تفاوت تار G652 و تار G657

تفاوت تار فیبرنوی G652 و G657 و G655

بانک فیبرنوری بزرگترین و مجهزترین فروشگاه تامین کننده فیبرنوری و تجهیزات شبکه میباشد همچنین تخصصی ترین و بزرگترین مرجع مقالات تخصصی فیبرنوری و تجهیزات فیبرنوری و تجهیزات شبکه میباشد. در این مقاله به معرفی انواع تار فیبرنوری یا به اصطلاح کور فیبرنوری استفاده شده  در کابل های فیبرنوری و تفاوت تار G652 و تار G657  میپردازیم  مانند انواع تار فیبرنوری  G652 و G657 و G655 و …

دسته بندی انواع کابل های مالتی مود

  • OM1
  • OM2
  • OM3
  • OM4
  • OM5

کابل های فیبرنوری سینگل مود توسط دو مورد دسته بندی میشوند مورد های از قرار IEC 60793-2-50 و ITU میباشد.

ما به بررسی دسته بندی کابل های سینگل مود تحت دسته بندی ITU  که عمومیت بیشتری دارد میپردازیم.

معرفی انواع تار فیبرنوری (تار G652 و تار G655 و تار G657 )

کابل های فیبرنوری سینگل مود توسط استاندارد ITU-T طبقه بندی میشوند ابتدا توضیح کوچکی در مورد استاندارد ITU-T ارائه کرده سپس درمورد دسته بندی کابل های سینگل مود با تارهای مختلف میپردازیم

ITU مخفف عبارت International Telecommunication Union میباشد که مربوط به اتحادیه ی بین المللی مخابرات و ارتباطات میشود.

ITU به سه زیر مجموعه تقسیم میشود.

 

  اتحادیه بین المللی ارتباطات  ITU:  International Telecommunication Union
               بخش ارتباطات رادیویی   ITU-R :  Radiocommunication Sector
      بخش استاندارد ارتباطات از راه دور ITU-T:  Telecommunication Standardization Sector
              بخش توسعه ارتباطات ITU-D:  Telecommunication Development Sector

مورد دسته بندی کابل های سینگل مود در ITU  به بخش ITU-T مربوط میشود که این استاندارد برای نوع تارهای استفاده شده در کابل های سینگل مود از کدینگG.65x  استفاده میکندبه این روال که تارها باتوجه به مقدارگیریX تغییر میکند

دسته بندی تار های فیبرنوری سینگل مود

  • ITU-T G.652
  • ITU-T G.653
  • ITU-T G.654
  • ITU-T G.655
  • ITU-T G.656
  • ITU-T G.657

تفاوت تار G652 و تار G657

تار ITU-T G652 :

تار G652 از عمومی ترین تارهای مورد استفاده در فیبرهای سینگل مود میباشد تارهای G652 در 4 کلاس A،B،C،D ارائه شده اند.

کلاس C و کلاس D دارای LWP) LOW WATER PEAK) میباشند اما کلاس های A و B  این قابلیت را ندارند

در حالت کلی G652Aو  G652B در طول موج  1310 با پاشندگی نزدیک به صفر دارای بهترین عملکرد میباشند همچنین این نوع از تارها قابلیت کارکرد در طول موج 1550را هم دارند اما به دلیل وجود پاشندگی و هدررفت بالادر این طول موج اصلا بهینه نمیباشد.

در حال حاضر نمونه ای ک مورد استفاده قرارمیگیرد

تفاوت کلاس های مختلف G652 در طول موجی که کار میکنند و نوع کیفیت کوری که استفاده شده دارد.

صنعت فیبر نوری استانداردهایی را برای عملکرد water-peak ، در آخرین استانداردهای فیبرهای سینگل مود یعنی ITU-T G.652D

تعریف و تعیین کرده است

این استانداردها مستلزم این است که میزان تضعیف  water-peak ، در طول موج 1383 نانومتر (after hydrogen) باید حتما یا کمتر از مقدارش در طول موج 1310 نانومتر باشد

این نوع از فیبرهای نوری (Reduced Water Peak (RWP به دلیل کاهش تلفات در water absorption spectral region طیف کامل درنظر گرفته میشوند

تار G652D
تار G652D

تار G652D در ناحیه E که تار های G652A و G652B و G652C امکان انتقال ندارند و قطعی دارند و غیر قابل استفاده است امکان انتقال را دارد

Specification

G.652.A

G.652.B

G.652.C

G.652.D

(Attenuation(dB/km

Less than 0.5 / 0.4 at 1310 / 1550nm

Less than 0.4 / 0.35 / 0.4 at 1310 / 1550 / 1625nm

Less than 0.4 from 1310 to 1625nm, less than 0.3 at 1550nm and at 1383nm, it must be less than that specified at 1310nm, after hydrogen aging.

Macrobending loss Less than 0.5 dB at 1550 nm.

Less than 0.5 dB at 1625 nm.

PMD

Less than 0.5 ps/sqrt(km)

Less than 0.2 ps/sqrt(km

Less than 0.5 ps/sqrt(km

(Less than 0.2 ps/sqrt(km

Nominal MFD, min

8.6 µm

Nominal MFD, max

9.5 µm

تفاوت تار G652 و تار G657

تار ITU-T G653 :

این نوع از دسته ی تارهای سینگل مود یعنی تا G653 از نظر ساختار هسته ساختار پیچیده تری نسبت به تار G652 داراست و هسته ی آن قطر کمتری دارد

در طول موج 1550 کمترین پراکندگی رنگی و کمترین افت را داراست

تار ITU-T G.654 :

تار فیبرنوری G654 دارای هسته ای با اندازه ای بزرگ از سیلیس خالص میباشد که قادراست عملکردی بسیار مناسب در طول موح 1550 نانومتر با تضعیف بسیار کم در مسافت های طولانی باشد

این نوع تار انتقال دهنده سطوح توان بالا بین 1500 نانومتر و 1600 نانومتر می باشد که به طور عمده برای مسافت های طولانی زیر دریا و اقیانوس طراحی و استفاده می شود.

تار ITU-T G.655 :

G.655 را به عنوان (NZDSF) می شناسند. در مقاله ی فیبر NZ چیست به صورت کامل و جامع به فیبر های NZ DSF پرداختیم و نحوه ی عملکرد انهارا تشریح کردیم.

تار G655 ر فیبر با پاشندگی انتقال و شیفت یافته غیر صفر مینامند

هسته  ی G655 از هسته های تار G653 بزرگتر میباشد

در طول موج 1530 تا 1560 پاشندگی بسیار کم و کنترل شده میباشد

فیبرNZDSF میتواند باحرکت دادن طول موجی که در آن پاشندگی صفر است در خارج از طول موج 1550 نانومتر ، ترکیب چهار موج و اثرات غیرخطی دیگر را بی اثر کند.

همانطور که در مقاله ی NZDSF به آن اشاره کرده بودیم دو نوع از NZDSF، شناخته شده به عنوان (-NZDSF(D و (+NZDSF(D وجود دارد که هر یک دارای یک شیب مثبت و منفی بر حسب طول موج دارند. G.655 انتقال در مسافت های طولانی در سیستم DWDM را ساپورت می کند
تفاوت تار G652 و تار G657

تار ITU-T G.656 :

تارهای G.656  فیبرهایی با پاشندگی متوسط (MDF) هستند.

این فیبر برای مسافتهای طولانی که درمحدوده 1460 نانومتر و 1625 نانومتر قرار دارند کار میکند

این نوع فیبر می تواند سیستم مخصوص مسافت های طولانی که با استفاده از انتقال CWDM و DWDM در محدوده طول موج مشخص انجام می شود را پشتیبانی کرده و در عین حال، اجازه می دهد تا CWDM در مناطق شهری آسان تر استقرار یابد و افزایش ظرفیت فیبر در سیستم های DWDM به راحتی انجام شود.

تفاوت تار G652 و تار G657

ITU-T G.657
تار G.657 با تارفیبرG.652درطراحی تفاوتی ندارند اما تفاوت فاحشی که میتوان از آن نام برد این است که تار G657  نسبت به خم دارای عملکرد بهتری میباشد .

این امر اجازه میدهد تا الیاف بدون تأثیر بر عملکرد خم شوند. این کار از طریق یک شیلد و سپرنوری که منعکس کننده نور منحرف شده به داخل هسته بوده واز تضعیف واتلاف نور درروکش کلدینگ جلوگیری میکند.

در واقع، کنترل شعاع خم در زمینه هایی مانند کاربردهای FTTH سخت می باشد. G.657 آخرین استاندارد برای کاربردهای FTTH است و همراه با G.652 اغلب در آخرین بخش های شبکه های فیبر نوری استفاده می شود.

عکس زیر نشان دهنده ی خمش تار های مختلف میباشد.

تفاوت خمش تار G652 و تار G657
تفاوت خمش تار G652 و تار G657

اطلاعان فوق تفاوت تار G652 و تار G657  توسط متخصصین فنی بانک فیبرنوری وشبکه تدوین و ترجمه شده است و استفاده از مطالب فوق بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد

برای دریافت اطلاعات فوق از سایت wbnetworks استفاده شده است.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
preloader