کابل‌‌ های کواکسیال

کابل‌ های کواکسیال معمولاً توسط اپراتورهای کابل، شرکت‌های تلفنی و ارائه دهندگان اینترنت در سراسر جهان برای انتقال داده‌ها، ویدئوها و ارتباطات صوتی به مشتریان استفاده می‌شود. کاربرد کابل کواکسیال تنها برای سازمان‌ها و شرکت‌ها نیست، بلکه در منازل نیز بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. کواکسیال به مدت طولانی به عنوان یک فناوری وجود داشته است (از اوایل قرن 20) و دارای مزایای منحصر بفرد زیادی برای انتقال دقیق و مطمئن بوده است. همچنین محدودیت‌هایی دارد که باعث می‌شود در بعضی موارد با کابل فیبر نوری، انواع کابل‌ها یا گاهی با سیگنال‌های بی‌سیم جایگزین شود.

کابل‌ های کواکسیال

رمز موفقیت کابل‌ های کواکسیال طراحی محافظت شده آن است که به هسته (کور) مس کابل اجازه می‌دهد تا داده‌ها را سریع انتقال دهد، بدون اینکه در مقابل تداخل یا آسیب عوامل محیطی تسلیم شود. این نوع کابل‌ها در سه اندازه متداول RG-6 ، RG-11 و RG-59 موجود هستند:

RG مخفف Radio Grade یا “درجه بندی رادیو” است. تعداد نسخه‌های مختلف کابل RG به قطر آن اشاره دارد (59 به معنای 059 ، و 6 به معنای 06/0 و غیره). به آنها کابل RF نیز گفته می‌شود که مخفف “فرکانس رادیویی” است.
در حال حاضر کواکس غیرصنعتی با نام RG-6 شناخته می‌شود، اما ممکن است نصب کنندگان از کابل ضخیم‌تری مانند RG-11 استفاده کنند.
کابل‌های RG که در خانه‌ها استفاده می‌شوند باید دارای امپدانس 75 اهم باشند.

بیشتر اتصالات کابل‌ها از نوع کانکتورهای F هستند، اما ممکن است سیستم شما از اتصالات نوع N استفاده کند. انواع مختلفی از کانکتورهای نوع F برای کابل‌های RG-6 وجود دارد:

 • اتصالات فشرده سازی
 • اتصالات پیچ دار
 • اتصالات به سبک چین دار

برای برقراری ارتباط، به یک کانکتور نری و مادگی از همان نوع نیاز دارید. در کانکتورهای نر، سیم مرکزی بیرون زده است، در حالی که در کانکتورهای مادگی، فضایی برای اتصال سیم مرکزی دارند. توجه داشته باشید که کابل‌‌های کواکسیال گاهی اوقات دارای نشت سیگنال هستند که به عنوان ورودی یا خروجی شناخته می‌شوند. این مسئله باعث ایجاد نویز، سیگنال‌های فازی یا برفک در تلویزیون می‌شود.

کابل کواکسیال چیست؟

کابل کواکسیال نوعی کابل است که دارای یک رسانای داخلی است که توسط یک لایه عایق و یک محافظ رسانا احاطه شده است. تصویر زیر نشان دهنده ساختار یک کابل معمولی است. سیگنال الکتریکی از طریق هادی مرکز، جریان می‌یابد.

 1. هادی مرکزی – فولاد با روکش مس.
 2. پیوند رسانای مرکزی – از پلیمر خالص پاک برای جلوگیری از انتقال رطوبت استفاده می‌شود.
 3. دی الکتریک – پلی اتیلن که فوم سلول بسته و از نظر مکانیکی پایدار فراهم می‌کند.
 4. اولین هادی بیرونی – محافظ با نوار آلومینیوم-پلی آلومینیوم به طور ایمن به هسته دی‌الکتریک متصل شده است.
 5. هادی خارجی دوم – یک نوار آلومینیوم-پلیمر-آلومینیوم اضافی در سازه‌های سه محافظ و چهار محافظ استفاده می‌شود تا انزوای محافظ HF قبل و بعد از خم شدن بیشتر شود.
 6. هادی بیرونی سوم – یک نوار آلومینیوم-پلیمر-آلومینیوم اضافی در سازه‌های سه سپر و چهار محافظ استفاده می‌شود تا انزوای محافظ HF قبل و بعد از خم شدن بیشتر شود.
 7. هادی بیرونی چهارم – یک لایه آلومینیوم 34 یا 36 AWG بهم بافته شده‌ی اضافی در ساختارهای چهار محافظ استفاده می‌شود تا انزوای محافظ LF را در محیط‌های شدید صدا RF افزایش دهد.
 8. محافظ مقاوم در برابر خوردگی
  1. داخلی و هوایی – ماده‌ای غیر قطره‌ای است که برای از بین بردن انتقال رطوبت به داخل ساختار کابل طراحی شده است.
  2. زیرزمینی – ترکیبی روان که می‌تواند پارگی‌های کوچک ژاکت را مهر و موم کند.
 9. ژاکت – یک ژاکت بیرونی پایدار در برابر اشعه ماورا بنفش از جنس پلی اتیلن (PE) یا پلی وینیل کلرید (PVC) بازدارنده شعله برای محافظت از کور در هنگام نصب و عمر بیشتر کابل.
 10. مسنجر یکپارچه – یک عنصر پشتیبانی از جنس سیم فولادی کربن گالوانیزه، توسط یک عضو جداشونده به کابل متصل است.

کدام یک بهتر است: کابل کواکسیال یا کابل فیبر نوری؟

هر دو نوع این کابل‌ها می‌توانند برای انتقال داده‌های ویدئویی، صوتی و سایر اشکال اطلاعات استفاده شوند و هر دو می‌توانند مزایا و معایب مشخصی را در راه اندازی شبکه به شما ارائه دهند. تصمیم گیری در مورد شرایط مناسب به فاصله اتصال و میزان داده‌ای که ارسال می‌کنید بستگی دارد. کابل‌های فیبر نوری بدون اینکه به تکرار کننده احتیاج داشته باشند، می‌توانند سیگنال‌ را چندین کیلومتر حمل کنند. تلفات سیگنال در کابل‌های کواکسیال بیشتر است، بنابراین باید از آن در مسافت کمتری استفاده کنید. کابل‌های فیبر نوری حجم اطلاعاتی بیشتری را حمل می‌کنند.

کاربرد کابل کواکسیال

نصب کابل‌های کواکس آسان و بسیار بادوام است. از آنجا که انتقال اطلاعات در فیبر نسبت به Coax از سرعت بالاتری برخوردار است، بهترین کاربرد کابل کواکسیال برای شبکه‌های حرفه‌ای است. مانند شبکه‌هایی که در یک مجتمع تجاری یا دانشگاه وجود دارد. اگر در حال کار بر روی نصب شبکه خانگی یا شبکه انتقال داده با ظرفیت متوسط هستید، بهترین انتخاب برای شما کابل کواکس است.

بسیاری از شرکت‌های امروزی برای خدمات پهنای باند خود از اتصالات کابل کواکسیال استفاده می‌کنند. بزرگترین اشکال اینترنت کابلی، نوسان سرعت است. با نگاهی دوباره به اینترنت فیبر نوری در مقابل اینترنت کابلی، سرویس اینترنت کابلی معمولاً بین تعدادی از مشترکان به اشتراک گذاشته می‌شود. این بدان معناست که اگر تعداد زیادی کاربر در یک منطقه وجود داشته باشند که همگی از برنامه‌های پهنای باند با استفاده همزمان از اینترنت استفاده می‌کنند، سرعت همه می‌تواند بین 100٪ تا 25٪ سرعت وعده داده شده، متفاوت باشد.

جمع بندی نهایی

هزینه‌ی نصب فیبر نوری نسبت به کابل‌های کواکسیال نسبتا بیشتر است، اما از طرفی فیبر نوری به طور معمول عملکرد بهتری هم دارد. پس از نصب، قیمت دسترسی به اینترنت اختصاصی از طریق فیبر نوری نیز بالاتر از اتصال اینترنت کابل مشترک خواهد بود اما سرعت و پهنای باند قابل پشتیبانی فیبرنوری بسیار بالاتر از کابل کواکسیال است.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟