کابل فیبر نوری در شبکه های 5G

کابل‌های فیبر نوری به یکی از امکانات کلیدی در رقابت 5G نسبت با سایر شبکه‌ها تبدیل شده است. شبکه‌های 5G با اتصالات مطمئن‌تر و محکم‌تر، خدمات سریع و کم تأخیر را به مصرف کنندگان ارائه می‌دهند. اما برای تحقق این امر، به دلیل پهنای باند و فرکانس بالا در 5G و محدودیت پوشش شبکه، باید ایستگاه‌های پایه 5G بیشتری ساخته شوند. تخمین زده می‌شود که تا سال 2025، تعداد کل ایستگاه‌های پایه 5G جهانی به 6.5 میلیون نفر برسد که نیازهای بیشتری را برای عملکرد و تولید کابل فیبر نوری ارائه می‌دهد. چندی پیش درباره سرعت کابل فیبر نوری و اثر آن بر شبکه 5G صحبت کردیم. در این مقاله می‌خواهیم وضعیت کابل فیبر نوری در شبکه های 5G بررسی کنیم.

کابل فیبر نوری در شبکه های 5G

در حال حاضر، هنوز برخی از عدم قطعیت‌ها در معماری شبکه 5G و انتخاب راه‌حل‌های فنی وجود دارند. اما در لایه اصلی فیزیکی، کابل‌های فیبر نوری برای 5G باید هم برنامه فعلی و هم نیازهای توسعه آینده را برآورده کنند. در زیر پنج نوع کابل فیبر نوری وجود دارد که مشکلات شبکه‌های 5G ساخته شده را تا حدی برطرف می‌کنند. با هم به بررسی انواع کابل فیبر نوری در 5G می‌پردازیم…

کابل فیبر نوری در شبکه های 5G

۱- فیبر نوری غیر حساس را برای ایستگاه‌های میکرو پایه داخلی 5G خم کنید

اتصالات متراکم فیبر بین ایستگاه‌های پایه جدید 5G و ایستگاه‌های میکرو پایه داخلی، چالش اصلی در ساخت شبکه‌های دسترسی 5G است. کابل کشی‌های پیچیده، به ویژه کابل کشی فیبر داخلی و فضای محدود و خمش نیاز به عملکرد خمش فیبر دارد. از طرفی سازگار با فیبر نوری ITU G.657.A2 / B2 / B3 و دارای عملکرد فوق العاده بهبود یافته در خم شدن دارد که می‌تواند بدون آسیب رساندن به عملکرد، منگنه شده و در گوشه و کنارها خم شود. بسیاری از تولیدکنندگان کابل‌های فیبر نوری غیر حساس به خم (BIF) با افت کم را برای رفع چنین مشکلاتی در کاربردهای داخلی 5G اعلام کرده‌اند.

۲- کابل فیبر نوری مالتی مود OM5 در شبکه های 5G اعمال می شود

ارائه دهندگان خدمات 5G باید بر روی ساخت کابل فیبر نوری در شبکه های 5G در مراکز داده‌ای که محتوا در آن‌ها ذخیره می‌شود، تمرکز کنند. در حال حاضر، سرعت انتقال مراکز داده از 10G / 25G ، 40G / I00G به 25G / I00G ، 200G / 400G در حال تغییر است، که الزامات جدیدی را برای فیبرهای نوری مالتی مود مورد استفاده برای اتصال در داخل مراکز داده ارائه می‌دهد. فیبرهای نوری مالتی مود باید با استاندارد اترنت موجود سازگار باشند، پیشرفت‌های آینده را با سرعت بالاتر مانند 400G و 800G پوشش دهند، از فناوری‌های چندگانه با طول موج چندگانه مانند SWDM و BiDi پشتیبانی کنند، همچنین باید مقاومت انعطافی بسیار خوبی برای تنظیم کابل کشی مراکز داده متراکم ارائه دهند.

کابل فیبر نوری در شبکه های 5G

در چنین شرایطی، پهنای باند جدید به فیبر مالتی مود OM5 به گزینه کانون برای ساخت مراکز داده تبدیل می‌شود. فیبر OM5 اجازه می‌دهد تا طول موج‌های مختلفی به طور همزمان در مجاورت 850 نانومتر تا 950 نانومتر منتقل شوند. فیبر نوری OM5 با استفاده از مدولاسیون PAM4 و فناوری WDM قادر به پشتیبانی از 150 متر در سیستم‌های انتقال 100 گیگابایت بر ثانیه، 200 گیگابایت بر ثانیه و 400 گیگابایت بر ثانیه و تضمین توانایی شبکه‌های انتقال مسافت کوتاه و سریع در آینده است. همین امر با کمک کابل فیبر نوری در شبکه های 5G، آن را به گزینه‌ای مطلوب برای اتصالات مرکز داده درون محیط 5G تبدیل می‌کند.

۳- الیاف نوری با قطر میکرون، تراکم فیبر بالاتر را فعال می کنند

یکی دیگر از انواع کابل فیبر نوری در 5G الیاف با قطر میکرون هستند. با توجه به محیط‌های پیچیده استقرار لایه دسترسی یا لایه تجمع شبکه‌های 5G، آسان است که با مشکلاتی مانند منابع خط لوله کابل محدود موجود روبرو شوید. برای اطمینان از اینکه فضای محدود می‌تواند فیبرهای نوری بیشتری را در خود جای دهد، تولیدکنندگان کابل فیبر نوری سخت تلاش می‌کنند تا اندازه و قطر بسته‌های کابل را کاهش دهند. به عنوان مثال، اخیراً گروه Prysmian فیبر سینگل مود BendBright XS 180μm را برای پاسخگویی به نیازهای فناوری 5G معرفی کرده است. این فیبر نوری نوآورانه طراحان کابل را قادر می‌سازد تا ابعاد کابل را به شدت کاهش داده و در عین حال قطر شیشه 125 میکرومتر را حفظ کنند.

انواع کابل فیبر نوری در 5G

به همین ترتیب، کورنینگ با همین اصول، فیبر SMF-28 Ultra 200 را معرفی کرده است که به تولیدکنندگان کابل فیبر نوری اجازه می‌دهد 45 میکرون از ضخامت‌های قبلی پوشش کابل تراشیده و از 245 میکرون به 200 میکرون برسند، تا قطر خارجی کمتری داشته باشند. و YOFC، دیگر تولید کننده فیبر نوری ، EasyBand plus-Mini 200 میکرومتر فیبر غیر حساس به خمش با قطر کاهش یافته را برای شبکه‌های 5G فراهم می‌کند که می‌تواند قطر کابل را 50٪ کاهش دهد و کابل فیبر نوری در شبکه های 5G در مقایسه با فیبرهای نوری معمولی چگالی فیبر در خطوط لوله را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

۴- فیبر ULL با مساحت زیاد می تواند طول پیوند 5G را گسترش دهد

یکی دیگر از انواع کابل فیبر نوری در 5G، کابل فیبر نوری ULL است. تولید کنندگان فیبر 5G به طور فعال در حال بررسی فناوری‌های فیبر نوری فوق العاده کم مصرف (ULL) هستند تا بتوانند فیبر را تا حد ممکن افزایش دهند. فیبر نوری G.654.E نوعی فیبر نوآور 5G است. فیبر G.652.E متفاوت از فیبر G.652.D بطور رایج اغلب در 10G ، 25G و 100G استفاده می‌شود. این کابل فیبر نوری دارای یک منطقه موثر بزرگتر و ویژگی‌های از دست دادن بسیار کم است، که می‌تواند اثر غیرخطی فیبر نوری را به طور قابل توجهی کاهش دهد و بهبود OSNR که به راحتی تحت تأثیر فرمت مدولاسیون سیگنال بالاتر در اتصالات 200G و 400G قرار دارند.

با افزایش مداوم سرعت انتقال و ظرفیت شبکه هسته‌ای 5G و مرکز داده ابری، به کابل‌های فیبر نوری از این قبیل نیاز بیشتری خواهد داشت. گفته شده است که جدیدترین فیبر TXF کورنینگ، نوعی فیبر G.654.E، دارای قابلیت سرعت داده بالا و دسترسی استثنایی است که می‌تواند به اپراتورهای شبکه کمک کند تا با کاهش تقاضای پهنای باند در حالی که هزینه‌های کلی شبکه را دارند، مقابله کنند. اخیراً، اینفینرا و کورنینگ با استفاده از این فیبر TXF به 800 گرم در 800 کیلومتر رسیده‌اند که انتظار می‌رود این فیبر راه‌حل‌های انتقال طولانی برای استقرار شبکه 5G را عالی ارائه دهد.

۵- کابل فیبر نوری برای نصب سریع تر شبکه 5G

استقرار شبکه 5G، سناریوهای داخلی و خارجی را پوشش می‌دهد. سرعت نصب، عاملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. کابل فیبر نوری کاملاً خشک با استفاده از فناوری انسداد آب قادر به بهبود سرعت اتصال فیبر در هنگام نصب کابل است. میکرو کابل‌های دمیده شده هوا، جمع و جور و سبک هستند و حاوی تراکم فیبر بالا برای به حداکثر رساندن تعداد فیبر هستند. نصب این نوع کابل در کانال‌های طولانی با خم شدن و لرزش‌های متعدد آسان است و می‌تواند با استفاده از روش‌های نصب دمنده، باعث صرفه جویی در نیروی انسانی و زمان نصب و بهبود کارایی نصب شود. برای استقرار کابل فیبر در فضای باز، برخی از این کابل فیبر نوری در شبکه های 5G، باید در برابر جوندگان و پرندگان مقاوم باشد.

آیا برای حضور شبکه 5G آماده‌اید؟

در حال حاضر، فیبر نوری محیط بهینه‌ای است که قادر است مقیاس 5G را کاهش دهد. ظرفیت پهنای باند افزایش یافته شبکه‌های 5G، نیاز به تأخیر کمتر و استقرار پیچیده در فضای باز چالش‌ها و همچنین امکانات نامحدودی برای تولید کنندگان آن ایجاد می‌کند. اما شبکه‌های نوری ما باید به سرعت سازگار شوند تا چنین خواسته‌های جدیدی را برآورده کنند. به جز کابل فیبر نوری که در بالا ذکر شد، باید دید که آیا تولید کنندگان فیبر 5G فیبرهای ابتکاری دیگری را در اسرع وقت برای بازار ارائه می دهند.

منبع: community.fs

انواع کابل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟