پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل فیبرنوری کابلی است که در یک انتهای آن کانکتور فیبرنوری قرار دارد و انتهای دیگر آن سربندی نشده است. بنابراین از یک سر می‌تواند به تجهیزات دیگر متصل شود و از سر دیگر فیوژن می‌شود و دو کابل فیبر نوری از این طریق به یکدیگر متصل می‌شوند. 

پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل‌های فیبر نوری و پچ کوردها از لحاظ ساختاری شباهت‌های زیادی با هم دارند. هر دو آن‌ها به صورت سینگل مود و مالتی مود موجودند و می‌توانند به صورت تکی (simplex) و دوتایی (duplex) ارائه شوند. علاوه بر مسائل گفته شده هم پچ کورد فیبر نوری و هم پیگتیل با انواع مختلفی از کانکتورهای فیبر نوری مثل FC، SC، ST، LC، MTRJ، MPO، MU SMA، FDDI، E2000، DIN4 و D4 می‌توانند سربندی شوند. کابل های فیبرنوری استفاده شده در پیگتیل ها دارای سه قطر متفاوت 2 و 3 میلیمتر و 900 میکرون هستند.

تفاوت اصلی بین پچ کورد و پیگتیل

تفاوت فیزیکی اصلی بین پچ کورد فیبر نوری و پیگتیل این است که پچ کورد فیبر نوری بخشی از کابل با طول مشخص بوده که هر دو سر آن به کانکتور متصل می‌شود، در حالی که فقط یک سر پیگتیل به کانکتورهای فیبر نوری متصل است. پچ کوردهای فیبر نوری می‌توانند از وسط به دو نیم تقسیم شوند و تشکیل دو پیگتیل را بدهند.

پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل فیبر نوری با استفاده از کانکتورها و فیبرهای مختلف تجاری ساخته می شوند و در کاربردهای مختلفی قابل استفاده اند. این پیگتیل‌ها باید در جایی نصب شوند که محافظت شده و جوش شوند؛ بنابراین معمولا با تجهیزات مدیریت فیبر نوری مثل ODF، محفظه جوش و کابینت‌های خیابانی (کافو) مورد استفاده قرار می‌گیرند. پیگتیل‌ها ممکن است در هر جایی وجود داشته باشند اما بیشتر در مجموعه‌ها و تجهیزات فیبر نوری پیدا می‌شوند. پیگتیل‌های ضد آب هم وجود دارند که برای کاربردهای بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع پیگتیل فیبرنوری

پیگتیل فیبر نوری انواع مختلفی دارند که می‌توان به هر یک از آن‌ها اشاره کرد و توضیحاتی پیرامون آن‌ها ارائه کرد. این پیگتیل ها 

پیگتیل فیبر نوری LC

کانکتور فیبر نوری LC (پچ کورد فیبر نوری)یکی از انواع پیگتیل‌های فیبر نوری، پیگتیل فیبرنوری LC است که با کانکتور LC خاتمه می‌یابد. LC  مخفف کانکتور لوسنت (Lucent) است. کانکتور LC به سبک ساختار فشار و چفت شدن می‌باشد. این نوع، دارای بدنه پلاستیکی و فرول با اندازه دقیق 1.25mm و با جنس سرامیکی است.
پیگتیل فیبر نوری LC از یک فرول 1.25 میلی‌متر استفاده می‌کند، که به اندازه نصف پیگتیل فیبر نوری ST است. این پیگتیل در وضعیت سینگل مود عملکرد بسیار خوبی دارد. پیگتیل LC با استانداردهای IEC و Telcordia، ANSI / EIA / TIA مطابقت دارد. کانکتور پیگتیل LC هم برای سایز 1.6 mm/2.0mm و هم‌چنین برای سایز 3.0mm استفاده می‌شود.

پیگتیل SC

کانکتور فیبر نوری sc (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیلی است که با کانکتور SC خاتمه می‌یابد. کانکتور SC توسط شرکت ژاپنی NTT اختراع شده است. SC مخفف کانکتور مشتری (Subscriber) یا کانکتور مربعی (Square) و یا کانکتور استاندارد است. استفاده از آن‌ها در ارتباطات داده‌ها و مخابرات فیبرنوری بسیار پرطرفدار است. پیگتیل های SC به دلیل اینکه بیشتر در مفصل ها استفاده میشوند عموما قطر 900 میکرون دارند. این نوع کانکتور از نوع فشاری و کششی بوده و می‌تواند برای ۱۰۰۰ چرخه اتصال استفاده شود. پیگتیل SC در کانکتور خود دارای قفل است و با این حرکت از طریق فرول سرامیکی یک اتصال تراز و دقیق به وجود می‌آورد. پیگتیل SC کم هزینه، ساده و هم‌چنین با دوام است که از ویژگی‌های خاص این کانکتور می‌باشد.

پیگتیل FC

کانکتور فیبر نوری Fc (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیل فیبرنوری FC دارای کانکتور FC می‌باشد و نحوه اتصال آن به صورت پیچشی است. FC مخفف کانکتور ثابت است (Fixed Connector). همانند کانکتور SC ،FC نیز توسط کمپانی NTT اختراع شد. پیگتیل FC دارای بدنه فلزی و ساختار پیچشی است. در پیگتیل FC فرول و آستر مورد استفاده در کانکتورها همانند کانکتور SC است.

پیگتیل FC در هر دو حالت سینگل‌مود و مولتی‌مود قابل دسترسی است. این نوع پیگتیل در محیط با لرزش بالا می‌تواند به کار برده شود و به صورت پیچشی محکم بسته می‌شود، اما لازم است قبل از سفت و محکم کردن پیگتیل آن را به صورت تراز و صحیح وارد نمود.

پیگتیل فیبر نوری ST

کانکتور فیبر نوری st (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیل فیبرنوری ST با کانکتور ST خاتمه یافته است. ST مخفف Straight-Tip و به شکل زیر می‌باشد. قطر کانکتور ST مانند کانکتور SC فرول 2.5 میلیمتری دارد. کانکتور ST سرنیزه‌ای شکل و دارای فرول طولانی فنری برای نگه داشتن فیبر است. این نوع پیگتیل در هر دو نوع مالتی مود و سینگل مود در دسترس است. کانکتورهای سیمپلکس و دوپلکس با محفظه فلزی یا پلاستیکی موجود بوده و میتواند به دو دسته دارای آستر از جنس برنز فسفات و یا اکسید زیرکونیوم تقسیم شود. البته ممکن است تمایل افراد به استفاده از محفظه فلزی بیشتر از محفظه پلاستیکی باشد. پیگتیل فیبر نوری ST دارای نوک صاف و مستقیم است که موجب می شود به راحتی داخل و خارج شود. اگر پس از اتصال آن تلفات زیادی را مشاهده کردید می توانید آن را دوباره جا بزنید. این نوع کانکتور تا 500 بار ورود و خروج استاندارد بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می دهد. پیگتیل فیبرنوری ST از نسل های قدیمی پیگتیل می‌باشد، اما هنوز به طور گسترده برای شبکه‌های مولتی مود، از جمله شبکه‌های محلی برای ساختمان‌ها و دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.

پیگتیل فیبر نوری Din

کانکتور فیبر نوری din (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیل فیبرنوری Din دارای کانکتور Din در یک انتهای خود است و مطابق با استاندارد IEC 61754-3  CECC861355-801 و  47256 است. پیگتیل فیبر نوری DIN را می‌توان برای حالت مالتی مود و سینگل مود با یک فرول Ø 2.5 میلی متر (فرول با ترکیب سرامیک یا فلز و سرامیک) استفاده کرد. قطر کابل فیبرنوری به کاررفته در این پیگتیل ها عموما 2 یا 3 میلیمتری است.

پیگتیل فیبر نوری MTRJ

کانکتور فیبر نوری mtrj (پچ کورد فیبر نوری)یکی دیگر از انواع پیگتیل‌ها، پیگتیل MTRJ با کانکتور MT-RJ در یک سر کابل است. MT-RJ مخفف فیش سفارشی انتقال مکانیکی (Mechanical Transfer Registered Jack) است. کانکتور MTRJ توسعه یافته کانکتور MT و RJ است. این نوع پیگتیل دارای محفظه و فرول پلاستیکی است. کانکتور MTRJ از فرم فرول MT که توسط NTT تولید شده اقتباس گرفته شده است. هر کانکتور MTRJ قابلیت اتصال دو کور فیبر را دارد (دوبلکس) و شباهت خاصی به کانکتور مسی اترنت RJ45 دارد. اندازه آن نصف کانکتور SC است و در راه حل‌های فیبر تا به دسکتاپ منجر به کاهش قیمت در هر پورت فیبر می شود. کانکتورهای MTRJ به دو صورت نر (با دو پین فلزی) و ماده (بدون سوزن و پین) موجود است. پیگتیل MTRJ معمولا برای کاربردهای شبکه استفاده می شود. اندازه آن کمی کوچکتر از فیش های تلفن استاندارد است و کار با آن بسیار آسان است.

پیگتیل فیبر نوری E2000

کانکتور فیبر نوری e2000 (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیل E2000 با کانکتور E2000 خاتمه یافته است. کانکتور E2000 برای محافظت از فرول از گرد و غبار و خش دارای دریچه و دیافراگم فنری شکل می‌باشد. دریچه و دیافراگم کانکتور هنگامی که کانکتور آزاد است به صورت اتوماتیک بسته می شود این دریچه فنری شکل باعث می شود که آلودگی به داخل وارد نشود یا نور لیزر از کانکتور خارج نشود. هنگامی که به آداپتور متصل می‌شود، دریچه به صورت اتوماتیک باز می‌شود. با ساختار مشابه کانکتور SC، کانکتور E2000 کوچکتر است. پیگتیل E2000 یکی از آخرین سبک و طراحی‌های این نوع کابل است و در عین حال یکی از گران قیمت‌ترین پیگتیل های فیبر نوری است.

پیگتیل فیبر نوری MU

کانکتور فیبر نوری mu (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیل MU با کانکتور MU خاتمه یافته است. کانکتور MU نیز اختراع کمپانی NTT است. دارای پوشش و محفظه پلاستیکی است و ساختار آن به صورت فشار و کشش (Push & Pull) است. کانکتور MU یک کانکتور کوچک است که ویژگی‌‌های یک فرول کانکتور LC با قطر ۱٫۲۵mm را دارا می‌باشد. کانکتور MU همان مکانیسم قفل شدن کانکتور SC را دارد که بر اساس فشار و کشش می باشد. کانکتور فیبر نوری MU اندازه مشابه LC و گاهی اوقات به نام SC کوچک خوانده می شود. کانکتورهای MU در انتقال پیشرفته نوری، تبادل، و سیستم‌های مشترک و یا نرم افزار با سرعت بالای داده استفاده می‌شود. اخیرا پیگتیل MU توسعه داده شده است تا در آینده به جای SC استفاده شود.

انتقال سریع و آسان

کیفیت پیگتیل فیبرنوری معمولاً بالا است زیرا قسمت انتهایی آن که به کانکتور متصل شده است، در کارخانه متصل می‌شود و دقت آن بیشتر از کابل‌های آزاد است. با توجه به دسترسی به دستگاه اتصال دهنده فیوژن، می‌توانید پیگتلی را درست در یک دقیقه یا کمتر روی کابل بچسبانید که سرعت اتصال را بسیار سرعت می‌بخشد و باعث صرفه جویی در زمان و هزینه قابل توجهی برای خاتمه کابل کشی می‌شود. در حالی که برای اتصال فیبر نوری مکانیکی، به طور دقیق یک فیبر نوری و سیم پچ فیبر را در کنار هم نگه می‌دارد. این اتصال می‌تواند موقت یا دائمی باشد و باعث می‌شود نور از یک فیبر به فیبر دیگر منتقل شود. همیشه پیگتیل فیبرنوری را چند متر بیشتر از آنچه نیاز دارید، سفارش دهید. شل شدن آن، امکان اصلاح خطاهای اتصال را فراهم می‌کند. علاوه بر این، انتخاب پیگتیل فیبرنوریبا کیفیت قابل اعتماد، فرآیند اتصال را آسان‌تر و قابل اعتماد تر می‌کند.

پیگتیل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

4 دیدگاه برای “پیگتیل فیبر نوری چیست ؟

 1. مهدی بهزادی گفته:

  درود برشما
  برای توضیح هایی که برای کانکتور های فیبر نوری دادید خیلی خوب بود ، سپاسگزارم.
  فقط یک نکته که متن توضیح برای کانکتور fc و din مشابه می باشد.

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز مراحل ساخت پیگتیل کارگاهی میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟