انواع پچ کورد فیبر نوری

جهت آشنایی با انواع پچ کورد فیبر نوری ابتدا لازم است بدانیم پچ کورد فیبر نوری چیست و چه تفاوتی با پیگتیل و کانکتورهای فیبر نوری دارد.

پچ کورد فیبر نوری چیست ؟

پچ کورد فیبر نوری
پچ کورد فیبر نوری

کابل‌های Connectorized (یا Pre-Connectorized یا Pre-Terminated) کابل‌هایی هستند که دارای کانکتورِ از پیش تعبیه شده می‌­باشند. اصولاً این کابل‌ها را پچ کورد فیبر نوری (دارای دو کانکتور در دو سمت کابل) و یا پیگتیل فیبر نوری (دارای یک کانکتور در یک سمت کابل) می‌نامند. این کابل ها دارای دو قطر متفاوت با اندازه های 2 میلیمتر و 3 میلیمتر هستند.

فروش انواع پچ کورد فیبر نوری در بانک فیبر نوری و شبکه

 تقسیم بندی انواع پچ کوردهای فیبر نوری

پچکورد های فیبر نوری می‌تواند با پارامترهای مختلف کابل فیبر نوری تقسیم‌بندی شود.

1- با اتوجه به مواد مصرف شده برای روکش کابل به انواع PVC , LSZH و … تقسیم می‌شود.
2- طبق تعداد Core استفاده شده به دو نوع سیمپلکس و داپلکس تقسیم‌بندی می‌شود. سیمپلکس از یک Core فیبر نوری و داپلکس از دو Core فیبر نوری استفاده می‌کند.
3- طبق نوع Core مصرفی پچ‌کورد به دو نوع مالتی‌مود و سینگل‌مود تقسیم می‌شود. پچ‌کورد سینگل مود با سایز کور فیبر 9/125µm در رنگ زرد موجود است. در حالی که مالتی مود نارنجی رنگ با سایز کور فیبر50/125 و  62.5/125µm موجود است.
4- علاوه بر این پچ‌کورد مالتی مود یک تقسیم‌بندی دیگر دارد که به انواع OM3 و OM4 و …گروه‌بندی می‌شود.
5- یک نوع دیگر دسته‌بندی که به نوع صیقل دادن فرول کانکتور مربوط میشود در سه نوع PC، UPC، APC تقسیم‌بندی می‌شود.

آشنایی با انواع پچ کورد فیبر نوری

در این بخش می‌خواهیم درباره انواع پچ کورد فیبر نوری صحبت کرده و هر کدام را با شریح کامل برایتان توضیح دهیم.

پچ کورد فیبر نوری LC

کانکتور فیبر نوری LC (پچ کورد فیبر نوری)یکی از انواع پچ کورد فیبر نوری، پچ کورد فیبر نوری LC است که با کانکتور LC خاتمه می‌یابد. LC  مخفف کانکتور لوسنت (Lucent) است. ساختار کانکتور LC به سبک فشار دادن و چفت شدن است. این نوع کانکتور دارای بدنه پلاستیکی و فرول با اندازه دقیق 1.25mm و با جنس سرامیکی است.
پچ‌کورد نوری نوع LC، یک نوع محبوب پچ‌کورد نوری است که فرم کوچکی دارد و باعث کاهش نویز محیط می‌شود، این نوع پچکورد به علت دارا بودن کانکتور کم حجم و فشرده، به طور گسترده‌ای برای نصب و راه‌اندازی در مناطق پرتراکم استفاده می‌شود.
پچ‌کورد LC از یک فرول 1.25 میلی‌متر استفاده می‌کند، که به اندازه نصف فرول پچ‌کورد ST است. این پچ‌کورد در وضعیت سینگل مود عملکرد بسیار خوبی دارد و بسیار پرکاربرد است. پچ‌کورد LC با استانداردهای IEC و Telcordia، ANSI / EIA / TIA مطابقت دارد. پچ‌کورد LC هم برای قطر کابل های2.0mm و  3.0mm استفاده می‌شود.

پچ کورد فیبر نوری SC

کانکتور فیبر نوری sc (پچ کورد فیبر نوری)پچ‌کوردی است که با کانکتور SC خاتمه می‌یابد. کانکتور SC توسط شرکت ژاپنی NTT اختراع شده است. SC مخفف کانکتور مشتری (Subscriber) یا کانکتور مربعی(Square) و یا کانکتور استاندارد است. استفاده از آن‌ها در ارتباطات داده‌ها و مخابرات فیبر نوری بسیار شایع است. این نوع کانکتور از نوع فشار و کشش بوده و می‌تواند برای ۱۰۰۰ چرخه اتصال استفاده شود. پچ‌کورد SC در کانکتور خود دارای قفل می‌باشد و با این حرکت از طریق فرول سرامیکی یک اتصال تراز و دقیق به وجود می‌آورد. پچ‌کورد SC کم هزینه، ساده و هم‌چنین با دوام است که این امر از ویژگی‌های خاص این کانکتور بوده و از نوع ارزان و با صرفه اقتصادی است. پچ‌کورد SC به طور گسترده‌ای در شبکه‌های فیبر نوری استفاده می‌شود و می‌تواند با اکسید زیرکونیوم و قاب پلاستیکی همراه باشد.

پچ کورد فیبر نوری FC

کانکتور فیبر نوری Fc (پچ کورد فیبر نوری)پچ‌کورد فیبر نوری FC دارای کانکتور FC می‌باشد و نحوه اتصال آن به صورت پیچشی است. FC مخفف کانکتور ثابت است (Fixed Connector) همانند کانکتور SC ،FC نیز توسط کمپانی NTT اختراع شد. پچ‌کورد FC دارای بدنه فلزی و ساختار پیچشی است. در پچ‌کورد FC فرول و آستر مورد استفاده در کانکتورها همانند کانکتور SC است.

پچ‌کورد FC در هر دو حالت سینگل‌مود و مولتی‌مود قابل دسترسی است. این نوع پچ‌کورد در محیط با لرزش بالا می‌تواند به کار برده شود و به صورت پیچشی محکم بسته می‌شود، اما لازم است قبل از سفت و محکم کردن پچ‌کورد آن را به صورت تراز و صحیح وارد نمود.

پچ کورد فیبر نوری ST

کانکتور فیبر نوری st (پچ کورد فیبر نوری)پچ کورد ST فیبر نوری با کانکتور ST خاتمه یافته است. ST مخفف Straight-Tip و به شکل مقابل است. قطر کانکتور ST مانند کانکتور SC فرول 2.5 میلیمتری دارد. این نوع پچ کورد توسط AT & T توسعه داده شده و در دهه‌های 1980 و 1990 بسیار محبوب بوده است. کانکتور ST سرنیزه‌ای شکل و دارای فرول طولانی فنری برای نگه داشتن فیبر می‌باشد. این نوع پچ کورد در هر دو نوع مولتی مود و سینگل مود در دسترس است. آداپتورهای سیمپلکس و داپلکس افقی نصب شده با محفظه فلزی یا پلاستیکی موجود بوده و می‌تواند به دو دسته دارای آستر از جنس برنز فسفات و یا اکسید زیرکونیوم تقسیم شود. البته ممکن است تمایل افراد به جای استفاده از محفظه پلاستیکی به جنس فلزی بیشتر باشد. پچ کورد فیبر نوری ST دارای نوک صاف و مستقیم است که موجب می‌شود به راحتی داخل و خارج شود. اگر احساس می‌کنید دارای اتلاف توان بالایی هستید، می‌توانید آن را دوباره جا بزنید این نوع کانکتور تا 500 بار ورود و خروج استاندارد بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می‌دهد. پچ کورد فیبرنوری ST از نسل های قدیمی پچ کورد می‌باشد، اما هنوز به طور گسترده برای شبکه‌های مولتی مود، از جمله شبکه‌های محلی برای ساختمان‌ها و دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.

پچ کورد فیبر نوری Din

کانکتور فیبر نوری din (پچ کورد فیبر نوری)پچ‌کورد فیبر نوری Din عموما با کابل فیبر نوری 2.0 میلیمتری یا 3 میلیمتری عرضه می‌شود و در انواع سیمپلکس و داپلکس موجود است. قطر هسته فیبرنوری استفاده شده در این پچ‌کورد 9 میکرومتر ؛ قطر پوشش 125 میکرومتر و قطر ژاکت بافر 900 میکرومتر از جنس LSZH است. فیبرنوری این پچ کورد دارای خصوصیاتی با حداقل مقاومت کششی 100 نیوتن است. کانکتور Din استفاده شده در این فیبر تا 1000 بار قابل استفاده است. همچنین هزینه کم، کاربری آسان و دوام این کانکتور پچ‌کورد Din را به انتخاب مناسبی تبدیل کرده است.

پچ کورد فیبر نوری MTRJ

کانکتور فیبر نوری mtrj (پچ کورد فیبر نوری)یکی دیگر از انواع پچ کورد فیبر نوری، پچ کورد MTRJ با کانکتور MT-RJ است. MT-RJ مخفف فیش سفارشی انتقال مکانیکی (Mechanical Transfer Registered Jack) است. کانکتور MTRJ توسعه یافته کانکتور MT و RJ است. این نوع پچ کورد دارای محفظه و فرول پلاستیکی است. کانکتور MTRJ از فرم فرول MT که توسط NTT تولید شده اقتباس گرفته شده است. هر کانکتور MTRJ قابلیت نگه داشتن دو هسته فیبر را دارد (کانکتور داپلکس) و شباهت خاصی به کانکتور مسی اترنت RJ45 دارد. اندازه آن نصف کانکتور SC است و در کاربردهای فیبر تا دسکتاپ منجر به کاهش قیمت در هر پورت فیبر می‌شود. کانکتورهای MTRJ به دو صورت (با دو پین فلزی) نر و (بدون سوزن و پین) ماده موجود است. پچ کورد MTRJ معمولا برای کاربردهای شبکه استفاده می شود. اندازه آن کمی کوچکتر از فیش های تلفن استاندارد می باشد و کار با آن بسیار آسان است.

پچ کورد فیبر نوری E2000

کانکتور فیبر نوری e2000 (پچ کورد فیبر نوری)پچ کورد E2000 با کانکتور E2000 خاتمه یافته است. کانکتور E2000 برای محافظت از فرول از گرد و غبار و خش دارای دریچه و دیافراگم فنری شکل می‌باشد. دریچه و دیافراگم کانکتور هنگامی که کانکتور آزاد است به صورت اتوماتیک بسته می‌شود. این دریچه فنری شکل باعث می‌شود که آلودگی به داخل وارد نشود یا نور لیزر از کانکتور خارج نشود. هنگامی که به آداپتور متصل می‌شود دریچه به صورت اتوماتیک باز می‌شود. با ساختار مشابه کانکتور SC، کانکتور E2000 کوچکتر است. پچ کورد E2000 یکی از آخرین سبک و طراحی‌های این نوع کابل است و در عین حال یکی از گران قیمت‌ترین پچ کوردهای فیبر نوری است.

پچ کورد فیبر نوری MU

کانکتور فیبر نوری mu (پچ کورد فیبر نوری)پچ کورد MU با کانکتور MU خاتمه یافته است. کانکتور MU نیز اختراع کمپانی NTT است. دارای پوشش و محفظه پلاستیکی بوده و ساختار آن به صورت فشار و کشش (Push & Pull) می‌باشد. کانکتور MU یک کانکتور کوچک فرمی است که ویژگی‌های یک فرول کانکتور LC با قطر ۱٫۲۵mm داراست. کانکتور MU همان مکانیسم قفل شدن کانکتور SC را دارد که براساس فشار و کشش تعبیه شده است. کانکتور فیبر نوری MU اندازه مشابه LC و گاهی اوقات به نام SC کوچک خوانده می‌شود. کانکتورهای MU در انتقال پیشرفته نوری، تبادل، و سیستم‌های مشترک و یا نرم افزار با سرعت بالای داده استفاده می شود. اخیرا پچ کورد MU توسعه داده شده است تا در آینده به جای SC استفاده شود.

پچ کورد فیبر نوری MPO / MTP

کانکتور فیبر نوری mto (پچ کورد فیبر نوری)پچ کورد MPO با کانکتور MPO خاتمه یافته است. پچ کورد MPO یک پچ کورد ظرفیت بالا با اتصال چند فیبر بر محور ساخت فرول نوع MT است. این کانکتور با استانداردهای IEC 61754-7 و TIA / EIA 604-5A سازگار است و برای پایان مسیر و ترمینه کردن آن و برای کاربردهای با ظرفیت بالا، بسیار باصرفه است. فیبرنوری استفاده شده در این پچ کورد این نوع پچ کورد معمولا از نوع کابل نوع ریبون است. MPO در هر کانکتور خود چند فیبر را شامل می‌شود و به این معناست که MPO می‌تواند چندین کانکشن را با یک کانکتور خود برقرار کند، این تعداد می‌تواند ۱۲، ۲۴، ۳۶ و … باشد. MTP ورژن بروز شده MPO می‌باشد. کانکتور MTP یک کانکشن ظرفیت بالا بین تجهیزات شبکه در اتاق مخابرات ایجاد می کند و برای این کاربردها مناسب است. این نوع پچ کورد بر مبنای سیستم فشار و کشش چفت می‌شود که به راحتی می توان آن را وارد و خارج نمود.

کاربردهای پچ کوردهای فیبر نوری و پیگتیل ها

پچ کوردهای فیبرنوری و پیگتیل ها امکان اتصالات interconnect و cross connect را در کاربردهای مختلفی مثل اتاق های ارتباط از راه دور، دیتاسنترها و … را فراهم می‌کند. آن‌ها جهت تامین نیاز گیگابیت اترنت، 10 گیگابیت اترنت و اتصالات پرسرعت فیبر نوری در انواع مختلف فیبر OM4، OM3، OM2 و OM1 یا OS1/OS2 موجود هستند، اما در کل هر کدام برای عملکردهای مخصوص خودشان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فروش انواع پچ کورد فیبر نوری در بانک فیبر نوری و شبکه

3/5 (2 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

2 دیدگاه برای “آشنایی با انواع پچ کورد فیبر نوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟