شبکه‌های 5G تهدیدی برای فیبر نوری

5G، نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه، در حال حاضر در کره جنوبی، بریتانیا، ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر شروع به گسترش کرده است. بارزترین مزیتی که این شبکه‌ ارائه می‌دهد سرعت بالای آن است، میانگین آن از چیزی حدود 200 مگابیت در ثانیه یا تقریباً دو برابر سریعتر از 4G شروع می‌شود و حداکثر سرعت آن در آینده تقریبا به 10 گیگابیت در ثانیه می‌رسد. اما آیا شبکه های 5G تهدیدی برای فیبر نوری به حساب می‌آیند؟ با این مسئله باید چطور کنار آمد؟ در این مقاله می‌خواهیم پیرامون این تهدید صحبت کردیم و قضیه را بطور کامل مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید…

شبکه های 5G تهدیدی برای فیبر نوری

علاوه بر سرعت، 5G نوید تاخیر کم و ظرفیت بیشتر را می‌دهد، به این معنی که افراد بیشتری می‌توانند همزمان به برنامه‌ها با پهنای باند بالا دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال، برای پخش ویدیو زمانی که در حال حرکت هستند 5G به راحتی عمل می‌کند. با چنین پیشرفت‌هایی در عملکرد شبکه‌ها، اکنون منطقی است که بپرسیم: آیا شبکه های 5G تهدیدی برای فیبر نوری هستند و آیا می‌توانند در برخی از برنامه‌ها جایگزین فیبر نوری شوند؟

شبکه های 5G تهدیدی برای فیبر نوری

انتقال سیگنال از یک شبکه راه دور (backhaul)

علاوه بر این که 5G می‌تواند داده‌های زیادی را در هر اتصال مدیریت کند، شاهد اتصال دستگاه‌های بیشتری نیز خواهد بود؛ به ویژه به دلیل وجود اینترنت اشیا (IoT). این بدان معناست که نیازهای زیرساختی اپراتورهای تلفن همراه تغییر خواهد کرد. همه دستگاه‌ها اینترنت 5G را از نزدیک‌ترین ایستگاه مخابراتی دریافت می‌کنند، اما سیگنال‌ها چگونه از زیرساخت اصلی مخابرات به دکل‌ها و آنتن‌های مخابراتی می‌رسد؟

اینجا نقطه‌ای است که 5G به جای یک تهدید، محرک اصلی رشد نصب شبکه‌های فیبر نوری می‌شود. بسیاری از اپراتورها هنوز از اتصالات مبتنی بر مس در شبکه‌های backhaul (زیرساخت) تلفن همراه خود استفاده می‌کنند که توانایی انتقال حجم زیادی از داده با سرعت بالای مورد نیاز  5G را ندارند، اینجاست که استفاده از فیبر نوری در زیرساخت می‌تواند راهگشا باشد. به دلیل اینکه سیگنال‌های رادیویی مورد استفاده در 5G کوتاه برد هستند، نیاز است که اپراتورها ایستگاه‌های فرستنده گیرنده‌ی پایه (BTS) بیشتر و کوچک‌تری نسبت به نسل‌های قبلی شبکه‌ها داشته باشند. برای این سلول‌های کوچک، گزینه دیگر استفاده از فناوری رادیویی یا مایکروویو جهت اتصال به شبکه پشتیبان است، اما فیبر نوری دارای مزایای اثبات‌ شده، ایمن و اغلب مقرون‌به‌صرفه‌ترین انتخاب برای مدیریت حجم عظیمی از داده است. حال همچنان احساس می‌کنید شبکه های 5G تهدیدی برای فیبر نوری هستند؟

جایگزینی برای پهنای باند سیمی

در حالی که 5G سرعت مورد نیاز برای اتصال به اینترنت در منازل و مشاغل را فراهم می‌کند، بعید است که دسترسی بی‌سیم ثابت 5G (FWA) جایگزین فیبر نوری برای اتصال «در مسافت‌های طولانی» شود. برای شروع، ترکیب فیبر نوری به محل (FTTH) با یک شبکه وای فای محلی، امنیت و راحتی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد و کل ساختمان را بطور قطعی پوشش می‌دهد.

البته، در 5G برای دسترسی بی‌سیم ثابت، نیازی به گذاشتن فیبر نوری جدید نیست، در نتیجه هزینه‌های نصب کاهش می‌یابد و به سرعت، ظرفیت و آسان‌تر شدن فرآیند کمک شایانی می‌شود. اما هزینه‌های عملیاتی پهنای باند 5G بسیار بیشتر از اتصالات ثابت است تا جایی که تخمین زده می‌شود پنج برابر بیشتر باشد.

حمایت از رشد شبکه 5G

همانطور که بحث کردیم، انتخاب 5G در مقابل فیبر نوری کار سختی است. هر دو نقش ارزشمندی در شبکه‌های پهن باند چند سال آینده دارند و در واقع عرضه 5G منجر به افزایش عظیم تقاضا برای اتصالات فیبر جدید خواهد شد و نمی‌توان گفت شبکه های 5G تهدیدی برای فیبر نوری تهدیدی برای فیبرهای نوری به حساب می‌آیند.

برای فعال کردن استقرار مقرون‌به‌صرفه این شبکه‌های فیبر نوری جدید، با قابلیت اطمینانی که اپراتورها می‌خواهند، ضروری است که کانکتورهای فیبر نوری مورد استفاده، با کیفیت بالا و نصب آسان باشند. تنها مسئله‌ای که باید بسیار به آن اهمیت داد همین مورد است.

منبع: community.element14

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟