ابزار شبکه

به عنوان متخصص فناوری اطلاعات که مسئولیت مدیریت شبکه شرکتی را بر عهده دارید، مسئولیت‌های زیادی در قبال آن شرکت وجود دارد که باید به آن عمل کنید. از امنیت شبکه تا عیب یابی درخواست‌های DNS. اما داشتن ابزار شبکه اعم از ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری مناسب، می‌تواند مسئولیت‌های مدیریت شبکه را برای شما ساده کند و کمک کند تا شبکه خود را با راندمان بالایی اجرا کنید و سلامت آن را کنترل کنید. امروز می‌خواهیم در رابطه با ابزار و کاربرد تجهیزات شبکه با شما صحبت کنیم. امیدوارم ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

ابزار شبکه

اول از همه باید ببینیم به چه چیزهایی برای انجام امور شبکه نیازمندیم. در واقع اگر سخت‌افزار نباشد، هیچ اتفاق نرم‌افزای نمی‌افتد. مسلما عملیات شما با شکست مواجه خواهد شد. پس بهتر است قبل از هر کاری ملزومات را دریابیم. هر مدیر شبکه می‌داند که برای عملکرد درست و استاندارد سیستم شما نیاز به آماده‌سازی و پاسخ‌های آگاهانه دارد. وقتی نوبت به مدیریت شبکه می‌رسد، شما به انواع ابزاری نیاز دارید که به شما امکان می‌دهد:

 • مانیتور کنید.
 • مسیر درست را انتخاب کنید.
 • هشدارها را با دقت درنظر بگیرید.
 • عیب یابی را به درستی انجام دهید. 
 • عملیات اصلاح را انجام دهید. 

 

برای انجام موثر همه این کارها، به هر دو ابزار شبکه بصورت سخت افزاری و نرم افزاری احتیاج دارید که قابل اعتماد باشند و با توجه به نیازهای خاص طراحی شبکه شما انتخاب شوند.

ابزارهای مورد نیاز باید چه ویژگی‌ هایی داشته باشند؟

سیستم شما باید پهنای باند و روند استفاده را کنترل کند، هشدارها را برای خطاها و ظرفیت تنظیم کند، IP دستگاه‌های متصل را ردیابی کند و ترافیک کاربر را کنترل کند. همه این ویژگی‌ها باید با استفاده از انواع ابزارهای مانیتورینگ سفارشی، شفاف و قابل ردیابی باشند. انتقال اطلاعات به بخش‌های فنی و تصمیم گیرنده که فکر شما را کمتر درگیر می‌کند، راحت‌تر است.

ابزارهای سخت افزاری

در زیر ابزارهای عملی که برای استفاده هنگام مدیریت و نگهداری شبکه باید در دسترس داشته باشید آورده شده است. با وجود اینکه نظارت بر سیستم با استفاده از نرم افزار مناسب، به راحتی انجام می‌شود، اما شبکه همچنان از طریق زیرساختی که در دنیای واقعی ساخته‌اید ارتباط برقرار می‌کند و باید ابزار شبکه بصورت سخت افزاری در دسترس باشد.

Butt Set

مجموعه‌ای که در تلفن استفاده می‌شود و به شما امکان می‌دهد خطوط تلفن شبکه خود را با استفاده از تجهیزات مشخص و یک مجموعه دستی آزمایش کنید.

گواهینامه کابل

آیا می‌خواهید پهنای باند و فرکانس کابل خود را تأیید کنید؟ یک مجوز دهنده کابل می‌تواند به شما کمک کند تا تأیید کنید که کابل CAT 5e شما از مشخصات مناسب و از سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

تستر کابل

تست کننده کابل می‌تواند به شما کمک کند تا کابل خود را به درستی سیم کشی کنید و یا از کابل‌های مشکوک دوری کنید. همچنین به شما امکان می‌دهد کابل‌های کوتاه یا باز را شناسایی کنید. تست فلوک یک روش عالی برای آزمایش کابل و تشخیص کیفیت آن است.

کریمپر (Crimper)

برای اتصال کابل‌ها و اتصالات به یک سیم پیچ حتما به کریمپر نیاز خواهید داشت.

پروب تونر

آیا باید انتهای دیگر کابل را پیدا کنید؟ پس یک پروب تونر بهترین اسباب مورد نیاز شما است. پروب تونر به شما این امکان را می‌دهد یک صدا را در یک انتهای سیم قرار دهید تا صدای مربوطه را در انتهای دیگر با بلندگو و پروب تماس، پیدا کنید. این ابزار شبکه برای عیب یابی عالی است و می‌تواند برای شناسایی تداوم کابل استفاده شود. زیرا یک کابل کوتاه یا باز، مدار را کامل نمی‌کند و صدا را ایجاد نخواهد کرد.

مانیتور محیطی

مانیتور محیطی، شرایط (دمای هوا و رطوبت) اتاق را که تجهیزات حساس شبکه در آن قرار دارد، ثبت می‌کند. یک ابزار عالی برای نظارت بر شرایط موجود در مراکز داده‌ها و / یا اتاق‌های سرور شماست. یک مانیتور محیطی می‌تواند به شما کمک کند مواردی را که به طور بالقوه ممکن است برای تجهیزات شبکه شما خطر به وجود بیاورد را شناسایی کنید. ردیابی این تهدیدها همچنین می‌تواند شما را در از بین بردن علل احتمالی مشکلاتی مانند راه اندازی مجدد یا سیستم‌های بیش از حد گرم کمک کند. AVTECH طیف گسترده‌ای از ابزارها را برای نظارت بر وضعیت محیط و قدرت شما در اتاق‌های سرور ایجاد می‌کند.

پلاگین حلقه برگشتی

آیا می‌خواهید پورت‌های داده و جک‌های NIC خود را آزمایش کنید؟ یک حلقه برگشت به شما کمک می‌کند تا بررسی کنید جریان داده به درستی از طریق پورت، جریان دارد.

مولتی متر

مولتی متر می‌تواند به شما در بررسی پیوستگی، اندازه گیری ولتاژ، آمپراژ و مقاومت کمک کند. انبری ها را به دو انتهای سیم وصل کنید و به بوق مشخص مولتی متر گوش دهید. صدای بوق ندارد؟ تداوم کابل شما قطع شده است.به همین سادگی.

OTDR و TDR

بازتاب‌ سنج نوری حوزه زمان (OTDR) و بازتاب سنج دامنه زمانی (TDR) به طور مشابه کار می‌کنند، به شما این امکان را می‌دهد مکان‌های وقفه را جدا کنید، فاصله بین انتهای کابل را با ارسال سیگنال به انتهای کابل اندازه گیری کنید و مدت زمان بازگشت یا بازتاب را اندازه گیری کنید. سیگنال برگشتی OTDR در عیب‌یابی محل قطعی کابل و حتی اختلالات جزئی بسیار ارزشمند هستند. بازتاب سنج OTDR فقط برای کابل‌های فیبر نوری است.

ابزار پانچ کردن

به شما این امکان را می‌دهد که کابل‌های اتصال را به بلوک‌های سیم کشی متصل کنید یا کابل‌ها را با فشار کمی به جک‌ها خاتمه دهید، ابزار پانچ برای همه کسانی که از شبکه نگهداری می‌کنند، ضروری است.

سخت افزار یا نرم افزار شبکه

برخی از ابزارهای شبکه فرصتی برای انتخاب بین سخت افزار یا نرم افزار در انجام یک کار مشخص فراهم می‌کنند، که بستگی به نیاز، بودجه و اولویت‌های شبکه شما دارد. با توجه به این موارد می‌توانید ابزار شبکه درستی را انتخاب کنید.

آنالایزر پروتکل یا “Packet Sniffer”

آیا می‌خواهید یک برنامه غیر مجاز یا حمله مشکوک به شبکه خود را شکار کنید؟ اسنیفر با تجزیه و تحلیل ترافیک، عیب‌یابی مشکلات یا فعالیت‌های مشکوک با استفاده از تجزیه و تحلیل پروتکل، از شبکه خود محافظت می‌کند. در حالی که بسیاری از افراد راه حل تجزیه و تحلیل پروتکل مبتنی بر سخت افزار را برتر از راه‌حل‌های نرم افزاری می‌دانند. تفاوت هزینه و اولویت‌های شبکه سازمان شما ممکن است یک راه‌حل نرم افزاری را به گزینه‌ای بهتر برای شما تبدیل کند.

فارغ از اینکه کدام یک را انتخاب کنید، از این دستگاه سخت افزاری یا برنامه نرم افزاری در ابزار شبکه برای مشخص کردن مشکلات استفاده می‌شود و به شما امکان را می‌دهد، عکس فوری از ترافیک بی سیم را در شبکه خود مشاهده کنید، بسته‌هایی را که از طریق شبکه برای تجزیه و تحلیل استفاده می‌کنید، ضبط کنید. سپس بسته‌ها در یک پرونده ضبط ذخیره می‌شوند و می‌توان آنها را برای اطلاعاتی مانند آدرس IP منبع و مقصد، شناسه مجموعه خدمات (SSID)، آدرس‌های کنترل دسترسی رسانه منبع (MAC)، پورت‌های منبع و مقصد، و داده‌های محموله مورد بازرسی قرار داد.

ابزار نرم افزاری شبکه

در حالی که بسیاری از راه‌حل‌ها برای کمک به نظارت، تجزیه و تحلیل و حفظ شبکه شما وجود دارد، ما انتخاب مورد استفاده را به شما می سپاریم. در اینجا لیستی از رایج ترین ابزارهایی که نرم افزار مدیریت شبکه شما باید داشته باشد، وجود دارد و اینکه چگونه آنها می‌توانند به شما در انجام کاری کمک کنند، نیز موجود است.

مانیتور پهنای باند

با استفاده از این ابزار پهنای باند حیاتی، میانگین BPS و درصد استفاده از رابط‌ها را کنترل کرده و گلوگاه‌های ترافیکی را در یک سوئیچ یا روتر در زمان واقعی شناسایی کنید.

مانیتور شبکه

نظارت مداوم بر زمان پاسخگویی دستگاه، مانیتور شبکه شما از طریق ایمیل، گزارش وضعیت گره و اولویت‌بندی میزان شدت، به شما هشدار می‌دهد. Ipswitch ابزارهای برجسته صنعت را برای تجسم و نظارت بر شبکه شما ایجاد می‌کند.

اسکنر پورت

با اسکنر پورت برای اسکن وضعیت پورت، مرتبط کردن درگاه‌ها با سرویس‌های شناخته شده، خدمات ناشناخته یا ناخواسته در سیستم خود را پیگیری کنید.

سوئیچ پورت

ردیابی دستی کابل هم زمانبر است و هم باعث ایجاد کشش در کابل می شود. با استفاده از نگاشت کننده پورت سوئیچ می‌توانید هر پورت سوئیچ را که دستگاه به درون یک سوئیچ متصل است را شناسایی کنید. برای کمک به شما در ارزیابی سریع در دسترس بودن بندر و بدست آوردن وضعیت عملیاتی و سرعت هر پورت مفید است.

بروزرسانی جزئیات سیستم

روند به روزرسانی جزئیات سیستم خود را با استفاده از این ابزار مفید که به شما امکان می‌دهد جزئیات را همزمان در طیف وسیعی از دستگاه‌ها مشاهده، اسکن، اصلاح و به روز کنید، ساده کنید.

تنظیم مجدد TCP

با ارائه لیستی از تمام اتصالات TCP ایجاد شده در یک دستگاه، تنظیم مجدد TCP به شما امکان می‌دهد اتصالات قانونی را تأیید کرده و موارد ناخواسته یا غیرمجاز را مجدداً تنظیم کنید.

Wake-On-LAN

وقتی در حال حرکت هستید بیدار شوید! Wake-on LAN به شما امکان می‌دهد با استفاده از یک دستور از راه دور”بیدار” شوید و یا دستگاه را در حالت کم مصرف در شبکه بوت کنید. Solarwinds ابزارهای رایگان برای مدیریت مصرف برق شبکه شما و استفاده از فناوری بیدارباش برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کنترل از راه دور، انرژی سیستم را فراهم می‌کند.

کاربرد تجهیزات شبکه

در حالی که سیستم‌های مدیریت شبکه و ابزار شبکه همه در یک دستگاه، مطمئناً می‌توانند به نفع مدیران شبکه باشند و نظارت و وظایف روزانه شما را ساده می‌کنند. بهتر است به یاد داشته باشید که اصول استراتژی جامع شبکه باید قبل از بررسی هرگونه خرید سیستم مدیریتی وجود داشته باشد. که این امر شامل موارد زیر می‌شود:

 • موجودی مهم زیرساخت‌های سخت افزار، نرم افزار و فرایندهای تغییر در شبکه شما
 • یک حسابداری از استانداردهای کنونی
 • لیستی از وابستگی‌های سیستم و مکان آنها وجود دارد.
 • استانداردها، پروتکل و دستورالعمل‌های امنیتی برای دسترسی به اطلاعات شبکه
 • نقشه‌های شبکه و یک کلید نماد وضعیت
 • رهنمودهایی برای نظارت و ردیابی محیط شبکه برای همه کاربران و دستگاه‌ها
 • پروتکل‌های هشدار شبکه براساس برنامه و موقعیت‌های تیم فناوری اطلاعات

داشتن ابزار شبکه مناسب برای آن واقعیت‌ها و اولویت‌ها یکی از مهم‌ترین جنبه‌های شغل مدیر شبکه است و کاربرد تجهیزات شبکه مشخص می‌کند.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟