نصب كابل در كانال‌ ها

به هنگام اجراي كابل كشي در شهرها، می‌توان از كانال‌ها و مجراهاي موجود (يعني لوله‌ها يا تونل‌ها) استفاده شود. دستورالعمل‌های تفصيلي برای نصب، باید پس ازانجام بررسي دقیق در محل سایت و بر روي كل طول مسیر کابل آماده گردد. دستورالعمل‌های مربوط به نصب كابل در كانال‌ ها بايد مشخص كنند كه قبل از عمليات كابل گذاري، چه اقداماتي بايد انجام گيرد: تعمیر حوضچه‌ها در صورت لزوم، نياز به قفسه و رف براي كابل، تميز كردن كانال و يا تعمير كانال‌هاي آسيب ديده و يا صرفا مرتب كردن مسير كلي كابل.

نصب كابل در كانال‌ ها

برای به حداقل رساندن آسیب‌ديدگي کابل در هنگام نصب لازم است سیستم لوله، کابل‌های موجود و نيز کانال‌هايي كه کابل‌ها در آنها کشیده می‌شوند مورد بازرسی قرار گيرند. در طول مسير باید از اختلاف سطح و دیگر تغییرات موضعی اجتناب شود. معمولا، کابل فیبرنوری در كانال جداگانه نصب می‌شود، ولي اگر اين كار امکانپذیر نباشد، مي‌توان آن را در كنار کابل‌های مخابراتی و يا برقي ديگر نصب کرد، مشروط بر اينكه اين كابل‌ها بر عملكرد كابل نوری تأثيري نگذارند. ظرفيت كانال‌هاي عريض را مي‌توان با استفاده از لوله‌هاي پی وی سی به عنوان كانال فرعي (duct-sub) افزايش داد. اين امر گسترش شبكه‌هاي كابل نوري در آينده را بسيار ساده‌تر مي‌كند، زيرا نصب كابل در كانال‌ های جدید مزاحمتی براي كابل‌هاي نصب شده قبلي ایجاد نمی‌کند.

کانال های فرعی (ducts-Sub)

همان طور كه اشاره شد، با استفاده از روش كانال فرعي (duct-sub) ظرفيت كانال‌هاي عريض را مي‌توان به طور قابل ملاحظه‌ای افزايش داد. در یک كانال معمولي به عرض 100 ميلي‌متر تا چهار لوله پی‌وی‌سی به قطر 30 تا 33 ميلي‌متر قرار می‌گیرد. مزاياي اين روش در تعمير و يا تعويض یک كابل و يا لزوم نصب كابل‌هاي بيشتر در آينده آشكار است. هنگام استفاده از كانال فرعي (duct-sub) لوله‌های پی وی سی را باید با حداکثر تعداد ممكن همزمان در كانال نصب و انتهای آنها محكم كرده و لوله‌هاي اضافي که برای نصب كابل در كانال‌ ها در آینده در نظر گرفته شده‌اند باید با درپوش بسته شوند.

نصب كابل در كانال‌ ها

شکل 7 چهار كانال با كانال فرعي (duct-sub ) از لوله پي وي سي را نشان مي‌دهد. لوله‌هايي كه در جاي خود محكم نشده باشند، به دليل حركت و جابجايي آنها به هنگام نصب متوالي كابل‌ها، مشکلاتی را ايجاد خواهند كرد. استفاده از كانال فرعي (duct-sub) امكان كابل‌كشي و يا تعويض كابل را، بدون اينكه ساير كابل‌ها تحت تأثير قرار بگیرند و يا به آنها آسيب برسد، فراهم مي‌سازد.

نصب لولههاي پي وي سي به عنوان كانال فرعي

روش‌ های مختلف برای نصب کابل در كانال

روش‌هاي زیر برای نصب كابل در كانال‌ ها پیشنهاد مي‌شوند:

  • روش سنتي كشيدن كابل با استفاده از طناب كابل‌كشي
  • دمیدن هوای فشرده نشريه داخلي صنعت سيم و كابل
  • شناوری با آب

در اينجا فقط روش اول، يعني روش سنتی كشش كابل به طور مفصل توضیح داده خواهد شد. نكته حايز اهميت براي كليه روش‌ها این است که كانال باید به درستی نصب شود. این به آن معنی است که كانال بايد با كمترين خم در جای خود قرار گیرد. تمامي اتصال كانال‌ها بايد با دقت كافي انجام گيرد تا از ايجاد لبه‌هاي تيز بين كانال‌ها جلوگيري به عمل آيد. طول کابل قابل نصب، به هنگام استفاده از هوای فشرده و یا آب، تا حد بسيار زيادي به كيفيت انجام کار بستگی دارد. نصب با فاصله 4-6 کیلومتر بدون نياز به مفصل كردن کابل امكان پذير بوده و در نتیجه صرفه‌جویی بسيار زيادي از نظر زماني ايجاد خواهد شد.

كابل كشي سنتي

اگر مسیر کابل داراي تعداد زيادي خم تند باشد، برای كاهش نيروي كشش در حين نصب، بايد قرقره كابل را در نزديكي اين خم‌ها قرار داد. به هنگام نصب كابل در یک كانال، معمولا آن را از طريق یک لوله پلاستیکی و يا فولادی (و ازلبه باز حوضچه) از قرقره به درون كانال هدايت مي‌كنند.

كابل كشي سنتي

از اين لوله، براي تزريق روغن نيز استفاده مي‌شود. براي كاهش اصطكاک بين روكش كابل و كانال می‌توان آن را با یک روان کننده مناسب روغن کاری كرد. شکل 9 استفاده از روان کننده‌ها را در یک حوضچه نصب كابل نشان مي‌دهد. در هنگام نصب، از بلوک‌های ساده گوشه و قرقره کابل استفاده می‌شود تا كابل به سهولت از خم‌های تیز عبور نموده و اختلاف سطح ورودي و خروجي حوضچه‌ها را جبران كند. کابل را توسط طناب غير قابل انعطاف از داخل كانال مي‌كشند. استفاده از گيره چرخان مانع از پيچ خوردن كابل مي‌شود. ميل كشش روزنه دار خاص برای چفت و بست طناب به کابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ميل كشش باید براي تثبیت عنصر مقاوم کابل محل اتصال در نظر گرفته شود (شکل 10).

انواع مختلف ابزار نصب

براي كشيدن کابل با طول بیش از یک كيلومتر باید قرقره كابل را در وسط مسير قرار داده، سپس نصف كابل را در يك طرف و تا نقطه اتصال نصب كرد. مابقي كابل را از روي قرقره باز كرد و در طرف ديگر و تا نقطه اتصال بعدي نصب نماييد (شکل 11) براي انجام اين كار لازم است فضاي كافي وجود داشته باشد تا بتوان كابل را از روي قرقره باز كرده و به طور مناسب روي زمين قرار داد. برای محافظت کابل از زير گرفته شدن توسط کامیون‌ها و یا سایر وسایط نقلیه بايد مراقبت ويژه‌اي به عمل آورد.

روشهاي مناسب براي كابلكشي در كانال

به جاي آن از تجهيزات كشش كاپستن كاترپيالر (CCPDs) استفاده كرد. CCPDها – كه دستگاه‌هاي كششي هستند كه به زمين متصل مي‌شوند – باید در فواصل مناسب (شکل 12) قرار گيرند. کابل توسط موتور از درون كانال كشيده مي‌شود.

استفاده از CCPD( دستگاه كشش با كاسپين كاترپبالر( در كابل كشي با طول زياد

با همزمان سازي عملیات چند CCDP، مي‌توان تا چندین کیلومتر كابل را در يک مرحله نصب نمود. از CCDPهاي با موتور پمپ الکتریکی یا هیدرولیکی قدرتمند مي‌توان در هر نقطه استفاده نمود. همچنين مي‌توان اين دستگاه‌ها را به موتورهاي بنزيني کوچک و قابل حمل مجهز كرد.

این مقاله توسط مهندس محمدعلی مساواتی نوشته شده و در مجله سیم و کابل منتشر شده است.

مطالب زير را از دست ندهيد

بانک مقالات
0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟