کابل منیجر چیست؟ 

مدیریت کابل، نگهدارنده کابل یا کابل منیجر به مدیریت کابل الکتریکی یا نوری در کابینت یا تاسیسات گفته می‌شود. این اصطلاح برای محصولات، طرز کار یا برنامه ریزی استفاده می‌شود. کابل‌ها می‌توانند به راحتی گره بخورند و کار با آنها دشوار شود و گاهی اوقات منجر به این می‌شود که دستگاه‌ها به طور تصادفی در هنگام تلاش برای جابجایی کابل، از برق جدا شوند. چنین مواردی به عنوان “اسپاگتی کابل” مشهورند. هر نوع تشخیص مشکل و بروزرسانی‌های آینده چنین محفظه‌هایی می‌تواند بسیار دشوار باشد.

کابل منیجر

کابل منیجر هم هنگام نصب از کابل پشتیبانی می‌کند و هم در حین عملکرد. تعمیر و نگهداری بعدی یا تغییرات سیستم کابل را آسان می‌کند. محصولاتی مانند سینی کابل، نردبان کابل و سبد کابل برای پشتیبانی کابل از طریق مسیرهای کابل استفاده می‌شود.

کابل منیجر

انتخاب کابل

انتخاب کابل‌ها نیز بحث مهمی است. به عنوان مثال، کابل‌های نواری که برای اتصال درایوهای ATL موازی به مادربرد استفاده می‌شوند، می‌توانند جریان هوا در داخل رایانه‌ها را مختل کرده و فن‌های محافظ را کم اثر کنند. اکثر کابل‌های SATA جمع و جورتر هستند و بنابراین این مشکل را ندارند.

برچسب گذاری کابل ها

از برچسب‌گذاری رنگی کابل‌ها برای پیگیری اینکه کدامیک استفاده می‌شود، بهره‌مند می‌شویم. به عنوان مثال، سیم‌هایی که از منبع تغذیه ATX توسط ولتاژ خارج می‌شوند، کدگذاری رنگی می‌شوند. مستند سازی و برچسب زدن کابل‌ها، گره زدن کابل‌های مرتبط به هم از طریق اتصال کابل، نوارهای لاستیکی یا روش‌های دیگر، اجرای آنها از طریق راهنماهای کابل و بریدن یا اتصال آنها به دیوارها از دیگر روش‌های متداول در سازماندهی کابل‌ها است. نگهدارنده کابل بالای سقف‌ها، قلاب‌ها یا سینی‌ها برای سازماندهی کابل‌ها و محافظت از آنها در برابر تداخل‌های الکتریکی استفاده می‌شود.
برنامه ریزی مخصوصاً برای کابل‌هایی مانند Thicknet که به راحتی در گوشه و کنار خم نمی‌شوند وجود کابل منیجر نعمت بزرگی است. زیرا این کابل‌ها سخت بوده و به راحتی برش داده نمی‌شوند.

کم کردن فشارهای وارده بر کابل

کم کردن فشار وارده بر کابل یک محافظت مکانیکی برای کابل‌های برقی انعطاف‌پذیر، سیم‌ها، کانال‌ها و شلنگ‌های پنوماتیک است. این امر توسط استاندارد اروپا EN 62444 (EN 50262 سابق) تنظیم می شود. با کاهش فشار، اتصال بین یک خط برق انعطاف پذیر و درگاه اتصال آن در برابر فشار مکانیکی محافظت می‌شود. معمولاً خطوط با بستن آنها به گیره‌های تک کابل ساخته شده از پلاستیک یا فلز ثابت می‌شوند.

یک جایگزین مناسب‌تر برای کابل منیجر، اتصال خطوط به صفحات کاهش فشار با استفاده از اتصالات مشترک کابل است. درصورت وجود کاربردهای صنعتی، این صفحات مقرون به صرفه هستند زیرا تراکم بسته بندی بسیار بیشتر از گیره‌های کابل معمولی است که به طور معمول برای نگه داشتن یک خط واحد طراحی می‌شوند.
بعلاوه، بیشتر گیره‌های کابل موجود در مورد مسیریابی خطوط با قطرهای مختلف انعطاف پذیر نیستند. این امر باعث افزایش هزینه‌های خرید و ذخیره سازی می‌شود. نصب نگهدارنده کابل، بسته به طول خطوط، می‌تواند زمان زیادی را از ما بگیرد.

نگهدارنده کابل

کابل کشی داده های رایانه ای، کابل کشی ساخت یافته، کابل کشی LAN

به طور کلی، یک انتهای کابل در کابینت داده خاتمه می‌یابد. انتهای دیگر کابل به میز کار ختم می‌شود. نیازهای کابل منیجر در هر دو انتها متفاوت است. ساختمان‌ها و مراکز اداری اغلب با در نظر گرفتن نگهدارنده کابل طراحی می‌شوند. به عنوان مثال، میزها گاهی اوقات سوراخ‌هایی برای عبور کابل‌ها دارند و سقف‌ها، کف‌های بلند و سیستم‌های مسابقه تلفن همراه در کف، دسترسی آسان را فراهم می‌کنند. بعضی از کابل‌ها حداقل شعاع خمش یا مجاورت با کابل‌های دیگر، به ویژه کابل‌های برق را دارند تا از تداخل متقابل یا تداخل جلوگیری کنند. کابل‌های برق معمولاً باید جدا از کابل‌های داده به طور جداگانه و مناسب دسته بندی شوند و فقط از زاویه‌های راست عبور کنند که تداخل الکترومغناطیسی را به حداقل می‌رساند.

مسیریابی سازمان یافته کابل‌ها در داخل کیس کامپیوتر، جریان هوا و خنک سازی بهینه را امکان پذیر می‌کند. مدیریت خوب کابل همچنین با نصب، تعمیر و یا حذف سخت افزار کار در داخل کامپیوتر را بسیار آسان می‌کند. برخی از علاقه مندان به رایانه‌های شخصی اجزای داخلی سیستم‌های خود را با یک پنجره به نمایش می‌گذارند، که زیبایی کابل کشی داخلی  همچنین مهارت را نشان می‌دهد.

صنعت فناوری اطلاعات در طول عمر نصب به کابل‌های داده‌ای نیاز دارد تا بارها اضافه یا منتقل شوند. معمول این است که “کابل‌های ثابت” را بین کمد کابینت یا کابینت نصب کنید. این کابل‌ها در سینی‌های کابل و غیره وجود دارد و در هر انتها به پچ پنل‌های موجود در کابینت ارتباطات یا محل‌های خروجی دسکتاپ منتقل می‌شوند. سپس مدارها با استفاده از کابل‌های پچ به مقصد نهایی متصل می‌شوند.
از نرم افزارهایی مانند مدیریت زیرساخت مرکز داده (DCIM)، گاهی اوقات برای مدیریت کابل کشی برای زیرساخت‌های بزرگ فناوری اطلاعات استفاده می‌شود.

نگهدارنده کابل

گاهی برای مرتب بودن هر چیزی نیازمند امکانات و تجهیزات اضافی هستیم. مثلا برای اینکه بتوانیم کابل‌ها را سر و سامان دهیم و همین‌طور بلاتکلیف نگذاریم، باید از یه محفظه نگهدارنده یا به اصطلاح کابل منیجر (کیبل گاید) استفاده کنیم. استفاده از چنین امکانی هم موجب افزایش عمر کابل‌ها و هم زیبایی ظاهر اماکن خواهد شد.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟