کابل فیبرنوری پلاستیکی

درمقاله های پیشین بانک فیبرنوری  به صورت کامل و جامع در مقاله های متعدد به انواع و اقسام کابل های فیبرنوری پرداختیم محصولی که امروز در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم کابل فیبرنوری پلاستیکی یا Plastic Optical Fiber است.

کابل فیبرنوری پلاستیکی

فیبرنوری پلاستیکی یا پلیمری (Polymer Optical Fiber – Plastic Optical Fiber) یا همان POF نوعی از فیبر های نوری هستند. تفاوت فیبرهای پلاستیکی با فیبر های نوری معمول در جنس ماده استفاده شده در هسته یا کور آنهاست. جنس کور POF ها از پلاستیک شفاف است و در نوع شیشه ای کور از جنس شیشه خالص است.

فیبرنوری پلاستیکی POF

طریقه عملکرد فیبرهای نوری پلاستیکی مشابه فیبرهای نوری شیشه ای است و نور را در هسته و به کمک پدیده بازتاب داخلی کامل انتقال می‌دهند. از فیبر های نوری پلاستیکی برای انتقال دیتا و روشنایی استفاده می‌شود.

تفاوت فیبرنوری شیشه ای و فیبر نوری پلاستیکی

مزیت اصلی فیبرنوری پلاستیکی نسبت به نمونه های شیشه ای آن  تحمل فشار و قابلیت خمش بالاتر است. همچنین این فیبرها از لحاظ اقتصادی نیز ارزان‌ترند، علاوه بر خود کابل‌های POF تجهیزات مورد نیاط آنها نیز قیمت کمتری دارد. فیبر پلاستیکی نوعی فیبر ارزان قیمت است و به طورکلی نسبت به فیبرنوري شیشه‌ای کیفیت پایین‌تری دارد. تلفات و تضعیف بالای این کابل‌ها باعث شده که ازآن‌ها برای انتقال دیتا در مسافت‌های کوتاه و با سرعت‌های کم استفاده شود.

قطر هسته در فیبرنوری شیشه‌ای و پلاستیکی نیز متفاوت است. قطر کور در فیبرهای شیشه‌ای بین ۸میکرومتر (فیبرهای سینگل مد) تا ۵۰ میکرومتر (فیبرهای مالتی‌مد) است، اما کور قطر فیبرهای پلاستیکی ۹۸۰میکرومتر است.
تفاوت دیگر در طول موج کاری این دو نوع فیبر است. فیبرهای شیشه‌ای معمول در طول موج ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ نانومتر کار می‌کنند، اما فیبرهای پلاستیکی در طول موج 500-1300 نانومتر که شامل محدوده‌ی نور مرئی و مادون قرمز است کار می‌کنند.
مقایسه‌ی مختصری از این دو نوع فیبر در شکل زیر آمده است.

POF-vs-GOF-wavelength-range

 

ساختار فیبرهای پلاستیکی

فیبر نوری پلاستیکی یا POF دارای یک هسته پلاستیکی از جنس PMMA یا Polystyrene و پوشش پلاستیکی از جنس رزین است. مجموع قطر کور و کلدینگ در فیبرهای پلاستیکی ۱۰۰۰ میلی متر است که حدود ۹۸۰ میکرومتر کور، و ۲۰میکرومتر باقیمانده را کلدینگ تشکیل می‌دهد.

به علت بزرگ بودن کور فیبرنوری پلاستیکی، مخروط پذیرش نور در این نوع فیبرهای بزرگتر است و نیازی به متمرکز کردن نور با لیزر وجود ندارد.

انتقال نور در فیبرنوری شیشه‌ای و پلاستیکی

توضیحات فیبرهای Plastic Fiber cable

تضعیف در فیبرهای پلاستیکی بیشتر از فیبرهای با کور شیشه‌ای است. به همین علت از این کابل‌ها در مسافت‌های کوتاه و سرعت‌های پایین استفاده می‌شود. عموم استفاده  از کابل‌های POF در شبکه‌های خانگی،صنایع خودرو و استفاده به عنوان حسگر‌های مختلف است. قیمت پایین، اندازه‌ی بزرگتر و قابلیت خمش و استحکام بیشتر، POF ها را به گزینه‌ی خوبی برای انجام تغییراتی چون ایجاد فیبرهای توری و استفاده در حسگر ها تبدیل کرده است.

تضعیف فیبرهای نوری پلاستیکی در مسافت های کوتاه آنچنان قابل توجه نیست، این مساله به این معنی‌ست که فیبرهای نوری پلاستیکی در مسافت های کوتاه قابل استفاده‌اند.

فیبرهای پلاستیکی در پروژه های کوچکی که مشکل بودجه و هزینه وجود دارد از مجبوبیت بیشتری برخوردارند.

معایب و مزایا فیبرهای نوری پلاستیکی

 • همانطور که در قسمت فوق به آن اشاره کردیم Plastic Optical Fiber ها در مقابل فشار از استحکام خوبی برخوردار هستند و خمش بالاتری نسبت به نمونه ها با کور های شیشه ای دارند.
 • اما همانور که در قسمت بالا اشاره شد تضعیف بالاتری تری دارند.
 • نمونه های معمولی فیبرهای پلاستیکی قیمت بسیار پایینتری دارند البته این دسته از فیبرها بیشتر برای مصارف تزئینی و روشنایی استفاده می‌شوند.
 • نمونه های دیگری از فیبرهای پلاستیکی وجود دارند که کاربرد شایان آنها در بخش های صنعتی و پزشکی است. این گونه از فیبرها با کور های پلاستیکی قیمت بسیار بالاتری نسبت به کابل های نوری با کور های شیشه ای دارند.
 • کابل های پلاستیکی قابلیت اشتعال ندارند اما در هنگام آتش‌سوزی ذوب می‌شوند.
 • قطر کور های فیبرهای پلاستیکی بسیار بیشتر از فیبر های شیشه ای میباشد.

کانکتور کابل های پلاستیکی

کابل های پلاستیکی به دلیل تفاوت اندازه و قطر کورهایشان، کانکتورهای خاص خودشان را نیز دارند.

نمونه ای از کانکتور های مختص کابل های فیبر نوری پلاستیکی

 • این کانکتور از پرچ دو تکه ی پلاستیکی تشکیل شده است و یک کریمپ حرارتی برای پرچ شدن کابل پلاستیکی دارد
 • این کانکتور هنگام اتصال در هنگام جفت شدن با مؤلفه های Versatile Link یک عملکرد سریع ایجاد می کند.
 • اتصالات دوبلکس به گونه ای تنظیم شده اند که جهت یابی صحیح در هنگام ورود کابل تضمین می‌شود.
 • در صورت استفاده از کابل پلاستیکی و کانکتورهای اتصال دهنده آن اگر در دمای عملیاتی شدید قرار بگیرند میتوان اتصال کابل را با یک چسب RTV تقویت کرد.
 • کانکتور از ماده مقاوم در برابر شعله VALOX UL94V-0 ساخته شده است.

نمونه هایی از کانکتورهای کابل های پلاستیکی

کانکتورهای کابل های پلاستیکی

برای نوشتن اطلاعات فوق از سایت farnell و ویکی‌پدیا استفاده شده است

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟