patchcord پچکرد های فیبر نوری / پچ کورد فیبر نوریپچ کورد فیبر نوری

پچ کورد فیبر نوری، کابلی می‌باشد که هر دو سر آن کابل، به کانکتور فیبر نوری متصل می‌شود.پچ‌کوردها(پچکردها)بایستی متناسب با فیبر نوری انتخاب شوند. مثلاً پچ کورد سینگل مود برای فیبر سینگل مود و پچ کورد مالتی مود برای فیبر مالتی مود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پچ کورد فیبر نوری

پچ‌کورد (پچکرد) یک کابل الکتریکی یا نوری است که برای متصل کردن یک وسیله الکترونیکی یا نوری به وسیله دیگر به سبب مسیریابی سیگنال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.  پچ کورد (پچکرد)  فیبر نوری برای ایجاد ارتباط بین تجهیزات و قطعات درشبکه فیبرنوری به کاربرده می‌شود و نام دیگر آن پچ کیبل patch cable می‌باشد.

دسته بندی و انواع پچکردها به علت وجود کانکتورهای مختلف دارای انواع مختلف می‌باشند. کانکتورهای موجود در بازار شامل کانکتورهای LC ، ST ، FC، SC، U ، TRJ و E2000 می‌شود .

کلیپ ویدئوی زیر به توضیحات کلی در مورد پچ کیبل‌ها و پچ کورد می‌پردازد. زیرنویس انگلیسی و فارسی زیر کلیپ قرار داده  شده  است.

? What is Fiber Optic Patch Cable

today we will explain the type of fiber patch cable and their applications here is what a fiber patch cable looks like this is a patch cable with sc connectors here is where fiber patch cables are used these are the lightweight equipment which are cross connected with fiber patch cables fiber optic patch cable plays an important role in fiber our networks they are   used for cross connection and connecting cabling infrastructure to light wave equipment

fiber patch cables can be categorized as simplex patch cable and duplex patch cable

simplex patch cable has only one connector on each end duplex patch cable has two connectors on each end
fiber patch cables can also be categorized as single mode patch cable and multimode fiber patch cable

single mode patch cable uses single mode fiber the cable jacket is your lis yellow color
multimode patch cable uses multimode fiber the cale jacket is your early orange color
fiber patch cable can also be categorized based on connector types the most popular connector types are SC LC ST FC MT RJ

پچ کورد فیبر نوری چیست ؟

امروز می‌خواهیم درباره انواع پچ کردها و کاربردهای آنها توضیح بدهیم. در اینجا ما یک پچ کیبل فیبر نوری مشاهده می‌کینم که کانکتور این پچ کیبل کانکتور SC می‌باشد.

اینجا مکانی است که از پچ کیبل‌های فیبر نوری استفاده می‌شود این تجهیزات، تجهیزات سبک وزنی هستند که فیبرهای متقابل را به پچ کیبل‌های فیبر نوری متصل می‌کنند.
پچ کوردها نقش مهی در فیبرها دارند. در شبکه‌ها از پچ کیبل‌ها برای اتصال متقابل و همچنین برای اتصال زیر ساخت‌های کابل کشی به تجهیزات موج نوری استفاده می‌شود.

  • پچ کیبل‌ها فیبر نوری در دو دسته پچ کوردهای سیمپلکس  و پچ کوردهای داپلکس دسته بندی می‌شوند.
  • پچ کیبل‌های سیمپلکس در هر طرف انتهایی کابل خود فقط به یک کانکتور متصل هستند.
  • پچ کیبل‌های داپلکس در هر طرف انتهایی کابل خود به دو کانکتور  اتصال دارند.
  • پچ کوردها فیبر نوری را می‌توان به دوسته پچ کوردهای سینگل مود و پچ کوردهای مالتی مود دسته بندی کرد.
  • پچ کیبل‌های سینگل مود برای فیبرهای سینگل مود استفاده می‌شود و رنگ غلاف یا پوشش بیرونی آنها زرد می‌باشد.
  • پچ کیبل‌های مالتی مود برای فیبرهای مالتی مود استفاده می‌شود و رنگ غلاف یا پوشش بیرونی آنها نارنجی می‌باشد.

پچ کیبل‌های فیبر نوری را می‌توان براساس انواع کانکتورهای آن دسته بندی کرد، که مشهورترین این کانکتورها عبارتند از : SC  LC ،  ST، FC ، MTRJ

انواع پچ کوردهای فیبر نوری

انواع پچ کورد patchcord / پچکرد های فیبر نوری / پچ کورد فیبر نوری

همان‌طور که در متن بالا به آن اشاره شد پچکردهای فیبرنوری انواع مختلفی دارد ولی می‌توان آنها را به طور عمده به علت وجود انواع کانکتور و کابل طبق دو عامل گفته شده تقسیم‌بندی نمود.

دسته بندی پچ کوردها با انواع کانکتورها

پچ کوردهای فیبر نوری را همانطور که گفته شد، طبق انواع کانکتورها دسته بندی می‌کنند. به عنوان مثال:

پچکردی که هر دو سر کابل آن به کانکتور LC متصل باشد را پچ کورد LC  می‌نامند.

دسته بندی پچ کوردها طبق فرول کانتور شده

عامل دیگر طبقه بندی پچ کوردها به نوع و نحوه صیقل دادن فرول کانکتور شده بستگی دارد. اگر  پجکردهای فببر نوری را طبق عامل فرول کانکتور شده دسته بندی کنیم شامل سه دسته بندی زیر می‌شود:

  • پچ کوردهای  APC
  • پچ کوردهای UPC
  • پچکوردهای PC

دسته بندی پچ کوردهای فیبر نوری طبق انواع مختلف کابل فیبر نوری

پچ کوردهای فیبر نوری را می‌توان طبق پارامترهای مختلف از کابل‌های فیبر نوری طبقه بندی کرد.

طبقه بندی براساس مواد مصرفی

  • PVC
  • Riser Plenum
  • LSZH
  • OFNP
  •  OFNR

و  سایر غلاف‌ها دسته بندی کرد.

دسته بندی پچ کوردها طبق تعداد کُرها

پچ کردهای فیبر نوری اگر طبق تعداد کُرها دسته بندی شوند طبق دو نوع زیر طبقه‌بندی می‌شوند.

  • پچکردهای فیبر نوری سیمپلکس
  • پچکردهای فیبرنوری داپلکس

همچنین مطابق نوع کُر مصرفی پچ کوردها به دو نوع سینگل مود و مالتی مود تقسیم می‌شوند.

پچکورد فیبر نوری سیمپلکس

پچکوردهای فیبر نوری سیمپلکس از یک کُر فیبر نوری استفاده می‌کنند. رنگ پچکورد فیبر نوری سینگل مود زرد می‌باشد و با سایز هسته 9/125µm به بازار عرضه می‌شود.

پچکورد فیبر نوری داپلکس

پچکوردهای فیبر نوری داپلکس از دو کُر فیبر نوری استفاده می‌کنند. رنگ پچکورد فیبر نوری مالتی مود به رنگ نارنجی می‌باشد و با سایز هسته 62.5/125µm به بازار عرضه می‌شود. پچ کوردهای فیبر نوری مالتی مود به دو نوع OM3 و OM4 تقسیم‌بندی می‌شوند.

معرفی انواع پچکردهای فیبر نوری با کانکتورهای مختلف

فرول چیست؟
هر کانکتوری که به سرپچ کوردها متصل شده است. شامل یک عنصر برای انتقال داده می‌باشد که به این عنصر فرول می‌گویند. فرول می‌تواند از متریال‌های متفاوتی تولید شود که این متریال‌ها عبارتند از:

  • فرول های پلاستیکی
  • فرول  سرامیکی
  • فرول های مسی

که مرغوب‌ترین نوع آنها متریال سرامیکی است.

پچکردهای LC از محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع پجکردها هستند. عبارت LC مخفف کانکتور (Lucent) است. نحوه ساختار آنها به این گونه است که کابل فیبر نوری به واسطه دو کانکتور LC تجهیز شده است.
پچکردهای LC دارای بدنه‌ای پلاستیکی و فرول با اندازه‌ دقیق 1.25mm و از جنس سرامیکی می‌باشند. پج کوردهای LC دارای اندازه‌ای کوچک هستند که همین امر موجب کمتر اشغال شدن فضا می‌شود. پچ کردهای LC بیشترین استفاده را در نوع سینگل مود دارند و این نوع پچ کوردها برای سایزهای mm1.6 2.0mm و  mm 3.0 استفاده می‌شود.

SM-DU-LC-LC-APC پچکرد های فیبر نوری / پچ کورد فیبر نوری

پچ کورد های ST

پچکردهای ST  از نظر قطر کانکتور مثل کانکتور SC  است که در گزینه بعد به توضیح آن می‌پردازیم. عبارت ST در این نوع پچ کوردها ST مخفف Straight-Tip است. فرول پچ کورد ST  اندازه ی 2.5 میلی‌متری دارد.
این کانکتور سرنیزه‌ای شکل است و دارای فرول طولانی فنری برای نگه‌داشتن فیبر است که تصویر آن را در عکس زیر مشاهده می‌کنید.
پچ کوردهای ST در هر دو نوع سینگل و مولتی مود در دسترس می‌باشد.

آداپتورهای داپلکس و سیمپلکس به صورت افقی نصب می‌شود و با محفظه‌های پلاستیکی و فلزی موجود بوده و به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

دارای آستر از جنس برنز فسفات و یا اکسید زیرکونیوم تقسیم می‌شود. نوک این نوع پچ کوردها دارای نوک صاف و مستقیم است که باعث می‌شود به ‌راحتی داخل و خارج می‌شود.

ST-ST-SM-Duplex پچکرد های فیبر نوری / پچ کورد فیبر نوری

پچ کوردهای SC

پچ کورد SC دارای دو سر کانکتور SC است. SC مخفف عبارت Standard Connector به معنی کانکتور مشترک یا کانکتور میدان و یا استاندارد می‌باشد. اغلب پچ کوردهای SC در مخابرات فیبر نوری و در ارتباطات داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل ظاهری کانکتورهای SC از نوع فشار و کشش بوده و برای 1000 چرخه اتصال می‌شود. پچ کورد SC در کانکتور خود دارای قفل می‌باشد که با این حرکت از راه فرول سرامیکی یک اتصال دقیق به وجود می‌آورد. در تصویر زیر شکل ظاهری پچ کورد SC می‌باشد.

از ویژگی‌های پچ کورد SC می‌توان به موضوع  بسیار کم‌هزینه و مداوم بودن آنها اشاره کرد. این پچ کوردها به‌طور گسترده در شبکه‌های فیبر نوری استفاده می‌شود و می‌تواند با قاب پلاستیکی و اکسید زیرکونیوم همراه می‌باشد.

SC-SC-APC-DUPLEX پچکرد های فیبر نوری / پچ کورد فیبر نوری

پچ کوردهای FC

پچ کوردهای FC از اتصال دو کانکتور FC تشکیل شده است. نحوه اتصال پچ کورد FC به شکل پیچی می‌باشد. FC  مخفف عبارت Fixed connector به معنای کانکتور ثایت می‌باشد. فرول و آستر مورد استفاده در این نوع کانکتور همانند کانکتور SC است و در دو حالت مولتی مود و سینگل مود قابل‌ دسترسی است. شکل ظاهری پچ کورد FC را در تصویر زیر می‌بینیم.

از این نوع پچ کورد می‌توان در محیط‌های با لرزش بالا استفاده کرد و به‌صورت پیچی محکم بست اما نکته مهم  این مساله است که باید قبل از سفت و محکم کردن آن را به‌صورت صحیح وارد نمود.

FC-TO-FC-Duplex-SM - پچکرد های فیبر نوری / پچ کورد فیبر نوری

پچ کوردهای  MTRJ

پچ کوردهای MTRJ متشکل از دو کانکتور MTRJ  می‌باشد. MTRJ مخفف عبارت Mechanical Transfer Registered Jackاست که .این عبارت به معنی فیش سفارشی انتقال مکانیکی  می‌باشد 

کانکتور MTRJ توسعه‌ یافته‌ی دو کانکتور MT و RJ می‌باشد. کانکتور MTRJ دارای محفظه و فرول پلاستیکی است و از ویژگی‌های این نوع پچ کورد ارتباط دو کانکشن فیبر نوری می‌باشد.

هر خانه کانکتور MTRJ دارای دوبلکس (دو کر فیبر) و همچنین شباهتی به کانکتور مسی اترنت RJ45 دارد. اندازه این کانکتور نصف کانکتور SC است و به دو صورت (با دو پین فلزی) نر و ماده (بدون سوزن و پین) در بازار وجود دارد و معمولاٌ در کاربردهای شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اندازه این نوع پچ تا از فیش‌های تلفن کوچک‌تر است و کار کردن با آن نیز آسان‌تر می‌باشد.

SM - پچکرد های فیبر نوری / پچ کورد فیبر نوری

این مقاله توسط بانک فیبر نوری نوشته شده است و برای گرد آوری برخی از اطلاعات از سایت  Fo4sale.com  استفاده شده است. برای دریافت قیمت انواع پچ کوردها و سایر تجهیزات شبکه می‌توانید روی عکس مورد کلیک کرده یا با شماره تماس‌های بانک فیبر نوری تماس بگیرید.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب5,00 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟