انواع کانکتورهای فیبر نوری پلاستیکی Plastic optical fiber Connector

دراین صفحه از مقالات بانک فیبرنوری و شبکه به بررسی تخصصی انواع کانکتور فیبرهای پلاستیکی (کانکتور pof) می‌پردازیم. در مقاله‌ی کابل فیبرنوری پلاستیکی اشاره‌ی کوچکی به این نوع از کانکتورها داشتیم. در این مقاله ابتدا توضیح مختصری در رابطه با اینکه فیبرنوری پلاستیکی چیست ارائه می‌کنیم، سپس در تلاشیم که توضیحی کامل و جامع از انواع کانکتورهای پلاستیکی موجود در بانک فیبرنوری شبکه برای شما همراهان عزیز ارائه کنیم.
لازم به ذکر است توضیحات ما درمورد موجودی‌های کانکتورهای فیبرنوری پلاستیکی (کانکتور pof) در بانک فیبر نوری و شبکه است.

فیبرنوری پلاستیکی

فیبرنوری پلاستیکی Plastic optical fiber cable یا همان پلیمری که به اختصار آن را POF می‌نامند نوعی از فیبر های نوری است که تفاوت‌هایی با نوع معمول یا به اصطلاح فیبرهای نوری شیشه‌ای دارند. تفاوت فیبرهای نوری پلاستیکی با فیبرهای نوری شیشه‌ای در نوع کور مورد استفاده است که در نوع پلاستیکی کور پلاستیکی و نوع شیشه‌ای کور شیشه استفاده شده است.
فیبرهای نوری پلاستیکی مشابه فیبرهای نوری شیشه‌ای عمل می‌کنند از فیبرهای نوری پلاستیکی برای انتقال دیتا و روشنایی استفاده می‌شود.

تفاوت فیبرنوری شیشه ای و فیبر نوری پلاستیکی

همانطور که قسمت فوق به آن اشاره داشتیم تفاوت نوع کور فیبرها در جنس و ضخامت کورهاست. مزیت اصلی فیبرنوری پلاستیکی نسبت به نمونه‌های شیشه‌ای آن استحکام بیشتر و خمش بالاتر آن است. فیبر پلاستیکی عموما به دو دسته تقسیم می‌شود:

1- فیبرهایی که برای انتقال دیتا استفاده می‌شوند 2-فیبرهایی که برای لایتینگ و زیبایی استفاده می‌شوند.

فیبرهای لایتینگ و زیبایی نوعی فیبر ارزان قیمت است و به طورکلی کیفیت پایین‌تری از انواع دیگر فیبر نوری دارند ولی فیبرهای پلاستیکی که برای انتقال دیتا استفاده می‌شوند انواع خاص و گرانقیمت فیبرهای پلاستیکی هستند.

کانکتور های پلاستیکی (کانکتور pof)

چهار نوع کانکتور پلاستیکی برای اتصال به فیبرهای پلاستیکی وجود دارد:

  1. کانکتور پلاستیکی ساده سیمپلکس (simplex)
  2. کانکتور پلاستیکی سیمپلکس با قفل (simplex latching)
  3. کانکتور فیبرپلاستیکی داپلکس ساده (duplex)
  4. کانکتور فیبرپلاستیکی داپلکس قفل دار (duplex latching)

همه‌ی کانکتورهای فوق بعد از اتصال به فیبر پلاستیکی بلافاصله قابلیت استفاده دارند. در کانکتورهای فیبرنوری پلاستیکی Plastic optical fiber Connector برای تسهیل در شناسایی اتصالات فرستنده و گیرنده از کد رنگی استفاده می‌شود.

نحوه‌ی اتصال کانکتور POF

کانکتورهای فیبرنوری پلاستیکی عموما برای فیبرهای نوری انتقال دیتا استفاده می‌شوند. این کانکتورها به صورت مکانیکی توسط متخصص اتصالات فیبرنوری به صورت دستی انجام می‌شود. عموما از این اتصالات در:

  • انتقال داده و اتوماسیون صنعتی
  • سیستم اتوبوس ربات های صنعتی
  • سیستم هوشمند و سیستم سرور سیستم تبادل ارتباطات سیستم چندرسانه ای دیجیتال
  • سیستم سنجش پزشکی و دستگاه‌های MRI و لیزر

استفاده می‌شود. اگر از کابل و کانکتور POF در دمای کار شدید استفاده شود، می‌توان اتصال بین کابل و کانکتور POF را با چسب RTV تقویت کرد.

انواع کانکتور‌های فیبر نوری پلاستیکی Plastic optical fiber Connector

کانکتورهای ساده سیمپلکس بدون نگهدارنده یا قفل بیرونی: این نوع کانکتورهای POF در دو پارت نامبر HFBR-4501 و HFBR-4511 در بازار توزیع شده‌اند و همانطور که در قسمت بالا اشاره شد دارای کد رنگی هستند که تایپ HFBR-4501 رنگ خاکستری و HFBR-4511 دارای رنگ آبی است. عموما از این نوع کانکتور برای اتصالاتی که زیر 15 پوند یا 80 نیوتن هستند استفاده می‌شود. نوع دیگر از کانکتور‌های بدون قفل و نگهدارنده شامل پارت نامبرهای Connector crimped HFBR-4531 با رنگ مشکی و Connector crimped HFBR-4533 با رنگ آبی و Connector crimped HFBR-4535 با رنگ خاکستری می‌شود.

کانکتورهای سیمپلکس دارای قفل یا نگهدارنده بیرونی: این کانکتورها که دارای یک قفل چفت شونده هستند و باید جوری در مقابل ماژول یا کانکتور مورد نظر قرار بگیرند که قسمت چفت شونده بالاتر قرار بگیرد و کامل جاگیری انجام شود تا یک اتصال سالم برقرار گردد. این کانکتورها در پارت‌ها و با کدهای رنگی مختلف توزیع شده‌اند. نمونه موجود در بانک فیبرنوری و شبکه کانکتور POF HFBR-4503 با رنگ خاکستری و HFBR-4513 با رنگ آبی است.

استایل های کانکتور های داپلکس

اتصال دوبلکس دارای دو نوع Latching (قفل دار) و بدون قفل است.

کانکتورهای ساده داپلکس بدون نگهدارنده یا قفل بیرونی: این نوع از کانکتورهای فیبرنوری پلاستیکی که non Latching یا بدون قفل بیرونی طراحی شده‌اند و کاربری راحت‌تر دارند. نمونه این کانکتور را می‌توان به کانکتور HFBR-4506 با رنگ شیری اشاره کرد.

کانکتورهای ساده داپلکس دارای نگهدارنده یا قفل بیرونی: این نوع از کانکتورهای فیبرنوری پلاستیکی که به اصطلاح Latching گفته می‌شود دارای طراحی با قفل بیرونی هستند. این قفل چفت شونده باید جوری در مقابل ماژول یا کانکتور مورد نظر قرار بگیرند که قسمت چفت شونده بالاتر قرار بگیرد و کامل جاگیری انجام شود. این مدل از کانکتورهای پلاستیکی دارای تحمل سختی بیشتری نسبت به کشش هستند. نمونه این کانکتور می‌توان به کانکتور HFBR-4516 با رنگ خاکستری اشاره کرد.

اطلاعات فوق توسط متخصصین بانک فیبرنوری و شبکه تهیه و تدوین شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کانکتورهای فیبرنوری پلاستیکی با بانک فیبرنوری و شبکه تماس بگیرید.

برای دریافت لیست کانکتورهای فیبرنوری پلاستیکی نوع کانکتور مورد نظر خود را سرچ کنید.

 

کانکتور های فیبرنوری

کانکتور فیبر نوری

اتصالات FC Connector

تماس بگیرید

کانکتور فیبر نوری

کانکتورهای ST Connector

تماس بگیرید
مشاهده همه کانکتورهای فیبر نوری
0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟