استاندارد کابل کشی شبکه

انواع کابل در کابل کشی شبکه ها جهت انتقال اطلاعات و دیتا شامل موارد زیر می‌شود که بانک فیبرنوری صرفا جهت آشنایی با انواع کابل ها در استاندارد کابل کشی شبکه و معرفی انواع کابل شبکه این مقاله را تدوین کرده است. کابل ه

فروش کابل شبکه در بانک فیبر نوری و شبکهای شبکه

استاندارد کابل کشی شبکه

کابل‌های مورد استفاده در کابل کشی شبکه‌های ارتباطی را در زیر می‌بینید:

  • کابل‌های کواکسیال coaxial
  • کابل‌های شبکه یا کابل با زوج سیم‌های بهم تابیده
  • کابل‌های فیبرنوری

از کابل‌های فوق جهت هدایت و انتقال اطلاعات و دیتاهای مربوط به مجموعه‌های شبکه‌ای استفاده می‌شود. پس اگر بخواهیم دیتا را از نقطه‌ای به نقطه دیگر انتقال دهیم، حتما از یکی از سه نوع کابل فوق استفاده می‌کنیم.

کابل‌های کواکسیال Coaxial cable

اولین کابل‌هایی که برای انتقال دیتا مورد استفاده قرار گرفتند، کابل‌های کواکسیال (Coaxial cable) یا به زبان فارسی کابل‌های هم محور بودند. کابل‌های کواکسیال اولین بار در سال 1880 مورد استفاده قرار گرفتندو قدمت زیادی نسبت به کابل‌های شبکه و کابل‌های فیبرنوری دارند. کابل‌های کواکسیال متشکل از دو سیم هستند.

موارد استفاده کابل های کواکسیال

  • اتصال آنتن‌ها به تلوزیون و گیرنده‌های مرتبط به تلوزیون‌ها
  • انتقال تصویرهای دوربین‌های مدار بسته آنالوگ

معرفی انواع کابل شبکه

در سال 1936 توانستند کابل‌های کواکسیال را به عنوان کابل‌های انتقال دهنده اطلاعات به کارگیرند که بیشترین کاربرد آنها در بخش انتقال دیتا در صنعت مخابرات بود. کابل‌های کواکسیال دارای دسته بندی‌های مختلف هستند. هر نوعی از کابل بر اساس مقاومتی که دارد دسته بندی می‌شود.

انواع کابل در کابل کشی شبکه ها
انواع کابل‌های کواکسال

دسته بندی کابل‌های کواکسیال

کابل‌های کواکسیال از دو استاندارد در دسته بندی پیروی می‌کنند:

  1. Thinnet )  10base 2)
  2. Thicknet )  10base 5)

Thinnet )  10base 2)

دراین نوع از استاندارد کابل کشی شبکه، حداکثر متراژی که قابلیت ساپورت آن وجود دارد، 200 متر است که عدد 2 در این نوع نامگذاری به این اشاره دارد و عدد 10 نیز نشانگر سرعت 10 مگابیت بر ثانیه می‌باشد.

Thicknet )  10base 5)

در این نوع از استاندارد کابل کشی شبکه، حداکثر متراژی که قابلیت ساپورت آن وجود دارد 500 متر می‌باشد که عدد 5 در این نوع نامگذاری به این اشاره دارد و عدد 10 نیز نشانگر سرعت 10 مگابیت بر ثانیه می‌باشد.

کابل‌های کواکسیال یا کابل‌های RG
کابل‌های کواکسیال یا کابل‌های RG

انواع کانکتورهای مورد استفاده در کابل های کواکسیال

انواع کانکتور مورد استفاده در کابلهای کواکسیال

از انواع کابل در دسته بندی کابل‌های فیبرنوری شبکه می‌توان به کابل شبکه اشاره داشت:

کابل‌های شبکه (زوج سیم‌های بهم تابیده شده)، کابل‌های مسی

کابل‌های شبکه یکی از مهم‌ترین اجزا و تجهیزات زیرساختی یک شبکه کامپیوتری و اصلی‌ترین نوع کابل در انتقال اطلاعات و دیتا در ساختارهای Local area network  هستند.
کابل‌های شبکه، سخت افزارهایی هستند که برای اتصال یک شبکه به شبکه‌ای دیگر و برای انتقال اطلاعات و یا متصل نمودن دو دستگاه سخت افزاری استفاده می‌شوند. اگر به صورت کلی بخواهیم کابل شبکه را تعریف کنیم می‌توان گفت کابل شبکه رابطی است بین دستگاه‌ها در شبکه که فقط توانایی جابجایی و انتقال صفر و یک (جریان و ولتاژ الکتریکی) را دارد.

تاریخچه کابل شبکه

در دهه 1990 از کابل‌های شبکه به عنوان تکنولوژی برتر در انتقال دیتا و اطلاعات استفاده می‌شد. کابل شبکه یا همان زوج سیم‌های بهم تابیده شده سیم مسی معمولی است که کامپیوترهای خانگی و بسیاری از مشاغل را به تلفن وصل می‌کند.
کابل Twisted pair نوعی سیم کشی است که در آن دو هادی در یک مدار واحد به منظور بهبود سازگاری الکترومغناطیسی بهم پیچیده می‌شوند.

کابل‌های شبکه یا کابل‌های جفت پیچ خورده در کابل‌های پچ کورد و در متراژهای طولانی‌تر در کابل کشی ساختاری استفاده می‌شوند. کابل کشی جفت پیچ خورده در کابل‌های پچ کوتاه و در حالت طولانی‌تر در کابل کشی ساختاری استفاده می‌شود.
کابل‌های شبکه دربرگیرنده دو یا چهار زوج به هم تابیده و در مجموع هشت رشته از جنس مس یا آلومینیوم یا آهن و یا ترکیبی از هر سه آن‌ها هستند.

با کیفیت‌ترین نوع کابل شبکه، کابل شبکه‌های مسی است که تست فلوک روی آن‌ها قابل انجام است.

فروش کابل شبکه در بانک فیبر نوری و شبکه

کابل‌های زوج سیم بهم تابیده شده یا twisted pair ها دارای دو دسته بندی‌ متفاوت با توجه به شیلد دار بودن یا نبودن هستند.

کابل شبکه های (UTP (Unshielded-Twisted-Pair

این کابل‌ها همانطور که از نامشان پیداست بدون شیلد یا همان محافظ فلزی هستند. مزایای کابل UTP، قیمت پایین، سایز کوچک و در نتیجه قابلیت نصب آسان است. چون UTP را می توان با بسیاری از معماری های شبکه های بزرگ استفاده کرد،آن همچنان با محبوبیت به رشد خود ادامه می دهد.

UTP CABLE

UTP CABLE

معرفی انواع کابل شبکه

کابل شبکه های  Shielded Twisted Pair) STP)

STP Cable
STP Cable

به کار بردن فویل در کابل‌های شبکه برای جلوگیری از اثرات القایی و نویز می‌باشد زیرا به کارگیری شیلد در کابل‌های شبکه برای تخلیه الکتریسیته ساکن و اثرات القایی به سیستم تخلیه ارت می‌باشد. حال کابل‌های فوق دارای انواع مختلفی هستند که به  صورت  اجمالی به  بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کابل شبکه UTP : کابل شبکه UTP چهار زوج به هم تابیده
کابل شبکه UFTP :کابل شبکه U/FTP چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل دور هر زوج
کابل F/UTP : کابل شبکه F/UTP چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل دور هر چهار زوج
کابل شبکه S/UTP:کابل شبکه S/UTP چهار زوج به هم تابیده و یک لایه شیلد بافته شده دور هرچهار زوج
کابل شبکه SFUTP : کابل شبکه SF/UTP چهار زوج به هم تابیده و یک لایه شیلد بافته شده و یک لایه فویل دور هر چهار زوج
کابل شبکه FFTP : کابل شبکه F/FTP چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل دور هر زوج و یک لایه فویل دور چهار زوج
کابل شبکه SFTP :کابل شبکه S/FTP چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل دور هر زوج و یک لایه شیلد دور چهار زوج
کابل شبکه SFFTP :کابل شبکه SF/FTP چهار زوج به هم تابیده و یک لایه فویل دور هر زوج و یک لایه فویل دور هر چهار زوج و یک لایه شیلد دور چهار زوج

برخی از کیستون‌های مورد استفاده در کابل های شبکه

کیستون‌های شبکه
کیستون‌های شبکه

از انواع کابل در استاندارد کابل کشی شبکه می‌توان به کابل فیبرنوری اشاره کرد:

کابل فیبرنوری

دسته بندی کابل های فیبرنوری

به طور عمومی در دسته بندی کابل های فیبرنوری، کابل‌های شبکه به دو دسته بندی براساس ساختار زیر تقسیم می‌شوند:

کابل‌های فیبرنوری از فناوری بسیار پیشرفته‌ای بهره می‌برند؛ زیرا که فرایند انتقال دیتا در آنها از طریق نور و پالس‌های نوری صورت می‌پذیرد و همچنین سرعت و ظرفیت انتقال اطلاعات در آنها بسیار بیشتر از روش‌های دیگر است. توانایی انتقال اطلاعات در کابل‌های فیبرنوری مختلف، متفاوت بوده و انتخاب صحیح کابل مناسب با پروژه نیازمند دانش فنی از عملکرد کابل فیبرنوری و نیازهای پروژه است. دسته‌بندی کابل‌های فیبرنوری بیشتر بر اساس نوع مصرف، شرایط محیطی و همچنین سرعت و میزان ترافیک انتقال اطلاعات است.

فیبرنوری یا اصطلاح لاتین آن Optical Fiber که یکی از محیط‌های انتقال داده می‌باشد، رشته‌ها  و تارهای بلند و نازکی هستند که از جنس شیشه شفاف و خالص، یا حتی پلاستیک ساخته می‌شوند و ضخامت آنها به نازکی یک تار موی انسان است.

تارهای نوری در پکیج‌ها و بسته‌هایی به نام کابل‌های فیبر نوری در کنار هم قرار داده می‌شوند و برای جابجایی و انتقال سیگنال در فواصل دور مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ به این صورت که نور از یک سر فیبرنوری وارد تار می‌شود و انتقال می‌یابد. روش این انتقال در فیبر نوری به این منوال است که یک دریافت کننده حساس به نور در مقصد و انتهای فیبرنوری وجود دارد که پالس‌هاي دریافتی منبع را تبدیل به سیگنال‌هاي دیجیتالی می‌کند و به این طریق نور از سر دیگر فیبرنوری خارج می‌شود.

تمامی موارد فوق به طور کاملا تخصصی و با جزئیات در مقاله‌ی فیبرنوری چیست شرح داده شده است.

تفاوت فیبر نوری با کابل مسی در انتقال دیتا

در کابل‌های مسی وظیفه‌ی انتقال اطلاعات (به صورت صفر و یک) در آنها بر عهده‌ی الکترون‌ها است، اما در کابل‌های فیبر نوری وظیفه انتقال این دیتا توسط پالس‌های نوری صورت می‌پذیرد. بنابراین در شبکه‌های نوری بر خلاف کابل‌های شبکه مسی، امواج و میدان‌های الکترو مغناطیسی تاثیری بر روی انتقال اطلاعات نمی‌گذارند.

اجزای تشکیل دهنده کابل فیبرنوری

اجزای تشکیل دهنده کابل فیبر نوری

دسته بندی کابل های فیبرنوری

کابل‌های فیبر نوری در  تقسیم‌بندی اولیه به دو نوع کابل‌های زیر تقسیم می‌شوند:

کابل‌های سینگل مود  single mode

کابل‌های مالتی مود multimode

مقاله فوق توسط بانک فیبرنوری جهت آشنایی با انواع کابل در کابل کشی شبکه ها و معرفی انواع کابل شبکه نوشته شده است و از سایت searchdatacenter برای جمع‌آوری اطلاعات کمک گرفته شده.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟