انتخاب مناسب ترین کابل دراپ فیبر نوری

انتخاب مناسب ترین کابل دراپ فیبر نوری

کابل نوری به طور کلی از اولین تجهیزاتی است که اپراتورهای مخابراتی و نصب کنندگان شبکه برای راه اندازی یک سایت استقرار فیبر نوری در اختیار دارند. ساختار، ابعاد و عملکرد کلی کابل فیبر نوری از جمله معیارهایی است که تاثیر مستقیم و فوری بر قابلیت اطمینان و دوام شبکه نوری دارد. در هر صورت برای استفاده از کابل‌های فیبر نوری باید به انتخاب مناسب ترین کابل فیبر نوری بپردازید و بدانید چگونه باید مطابق نیاز خود انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم روش‌ها و پارامترهای مورد نیاز برای انتخاب کابل فیبر نوری دراپ را بررسی کنیم و شما را در انتخاب کابل فیبر نوری مناسب راهنمایی کنیم.

انتخاب مناسب ترین دراپ کابل فیبر نوری

مواردی که لازم است بررسی شوند به شرح زیر است:

 • شناخت درست فیبرهای G65x – کلید انتخاب کابل نوری با کیفیت
 • کدام کابل FTTH بسته به کاربرد و استفاده برایمان مناسب است
 • انتخاب کابل دراپ فیبر نوری با در نظر گرفتن محیط نصب و محدودیت های مرتبط

حال به بررسی هر کدام می‌پردازیم.

شناخت درست فیبرهای G65x – کلید انتخاب کابل نوری با کیفیت

شبکه FTTH شامل نصب فیبر در ساختمان‌ها و سایر مناطق مربوطه با استفاده از فیبرهای سینگل مود است که برای انتقال سیگنال نوری تا فاصله 50 برابر بیشتر از فیبرهای مالتی مود توسعه یافته است. فیبر سینگل مود در مقایسه با فیبر مالتی مود مزایای زیادی دارد، به عنوان مثال نرخ پراکندگی کم یا طول موج و پهنای باند بالاتر. در واقع، به لطف قطر هسته بسیار کوچکتر، 9 میکرومتر در برابر 50 یا 62.5 میکرومتر، انتشار سیگنال نوری برای فیبر سینگل مود تقریبا مستقیم است. علاوه بر این، به لطف منابع نوری با کیفیت بهتر (لیزر یا دیودهای لیزری)، فیبر سینگل مود از طول موج 1310 نانومتر یا 1550 نانومتر استفاده می‌کند، در حالی که فیبرهای مالتی مود از 850 نانومتر و 1310 نانومتر استفاده می‌کند.

انتخاب بین فیبر سینگل مود یا مالتی مود به شرایط محل و هدف کابل کشی بستگی دارد، اما به طور کلی امی‌توان گفت از فیبرهای سینگل مود در شبکه FTTH و همچنین مخابرات راه و از فیبرهای مالتی مود در دیتا سنتر ها استفاده می شود.

استانداردهای بین المللی انواع مختلف فیبرهای موجود در بازار مخابرات را تعریف می‌کنند. بنابراین، استاندارد ITU (اتحادیه بین المللی مخابرات) 7 خانواده اصلی فیبرها را طبقه بندی می‌کند: G651، G652، G653، G654، G655، G656 و G657. فیبر G651 از نوع مالتی مود، و فیبرهای G652 تا G657 سینگل مود هستند. به عنوان یک قاعده کلی، فیبر G652 و به طور دقیق‌تر نسخه G652D که در سال 1983 معرفی شد، در مقیاس بزرگ برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شود. با این حال، این فیبر حساسیت بالایی نسبت به خمش دارد که آن را برای کاربردهای داخلی یا شبکه‌های FTTH چندان مناسب نمی‌کند، لذا برای این کاربردها از فیبرهای G 657 استفاده می‌شود. با اطلاع از این موارد انتخاب مناسب‌ترین کابل فیبر نوری برایمان ساده‌تر خواهد شد.

 نوع فیبر نوری  G652 G653  G655  G657
 سال معرفی  1983  1985  1994  2005
 طول موج نانومتر  1310  1550  1550  1260-1625
 میرایی 1285-1330 نانومتر در دسی بل در کیلومتر  <0.4  <0.5  <0.5  <0.35
 میرایی 1550 نانومتر در دسی بل بر کیلومتر  <0.25  <0.25  <0.25  <0.21
طول موج قطع کابل  1150/1280  1050/1350  1450  1260
 کاربرد  LAN، MAN، شبکه های دسترسی، انتقال CWDM  انتقال از راه دور با استفاده از تقویت کننده های فیبر دوپ شده با اربیوم EDFA  شبکه های DWDM راه دور  دسترسی به شبکه ها

 

کدام کابل برای کاربرد و استفاده ما مناسب است؟

برای اطمینان از اینکه زیرساخت‌های فیبر نوری و شبکه FTTH مناسب آینده باشند، آشنایی با معماری شبکه FTTH برای استقرار و آگاهی از محدودیت‌های مرتبط ضروری است. بنابراین، برای انتخاب مناسب ترین کابل فیبر نوری دراپ برای یک پروژه راه‌اندازی خاص، تعیین موارد زیر ضروری است:

 1. کابل دراپ FTTH برای نصب در فضای داخلی یا خارجی است
 2. برای نصب در فضای باز، آیا کابل باید به داخل کانال کشیده شود یا روی چیدمان‌های بالا یا نماها کشیده شود؟
 3. برای پیکربندی‌های هوایی، آیا کابل‌ها در معرض باد شدید یا ارتعاش باد هستند؟
 4. هیچ نقطه جوشی(فیوژن) بین نقطه توزیع نوری (ODP) و خروجی مخابرات نوری (OTO) پیش بینی نشده باشد.
 5. کابل ها با اتصال دهنده‌های Field Mountable سازگار باشند

بسته به همه این معیارها، می‌توانید بین کابل‌های دراپ برای کابل‌های داخلی، خارجی یا کابل‌های FTTH که نیازهای تأسیسات داخلی و خارجی را برآورده می‌کنند، به لطف ساخت روکش دوگانه‌شان، انتخاب درستی کنید.
همچنین توجه به ساختار اولیه‌ی کابل فیبر نوری (لوزتیوب یا تاید بافر بودن) ضروری است زیرا این مرحله اولین سطح محافظت از فیبر است.

 معیارهای انتخاب ساختار لوزتیوب ساختار تایدبافر
 شعاع خمش  بزرگتر  کوچکتر
 قطر  بزرگتر  کوچکتر
 استحکام کششی  بالاتر  پایین تر
 مقاومت در برابر ضربه  پایین تر بالاتر
مقاومت در برابر خرد شدن  پایین تر  بالاتر
 تضعیف در دمای پایین  پایین تر  بالاتر

 

انتخاب کابل فیبر نوری با در نظر گرفتن محیط نصب و محدودیت های مرتبط

کابل نوری با کارایی بالا نیز کابلی است که با محیط نصب آن سازگار شده است. برای اطمینان از سازگاری بین یک کابل دراپ خاص و شرایط کلی مربوط به نصب آن، تجزیه و تحلیل تمام ویژگی‌هایی که احتمالاً تأثیر مستقیمی بر رونمایی آن دارند، مهم است، مانند:

 • استحکام کششی
 • مقاومت در برابر خرد شدن
 • خمش استاتیک
 • پیچ خوردگی
 • چرخه حرارتی
 • رفتار در برابر آتش (برای کابل های داخلی)

همه این اطلاعات به شما این امکان را می‌دهد که بهتر بفهمید کابل موردنظر با محیط نصب مناسب است یا نه. به عنوان مثال، برای اسفاده از کابل دراپ هوایی در یک منطقه ساحلی، چندین راه حل کابل کشی FTTH وجود دارد. به طور کلی می توان گفت کابل‌های با قطر کمتر مقاومت بهتری نسبت به باد دارند و به دلیل سبک‌تر بودن، بار کمتری بر روی قطب‌ها اعمال می‌کنند. با توجه به این مسايل و جنس روکش کابل و مقاومتش در برابر شرایط آب و هوایی مختلف می‌توان کابل مناسب این کاربرد را از بین تمام کابل‌های موجود انتخاب کرد.
با اطلاعاتتی که در اینجا ر اختیارتان قرار دادیم قطعا انتخاب مناسب ترین کابل فیبر نوری برای شرایط مختلف آسان‌تر شده و بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید.

منبع: telenco-networks

مطالب زير را از دست ندهيد

بانک مقالات
0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟