پاورمتر

پاورمتر چیست (پاور میتر- پاور متر)

امروز می‌خواهیم با هم ببینیم پاورمتر چیست یا OPM یا همان Optical power meter چیست و تعریف پاورمتر و نحوه عملکرد پاورمتر و کاربردهای آن توضیح خواهیم داد. power-meter یا همان OPM که مخفف عبارت Optical power meter دستگاهی است که  قدرت سیگنال‌های نوری را می‌سنجد.

پاورمتر

از پاورمترها عموما برای سنجش قدرت متوسط در سیستم‌های فیبر نوری استفاده می‌شود.

powermeter برای محاسبه توان، انرژی، توان اکتیو و توان  ری اکتیو، RF و  اندازه گیری ولتاژ و جریان نیز استفاده  می‌شوند. از دیگر ابزارهای اندازه‌گیری قدرت نور می‌توان به رادیومترها و فوتومترها و laser power metersها (منظور سنسورهای فوتودیود یا لیزهای سنسوری  گرماسنجی است) و light meters یا lux meters اشاره داشت.

فروش انواع power meter پاورمتر در بانک فیبر نوری و شبکه (دستگاه پاور متر)

اجزای تشکیل دهنده ی پاورمتر Power Meter

یک  پاورمتر متشکل از یک  سنسور کالیبره  شده و measuring amplifier یا همان اندازه‌گیر آمپلی فایر و یک نمایشگر می‌باشد.

سنسور کالیبره شده

سنسور استفاده شده در power meter در درجه ی  اول  متشکل از یک فتودیود برای مشخص کردن محدوده مناسب طول موج انتخاب شده و تعیین کردن سطح توان انتخابی است.

صفحه نمایش

ازصفحه نمایش مورداستفاده در پاورمترها سبب نمایش توان نوری، اندازه گیری شده و طول موج تنظیم شده برای نمایش دادن استفاده  می‌شود. همه ی پاورمترها از استانداردهای کالیبراسیون مانند استاندارد جهانی NIST قابلیت پیگیری دارند. پاور متر

کالیبراسون وابسته به طول موج

یک پاورمتر سنتی پاسخگو به طیف گسترده‌‌ای از نور است اما با تمام  این توصیف‌ها کالیبراسیون وابسته به طول موج است. البته این  موضوع در حالت کلی مسئله‌ای نیست زیرا طول موج مورد آزمایش معمولا شناخته شده است. با این حال این مساله مهم بوده و دو هدف زیر را پیگیری می‌کند:

 1. مورد اول کاربر باید متر کابل مورد نظر را نسبت به  طول موج درست آزمایش تنظیم کند.
 2. مورد دوم این مساله است که  اگر طول موج‌های جعلی وجود داشته باشد مسلما نتیجه گیری اشتباه خواهد بود.

انواع تست توسط پاورمتر

گاهی اوقات تستی که به  وسیله پاورمتر انجام می‌شود با تست‌های دیگری ترکیب می‌شود به عنوان مثال و نمونه‌ای از تست‌ها می‌توان به تست‌های OLS یا همان Optical Light Source و VLF یا همان Visual Fault Locator اشاره داشت.

 مجموعه آزمون تست نوری

هنگامی‌ که  تست OPW بایک لایت‌ سورس (light source) ترکیب شود در حالت کلی این ابزار یا دستگاه را Optical Loss Test Set یا مجموعه آزمون تست نوری می‌نامند. پیرو  نوشته‌های بالا OLTS یا همان Optical Loss Test Set با توجه و با در نظرگرفتن معماری‌های مختلف شبکه و الزامات آزمون در ابزارآلات دستی اختصاصی و ماژول‌های مبتنی بر پلت فرم موجود است.

مجموعه تست‌های آفتابی نوری (OLTS) در ابزار دستی اختصاصی و ماژول‌های مبتنی بر پلتفرم به منظور در نظر گرفتن معماری‌های مختلف شبکه و الزامات آزمون موجود است. از این تست برای اندازه‌گیری قدرت فیبر نوری (optical power) و از دست دادن قدرت (power loss) و بازتاب (reflectance) و منعکس کننده افت قدرت (reflected power loss) استفاده می‌شود.

از این محصولات ممکن است به عنوان optical sourcesیا optical power meters یا برای اندازه‌گیری optical return loss یا event reflectance استفاده شود.

روش های اندازه گیری قدرت نوری

برای اندازه‌گیری قدرت نوری در  فیبرهای نوری می‌توان از سه نوع از تجهیزات استفاده کرد.

 • OPM یا همان Optical Power Meter و Stabilized Light Sources که همان منابع نوری پایدار (SLS) و معروف به  Light Sources است در پک‌های جداگانه بسته‌بندی می‌شود اما هنگامی که این دو با هم  به صورت END –TO-END در کابل  فیبر نوری استفاده می‌شوند می‌توانند تضعیف قدرت فیبر نوری را در طول کابل فیبر نوری اندازه‌گیری کنند.
 • استفاده از OPM و SLS به صورت یک پکیج واحد به نام OLTS
 • استفاده از دستگاه OTDR که به صورت کاملا تخصصی در مقاله OTDR به آن پرداخته شده است.

مواردی که در رابطه با پاورمترها Power Meter باید مورد بررسی قرار بگیرد را متخصصین فنی در بانک  فیبرنوری به صورت  موردی با توضیحات کوتاه با استفاده  از منبع wikipedia مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند.

سنسورها ی مورد استفاده در پاورمتر (Sensors)

عموما انواع سنسورهای نیمه هادی به صورت سیلیکون (Si) و ژرمانیوم (Ge) و هندل گالیم آرسناید (InGaAs) است. که این عنصرها برای تشخیص تست توان فیبر نوری جهت تضعیف استفاده می‌شود و یا طول موج عنصرهای انتخابی به نحوی می‌باشند که به برخی از طول موج‌ها پاسخ می‌دهند.

Power measuring range (رنک و محدوده ی اندازه گیری قدرت )

یک OPM معمولی عموما حدود 0dbm)1milli Watt) تاحدود 50dbm)10 nano Watt) را اندازه گیری می‌کند اگر چه محدوده صفحه نمایش ممکن است بزرگتر باشد. اندازه‌های بالاتر از 0dbm  را high power محسوب می‌کنند و واحدهای انطباق‌پذیر می‌توانند تا 30 dbm اندازه‌گیری شود.
اندازه‌های زیر -50dbm  را low power می‌نامند و واحدهای انطباق داده شده ممکن است تا -110dbm  کم شود

Calibration and accuracy (کالیبراسیون و دقت)

دقت اندازه گیری و کالیبراسیون پاورمتر موضوع بحث می‌باشد. دقت بیشتر استانداردهای مرجع اولیه (به عنوان مثال وزن، زمان، طول، ولت و غیره) با دقت بالا شناخته می‌شود. با این حال، استانداردهای پاورمتر که توسط NIST تعریف می‌شوند فقط به یک قسمت از هزار قسمت تعریف می‌شود.

Extended sensitivity meters

یک کلاس از لابراتوار پاورمیتر دارای حساسیت بسیار گسترده‌ای از میزان -110dbm  است این مساله  با استفاده از یک detector بسیار کوچک ترکیب شده با لنز به دست می‌آید و همچنین با استفاده از لایت کوپر مکانیکی که معمولا روی فرکانس 270 HZ کار می‌کند بنابراین این پاورمیتر واقعا نور AC را اندازگیری می‌کند این عوامل سبب می‌شود که اثرات رانش الکتریکی اجتناب ناپذیر DC حذف شود.
اگر تقسیم نور با تقویت کننده همزمان (یا “قفل در”) هماهنگ باشد، دستاوردهای حساسیت بیشتری به دست می‌آید

Pulse power measurement (اندازه گیری قدرت پالس)

پاورمترها معمولا متوسط ​​توان قدرت در زمان را نمایش می‌دهد بنابراین برای اندازه‌گیری پالس سیکل وظیفه سیگنال برای محاسبه حداکثر توان سیگنال باید مشخص شده باشد. با این حال اوج  قدرت لحظه‌ای باید  کمتر از حداکثر meter reading باشد. یا detector ممکن است  اشباع است و در نتیجه مشکلی پیش می‌اید نتیجه میانگین خواندن  اشتباه می‌شود. همچنین در نرخ پایین سیکل پالس‌ها ممکن است برخی از مترها با تشخیص صدا یا تشخیص داده نتیجه نادرست تولید کند یا اصلا نتیجه تولید نکند.
یک کلاس از meters high power دارای برخی از عناصر تضعیف نوری در مقابل detector است.

Common fiber optic test applications (برنامه های کاربردی آزمون مشترک فیبر نوری)

برای اندازه‌گیری قدرت مطلق درسیگنال فیبرنوری، پاورمتر باید در طول موج آزمایش موردنظر به درستی کالیبراسیون شود و نسبت به آن طول موج تنظیم شود.

اندازه‌گیری Optical loss در فیبرنوری در ترکیب با یک light source  پایدار

از آنجایی که این تست نسبی است، کالیبراسیون خاص و دقیق مورد نیاز نیست مگر اینکه به دلیل مسافت طولانی از دو یا چند power-meter استفاده شود البته اگر از یک تست تضعیف دو جانبه پیچیده‌تر استفاده شود حتی اگر از دو پاورمتر استفاده شود، کالیبراسیون پاورمتر ممکن است نادیده گرفته شود. برخی از ابزارها برای تشخیص تن تست نوری برای کمک به آزمایش سریع تداخل کابل کمک می‌کنند. تن تست استاندارد معمولا  270Hz ,1KHz,2KHz است. برخی از واحدها می‌توانند برای تست پیوستگی در فیبر یکی از 12 تن را تعیین کنند.

Test automation (تست اتوماسیون)

ویژگی‌های استاندارد تست اتوماسیون به طور معمول در برنامه‌های کاربردی تست loss اعمال می‌شود و شامل موارد زیر می‌شود:

 • توانایی تنظیم یک واحد از دستگاه برای خواندن 0 دسی بل در یک power level مرجع، معمولا منبع آزمون است.
 • توانایی ذخیره در حافظه داخلی و خواندن برای فراخوانی بعدی و دانلود به رایانه
 • توانایی همگام سازی طول موج با یک منبع آزمون، به طوری که پاورمتر را به طول موج منبع ست کند

پاور متر

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,70 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

نظرات و دیدگاه ها:

 1. سعید :

  سلام من برای آشنایی با دستگاه پاورمتر نوری سوالی که دارم اینه که این دستگاه به تنهایی میتونه کار کنه ؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی :

   سلام دوست عزیز
   در رابطه با جواب این سوال باید خدمتتون نکته ای رو یادآور شم که کار دستگاه پاورمتر نوری سنجیدن میزان افت یک لاین ران شده فیبر نوری میباشد پس ما ازین دستگاه برای بررسی میزان افت استفاده میکنیم پس تا فرستنده ای نباشه افتی وجود نداره ما بخواهیم اندازه گیریشو انجام بدیم پس برای محاسبه ی میزان افت به یک فرستنده نیازداریم حالا این سنجش میزان افت میتونه وابسته به نوع کاربرد و شبکه ما به دو روش باشه روش اول ما یک شبکه داریم برای مثال یک لاین فیبرنوری از یک طرف به ی سوئیچ یا WDM یا هر منبعی وصله ما میخوایم میزان لاست این لاین شبکه که دستگاهمون با یک طول موج معین میفرسته رو بسنجیم کاربرد دوم اینه که ما میخواهیم یک شبکه راه اندازی کنیم و میخوایم امکان سنجی لازم رو انجام بدیم که لاین فیبر نوری ما در طول موج های مختلف چه میزان افت خواهد داشت درین حالت ما نیازمند یک دستگاه لایت سورس هستیم (به مقاله ی لایت سورس چیست مراجعه شود) یک سر لاین نوری لایت سورس و سر دیگر پاورمترو قرار میدیم و هر طول موجی که میخوایم دیتا رو باهاش ارسال کنیم روی دستگاه لایت سورس ست میکنیم و از نقطه ی
   مقابل از طریق دستگاه پاورمترمیزان افت این لاین شبکه رو در طول موج ارسالی مورد نظر میسنجیم. امیدوارم جواب سوالتونو در مطالب فوق گرفته باشین.
   مقاله مرتبط :لایت سورس چیست؟

 2. سینا محمدی :

  سلام روزتون بخیر اگر فیبر نوری ما شکستگی ای داشته باشد با پاور متر هم قابل تشخیص هست؟

  • خانم مهندس فاطمی :

   سلام روز به شما بخیر در صورتی که ما متراژ کلی فیبر را داشته باشیم از روی نتیجه تست متوجه میشویم

 3. امیر مهدی سیدی :

  سلام از دستگاه پاور متر برای اندازه گیری قدرت نوری چه چیز های به غیر از فیبر نوری استفاده میشود ؟

  • خانم مهندس فاطمی :

   سلام دوست عزیز از پاور متر برای اندازه گیری قدرت سیگنال نوری انواع فیبر نوری استفاده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟