کابل فیبر نوری FTTH

کابل فیبر نوری FTTH

در پروژه‌های Fiber to the Home) FTTH) از نوع خاصی از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌شود که به آنها کابل دراپ یا دراپ کیبل (DROP CABLE) می‌گویند. در این مقاله تصمیم گرفتیم کمی درباره کابل فیبر نوری FTTH یا همان کابل دراپ صحبت کنیم.

کابل دراپ

کابل دراپ (drop cable)، کابلی است که از آن برای کابل کشی فیبر به ساختمان‌های مسکونی در داخل و خارج از ساختمان استفاده می‌شود. کابل دراپ، کابلی باریک، محکم و ارزان قیمت نسبت کابل فیبر نوری است که در کابل کشی داخلی ساختمان از آن استفاده می‌گردد.

ویژگی کابل‌های دراپ

(drop cable) کابل دراپ را براحتی می‌توان لخت کرد و تارهای آن جهت فیوژن و Optic Cable Distribution Frame) OCDF) بندی در کاست باکسFiber Access Terminal) FAT) یا Optical Telecommunication Outlet) OTO)  آماده خواهند شد.

 • معمولاً کابل‌های فیبر نوری FTTH دو رشته‌ای هستند اما  drop cable کیبل دراپ 4 ، 6 ، 8 ، 12  رشته‌ای نیز وجود دارد.
 • (drop cable) کیبل دراپ می‌تواند دارای لوز یا بدون لوز تیوب باشد.
 • (drop cable) کیبل دراپ‌ها می‌توانند دارای سیم‌های استحکام در کنار فیبر باشد.
 • تمامی کابل‌های دراپ به صورت سینگل مود موجودند.
 • بسته به استاندارد فیبر سینگل مود به کار رفته (drop cable) کیبل دراپ‌ها دارای درجه خمیدگی مشخصی هستند.
 • (drop cable) کیبل دراپ‌ها هم برای نصب در داخل ساختمان و هم خارج ساختمان استفاده می‌شوند.
 • برخی از کابل‌های دراپ دارای روکش Low Smoke Zero Halogen) LSZH ) به معنی کابل بدون دود و بدون هالوژن هستند.
 • برخی از کابل فیبر نوری FTTH دارای روکش LSOH که گاهی آنرا LSFH که هر دو مختصر عبارت (Low Smoke Free Of Halogen) به معنی کابل بدون دود و رها از هالوژن (بدون هالوژن) هستند.
 • (drop cable)کیبل دراپ با روکش LSZH و LSOH توانایی مقابله با اشعه فرابنفش را خواهد داشت و همچنین در اثر سوختن دود و هالوژن تولید نمی‌کند.
 • قطر (drop cable) کیبل دراپ‌ها می‌تواند 2 یا 3 میلیمتری باشد.
 • (drop cable) کیبل دراپ می‌تواند آرمورد ARMOURDE باشد. جهت جلوگیری از جوندگی یا کشیدگی در هنگام کابل کشی اما وجود پوشش ARMORED قیمت دراپ کابل را مسلما بالاتر می‌برد.

فروش انواع کابل دراپ فیبر نوری در بانک فیبر نوری و شبکه

نحوه کابل کشی با کابل‌های دراپ

همانطور که در قسمت ویژگی (drop cable) کیبل دراپ به آن  اشاره کردیم، بسته به استانداردی که در فیبر سینگل مود به کار رفته کابل دراپ دارای درجه خمیدگی مشخصی خواهد بود که با توجه به آن باید کابل‌کشی انجام شود.
دراپ کیبل‌ها را نباید به اندازه زیاد خم کرد زیرا این‌کار ممکن است، موجب قطع شدن (drop cable) کیبل دراپ شود یا در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن است پهنای باند کابل دراپ بسیار کم شود.

برای نصب کردن کابل‌های دراپ، کابل دراپ را به دو قسمت تقسیم کرده و حدود یک متر از کابل لخت و بی پوشش می‌گردد. برای نصب کابل در پریز مخابرات نوری Optical Telecommunication Outlet) OTO) یا Access Terminal Box) ATB ) جعبه انتهایی دسترسی، باید مقداری از کابل را در کاست پریز فیبر نوری وارد کرده و آمادۀ فیوژن اسپلایسینگ کنید. برای ثابت نگه داشتن کابل‌های دراپ روی دیوار، از بست‌هایی که دارای لایه پلاستیکی هستند استفاده می‌کنند تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری کنند.

در پروژه کابل فیبر نوری FTTH (فیبر به خانه) مخابرات فیبر را تا ورودی ساختمان به مصرف کننده تحویل خواهد داد. بقیۀ کابل کشی فیبر نوری باید توسط پیمانکار صورت بگیرد و نحوه انجام کابل کشی در میزان پهنای باند و ارتباط نوری پایدار اثر دارد.

دراپ کابل و انواع آنها

کابل‌های دراپ به عنوان یک بخش مهم و اساسی از شبکه FTTH، ارتباط را از آخرین نقطه توزیع توسط شرکت مخابرات تا داخل منزل مشترک برقرار می‌کنند. کابل‌های دراپ به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • دراپ‌های Outdoor
 • دراپ‌های  Indoor

کابل‌های دراپ Outdoor

دراپ‌های Outdoor با توجه به شرایطی که در محیط‌های Outdoor وجود دارد، تحمل فشاری در حدود 1000 نیوتون دارد. همچنین روکش این دراپ کابل‌ها به علت استفاده در محیط‌های بیرونی، مقاوم در برابر اشعه خورشید یا به اصطلاح UV-resistant هستند. کابل‌های دراپ Outdoor از لحاظ شکل و ساختار ظاهری انواع مختلفی دارند که ما برای مثال چند نمونه رایج را معرفی می‌کنیم.

کابل دراپ Flat type

drop cable کیبل دراپ‌های مسطح ظاهری نسبتا فلت و مسطح دارند و در اغلب موارد از پوششی از جنس پلی اتلین ساخته شده است.
ساختار این دراپ به این صورت است که در بالا و پایین داخل این پوشش پلی اتلینی دو سیم فلزی به نام مهار قرار دارد که نقش این مهارها استحکام بخشی به drop cable کابل فیبر نوری FTTH می‌باشد. جنس این مهارها می‌تواند فلزی یا پلاستیکی (از جنس FRP) باشد. البته در بازار، کابل فلت دارای مهار FRP به علت انعطاف بالا جزو کابل‌های Indoor دسته‌بندی می‌شود.

کابل دراپ‌های مسطح در اغلب موارد متشکل از یک یا دو کر فیبر نوری هستند اما گاهی امکان دارد که تعداد کُرهای این دراپ به 12 کر هم برسد. در شکل زیر یک دراپ فلت دو کُری را بررسی می‌کنیم. این نوع کابل‌های دراپ با تار G657 A1  یا تار G652 موجودند.

"<yoastmark

کابل دراپ هشتی شکل (Figure-8 Drop Cables)

نمونه دیگر و بسیار معروف کابل دراپ‌های outdoor دراپ کابل‌های 8ای شکل هستند که اغلب برای نصب هوایی کاربرد دارند.

دراپ کابل Figure-8 و اغلب دراپ کابل‌های هوایی دارای یک messenger می‌باشند که این messenger یک خود نگهدارنده است که در بالای دراپ کابل نصب شده است و محور و نگهدارنده کابل دراپ می‌باشد. کابل‌های مجهز به messenger به دلیل وجود یک سیم فولادی و محکم از انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به کابل‌های فلت برخوردارند. علاوه بر این، همانطور که در شکل مشخص است این کابل‌های دراپ، همانند کابل‌های فلت دارای دو مهار در اطراف خود هستند که این مهارها می‌توانند از جنس فلزی یا FRP باشند.

شباهت شکل ظاهری سطح مقطع آنها با عدد 8، این کابل‌ها را به کابل‌های دراپ هشتی شکل  (Figure-8) معروف کرده است.

اغلب تعداد کُر در این نوع کابل‌ها ۲ الی 12 عدد می‌­باشد. تحمل فشار این کابل‌ها حدود ۶۰۰۰ نیوتن است.

"<yoastmark

کابل دراپ هشتی (Figure-8 Drop Cables).jpg

کابل دراپ دایره‌ای (Round Drop Cables)

"<yoastmarkکابل دراپ‌های دایره شکل نوع دیگری از دراپ‌های outdoor هستند. قابلیتی که این نوع drop cable را از سایر کابل دراپ‌های outdoor مجزا می‌کند ساختار دایره‌ای شکل آنها می‌باشد.

این نوع از دراپ کابل اغلب از یک رشته فیبر تکی با قابلیت bend-insensitive به معنی غیر حساس به خم شدن تشکیل می‌شوند.

ساختار داخلی کابل فیبر نوری FTTH دایره‌ای توسط یک پوشش داخلی جهت مستحکم بودن و یک پوشش خارجی جهت حفاظت از کابل در برابر فشار احاطه شده است.

فروش انواع تجهیزات FTTH در بانک فیبر نوری و شبکه

کابل‌های دراپ Indoor

کابل‌های دراپ Indoor داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شوند از این جهت آنها را (Building Drop Cables) یا کابل‌های ساختمانی نیز می‌­نامند. از این drop cable ها  در نقطه ورودی ساختمان و داخل واحدهای ساختمان جهت برقراری ارتباط استفاده می‌شود.

استحکام کابل‌های دراپ indoor به علت استفاده از آنها در فضای داخلی ساختمان و در امان بودن از مشکلات محیطی همچون رطوبت، نور آفتاب، گرما و سرما کمتر از کابل‌های دراپ outdoor است، لذا از کابل‌های Outdoor فلت با مهار FRP نیز به عنوان کابل Indoor استفاده می‌شود. دراپ کابل indoor از لحاظ شرایط نصب و راه اندازی دارای سهولت بیشتری هستند.
همچنین مهم‌ترین مشخصه کابل‌های Indoor عدم مقاومت روکش آن‌ها در برابر اشعه خورشید است. به این دلیل که از این کابل‌ها در رایزرها یا میکروداکت‌ها استفاده می‌شود نیازی نیست که روکش آن‌ها UV-resistant باشد. بنابراین تمام کابل‌های دراپ با روکش غیر UV جزو کابل‌های Indoor دسته بندی می‌شوند. کابل‌های دراپ Indoor در ساختارهای فلت و دایروی موجودند.

این مقاله توسط بانک فیبر نوری نوشته و گردآوری شده است و برای نوشتن این مقاله از سایت های  gelink.com  و thenetworkencyclopedia.com استفاده شده است.

برای مشاهده ی قیمت های کابلهای دراپ موجود در بانک فیبر نوری بروی دکمه مشاهده همه محصولات کلیک کنید یا با مشاوران ما در بانک فیبر نوری تماس بگیرید .

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

2 دیدگاه برای “کابل فیبر نوری FTTH ( کابل دراپ)

 1. مونا محسنی گفته:

  سلام وقت بخیر کابل های دراپ فیبرنوری مالتی مود و سینگل مود دارن ؟ من از fat داخل ساختمان که اسپلیتر 1:4 داخلش هست میخوام یک کور کابل کشی از راهرو به واحد خودم داشته باشم چه تایپی مناسب هستش ؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
   خیر دراپ های فیبرنوری فقط در تایپ های سینگل مود در بازار موجود هستن تنها موارد شبیه به دراپ فیبرنوری که مالتی مود هم دارن زیپ کورد های تولید پچکورد و پیگتیل میباشند که با توجه به ساختاری که دارن مناسب استفاده به جای دراپ کیبل ها نیستن همونطور که در مقاله بالا توضیح داده شده است دراپ های فیبرنوری در تایپ سینگل مود و در دو مدل ایندور و اوت دور تولید میشوند که مدل های ایندور شامل دراپ هایی با دو مهار frp و یا در موارد بسیار کمتر دارای دو وایر فلزی با تار های g657 A2 میباشند و دراپ کابل های اوت دور میتوانند با دومهار فلزی یا سه مهار موجود باشند که دراپ های سه مهار میتواند در دو مدل دو ممبر FRP با یک مسنجر فلزی یا دو ممبر فلزی با یک مهار فولادی با تار های G657 A1 و یا G652D عرضه شوند شمابسته به مسیر کابل کشیتون که میتواند از لوله گذاری یا مسیر مستقیم از راهرو ، متناسب با سختی مسیر انجام شود از هر سه مدل دراپ اوت دور معرفی شده میتونید استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟