لایت سورس

لایت سورس

لایت سورس یا همان منبع نور نوری (Optical light source) دستگاهی است که از لیزر دیود یا LED، مانند یک لامپ تابشی تثبیت شده استفاده می‌کند. این منبع نوری، با ابزار دیگری به  نام  پاورمتر power meter (متر سنج) توان دریافتی را اندازه گیری می‌کنند و می‌تواند ضریب تضعیف فیبر نوری را تعیین کند.

لایت سورس

از ابزار لایت سورس  با  توجه  به  این  مساله  که  توان باتری و اندازه آن محدود است، به صورت کلی در محل پروژه استفاده می‌شود. طول موج عملیاتی دستگاه light source یا همان منبع نوری 1310/1550 نانومتر، تا چهار طول موج است. این دستگاه در دسته بندی ابزارهای تجهیزات دستی، از دست دادن و خطی سیگنال در محل محسوب می‌شود.

کاربرد دستگاه منبع نوری

فناوری با سرعت سریع تکامل می‌یابد. به همین دلیل یک واژه نامه با کاربرد آسان برای کمک به شما در درک بهتر اصطلاحات، فناوری‌ها و روندهایی که بر کسب و کار شما تأثیر می‌گذارند، ایجاد کرده‌ایم. در فیبر نوری، از منبع نور (لیزر ، LED و غیره) برای ساطع کردن تابش الکترومغناطیسی جهت انجام یک کار خاص استفاده می‌شود، خواه شناسایی عیب‌ها، شکستگی‌ها و میکروبندها، مشخص کردن از دست دادن پیوند یا تأیید LAN / WAN ها. همانطور که توسط ITU-T (G.983.3) توصیه شده است، از لایت سورس برای آزمایش شبکه‌های PON در سه طول موج مختلف (1310/1490/1550 نانومتر) نیز استفاده می‌شود.

نحوه استفاده از Light Source

منبع نوری

در مورد استفاده از منبع نوری برای آزمایش کابل فیبر نوری، انتهای انتقال فیبر را به منبع نور نوری و انتهای دریافت را به کنتور برق وصل کنید. منبع نور یک طول موج نور را به پایین فیبر می‌فرستد. کنتور برق، در انتهای دیگر کابل، آن سطح نور یا نوری را خوانده و میزان اتلاف سیگنال را تعیین می‌کند. به یاد داشته باشید که طول موج یکسانی را بر روی کنتور قدرت نوری و منبع نور تنظیم کنید.

ارتباط پاورمتر و منبع نوری

در حالی که این وظیفه برای نصب فیبر نوری بسیار مهم است، کنتورهای برق و منابع نور برای مدتی در تکامل خود به عنوان تجهیزات آزمایش دستی نسبتاً ساده باقی مانده‌اند. با این وجود، در سال‌های اخیر، تولیدکنندگان با افزودن ویژگی‌های جدید، کارکرد این دستگاه‌ها را آسان‌تر و کارآمدتر کرده‌اند. تولیدکنندگان بازتاب سنج‌های نوری در حوزه زمان (otdrs) همچنین شروع به اضافه کردن توابع قدرت سنج و منبع نور به آزمایشگرهای پیچیده‌تر خود کرده‌اند.

این تغییرات و پیشرفت‌ها تغییری در این واقعیت ایجاد نکرده که کنتورهای برق و منابع نور برای نصب فیبرهای نوری ضروری است. به گفته تیم ریچاردسون، مدیر ارشد خط تولید GN Nettest (اوتیکا، نیویورک)، “کنتورهای برق و منابع نوری اولین ابزاری هستند که توسط پیمانکاران و نصب کنندگان کابل فیبر نوری خریداری شده‌اند.”

ریک پوکت، مدیر محصولات محصولات تست کابل Tektronix (Bend ، OR)، به دلیل سادگی محصولات و استفاده گسترده از آنها، خاطرنشان می‌کند که بسیاری از مردم برای تأمین نیازهای تولیدی خود از کنتورهای برق و منابع نور استفاده می‌کنند. وی توضیح می‌دهد: “به نظر می‌رسد كه نصب كنندگان از این محصولات به عنوان اولین نوع آزمون استفاده می‌كنند تا تعیین كنند كه آیا این سیستم با موفقیت بالا می‌آید و كار می‌كند.”

یک روند تکاملی

امکان انجام سریع و کارآمد یک تست عملکرد پایان به انتها چیزی است که نصاب از لایت سورس و کنتورهای برق خود انتظار می‌کشد، که وقتی با هم فروخته می‌شوند مجموعه تست از دست دادن نوری نامیده می‌شوند. به گفته رایان ایروینگ، مدیر فروش منطقه ای سیستم‌های فیبر نویز (Laconia، NH)، نصب کنندگان انتظار دارند که این دستگاه‌ها به راحتی قابل استفاده باشند، اما آنها همچنین می‌خواهند ابزار پیچیده‌ای باشند.

وی می‌گوید: “برای افرادی که کارهای روزمره را انجام می‌دهند، به نظر می‌رسد گرایش یا مهاجرت به سمت تجهیزات پیچیده‌تر وجود دارد، حتی اگر تست پایه یکسان باشد.” “اما اکنون، نصب کنندگان ویژگی‌های اتوماتیک بیشتری را می‌خواهند. آنها محصولی را می‌خواهند که بتواند به کابل متصل شود و آزمایشات را با فشار دادن حداقل دکمه‌ها انجام دهد و آنها می‌خواهند محصول سبک و راحت باشد.”

منبع نوری در حال پیشرفت

یک منبع نور، هدف بسیار خاصی دارد. انتشار نور، تنظیم شده در یک طول موج خاص، از طریق کابل فیبر نوری صورت می‌گیرد. پیش از این، منابع نور معمولاً به یک یا دو طول موج محدود می‌شدند و فقط به حالت سینگل مود یا مالتی مود محدود می‌شدند. منابع نوری امروز امکانات بیشتری را ارائه می‌دهند. برخی حتی سه و چهار طول موج – 850 ، 1300 ، 1310 و 1550 نانومتر – را ارائه می‌دهند و از ترکیبات مختلفی از دیودها و لیزرهای ساطع کننده نور تشکیل شده‌اند. برخی از آنها برای عیب یابی از لیزرهای قابل مشاهده (مکان یاب خطای دید) نیز استفاده می‌کنند.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟