پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل فیبر نوری بخشی از کابلی است که با یک کانکتور فیبر نوری فقط در یک انتها، سربندی شده و انتهای دیگر آن سربندی نشده است. بنابراین از یک سر می‌تواند به تجهیزات دیگر متصل شود و از سر دیگر فیوژن می‌شود و دو کابل فیبر نوری از این طریق به یکدیگر متصل می‌شوند. 

پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل‌های فیبر نوری و پچ کوردها از لحاظ ساختاری شباهت‌های زیادی با هم دارند. هر دو آن‌ها به صورت سینگل مود و مالتی مود موجودند و می‌توانند به صورت تکی (simplex) و دوتایی (duplex) ارائه شوند. علاوه بر مسائل گفته شده هم پچ کورد فیبر نوری و هم پیگتیل با انواع مختلفی از کانکتورهای فیبر نوری مثل FC، SC، ST، LC، MTRJ، MPO، MU SMA، FDDI، E2000، DIN4 و D4 می‌توانند سربندی شوند.

تفاوت اصلی بین پچ کورد و پیگتیل

تفاوت فیزیکی اصلی بین پچ کورد فیبر نوری و پیگتیل این است که پچ کورد فیبر نوری بخشی از کابل با طول مشخص بوده که هر دو سر آن به کانکتور متصل می‌شود، در حالی که فقط یک سر پیگتیل به کانکتورهای فیبر نوری متصل است. پچ کوردهای فیبر نوری می‌توانند از وسط به دو نیم تقسیم شوند و تشکیل دو پیگتیل را بدهند.

پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل فیبر نوری با استفاده از کانکتورها و فیبرهای مختلف تجاری، کاربردهای سربندی فیلد جوش شده با فیوژن را پشتیبانی می‌کنند. این پیگتیل‌ها باید در جایی نصب شوند که محافظت شده و جوش شوند؛ بنابراین معمولا با تجهیزات مدیریت فیبر نوری مثل ODF، محفظه جوش و کابینت‌های خیابانی (کافو) مورد استفاده قرار می‌گیرند. پیگتیل‌ها ممکن است در هر جایی وجود داشته باشند اما بیشتر در مجموعه‌ها و تجهیزات فیبر نوری پیدا می‌شوند. پیگتیل‌های ضد آب هم وجود دارند که برای کاربردهای بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع پیگتیل فیبرنوری

پیگتیل فیبر نوری انواع مختلفی دارند که می‌توان به هر یک از آن‌ها اشاره کرد و توضیحاتی پیرامون آن‌ها ارائه کرد. 

پیگتیل فیبر نوری LC

کانکتور فیبر نوری LC (پچ کورد فیبر نوری)یکی از انواع پیگتیل‌های فیبر نوری، پیگتیل فیبرنوری LC است که با کانکتور LC خاتمه می‌یابد. LC  مخفف کانکتور لوسنت (Lucent) است. کانکتور LC به سبک ساختار فشار و چفت شدن می‌باشد. این نوع، دارای بدنه پلاستیکی و فرول با اندازه دقیق 1.25mm و با جنس سرامیکی است.
پیگتیل فیبر نوری LC از یک فرول 1.25 میلی‌متر استفاده می‌کند، که به اندازه نصف پیگتیل فیبر نوری ST است. این پیگتیل در وضعیت سینگل مود عملکرد بسیار خوب و مصرف بالایی دارد. پیگتیل LC با استانداردهای IEC و Telcordia، ANSI / EIA / TIA مطابقت دارد. کانکتور پیگتیل LC هم برای سایز 1.6 mm/2.0mm و هم‌چنین برای سایز 3.0mm استفاده می‌شود.

پیگتیل SC

کانکتور فیبر نوری sc (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیلی است که با کانکتور SC خاتمه می‌یابد. کانکتور SC توسط شرکت ژاپنی NTT اختراع شده است. SC مخفف کانکتور مشترک یا کانکتور میدان و یا کانکتور استاندارد است. استفاده از آن‌ها در ارتباطات داده‌ها و مخابرات فیبرنوری بسیار شایع است. این نوع کانکتور از نوع فشار و کشش بوده و می‌تواند برای ۱۰۰۰ چرخه اتصال استفاده شود. پیگتیل SC در کانکتور خود دارای قفل می‌باشد و با این حرکت از طریق فرول سرامیکی یک اتصال تراز و دقیق به وجود می‌آورد. پیگتیل SC کم هزینه، ساده و هم‌چنین با دوام است که از ویژگی‌های خاص این کانکتور می‌باشد. این نوع ارزان و با صرفه اقتصادی است.

پیگتیل FC

کانکتور فیبر نوری Fc (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیل فیبرنوری FC دارای کانکتور FC می‌باشد و نحوه اتصال آن به صورت پیچشی است. FC مخفف کانکتور ثابت است (Fixed Connector). همانند کانکتور SC ،FC نیز توسط کمپانی NTT اختراع شد. پیگتیل FC دارای بدنه فلزی و ساختار پیچشی است. در پیگتیل FC فرول و آستر مورد استفاده در کانکتورها همانند کانکتور SC می‌باشد.

پیگتیل FC در هر دو حالت سینگل‌مود و مولتی‌مود قابل دسترسی است. این نوع پیگتیل در محیط با لرزش بالا می‌تواند به کار برده شود و به صورت پیچشی محکم بسته می‌شود، اما لازم است قبل از سفت و محکم کردن پیگتیل آن را به صورت تراز و صحیح وارد نمود.

پیگتیل فیبر نوری ST

کانکتور فیبر نوری st (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیل فیبرنوری ST با کانکتور ST خاتمه یافته است. ST مخفف Straight-Tip و به شکل زیر می‌باشد. قطر کانکتور ST مانند کانکتور SC فرول 2.5 میلیمتری دارد. کانکتور ST سرنیزه‌ای شکل و دارای فرول طولانی فنری برای نگه داشتن فیبر است. این نوع پیگتیل در هر دو نوع مالتی مود و سینگل مود در دسترس است. آداپتورهای سیمپلکس و دوپلکس افقی نصب شده با محفظه فلزی یا پلاستیکی موجود بوده و می تواند به دو دسته دارای آستر از جنس برنز فسفات و یا اکسید زیرکونیوم تقسیم شود. البته ممکن است تمایل افراد به جای استفاده از محفظه پلاستیکی به جنس فلزی بیشتر باشد. پیگتیل فیبر نوری ST دارای نوک صاف و مستقیم است که موجب می شود به راحتی داخل و خارج شود. اگر احساس می کنید دارای اتلاف توان بالایی هستید می توانید آن را دوباره جا بزنید این نوع کانکتور تا 500 بار ورود و خروج استاندارد بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می دهد. پیگتیل فیبرنوری ST از نسل های قدیمی پیگتیل می‌باشد، اما هنوز به طور گسترده برای شبکه‌های مولتی مود، از جمله شبکه‌های محلی برای ساختمان‌ها و دانشگاه‌ها استفاده می‌شود.

پیگتیل فیبر نوری Din

کانکتور فیبر نوری din (پچ کورد فیبر نوری)اتصالات فیبر نوری DIN برای سیستم اتصال تک فیبر مطابق باIEC 61754-3 ، CECC861355-801 و DIN 47256 است. برنامه‌های اصلی این اتصال فیبر نوری با مکانیزم اتصال نخ، MAN ، AN و مخابرات است. اتصالات فیبر نوری DIN را می‌توان برای حالت مالتی مود و سینگل مود با یک فرول Ø 2.5 میلی متر (فرول در ترکیب سرامیک یا فلز و سرامیک) استفاده کرد.

اتصالات TELEWEAVER از پیش مونتاژ شده (DIN 47256 (LSA دارای بدنه واحدی با فرول شناور زیرکونیا شناور رایگان است. این رابط منحصر به فرد در یک طراحی جمع و جور و سازگار با DIN47256، مناسب برای کاربردهای مختلف، عملکردی برتر دارد. اتصالات DIN برای عملکرد ثابت و دوام از برنج تراش خورده دقیق ساخته شده‌اند. رابط DIN با انواع چکمه در دسترس است. آداپتورهای DIN نیز موجود است.

پیگتیل فیبر نوری MTRJ

کانکتور فیبر نوری mtrj (پچ کورد فیبر نوری)یکی دیگر از انواع پیگتیل‌ها، پیگتیل MTRJ با کانکتور MT-RJ اتمام یافته است. MT-RJ مخفف فیش سفارشی انتقال مکانیکی (Mechanical Transfer Registered Jack) است. کانکتور MTRJ توسعه یافته کانکتور MT و RJ است. این نوع پیگتیل دارای محفظه و فرول پلاستیکی است که از ویژگی های خاص آن ارتباط دو کانکشن فیبرنوری می‌باشد. کانکتور MTRJ با استفاده از فرم فرول MT که توسط NTT تولید شده اقتباس گرفته شده است. هر خانه کانکتور MTRJ دو هسته، فیبر (دوبلکس) دارا می باشد و شباهت خاصی به کانکتور مسی اترنت RJ45 دارد. اندازه آن نصف کانکتور SC است و در راه حل‌های فیبر تا به دسکتاپ منجر به کاهش قیمت در هر پورت فیبر می شود. کانکتورهای MTRJ به دو صورت (با دو پین فلزی) نر و (بدون سوزن و پین) ماده موجود است. پیگتیل MTRJ معمولا برای کاربردهای شبکه استفاده می شود. اندازه آن کمی کوچکتر از فیش های تلفن استاندارد می باشد و کار با آن بسیار آسان است.

پیگتیل فیبر نوری E2000

کانکتور فیبر نوری e2000 (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیل E2000 با کانکتور E2000 خاتمه یافته است. کانکتور E2000 برای محافظت از فرول از گرد و غبار و خش دارای دریچه و دیافراگم فنری شکل می‌باشد. دریچه و دیافراگم کانکتور هنگامی که کانکتور آزاد است به صورت اتوماتیک بسته می شود این دریچه فنری شکل باعث می شود که آلودگی به داخل وارد نشود یا نور لیزر از کانکتور خارج نشود. هنگامی که به آداپتور متصل می‌شود، دریچه به صورت اتوماتیک باز می‌شود. با ساختار مشابه کانکتور SC، کانکتور E2000 کوچکتر است. پیگتیل E2000 یکی از آخرین سبک و طراحی‌های این نوع کابل است و در عین حال یکی از گران قیمت‌ترین پیگتیل های فیبر نوری است.

پیگتیل فیبر نوری MU

کانکتور فیبر نوری mu (پچ کورد فیبر نوری)پیگتیل MU با کانکتور MU خاتمه یافته است. کانکتور MU نیز اختراع کمپانی NTT است. دارای پوشش و محفظه پلاستیکی است و ساختار آن به صورت فشار و کشش (Push & Pull) می‌باشد. کانکتور MU یک کانکتور کوچک فرمی باشد که ویژگی‌‌های یک فرول کانکتور LC با قطر ۱٫۲۵mm دارا می‌باشد. کانکتور MU همان مکانیسم قفل شدن کانکتور SC را دارد که بر اساس فشار و کشش می باشد. کانکتور فیبر نوری MU اندازه مشابه LC و گاهی اوقات به نام SC کوچک خوانده می شود. کانکتورهای MU در انتقال پیشرفته نوری، تبادل، و سیستم‌های مشترک و یا نرم افزار با سرعت بالای داده استفاده می‌شود. اخیرا پیگتیل MU توسعه داده شده است تا در آینده به جای SC استفاده شود.

انتقال سریع و آسان

کیفیت پیگتیل الیافی معمولاً بالا است زیرا قسمت انتهایی متصل به آن در کارخانه متصل می‌شود و این باعث شده تا دقت آن بیشتر از کابل‌های منتهی به میدان باشد. از طریق هم‌جوشی یا اتصال مکانیکی می‌توان آن را به فیبرهای نوری متصل کرد. با توجه به دسترسی به دستگاه اتصال دهنده فیوژن، می‌توانید پیگتلی را درست در یک دقیقه یا کمتر روی کابل بچسبانید که سرعت اتصال را بسیار سرعت می‌بخشد و باعث صرفه جویی در زمان و هزینه قابل توجهی برای خاتمه زمینه می‌شود. در حالی که برای اتصال فیبر نوری مکانیکی، به طور دقیق یک فیبر نوری و سیم پچ فیبر را در کنار هم نگه می‌دارد. این اتصال می‌تواند موقت یا دائمی باشد و باعث می‌شود نور از یک فیبر به فیبر دیگر منتقل شود. همیشه مونتاژ پیگتیل الیافی را چند فوت بیشتر از آنچه نیاز دارید، سفارش دهید. شل شدن آن، امکان اصلاح خطاهای اتصال را فراهم می‌کند. علاوه بر این، انتخاب مونتاژ پیگتیل الیافی با کیفیت قابل اعتماد، روند فرآیند اتصال را آسان‌تر می‌کند.

پیگتیل فیبر نوری

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,80 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

نظرات و دیدگاه ها:

  1. مهدی بهزادی :

    درود برشما
    برای توضیح هایی که برای کانکتور های فیبر نوری دادید خیلی خوب بود ، سپاسگزارم.
    فقط یک نکته که متن توضیح برای کانکتور fc و din مشابه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟