آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبر نوری تجهیزات پسیو شبکه
آداپتور فیبر نوری تجهیزات پسیو شبکه

آداپتور فیبرنوری :

آداپتورها ابزارهای کوچکی میباشندکه اغلب به جهت اتصال دادن کابلهای فیبرنوری استفاده می شود.

گاهی آداپتورهای فیبرنوری را با نام کوپلر نیز میخوانند.

آداپتورهای فیبرنوری به شکل های مختلفی در بازار رواج دارند و مورد استفاده هستند اما نکته ی اصلی تمامی این آداپتورها عملکرد یکسان دارند

این آداپتورها اگر چه ممکن است شکلهای متفاوتی داشته باشند، اما عملکرد تمامی آن ها یکسان می باشد. آداپتور فیبر نوری اجازه می دهد تا کابل های فیبر نوری بصورت انفرادی یا در یک شبکه بزرگ به یکدیگر متصل شوند، این امکان را برقرار می کند که بسیاری از دستگاه ها به صورت همزمان ارتباط برقرار کنند. اداپتور جهت اتصال یک فیبر به یکدیگر (سیمپلکس یا simplex) ویا دو فیبر به یکدیگر ( دابلکس یا duplex ) و در گاهی از مواقع چهار فیبر به یکدیگر ( کواد یا Quad ) استفاده میشود . متد  طراحی اداپتورها برای دو دسته کابل های سینگل مود و مالتی مد می باشد . با توجه به اشکال و ساختارهای مختلف، آداپتورهای فیبر نوری را می توان در کلاس های مختلفی با کانکتور ها همسان ( FC to FC,SC to SC , LC to LC )  و کانکتور های ناهمسان یا هیبریدی (SC to FC , SC to LC , FC to LC ) طبقه بندی نمود . مانند آداپتور فیبر نوری FC ، آداپتور فیبر نوری SC ، آداپتور فیبر نوری ST ، آداپتور فیبر نوری LC و غیره دسته بندی نمود.

نکته کلیدی:

آداپتور های سینگل مود در بسیاری از موارد میتوان بکار برد طبق قانون فرول( تنظیم دقت راس کانکتورها) بدین معنی که آداپتور های سینگل مود را نیز میتوان جهت ارتباط کابل های مالتی مد نیز استفاده کرد اما اداپتور های مالتی مد را نمی توان جهت ارتباط کابل های سینگل مود استفاده نمود . که از این طریق می توان میزان افت را پایین و به همان نسبت سینگنال را تقویت نمود.براساس سایز فرول در دو سایز 2.5mm و 1.25mmو طراحی انها در انواع ارتباط دو کانکتور قیمت ها افزایش می یابد. و براساس نوع کارکرد در مراکز داده ) Data center )  و در شبکه های محلی LAN و شبکه های گسترده WAN و انتقالات همگاه ATM و شبکه های ارتباط خانگی FTTH یا Fiber To The Home و شبکه های پردازش داده ها و شبکه های ارتباطی و مخابراتی و مسیرهای فیبرنوری fiber channel ،در دو نوع نری و مادگی و دو سرمادگی (both female )  و ) female-male) می توان تهیه نمود .

آداپتور های مالتی مد دارای دو سطح مقطع متفاوت میباشند 1. 50/125 و 2. 62.5/125 که این اختلاف در سطح مقطع باعث ایجاد تضعیف در مواردی که مغایرت کابل و اداپتور باشد ، میگردد.

آداپتور فیبر نوری FC

آداپتور فیبر نوزی FC APC
آداپتور فیبر نوزی FC APC

آداپتور فیبر نوری FC برای تقویت ساختار بیرونی از یک غلاف فلزی استفاده می کند و می تواند توسط یک پيچ تنظيم دوطرفه بسته شود. همچنین پین سرامیکی در قسمت انتهایی آن به کار رفته است. بنابراین، آداپتور فیبر نوری FCقادر به حفظ عملکرد نوری و مکانیکی پایدار برای مدت زمان طولانی باشد. می توان آن را به انواع مربعی، بیضوی شکل و دایره ای شکل با نسخه سینگل مود و مالتی مود تقسیم کرد. آداپتور FC فیبر نوری به آسانی قابل استفاده می باشد و حساس به گرد و غبار است، و امروزه با استفاده از لبه کروی بدون تغییر ساختار خارجی، عملکرد آن افزایش یافته است.

 

 

 

آداپتور فیبر نوری SC

آداپتور فیبر نوری SC

آداپتور فیبر نوری SC با یک بدنه مستطیل شکل پوشش داده شده است و پیکربندی و اندازه پین کوپلینگ آن به اندازه آداپتور فیبر نوری FC می باشد. از لحاظ ساختاری، آداپتور فیبر نوری SC به دو دسته simplex و duplex تقسیم می شود. مواد به کار رفته در این نوع آداپتور، معمولاً فلز و پلاستیک می باشد. آداپتور فیبر نوری SC، تنظیم با دقت بالا را ممکن می سازد و جایگذاری ، اتلاف بازگشت و انعکاس بازگشت بسیار کمی دارد.

 

 

 

 

آداپتور فیبر نوری ST

آداپتور فيبر نوري ST-ST- سينگل مود
آداپتور فيبر نوري ST

آداپتور فیبر نوری ST دارای قفل با ساختار ضربه محکم و ناگهانی برای اطمینان از دقت هنگام اتصال کابل با آن می باشد. قابلیت تکرار و دوام آداپتور فیبر نوری ST با کلید فلزی بهبود یافته است. با یک پوشش سرامیکی یا مسی دقیق، آداپتور فیبر نوری ST همچنین می تواند یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب برای مدت طولانی داشته باشد. به دودسته simplex و duplex تقسیم می شود و دارای بدنه فلزی و پلاستیکی می باشد.

 

 

 

آداپتور فیبر نوری LC

آداپتور فیبر نوری LC-LC- سینگل مود
آداپتور فیبر نوری LC-LC- سینگل مود

آداپتور فیبر نوری LC دارای مکانیزم جک و قفل ماژولار است تا به راحتی استفاده شود. با وجود پین و غلاف کوچکتر، آداپتور فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می دهد. آداپتور فیبر نوری LC از سه نوع Simplex، Duplex و Quad تشکیل شده است.

 

 

 

 

 

 

* کانکتورهای مناسب

آداپتورهای مختلف فیبر نوری از کانکتورهای مختلفی پشتیبانی می کند. PC (تماس فیزیکی)، UPC (تماس فیزیکی اولترا) و APC (تماس فیزیکی زاویه دار) سبک پولیش و صیقل دادن مورد استفاده برای آداپتورهای فیبر نوری می باشد. اما به جز ST، سایر آداپتورهای فیبر نوری، تمام سبکهای پولیش و صیقل را ساپورت می کنند. علاوه بر این، رنگ آداپتورهای فیبر نوری می تواند برای تعریف کانکتورهای مختلف PCC، UPC و APC مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، برای آداپتورهای فیبر نوری SC و LC رنگ های کرم، آبی و سبز در نظر گررفته شده که با کانکتور PGC، UPC و APC مطابقت دارد.

در انتها لازم بذکر است که سایت فیبر نوری مفتخر است تمام انواع آداپتورها فیبر نوری را در سایت خود با کمترین فیمت و بالاترین کیفیت عرضه مینماید. برای آشنایی با محصولات سایت و قیمت ها روی لینک آداپتور فیبر نوری کلیک کنید و یا از طریق منوی سایت به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.

 

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4٫83 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
preloader