رک چیست ؟

رک ایستاده

مقاله‌ی رک چیست در ارتباط با یکی از تجهیزات اصلی شبکه به نام رک و انواع رک موجود ( رک دیواری – رک ایستاده – رک سرور ) توسط متخصصان بانک فیبرنوری نوشته و تدوین شده است. سعی براین بوده که اطلاعات جامع و کاملی از این تجهیز زیرساختی شبکه در اختیار شما دنبال کنندگان عزیز بانک فیبرنوری و شبکه قرار دهیم.

تعریف رک

پس از افزایش تقاضا جهت بیشترشدن فضای محاسباتی و بیشترشدن سخت افزارهای مورد استفاده در زیرساخت شبکه، برای نگهداری این تجهیزات از انواع کابینت‌های مخصوص جهت قرارگیری تجهیزات شبکه مانند رک سرور یا رک شبکه یا انواع کابینت سرور یا کابینت های شبکه در مراکز داده یا همان دیتا سنترها استفاده میشود.

رک چیست ؟

رک را می‌توان به عنوان یکی از تجهیزات عمومی مورد استفاده در زیرساخت شبکه‌های ارتباط کامپیوتری نام برد. در اصل رک یک محفظه فلزی است که برای نگهداری و محافظت از متعلقات و تجهیزات شبکه مانند سرور، روتر، مودم، پچ پنل، سوئیچ، کابل، UPS، تجهیزات مخابراتی و غیره و همچنین جلوگیری از صدمات فیزیکی از این تجهیزات استفاده می‌شود.

کاربرد رک

 • صدمات فیزیکی مانند ضربه و فشار به تجهیزات (ذکر شده در قسمت بالا)  می‌تواند کارایی و عملکرد تجهیزات شبکه و سرور را به صورت محسوسی مختل کند یا کاهش دهد. از رک‌ها می‌توان به منظور جلوگیری ازین آسیب‌ها استفاده کرد.
 • واحد اندازه گیری که برای رک ها درنظرگرفته شده است یونیت (Unit) است که به اختصاربه آن (U) می‌گویند.
 • هر یونیت چیزی در حدود 5 سانتی متر است و اندازه رک ها عموما از 3U تا 47U متغیر است.

دسته بندی رک ها

رک‌های شبکه بر حسب نوع استفاده‌ای که دارند به دو صورت دیواری و ایستاده ساخته می‌شوند که در زیر به صورت اجمالی به این دو نوع رک می‌پردازیم:

رک های دیواری

رک دیواری

این نوع رک‌ها با توجه به نامی که دارند در دیوار نصب می‌شوند. این رک‌ها بیشتر در شبکه‌های کوچک و یا در قسمت‌هایی از شبکه‌های بزرگ، با توجه به نوع نقشه و توپولوژی‌هایی که برای شبکه بندی انتخاب شده است، کاربرد دارند. رک‌های دیواری همچنین برای قراردادن و سازماندهی تجهیزات دوربین‌های مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرند. اصلی ترین ویژگی که می‌توان برای این رک‌ها  ( رک دیواری ) بیان کرد، ابعاد (طول،عرض، ارتفاع) آن است.

رک‌های دیواری در اندازه‌ی 3U تا 12U تولید می‌شوند که با توجه به چند یونیت بودن رک ها می‌توانند عمق های مختلف نیز داشته باشند. عمق رک هم با توجه به نوع تجهیزات و متعلقات شبکه ای که قرار است در آن قرار بگیرد تعیین می‌شود که معمولاً در ایران این نوع عمق ها در اندازه‌های 33 و 60 و 45 سانتی متر متفاوت است. عرض یا دهنه‌ی رک های دیواری هم اگر مطابق استاندارد باشد باید در حدود 60 سانتی متر باشد.

رک های ایستاده

رک ایستاده

نوع دیگری از رک ها وجود دارند که ابعاد و اندازه های بزرگتری هم دارند که با نام رک‌های ایستاده شناخته می‌شوند که بیشتر برای مراکز بزرگ مانند بانک ها، شرکت ها، کارخانه ها و غیره استفاده می‌شوند. عموما بخاطر وزن سنگین این رک‌ها، در زیر آنها چرخ های قفل داری تعبیه می‌شود تا با راحتی و سهولت بیشتری جابجا شوند. بعد از جابجا شدن و قرار گرفتن در مکان مناسب، چرخ‌ها قفل می‌شوند تا مانع از حرکت رک شود.
این رک های ایستاده به طور معمول اندازه هایی برابر با 14U الی 47U تولید می‌شوند.
عمق رک‌های ایستاده‌ 60 و 80 سانتی متر است که باتوجه به نوع مکان نصب شده می‌توان ازاین رک ها استفاده کرد.

رک سرور

نوع دیگری از رک های ایستاده موجود است که آن‌ها را به نام رک سرور می‌شناسند. رک‌های سرور، رک‌های ایستاده‌ای باعمق 100 هستند که محل قرارگیری سرور می‌باشند. نکته‌ای که در رابطه با رک ها قابل توجه است مساله‌ی عرض دهنه‌ی رک ها است که در حالت نرمال دهنه‌ی رک‌ها 60 سانتی متری است، اما رک‌هایی با دهنه‌ی 80 سانتی متر نیز بنا به کاربرد رک در بازار موجود است.

انواع درب رک ها

 • درب های تمام شیشه‌ای

رک با درب تمام شیشه‌ای

 • درب شیشه‌ای با فریم فلزی

رک درب شیشه‌ای با فریم فلزی

 • درب توری متخلخل

رک با درب توری

در کل درب‌های تمام شیشه‌ای اگر با قدرت و یا بدون احتیاط بسته شوند ممکن است که به راحتی شکسته شوند و به مرور زمان محل نصب قفلی که روی این درب ها قرار دارد گشاد می‌شود و قفل رک سرور هم در جای خودش می‌چرخد و درب رک به خوبی بسته نمی‌شود.

راهنمای خرید رک ایستاده

رک‌های ایستاده 4 عدد پایه ثابت، 4 عدد چرخ و 1 بست پیچ و مهره دارند. مجهز به یک فن هستند که اگر مایل باشید درصورت لزوم می‌توانید فن ها را به چهار عدد هم افزایش دهید. رک های ایستاده با توجه به نوع اندازه‌ای که دارند می‌توانند تمام قطعات شبکه از سوئیچ گرفته تا سرور، UPS و غیره را در یک مکان برای مدیریت کردن آسان آن جمع کنند و به راحتی تمام کابل های ورودی از بالا و پایین رک سرور انجام می‌شود.

مشخصات یک رک استاندارد چه چیزهایی می‌تواند باشد؟

 • ورودی و خروجی کابل که از بالا و پایین به داخل رک منتقل می‌شود
 • رک‌های استاندارد مجهز به سیستم‌های تهویه و فن هستند که در بالای رک نصب می‌شود
 • رک های ایستاده و استاندارد دارای پایه های ثابت و چرخ دار هستند
 • به طور معمول تمامی رک‌های استاندارد دارای قفل های امنیتی هستند که امنیت سیستم را تضمین می‌کنند
 • در رک های استاندارد فاصله ریل‌ها مطابق با استاندارد صوتی، کامپیوتری و مخابراتی است

مقاله‌ی فوق توسط متحصصین بانک فیبرنوری تدوین و نوشته شده است و برای نوشتن این مقاله از ویکیپدیا استفاده شده است.
برند رک‌های موجود دربانک فیبرنوری : HPI ، HPA ، CATRA، ZTE، SEI و غیره است.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟