کابل فیبر نوری FTTH

کابل فیبر نوری FTTH

در پروژه‌های Fiber to the Home) FTTH) از نوع خاصی از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌شود که به آنها کابل دراپ یا دراپ کیبل (DROP CABLE) می‌گویند. در این مقاله تصمیم گرفتیم کمی درباره کابل فیبر نوری FTTH یا همان کابل دراپ صحبت کنیم.

کابل دراپ

کابل دراپ (drop cable)، کابلی است که از آن برای کابل کشی فیبر به ساختمان‌های مسکونی و خانه در داخل و خارج از ساختمان استفاده می‌شود. کابل دراپ، کابلی باریک، محکم و ارزان قیمت نسبت کابل فیبر نوری می‌باشد که در کابل کشی داخلی ساختمان از آن استفاده می‌گردد.

ویژگی کابل‌های دراپ

(drop cable) کیبل دراپ براحتی peel (راحت می‌توان کابل را لخت کرد) شده و تارهای آن جهت فیوژن و Optic Cable Distribution Frame) OCDF) بندی در کاست باکسFiber Access Terminal) FAT) یا Optical Telecommunication Outlet) OTO)  آماده خواهند شد.

 • معمولاً کابل فیبر نوری FTTH دو رشته‌ای هستند اما  drop cable کیبل دراپ 4 ، 6 ، 8 ، 12  رشته‌ای نیز وجود دارد.
 • (drop cable) کیبل دراپ می‌تواند دارای لوز یا بدون لوز تیوب باشد.
 • (drop cable) کیبل دراپ‌ها می‌توانند دارای سیم‌های استحکام در کنار فیبر باشد.
 • تمامی (drop cable) کابل فیبر نوری FTTH به صورت سینگل مود می‌باشند.
 • بسته به استاندارد فیبر سینگل مود به کار رفته (drop cable) کیبل دراپ‌ها دارای درجه خمیدگی مشخصی هستند.
 • (drop cable) کیبل دراپ‌ها هم برای نصب در داخل ساختمان و هم خارج ساختمان استفاده می‌شوند.
 • برخی از (drop cable) کیبل دراپ دارای روکش Low Smoke Zero Halogen) LSZH ) به معنی کابل بدون دود و بدون هالوژن می‌باشد.
 • برخی از کابل فیبر نوری FTTH دارای روکش LSOH که گاهی آنرا LSFH که هر دو مختصر عبارت ( Low Smoke Free Of Halogen ) به معنی کابل بدون دود و رها از هالوژن (بدون هالوژن) باشد.
 • (drop cable)کیبل دراپ با روکش LSZH و LSOH توانایی مقابله با اشعه فرابنفش را خواهد داشت و همچنین در اثر سوختن دود و هالوژن تولید نمی‌کند.
 • قطر (drop cable) کیبل دراپ‌ها می‌تواند 2 یا 3 میلیمتری باشد.
 • (drop cable) کیبل دراپ می‌تواند آرمورد ARMOURDE باشد. جهت جلوگیری از جوندگی یاکشیدگی در هنگام کابل کشی اما وجود پوشش ARMORED قیمت دراپ کابل را  مسلما بالاتر می‌برد.

فروش انواع کابل دراپ فیبر نوری در بانک فیبر نوری و شبکه

نحوه کابل کشی با کابل‌های دراپ

همانطور که در قسمت ویژگی (drop cable) کیبل دراپ به آن  اشاره کردیم، بسته به استانداردی که در فیبر سینگل مود به کار رفته (drop cable) کابل فیبر نوری FTTH دارای درجه خمیدگی مشخصی خواهد بود که با توجه به آن باید کابل‌کشی انجام شود.
دراپ کیبل‌ها را نباید به اندازه زیاد خم کرد زیرا این‌کار ممکن است، موجب قطع شدن (drop cable) کیبل دراپ شود یا در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن است پهنای باند کابل دراپ بسیار کم شود.

برای نصب کردن کابل‌های دراپ، کابل دراپ را به دو قسمت تقسیم کرده و حدود یک متر از کابل لخت و بی پوشش می‌گردد. برای نصب کابل در پریز مخابرات نوری Optical Telecommunication Outlet) OTO) یا Access Terminal Box) ATB ) جعبه انتهایی دسترسی، باید مقداری از کابل را در کاست پریز فیبر نوری وارد کرده و آمادۀ فیوژن اسپلایسینگ کنید. برای ثابت نگه داشتن کابل‌های دراپ روی دیوار، از بست‌هایی که دارای لایه پلاستیکی هستند استفاده می‌کنند تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری کنند.

در پروژه کابل فیبر نوری FTTH (فیبر به خانه) مخابرات فیبر را تا ورودی ساختمان به مصرف کننده تحویل خواهد داد. بقیۀ کابل کشی فیبر نوری باید توسط پیمانکار صورت بگیرد و نحوه انجام کابل کشی در میزان پهنای باند  و ارتباط نوری پایدار اثر دارد.

دراپ کابل و انواع آنها

کابل‌های دراپ به عنوان یک بخش مهم و اساسی از شبکه FTTH، ارتباط را از آخرین نقطه توزیع که (همانطور در قسمت بالا ذکر شده بود مخابرات فیبر را تا ورودی ساختمان به مصرف کننده تحویل می‌دهد) تا داخل منزل مشترک را برقرار می‌کنند. کابل‌های دراپ به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • دراپ‌های Outdoor
 • دراپ‌های  Indoor

کابل‌های دراپ Outdoor

دراپ‌های Outdoor به سه شکل زیر طبقه بندی می‌شوند:

 1. دراپ‌های Outdoor هوایی .
 2. دراپ‌های Outdoor کانالی .
 3. دراپ‌های Outdoor دفنی .

"<yoastmark

دراپ‌های Outdoor با توجه به شرایطی که در محیط‌های Outdoor وجود دارد اغلب تحمل فشار این دراپ‌ها بالای 1000 نیوتون می‌باشد. کابل‌های دراپ Outdoor از لحاظ شکل و  ساختار ظاهری انواع مختلفی دارند. که ما برای مثال چند نمونه رایج را معرفی می‌کنیم.

کابل دراپ Flat type

drop cable کیبل دراپ‌های مسطح ظاهری نسبتا فلت و مسطح دارند و در اغلب موارد از پوششی از جنس پلی اتلین ساخته شده است.
ساختار ظاهری و ساختاری این دراپ به این صورت می‌باشد که در بالا و پایین داخل این پوشش پلی اتلینی دو سیم فلزی به نام مهار قرار دارد که نقش این مهارها استحکام بخشی به drop cable  کابل فیبر نوری FTTH می‌باشد.

کابل دراپ‌های مسطح در اغلب موارد متشکل از یک یا دو کر فیبر نوری می‌باشد اما گاهی امکان دارد که تعداد کُرهای این دراپ به 12 کر هم برسد. در شکل زیر یک دراپ فلت دو کُری را بررسی می‌کنیم.

کابل دراپ هشتی شکل (Figure-8 Drop Cables)

نمونه دیگر و بسیار معروف کابل دراپ‌های outdoor دراپ کابل‌های  Figure-8 می‌باشند. اغلب مصرف این نوع کابل دراپ برای .نصب هوایی می‌باشد 

دراپ کابل Figure-8 و اغلب دراپ کابل‌های هوایی دارای یک messenger می‌باشند که این messenger یک خود نگهدارنده است که در بالای دراپ کابل نصب شده است و محور و نگهدارنده کابل دراپ می‌باشد.
کابل‌های مجهز به messenger به دلیل وجود یک سیم فولادی و محکم از انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به کابل‌های فلت برخوردارند.

شباهت شکل ظاهری سطح مقطع آنها با عدد 8، این کابل‌ها را به کابل‌های دراپ هشتی شکل  (Figure-8) معروف کرده است.

اغلب تعداد کُر در این نوع کابل‌ها ۲ الی 12 عدد می‌­باشد. تحمل فشار این کابل‌ها حدود ۶۰۰۰ نیوتن است.

"<yoastmark

کابل دراپ هشتی (Figure-8 Drop Cables).jpg

کابل دراپ دایره‌ای (Round Drop Cables)

"<yoastmarkکابل دراپ‌های دایره شکل نوع دیگری از دراپ‌های outdoor هستند. قابلیتی که این نوع drop cable کیبل دراپ را از سایر کابل دراپ‌های outdoor مجزا می‌کند. ساختار دایره‌ای شکل آنها می‌باشد.

این نوع از دراپ کابل اغلب از یک رشته فیبر تکی با قابلیت bend-insensitive به معنی غیر حساس به خم شدن تشکیل می‌شوند.

ساختار داخلی کابل فیبر نوری FTTH دایره‌ای توسط یک پوشش داخلی جهت مستحکم بودن و یک پوشش خارجی جهت حفاظت از کابل در برابر فشار احاطه شده است.

فروش انواع تجهیزات FTTH در بانک فیبر نوری و شبکه

کابل‌های دراپ Indoor

کابل‌های دراپ Indoor داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شوند از این جهت آنها را (Building Drop Cables)نیز می‌­نامند. از این drop cable کیبل دراپ‌های  این دوربین نقطه ورودی ساختمان و داخل واحدهای درون ساختمان جهت برقراری ارتباط استفاده می‌شود.

استحکام  کابل‌های دراپ indoor به علت  استفاده  از آنها  در فضای  داخلی  ساختمان  و در امان بودن از سختی‌های  محیطی  همچون رطوبت، نور آفتاب، گرما و سرما کمتر از کابل‌های دراپ outdoor می‌باشد. دراپ کابل indoor از لحاظ شرایط نصب و راه اندازی دارای سهولت بیشتری هستد.

 کابل‌های دراپ indoor  به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. از جمله دراپ‌های indoor می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کابل‌های رایزری
 • میکروداکت
 • کانکتوردار (Connectorized)

دراپ کابل‌های رایزری

کابل‌های دراپ رایزری امکان توزیع کابل‌ها را در کل ساختمان فراهم می­‌کنند. این کابل‌ها جهت اتصال نقطه ورودی فیبر اصلی در طبقه همکف به طبقات فوقانی استفاده می­‌شوند. ساختار دسته بندی فیبر نوری در این کابل‌ها باعث می­‌شود خارج کردن یک رشته فیبر از درون آن با سهولت بیشتری انجام شود. تعداد کُر فیبر موجود در این کابل‌ها از 2 تا 12 کر متغیر می­‌باشد. drop cable  کیبل دراپ‌های رایزری با استاندارد G657A2 درون یک پوشش بیرونی قرار می­‌گیرند.

دراپ کابل‌های میکروداکت

استفاده ازکابل میکرو در میکروداکت شوت  می‌شود با دستگاه شوتینگ، بنابراین بیشتر از اینکه به استحکام و مقاومت در برابر ضربه  به این کابل‌ها پرداخته شود، به باریک بودن کابل تولید شده و کم حجم بودن این کابل‌ها اهمیت داده شده است. از آنجایی که کابل میکرو در میکرو داکت قرار می‌گیرد، میکروداکت وظیفۀ محافظت از تارهای فیبر نوری را خواهد داشت.
از  پارامترهایی  که  کابل  میکرو  فیبرنوری باید داشته باشند،  صیقلی بودن سطح بیرونی روکش پلیمری آن می‌باشد.

وقتی کابل میکرو درمیکرو داکت شوت می‌شود، کمترین اصطکاک را ایجاد کرده و بدون مشکل کابل کشی پروژه FTTX صورت بگیرد.

این مقاله توسط بانک فیبر نوری نوشته و گردآوری شده است و برای نوشتن این مقاله از سایت های  gelink.com  و thenetworkencyclopedia.com استفاده شده است.

برای مشاهده ی قیمت های کابلهای دراپ موجود در بانک فیبر نوری بروی دکمه مشاهده همه محصولات کلیک کنید یا با مشاوران ما در بانک فیبر نوری تماس بگیرید .

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,67 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

نظرات و دیدگاه ها:

 1. مونا محسنی :

  سلام وقت بخیر کابل های دراپ فیبرنوری مالتی مود و سینگل مود دارن ؟ من از fat داخل ساختمان که اسپلیتر 1:4 داخلش هست میخوام یک کور کابل کشی از راهرو به واحد خودم داشته باشم چه تایپی مناسب هستش ؟

  • خانم مهندس مهسا عزیزی :

   با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز
   خیر دراپ های فیبرنوری فقط در تایپ های سینگل مود در بازار موجود هستن تنها موارد شبیه به دراپ فیبرنوری که مالتی مود هم دارن زیپ کورد های تولید پچکورد و پیگتیل میباشند که با توجه به ساختاری که دارن مناسب استفاده به جای دراپ کیبل ها نیستن همونطور که در مقاله بالا توضیح داده شده است دراپ های فیبرنوری در تایپ سینگل مود و در دو مدل ایندور و اوت دور تولید میشوند که مدل های ایندور شامل دراپ هایی با دو مهار frp و یا در موارد بسیار کمتر دارای دو وایر فلزی با تار های g657 A2 میباشند و دراپ کابل های اوت دور میتوانند با دومهار فلزی یا سه مهار موجود باشند که دراپ های سه مهار میتواند در دو مدل دو ممبر FRP با یک مسنجر فلزی یا دو ممبر فلزی با یک مهار فولادی با تار های G657 A1 و یا G652D عرضه شوند شمابسته به مسیر کابل کشیتون که میتواند از لوله گذاری یا مسیر مستقیم از راهرو ، متناسب با سختی مسیر انجام شود از هر سه مدل دراپ اوت دور معرفی شده میتونید استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟