تفاوت کابل کواکسیال با زوج سیم

کابل‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به کاربردشان متفاوت هستند. در شبکه‌های تجاری با سه نوع کابل رو به رو هستیم؛ کابل کواکسیال، کابل فیبر نوری و کابل زوج سیم. درباره کابل فیبر نوری که بارها صحبت کردیم. کابل کواکسیال و زوج سیم هم قبلا تعریف کردیم. موضوع اصلی که امروز می‌خواهیم به آن بپردازیم، تفاوت کابل کواکسیال با زوج سیم است.

تفاوت کابل کواکسیال با زوج سیم

مسلما هر کدام از این کابل‌ها عملکرد خاصی دارند که با توجه به نیاز از آن‌ها کمک می‌گیرند. در برنامه‌های تجاری معمولا از کابل‌های کواکسیال به جای زوج سیم استفاده می‌کنند و در واقع می‌توان گفت کابل کواکسیال به زوج سیم ارجعیت دارد. ولی در مجموعه‌هایی که هزینه برایشان ملاک است، از زوج سیم استفاده می‌کنند زیرا زوج سیم‌ها نسبت به کابل‌های کواکسیال از قیمت مناسب‌تری برخوردارند.

کابل‌های فیبر نوری نسبت به دو نوع کابلی که مورد بحث ماست داده‌های بیشتری منتقل می‌کنند اما قیمت گران‌تری داشته و به همین علت در برخی از سیستم‌ها ترجیح بر استفاده از کابل کواکسیال و زوج سیم است. اما سوال اصلی اینجاست که از کابل‌های کواکسیال و زوج سیم در چه مقاصدی استفاده می‌شود؟

تفاوت کابل کواکسیال با زوج سیم

استفاده از کابل های کواکسیال و زوج سیم

برای اینکه مقایسه کابل کواکسیال و زوج سیم به درستی صورت گیرد باید ببینیم، عملکرد آن‌ها چگونه بوده و معمولا در چه جاهایی از آن‌ها استفاده می‌شود.

کابل های کواکسیال

  • از کابل‌های کواکسیال برای اتصالات تلویزیونی استفاده می‌شود.
  • یک تفاوت کابل کواکسیال با زوج سیم این است که کابل‌های کواکسیال از طول مسافت بیشتری پشتیبانی می‌کنند.
  • کابل‌های کواکسیال دارای غلاف استانداردی دربرابر کراس تاک هستند.

کابل های زوج سیم

  • از کابل‌های زوج سیم برای اتصالات تلفنی استفاده می‌کنند.
  • کابل‌های زوج سیم قیمت کمتری داشته زیرا از سیم‌های نازک‌تری استفاده می‌کنند.
  • کابل‌های زوج سیم نرخ انتقال بالایی را درنظر گرفته و ارائه می‌دهند.

استفاده از کابل های کواکسیال و زوج سیم

برتری کابل‌های کواکسیال بر زوج سیم ها

تا اینجای کار تفاوت کابل کواکسیال با زوج سیم را بیان کردیم. اما باید بدانید که کابل‌های کواکسیال نسبت به کابل‌های زوج سیم دارای مزایایی هم هستند. این مزایا عبارت است از:

پوشش کابل‌های کواکسیال نسبت به زوج سیم‌ها متفاوت بوده و مقاوم‌ترند. از طرفی نوع انتقال آن‌ها طولانی‌تر است به همین دلیل نسبت به زوج سیم‌ها قدرتمند‌تر عمل می‌کنند. همین پوششی که کابل‌های کواکسیال دارند موجب می‌شود تا از اختلالات کراس تاک و سایر اختلالات جلوگیری کند. کابل‌های کواکسیال به میزان ۸۰ برابر زوج سیم‌ها، داده منتقل می‌کنند. پس هر زمان در پروژه‌ها به سرعت بالاتری در انتقال داده نیاز باشد، از کابل‌های کواکسیال استفاده می‌کنند.

استفاده از کابل های زوج سیم در مخابرات

در حال حاضر هنوز در سیستم های مخابراتی از کابل های زوج سیم استفاده می شود. زیرا هم قیمت مناسبی داشته و هم نصبی آسان دارند که در سریع ترین زمان ممکن نصب می‌شود. اما معمولا برای شرکت‌هایی که کوچک هستند استفاده از زوج سیم‌ها پیشنهاد می‌شود زیرا تداخل زیادی نخواهند داشت و همچنین برای داده‌های صوتی نیز گزینه مناسبی است.

مقایسه کابل کواکسیال و زوج سیم

اکنون بسیاری از شرکت‌ها در حال انتقال داده‌های خود با استفاده از کابل‌های کواکسیال هستند. کابل‌های زوج سیم برای ارتقا شبکه‌های خود گزینه خوبی هستند. با این وجود، اگر سیستمی از قبل روی زیرساخت کابل‌های کواکسیال یا زوج سیم در حال اجرا است، ممکن است هیچ مزیتی برای اجرای کابل‌های فیبر نوری از خطوط اصلی وجود نداشته باشد. علاوه بر این، کابل‌های فیبر نوری می‌توانند گران‌تر باشند. کابل‌های فیبر نوری به طور کلی برای کاربرد در مسافت طولانی که نیاز به حجم زیادی از داده‌ها برای انتقال سریع دارند، استفاده می‌شوند. هنگام اجرای سیم کشی شبکه، تفاوت بین فیبر نوری و کابل کواکسیال و کابل زوج سیم می‌تواند قابل توجه باشد.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟