سرعت کابل فیبر نوری

تا به امروز مقالات زیادی پیرامون کابل فیبر نوری منتشر کردیم که بیشتر جنبه معرفی داشته و شاید هنوز خیلی با ماهیت آن آشنا نباشید. آیا می‌دانید سرعت کابل فیبر نوری چقدر است و در مقایسه با شبکه‌هایی مانند 5G چه جایگاهی دارد؟ مطمئن هستیم که دوست دارید اطلاعات درستی در این زمینه کسب کنید تا انتخاب درستی داشته باشید؛ به همین دلیل امروز مقاله‌ای را در این زمینه برایتان در نظر گرفتیم که دقیقا به بررسی سرعت و مقایسه آن با شبکه 5G می‌پردازد.

سرعت کابل فیبر نوری

درباره اینکه کابل فیبر نوری چیست، چگونه کار می‌کند، انواع مختلفی دارد و در نهایت در کجاها کاربرد دارد در بانک فیبر نوری مقالاتی را منتشر کردیم. حال می‌خواهیم درباره سرعت کابل فیبر نوری اطلاعاتی کسب کنیم.

کابل فیبر نوری شامل رشته‌هایی از شیشه خالص است. این تارهای شیشه‌ای، باریک‌تر از موی انسان است و می‌تواند اطلاعات دیجیتالی را در مسافت طولانی حمل کند. سیگنال‌های دیجیتالی به عنوان پالس‌های نور بدون تداخل و محدودیت ارسال می‌شوند. از این طریق، سیستم حمل و نقل دیجیتال سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر انتقال می‌یابد. فناوری فیبر نوری امکان انتقال داده‌های بیشتری را در مدت زمان کمتری نسبت به فناوری قدیمی اینترنت مانند کابل و DSL فراهم می‌کند. برای کاربران اینترنت، سرعت بالاتر داده منجر به سرعت بیشتر کابل فیبر نوری، پخش جریانی با کیفیت بالاتر و تجربه بهتر اینترنت خواهد شد. از این رو می‌توان نتایج جالبی درباره سرعت کابل فیبر نوری گرفت.

سرعت کابل‌های فیبر نوری مالتی مود و سینگل مود

همان‌طور که در جریان هستید، کابل فیبر نوری در دو نوع سینگل مود و مالتی مود وجود دارد. در زیر این دو نوع، شاخه های فرعی زیادی وجود دارد، انواع مختلف فیبر سینگل مود برای انتقال از راه دور و فیبر مالتی مود برای انتقال فاصله کوتاه وجود دارد. با این حال، برای انواع مختلف کابل، سرعت کابل فیبر نوری نیز متفاوت است.

 • سرعت کابل فیبر نوری سینگل مود

کابل‌های سینگل مود یک تار شیشه‌ای با قطر باریک، در حدود 8.3 تا 10 میکرون هستند. و همانطور که از نامشان مشخص است نور را در یک حالت انتقال می‌دهند که در طول موج 1310nm و 1550nm انتشار می‌یابد. از این رو، هنگامی که نور از هسته فیبر سینگل مد عبور کند، کمی بازتاب نور خواهد داشت. در نتیجه، میرایی فیبر را کاهش می‌دهد و سرعت را برای سیگنال‌های انتقال دهنده بهینه می‌کند. برای سرعت کابل فیبر نوری سینگل مود، مهم نیست که سرعت داده‌ها برابر ۱۰۰۰مگابیت یا 1 گیگابایت در ثانیه باشد، فاصله انتقال می‌تواند تا 5 کیلومتر برسد و  معمولاً برای انتقال سیگنال راه دور استفاده می‌شوند.

 • سرعت کابل فیبر نوری مالتی مود

کابل مالتی مود از یک تار شیشه‌ای با اندازه قطر هسته 50 تا 100 میکرون ساخته شده اند. به علت داشتن هسته بزرگتر، این فیبر می‌تواند تعداد زیادی حالت‌ مختلف نور را به طور همزمان منتقل کند. این امر باعث انتقال داده‌های بیشتری از طریق فیبر مالتی مود می‌شود. اما از طرفی، بازتاب نور، پراکندگی و میزان میرایی بیشتری را به همراه خواهد داشت. از این نوع فیبر بیشتر برای ارتباطات راه نزدیک، در داخل ساختمان یا محوطه استفاده می‌شود. به طور معمول سرعت کابل فیبر نوری مالتی‌مود 100 مگابیت در ثانیه برای مسافت تا 2 کیلومتر (100BASE-FX) ، 1Gbit / s تا 1000m و 10 Gbit / s تا 550 متر است.

سرعت کابل فیبر نوری

سرعت کابل فیبر نوری برای انواع مختلف فیبرهای تک مد و چند در جدول زیر آمده است:

سرعت انواع کابل‌های فیبرنوری
سرعت انواع کابل‌های فیبرنوری

درباره شبکه‌های  5G بیشتر بدانیم

5G نسل پنجم شبکه‌های بی سیم است که به تازگی روی کار آمده اما هنوز برای استفاده گسترده در دسترس نیست. اما جالب است بدانید عملکردی که برای شبکه‌های بی سیم وعده داده شده، بی سابقه است.
در نتیجه، مقایسه‌ای در مورد بهتر بودن عملکرد 5G یا فیبر نوری آغاز شده است. اما این بحث با یک فرض نادرست پیش بینی شده است: این که با گسترش فناوری 5G در سال‌های آینده، جایگزینی برای کابل فیبر نوری خواهیم داشت!
اما اصلا اینگونه نیست؛ در واقع، شبکه‌های بی‌سیم 5G و فیبر نوری مکمل یکدیگر هستند و در کنار هم تجربه منسجمی از اینترنت ثابت و تلفن همراه ارائه می‌دهند. بدون 5G، کابل فیبر نوری پویایی خود را از دست خواهد داد. از طرفی، بدون کابل فیبر نوری اهداف 5G کاملا غیرممکن خواهد شد. تا اینجای کار حتما به یک نتیجه منطقی اولیه رسیده‌اید! حال از شما دعوت می‌کنیم به مطالعه ادامه مقاله بپردازید…

شبکه‌ فیبر نوری و نقش آنها در 5G

شبکه 5G

شبکه‌های فیبر نوری نوعی شبکه سریع کابلی با سرعت، امنیت و پهنای باند بالا نسبت به سیستم‌های مسی قدیمی هستند. فناوری فیبر نوری به دلیل عملکرد خوب در مسافت‌های طولانی در شبکه‌های راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل فیبر نوری می‌تواند تا 60 کیلومتر را بدون افت قدرت سیگنال ارسالی طی کند.

در حال حاضر فیبر به طور چشمگیری به جای مس در شبکه‌های مختلف استفاده می‌شود. و از آنجا که مس فقط می‌تواند سیگنال ۱ گیگابیتی را تا حدود 90 متر انتقال دهد، بسیاری از کاربران برای جلوگیری از افت قدرت سیگنال، تصمیم می‌گیرند از کابل فیبرنوری تا محل کاربری استفاده کنند (که به آن پیکربندی فیبر به محل (FTTP) می گویند). در اصل، مسئله محدودکننده سرعت شبکه‌های فیبر نوری فقط تکنولوژی مورد استفاده در ارسال و دریافت سیگنال‌ها یا همان ماژول‌های فرستنده و گیرنده است و سرعت در خود کابل فیبرنوری معادل سرعت نور است.

در یک دنیای ایده آل، هر تلفن، حسگر هوشمند و دستگاه تلفن همراه می‌تواند مستقیماً به زیرساخت فیبر متصل شود، اما این باعث می‌شود پویایی دستگاه‌ها محدود شود . از اینجا فناوری شبکه بی‌سیم 5G وارد کار می‌شود. شبکه‌های 5G اساساً برای اتصال دستگاه تلفن همراه (مانند خدمات تلفن همراه 5G) یا کارکردهای تجاری (مانند 5G ثابت پهن‌باند) و زیرساخت فیبر طراحی‌ می‌شوند.

تکامل شبکه های بی سیم

در سال‌های اخیر شبکه‌های بی‌سیم موجود (نسل ۲، ۳ و ۴ شبکه بی‌سیم) با محدودیت‌هایی روبرو شدند. میانگین استفاده از داده‌های تلفن همراه از سال 2014 هر ماه به طور مداوم افزایش می‌یابد، ترافیک تلفن همراه پیش از سال 2021 چهار برابر شده و طبق قانون پهنای باند اینترنت Nielsen، پهنای باند هر کاربر هر ساله تقریباً 50 درصد رشد می‌کند. یک راه حل جدید برای کنار آمدن با پهنای باند و سرعت مورد نیاز،  استفاده از شبکه 5G است.

نسل اول (1G) با معرفی فناوری تلفن همراه، 2G پیام‌های متنی و 3G  اینترنت تلفن همراه همزمان بود. 4G در سال 2008 معرفی شد که بهبود قابل توجهی در عملکرد و سرعت شبکه، تا ۱۰۰۰مگابایت در ثانیه (مگابیت در ثانیه)، فراهم کرد. 4G امکان برگزاری کنفرانس ویدیویی و بازی در حال حرکت را فراهم کرد.

اهداف عملکرد پیش بینی شده شبکه‌های بی‌سیم 5G نسل‌های قبلی شبکه بی‌سیم را از رده خارج می‌کند. شبکه‌های بی‌سیم 5G تقریبا 100٪ در دسترس بودن شبکه، کمتر از 1 میلی ثانیه تأخیر، 1000 برابر پهنای باند و سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه (Gbps) را تأمین می‌کنند. 5G به طور بالقوه به شما این امکان را می‌دهد که یک فیلم دو ساعته را در 3.6 ثانیه دانلود کنید. همین کار در 4G حدود شش دقیقه طول می‌کشد. اما مزایای 5G بسیار فراتر از سرعت است. 5G امکان افزایش عظیم دستگاه‌های متصل با مدت زمان تاخیر کوتاه را فراهم می‌کند.

نحوه کار 5G: انتقال از سلول‌ های ماکرو به سلول های کوچک

انتقال از سلول‌ های ماکرو به سلول های کوچک

برج‌های سلول ماکرو 4G به طیف‌های فرکانس رادیویی متکی هستند که قادر به طی کردن مسافت زیادی هستند. تعداد برج‌های مورد نیاز برای سرویس‌دهی به یک منطقه را کاهش می‌دهند اما قادر به دستیابی به سرعت رشد، تأخیر و پهنای باند که در سال های آینده به آن نیاز دارند، نیستند. شبکه‌های بی‌سیم 5G از امواج میلی متر با فرکانس بالاتر استفاده می‌کنند. طیف موج میلی‌متر پهنای باند نمایی بالاتری را ارائه می دهد که تقریباً هیچ تأخیری ندارد.

متأسفانه امواج میلی‌متری فقط می‌توانند حدود 75 متر حرکت کنند. به همین دلیل، 5G شرکت‌های مخابراتی را مجبور خواهد کرد که از برج‌های بزرگ سلول به سایت‌های کوچک کم هزینه و کم مصرف روی بیاورند. این‌ سایت‌ها اساساً رادیوهایی هستند که سیگنال‌هایی را از دستگاه‌های موجود در منطقه تحت پوشش کوچک خود ارسال و دریافت می‌کنند. سلول‌های کوچک بسیار ارزان‌تر از برج‌های سلول‌های ماکرو هستند و به انرژی کمتری نیاز دارند و باعث پراکندگی متراکم‌تری می‌شوند.
این مدل سلول کوچک 5G، زیرساخت فیبر را به کاربر نهایی نزدیک می‌کند، امکان استفاده از امواج با فرکانس بالاتر و بهبود کیفیت تجربه در هنگام استفاده از دستگاه‌های بی سیم را فراهم می‌کند. در واقع، موفقیت 5G با وجود فیبر نوری و سرعت بالای کابل فیبر نوری تکمیل می‌شود.

رابطه اساسی بین کابل فیبر نوری و شبکه های بی سیم 5G

سلول‌های کوچک وایرلس 5G و شبکه‌های فیبرنوری آنها هرگز دچار پیچیدگی متقابل نخواهند بود. برای درک رابطه بین شبکه‌های بی سیم و کابلی، می‌توان به یک شبکه شهری از نظر فیزیولوژیکی فکر کرد؛ 5G به شکلی عالی به عنوان مویرگ‌های (fronthaul موبایل) سیستم شبکه یک شهر عمل خواهد کرد اما ترافیک اینترنت تقریباً تمام سفر خود را در رگ‌ها یا شریان‌ها پشت سر می‌گذارد. در حقیقت، طبق مطالعه Deloitte، تقریباً مانند جریان خون انسان، فقط حدود 11٪ از ترافیک توسط شبکه‌های بی سیم صورت می‌گیرد و 90٪ دیگر از ترافیک اینترنت، توسط شبکه کابلی پشتیبانی و حمل می‌شود.
بنابراین در دنیای 5G، تجربه مشتری با نقاط دسترسی بی‌سیم سلول کوچک، بهتر می‌شود. اما در نهایت، کیفیت و قابلیت اطمینان شبکه بی‌سیم به شبکه کابلی (فیبر) انتقال دهنده ترافیک به سلول‌های کوچک 5G بستگی دارد.

روند آینده شبکه 5G به اجرای کابل فیبر نوری بستگی دارد

چه جمله جالبی! آینده شبکه 5G به سرعت کابل فیبر نوری و حضورش وابسته است. به عنوان مثال، در مرکز شهر سنت لوئیس، با نزدیک شدن ظهور 5G، فیبرهای نوری سیاه (Dark Fibers) آماده استفاده شدند.
سیاست گذاران و صاحبان مشاغل  باید بدانند که سرمایه گذاری در استفاده از فیبر همچنان در اولویت است زیرا فیبرنوری زمینه را برای شبکه‌های بی سیم 5G فراهم می‌کند. موفقیت 5G به فیبرنوری بستگی دارد!

با مقاله‌ای که امروز ارائه شد به سرعت کابل فیبر نوری و عملکرد 5G و همچنین تفاوت این دو با هم پی بردیم. در واقع سرعت کابل فیبر نوری باعث بهبود عملکرد و کارایی شبکه‌های اینترنتی از جمله 5G خواهد شد.
هر نظر و پیشنهادی دارید خوشحال می‌شویم در قسمت دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید.

منابع:

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

4 دیدگاه برای “سرعت کابل فیبر نوری و مقایسه آن با شبکه 5G

  • خانم مهندس رضایی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبر نوری و شبکه. پک مودم ها شامل پچکورد فیبر نوری نمیباشد . اما پچکوردهای مورد نیاز شما در متراژ درخواستی شما در مجموعه ما موجود و قابل ارایه است.

  • خانم مهندس رضایی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبر نوری و شبکه. از این پورت می‌توان به منظور اشتراک گذاری پرینتر در شبکه و یا اشتراک گذاری فایل‌ها در شبکه از طریق اتصال هارد یا فلش و … استفاده کرد. و همچنین قابلیت تامین شارژ برای دستگاه‌های الکترونیکی و… از کاربردهای این پورت می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟