آداپتور فیبر نوری

آداپتور فیبرنوریآداپتور فیبرنوری

آداپتورها ابزارهای کوچکی هستند که اغلب به جهت اتصال دادن کابل‌های فیبرنوری استفاده می‌شوند. گاهی این آداپتورها را با نام کوپلر نیز می‌شناسند. این آداپتورها به شکل های مختلفی در بازار رواج دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما نکته اصلی تمامی آن‌ها، عملکرد یکسانشان است.
این آداپتورها اگر چه ممکن است شکل‌های متفاوتی داشته باشند، اما عملکرد تمامی آن‌ها یکسان است. آداپتور فیبر نوری امکان اتصال کابل‌های فیبرنوری و در نتیجه ارتباط همزمان بسیاری از دستگاه‌ها به صورت همزمان به یکدیگر را فراهم میکند. آداپتورها جهت اتصال یک فیبر به فیبر دیگر (سیمپلکس یا simplex) و یا دو فیبر به دو فیبر دیگر ( داپلکس یا duplex ) و در بعضی مواقع چهار فیبر به چهار فیبر دیگر ( کواد یا Quad ) استفاده می‌شوند.

متد طراحی اداپتورها برای دو دسته کابل‌های سینگل مود و مالتی مود است. با توجه به اشکال و ساختارهای مختلف، این آداپتورها را می توان در کلاس‌های مختلفی با کانکتورهای همسان ( FC to FC,SC to SC , LC to LC ) و کانکتورهای ناهمسان یا هیبریدی (SC to FC , SC to LC , FC to LC) طبقه بندی کرد. مانند آداپتور فیبر نوری FC، آداپتور فیبر نوری SC، آداپتور فیبر نوری ST، آداپتور فیبر نوری LC.

تفاوت آداپتورهای سینگل مود با آداپتور های مالتی مد

آداپتورهای سینگل مود را می‌توان طبق قانون فرول ( تنظیم دقت راس کانکتورها) در بسیاری کاربردها استفاده کرد. بدین معنی که آداپتورهای سینگل مود را می‌توان جهت ارتباط کابل های مالتی مد استفاده کرد، اما آداپتورهای مالتی مد را نمی‌توان جهت ارتباط کابل‌های سینگل مود استفاده کرد. براساس سایز فرول در دو سایز 2.5mm و 1.25mm و طراحی انها در انواع ارتباط دو کانکتور، قیمت‌ها تغییر می‌کند. آداپتورها را می‌توان براساس نوع کارکرد در مراکز داده (Data center)  و در شبکه‌های محلی LAN، شبکه‌های گسترده WAN، انتقالات همگاه ATM، شبکه‌های ارتباط خانگی FTTH یا Fiber To The Home، شبکه‌های پردازش داده‌ها، شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی و مسیرهای فیبرنوری fiber channel در دو نوع نری و مادگی و دو سرمادگی (both female )  و (female-male) تهیه کرد.

آداپتور های مالتی مد، همانند فیبرهای مالتی مد دارای دو سطح مقطع متفاوت هستند:

  1. 50/125
  2. 62.5/125

که این اختلاف در سطح مقطع باعث ایجاد تضعیف در مواردی که اندازه کابل و اداپتور باهم مغایرت داشته باشند، می‌گردد.

آداپتورهای فیبر نوری FC

آداپتور فیبر نوزی FC APC
آداپتور فیبر نوزی FC APC

آداپتور FC فیبر نوری برای تقویت ساختار بیرونی از یک غلاف فلزی استفاده می‌کند و می‌تواند توسط یک پيچ تنظيم دو طرفه بسته شود. همچنین پین سرامیکی در قسمت انتهایی آن به کار رفته است. بنابراین آداپتور فیبر نوری FC قادر به حفظ عملکرد نوری و مکانیکی پایدار برای مدت زمانی طولانی است. می‌توان آن را به انواع مربعی، بیضوی شکل و دایره‌ای شکل با نسخه سینگل مود و مالتی مود تقسیم کرد. آداپتور FC فیبر نوری به آسانی قابل استفاده و حساس به گرد و غبار است. امروزه با استفاده از لبه کروی بدون تغییر ساختار خارجی، عملکرد آن افزایش یافته است.

آداپتورهای فیبر نوری SC

آداپتور فیبر نوری SC

اداپتور فیبر نوری SC با یک بدنه مستطیل شکل پوشش داده شده و پیکربندی و اندازه پین کوپلینگ آن به اندازه آداپتورهای فیبر نوری FC می‌باشد. از لحاظ ساختاری، اداپتور فیبر نوری SC به دو دسته simplex و duplex تقسیم می شود. مواد به کار رفته در این نوع اداپتور، معمولاً فلز و پلاستیک است. آداپتور فیبر نوری SC، تنظیم با دقت بالا را ممکن می‌سازد و تلفات بازگشتی و انعکاس بازگشتی بسیار کمی دارد.

 

 

 

آداپتور فیبر نوری ST

آداپتور فيبر نوري ST-ST- سينگل مود
آداپتور فيبر نوري ST

آداپتور فیبر نوری ST دارای قفل با ساختار ضربه ای محکم و ناگهانی است تا از دقت اتصال کابل به آداپتور اطمینان حاصل شود. قابلیت دوام آداپتورهای فیبر نوری ST با کلید فلزی بهبود یافته است. با یک پوشش سرامیکی یا مسی دقیق، آداپتور فیبر نوری ST همچنین می‌تواند یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب برای مدت طولانی داشته باشد. آداپتور ST دارای دو نوع simplex و duplex تقسیم می شود و دارای بدنه فلزی و پلاستیکی است.

آداپتور فیبر نوری LC

آداپتور فیبر نوری LC-LC- سینگل مود
آداپتورهای فیبر نوری LC-LC- سینگل مود

آداپتورهای فیبر نوری LC دارای مکانیزم جک و قفل ماژولار است تا به راحتی استفاده شود. با وجود پین و غلاف کوچکتر، آداپتورهای فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می‌دهد. آداپتورهای فیبر نوری LC از سه نوع Simplex، Duplex و Quad تشکیل شده است.

 

 

 

 

 

کانکتورهای مناسب

آداپتورهای مختلف فیبر نوری از کانکتورهای مختلفی پشتیبانی می‌کند. PC (تماس فیزیکی)، UPC (تماس فیزیکی اولترا) و APC (تماس فیزیکی زاویه دار) سبک پولیش و صیقل دادن مورد استفاده برای آداپتورهای فیبر نوری می‌باشد. اما به جز ST، سایر آداپتورهای فیبر نوری، تمام سبک‌های پولیش و صیقل را ساپورت می‌کنند. علاوه بر این، رنگ آداپتورهای فیبر نوری می‌تواند برای تعریف کانکتورهای مختلف PCC ،UPC و APC مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال؛ برای آداپتورهای فیبر نوری SC و LC رنگ های کرم، آبی و سبز در نظر گرفته شده که با کانکتور PGC، UPC و APC مطابقت دارد.

در انتها لازم بذکر است که سایت فیبر نوری مفتخر است، تمام انواع آداپتورهای فیبر نوری را با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت عرضه نماید. برای آشنایی با محصولات سایت و قیمت‌ها، گزینه آداپتور فیبر نوری را کلیک کنید و یا از طریق منوی سایت به صفحه مورد نظر مراجعه نمایید.

 

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟