یک تکنولوژی لازم است.
قبلا با مفهوم فیبر نوری آشنا شدیم؛ حال امروز با مفهوم فیوزن فیبرنوری (اتصال فیبرنوری) و موارد استفاده آن آشنا می‌شویم.

فیوژن فیبر نوری

کابل‌های فیبرنوری در متراژهای مختلف و در قالب‌های استانداردی به نام حلقه‌ها تولید می‌شوند. فروشگاه‌های عرضه کننده فیبرنوری که مرجع تخصصی هستند، کابل‌های فیبرنوری را به صورت حلقه‌های استاندارد از کارخانه‌ها تهیه می‌کنند و این استاندارد حلقه‌ها باتوجه به برند فیبر مربوطه متفاوت هستند. مشتریان نهایی فیبرنوری از عرضه کنندگان فیبر، میزان متراژ مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند و اینگونه کابل‌های فیبر نوری مورد ریوایند (یعنی دوباره پیچ کردن کلاف‌های فیبر روی قرقره دیگر) قرار می‌گیرند. هنگامی که فیبرهای نوری در پروژهای کابل کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ معمولا نیاز به اتصال دادن این فیبرهای نوری بهم می‌شود که آنگاه مبحث فیوژن فیبر نوری به میان می‌آید.

وظیفه فیوژن

فیوژن فیبر نوری
فیوژن فیبرنوری چیست

فیوژن فیبر نوری یک فناوری جدید است که به منظور ایجاد اتصال بین دو کابل فیبرنوری استفاده می‌شود. نام دیگر فیوژن فیبر نوری، جوش فیبر نوری است. از این فناوری جدید برای اتصال گرمایی فیبرهای نوری به یکدیگر استفاده می‌شود. از دستگاه فیوژن به عنوان دستگاه جوش برای اتصال فیبرهای نوری بهره می‌برند که در قسمت محصولات موجود در بانک فیبرنوری و شبکه، تعدادی از این دستگاه‌های فیوژن موجود به صورت کامل با ویژگی‌های هر دستگاهی قرارداده شده است.

نحوه انجام  فیوژن فیبر نوری به این منوال است که در این روش از گرما برای اتصال فیبرهای نوری به یکدیگر استفاده می‌شوند. جوش دادن دو فیبر نوری توسط دستگاهی به نام دستگاه فیوژن انجام می‌شود.

نحوه کارکرد دستگاه‌های جوش فیبر نوری، همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره شد این است که این دستگاه با ایجاد حرارت، موجب گرم شدن یا به عبارت بهتر موجب ذوب شدن تارهای فیبر نوری می‌شود که این عمل سبب جوش خوردن دو تار فیبر نوری به هم می‌شود.

فیوژن فیبر نوری بهترین روش اتصال دادن تارهای فیبر نوری به یکدیگر است؛ زیرا این عمل علاوه بر به صرفه بودن از نظر کیفیت، بهترین روش محسوب می‌شود.

فیوژن فیبر نوری

هدف از فیوژن تارهای فیبر نوری چیست؟

فیوژن تارهای فیبر نوری با هدف کم کردن پراکندگی‌ها و بازتاب نور در طول کابل فیبر نوری انجام می‌گیرد. در حال حاضر برای فیوژن تارهای فیبر نوری از گرمای هیتر الکتریکی استفاده می‌شود. این در صورتی است که در روش قدیمی فیوژن کردن از حرارت شعله‌های گازی یا حرارتی که ناشی از عبور جریان الکتریکی فیلمان تنگستنی استفاده می‌شد.

کاربرد کلی فیوژن

یکی از مهم‌ترین کاربردهای جوش فیبر نوری، کاهش پراکندگی و بازتاب نور در کابل‌های فیبر نوری است. در مدل‌های جدید فیوژن، از گرمای قوس الکتریکی برای این اتصالات استفاده می‌شود. ولی در مدل‌های قدیمی از حرارت ناشی عبور جریان برق از تنگستن و یا حرارت شعله‌های گازی استفاده می‌شد.
جلوگیری از خمیدگی‌هایی که در محل جوش ایجاد می‌شود، که از مهمترین نکاتی است که باید بعد از انجام جوش به آن توجه کنید. این خمیدگی‌ها باعث قطع موقت و یا دائم کابل‌ها می‌شوند که در آینده باعث ایجاد مشکلات بزرگی خواهند شد.

موارد استفاده از فیوژن فیبر نوری

از اتصالات فیوژن فیبر نوری در کوپلر، اتصالات ورودی ساختمان‌ها، نقاط واسطه بین گیرنده و فرستنده و محفظه‌های کابل کشی استفاده می‌شود. همچنین از این روش در زمان قطعی کابل‌ها استفاده می‌شود.
در زمان اتصال کابل‌های فیبر نوری باید دقت زیادی صورت بگیرد، زیرا باید هسته کابل‌ها با یکدیگر به طور کامل جفت شوند. این عمل به صورتی است که نور را به طور کامل از فیبر نوری عبور می‌دهد. در ادامه به توضیح اتصالات فیبر نوری به وسیله فیوژن می‌پردازیم.

روش‌ های جوش فیبرنوری

 • اتصال مکانیکی
 • اتصال فیوژن

هدف نهایی از اتصال کابل، ایجاد اتصال درست و سالم بین دو یا چند بخش فیبر به شکلی است که اجازه می‌دهد سیگنال نوری با حداقل تلفات از آن عبور کند. هر دو روش اتصال مکانیکی و اتصال فیوژن به این هدف دست می‌یابند، اما آنها به روش‌های بسیار متفاوتی اینکار را انجام می‌دهند.

اتصال فیوژن

در مرحله اول، ترکیب فیوژن شامل ذوب شدن دو بخش فیبر به طور دائم در کنار هم است. این مورد با یک دستگاه الکتریکی که به طور مناسب به عنوان فیکسچر فیوژن شناخته می‌شود بدست می‌آید و فیکسچر که کار آن نه تنها این است که دو قسمت را با یک قوس الکتریکی ذوب می‌کند، بلکه می‌تواند فیبر را هم تراز کند تا دقیقاً یک اتصال درست ایجاد کند.

اتصال مکانیکی

یکی از اصلی‌ترین تفاوت اتصال مکانیکی، این مساله است که به طور دائمی توسط قفل کردن و تراز کردن قطعات با مکانیزم پیچ الیاف بهم نمی‌پیوندند. این روش به هیچ وجه نیاز به گرما یا برق ندارد.

اتصال فیوژن فیبرنوری و اتصال مکانیکی

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره شد، روش اتصال دادن فیبر به صورت مکانیکی یا اتصال فیوژن امکان‌پذیر است. هر دو روش بالا دارای چهار مرحله هستند که هر دو روش در مرحله یک و دو به صورت مشترک می‌باشند و مرحله سه و چهار متفاوتی دارند.

مرحله یک؛ آماده‌سازی

در آماده‌سازی فیبرنوری برای اتصال، باید جکت یا غلاف فیبر را از شیشه داخلی که همان کور هست و آن را احاطه کرده، جدا کرد. بعد از انجام کار بالا یک کور لخت باقی می‌ماند که باید با یک دستمال الکلی تمیز شود.

مرحله دوم؛  Cleaving

مرحله بعدی شامل پاک کردن فیبر است که نباید با برش اشتباه گرفته شود. پاک کردن بدان معنی است که فیبر باید به آرامی نمره داده شود و سپس انعطاف‌پذیر شود تا به طور طبیعی شکسته شود.

مرحله سوم در اتصال فیوژن فیبرنوری؛ تراز و همجوشی

مراحل فیوژن فیبرنوری
مراحل فیوژن فیبرنوری

در مرحله بعد، مراحل هم ترازی و همجوشی را طی می‌کنید که شامل قرار دادن هر فیبر شکسته شده در محل و ذوب شدن آن است. در بیشتر دستگاه‌های دارای فیوز، یک پنجره ذره‌بین یا بیننده وجود دارد که اجازه می‌دهد تا انتهای فیبر به راحتی و دقیق‌تر قرار بگیرد. قرار گرفتن موقعیت دقیق هدف است به نحوی که نور با حداقل  انعکاس یا اتلاف سیگنال از آن عبور کند.

پس از دستیابی به تراز صحیح  دو انتهای فیبر به همراه یک قوس الکتریکی با ولتاژ بالا ذوب می‌شوند. عمل اتصال و یا جوش دادن دو کابل فیبر نوری را می‌توان توسط فیوژن فیبر نوری انجام داد. در این روش از جرقه الکتریکی و یا حرارتی برای اتصال کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌شود. برای این کار ابتدا پوشش هر دو کابل باید از بین برود.
سپس با استفاد از روش score-and-break فرآیند cleaving بر روی کابل‌ها اجرا می‌شود. و در آخر با استفاده از میکروسکوپ، کیفیت انتهای فیبر بررسی می‌شود. هر دستگاه فیوژن فیبرنوری شامل دو قسمت ثابت برای قرار گیری دو الکترود و فیبرها است. میکروسکوپ موجود می‌تواند به قرارگیری درست فیبرها در کنار یکدیگر کمک ویژه‌ای کند. سپس بعد از هم تراز کردن فیبرها با یکدیگر عمل ذوب صورت می‌گیرد.

مرحله چهارم؛ در اتصال فیوژن فیبرنوری محافظت از فیبر

اتصال جدید فیبر اکنون باید محافظت شود، به طوری که وقت دستیابی به فیبر، یکپارچگی آن حفظ شود شکاف‌های فیوژن به طور معمول دارای مقاومت کششی در حدود 0.5 تا  1.5 پوند هستند و عموما در به کارگیری‌های روزانه آسیب نمی‌بینند. اما با این تفاسیر نیز پیوستگی‌ها هنوز باید در برابر نیروهای خمشی و کششی که هنگام حرکت به آنجا می‌آیند، محافظت شود.
محافظت به طور معمول با قراردادن کریمپ‌ها در نقطه جوش یا شکاف در اطراف اتصال، حاصل می‌شود که در نتیجه گرما در جای خود قرار می‌گیرد.

تمام اتصالات فیوژن احتیاج به داشتن دقت بالایی است، به طوریکه تنظیمات به صورتی انجام می‌شود که خطا کمتر از 0.02 dB باشد.

مرحله پنجم؛ در اتصال مکانیکی پیوند دادن الیاف

بر خلاف تصور شما، اتصال فیوژن به طور دائمی انتهای فیبرها را بهم وصل نمی‌کند بنابراین به گرما احتیاج ندارد. تجهیزات مورد استفاده برای خرد شدن مکانیکی حاوی ژل مطابق با شاخص است که به همسان‌سازی شاخص ضریب کور فیبر کمک می‌کند. این امر کمک می‌کند تا از اتلاف اتصال کم شود.

مرحله ششم؛ در اتصال مکانیکی محافظت از اتصال

یک مرحله جداگانه برای محافظت از فیبر نوری با اتصال مکانیکی ضروری نیست، زیرا اسپسیلر مکانیکی به خودی خود محافظت شده است و کار محافظت را بطور خودکار انجام می‌دهد.

جوش فیوژن فیبرهای نوری

جوش فیبر نوری یا فیوژن فیبرهای نوری به این معنا است که دو انتهای فیبر لخت (روکش‌های برداشته شده) تحت تاثیر گرما بهم متصل شوند. به طور دقیق‌تر، در ابتدا انتهای فیبرها نسبت به هم فاصله کمی دارند. اما پس از گرم کردن، برای مدت کوتاهی سطح آن‌ها ذوب و فشرده می‌شوند تا وقتی که انتهای فیبرها به هم وصل شوند. تمامی این عملیات به کمک دستگاه فیوژن انجام می‌شود.

روش گرمایش فیبر های نوری

روش گرمایش، اغلب با تخلیه الکتریکی و با ولتاژ بالا صورت می‌گیرد به همین دلیل از روش‌های دیگری استفاده می‌شود. استفاده از یک سیم نیکل کروم با بخاری برقی، لیزر CO2 و یا شعله گاز برخی از روش‌های گرمایش فیبرنوری هستند.

اتصال فیبرهای نوری مالتی مود

اتصال فیبرهای نوری مالتی مود غیر مجاز است. در این حالت، ضررهای انتقال قابل توجه، فقط هنگامی پیش بینی می‌شوند که پارامترهای فیبر به خوبی مطابقت نداشته باشند. به عنوان مثال، اگر مناطق کور نسبتاً متفاوت باشند برای فیبر سینگل مود، فرآیند بسیار مهم است.

شرایط ایده آل برای اتصالات کم ضرر و قابل اعتماد

 • فیبرنوری متشکل از ماده سیلیس می‌باشد؛ بنابراین استفاده از مواد شیشه‌ای دیگر برای فیوژن فیبرهای نوری مناسب نیست.
 • پارامترهای اتصال دهنده فیوژن (مخصوصا، جریان الکتریکی و مدت زمان جرقه) برای نوع فیبر ماده و قطری بهینه شده است.
 • فیبرها دارای قطر پوششی برابر هستند.
 • پوشش فیبر نوری، احتمالاً با استفاده از یک مایع حلال کاملاً برداشته می‌شود.
 • انتهای فیبر به خوبی آماده شده است، دارای برش‌های دقیقاً عمود می‌باشند. همچنین بی‌نظمی سطحی و گرد و غبار وجود ندارد. یک فیبر با دقت متصل شده (که با برخی از دستگاه‌های اتصال فیبر انجام می‌شود) معمولاً باید به اندازه کافی خوب باشد. همچنین صیقلی کردن فیبر نوری منجر به رسیدن به بالاترین سطح کیفی و دقت زاویه‌ای در اتصال می‌شود اما انجام این عمل وقت گیر است.
 • مورهای فیبر نوری، دقیقاً بر روی محورهای فیبر قرار دارند و تراز دقیق آن است. (غالباً با میکروسکوپ مشاهده می‌شود.)
 • مناطق حالت کارآمد یکسان و خیلی کوچک نیست.

نکات پایانی درباره فیوژن‌های نوری

در شرایط ایده آل، اتصالات فیوژن کاملاً با اطمینان از ضرر 0.02 دسی بل دفع می‌شوند. علاوه بر این، تقریباً هیچ نوری در اتصال منعکس نخواهد شد. همچنین محل اتصال آن به سختی می‌تواند زیر میکروسکوپ دیده شود. با این وجود، اگر سطح فیبر در حین جابجایی آسیب ببیند، ممکن است مقاومت مکانیکی اتصال و محیط اطراف آن بسیار پایین‌تر از فیبر لخت طبیعی باشد. در نظر داشته باشید که فقط خراش‌های بسیار کوچک برای این اثر‌پذیری کافی است.

نتیجه نهایی از جوش فیبر نوری

توجه داشته باشید که پوشش محافظ برای اتصال باید از بین برود و این فرآیند، خطر آسیب رساندن به سطح فیبر را حذف می‌کند. پس از اتصال یا جوش، معمولاً برای بدست آوردن استحکام مکانیکی کافی، از یک پوشش جدید یا پیوست کردن برخی از مواد محافظ دیگر (به عنوان مثال، یک محافظ کوچک کننده گرما یا یک محافظ مکانیکی بست) استفاده می‌شود.

مقاله فوق توسط بانک فیبرنوری نوشته وتدوین شده است و از سایت m2opticsاستفاده شده است.

فروش انواع دستگاه فیوژن در بانک فیبر نوری و شبکه

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,50 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

نظرات و دیدگاه ها:

  • خانم مهندس فاطمی :

   سلام روز شما هم بخیر بله یکی از خدمات ارائه شده در بانک فیبر نوری مربوط به عملیات اجرایی است که شامل طراحی، تامین، اجرای عملیات ،فیوژن کردن فیبر نوری و انواع تست های لازمه می شود

  • خانم مهندس فاطمی :

   سلام روز شما بخیر بسته به مکان و افت در خواستی میتوان از مکانیکال و فست کانکتور و فیوژن استفاده کرد

 1. یاسمن فلاحی :

  با سلام. با توجه به این مقاله سوالی که برای من پیش اومده اینه که در عمل فیوژن فیبر نوری چه پارامترهایی موجب اتلاف بیشتر میشه؟

  • خانم مهندس رضایی :

   سلام به شما همراه عزیز بانک فیبر نوری و شبکه
   با توجه به اینکه اتلاف در فیبر نوری به عوامل زیادی بستگی دارد,پاسخ این سوال به چند بخش تقسیم میشود. ولی اگر بخواهیم فقط در قسمت جوش فیبر نوری این اتلاف رو بررسی کنیم عواملی از قبیل زاویه برش فیبر در هنگام کات کردن کور فیبر نوری (زاویه ی 90درجه) و همراستا قرار گرفتن دو کور فیبر در هنگام اتصال به نحوی که کورها دقیقا رو به روی هم قرار بگیرند,نوع ارایش فیبرها در کاست,تنظیمات دستگاه انتخابی, استفاده از ابزار مناسب مانند cleaver و از همه مهم تر شخص اپراتور تاثیر مستقیمی روی این موضوع دارند. چون خمش بیش از حد و صاف نبودن زاویه انتخابی موجب ایجاد تلفات خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟