سوالات متداول درباره کابل فیبر نوری

در هر زمینه‌ای که فکرش را بکنید، افراد سوالاتی دارند که برخی از این سوال‌ها ممکن است برای همه پیش بیاید. اگر بتوان به عنوان یک مرجع معتبر به این سوالات پاسخ داد، مسلما گره از کار عده زیادی باز می‌شود. درباره کابل فیبر نوری و شبکه نیز، سوالات رایج زیادی وجود دارد که برخی از آن‌ها بی‌جواب مانده. ما در این مقاله تصمیم گرفتیم این سوالات متداول درباره کابل فیبر نوری را بررسی کرده و به آن‌ها پاسخ درست و قابل اطمینانی بدهیم.

سوالات متداول درباره کابل فیبر نوری

سوالات متداول درباره کابل فیبر نوری

ما این سوالات را از کجا پیدا کردیم؟
تمامی این سوالات با تحقیق در گوگل، فروم‌ها و دیدگاه‌ها جمع‌آوری شده. در واقع سوالات موجود تقریبا بین عده زیادی از افراد یکسان بوده و ما در اینجا به صورت پرسش و پاسخ کابل فیبر نوری آنها را مطرح می‌کنیم.

۱- از کابل‌ فیبر نوری در چه جاهایی استفاده می‌شود؟

کابل‌های فیبر نوری از سیستم‌های اینترنت، کابل تلویزیونی و تلفن در جهان پشتیبانی می‌کنند. کابل‌های فیبر نوری سیگنال‌های ارتباطی را با استفاده از پالس‌های نوری که توسط لیزرهای کوچک یا دیودها تولید می‌شوند را حمل می‌کنند.

۲- چند کاربرد بارز فیبر نوری چیست؟

یکی دیگر از سوالات متداول کابل فیبر نوری درباره کاربرد آن است. برخی واقعا دوست دارند بدانند این کابل فیبر نوری که مدام از آن صحبت می‌شود در کجاها نقش دارد و چه چیزهایی در حال حاضر با کمک آن ایجاد شده است.

 • در پزشکی به عنوان راهنمای نور، ابزار تصویربرداری و همچنین به عنوان لیزر برای جراحی استفاده می‌شود.
 • به عنوان هیدروفون برای امواج لرزه‌ای و SONAR، به عنوان سیم کشی در هواپیما، زیردریایی و سایر وسایل نقلیه و همچنین برای شبکه‌های میدانی استفاده می‌شود.
 • ذخیره سازی داده‌ها
 • ارتباطات از راه دور
 • شبکه سازی
 • صنعتی / تجاری
 • پخش / CATV

۳- انواع فیبر نوری چیست؟

دو نوع اصلی فیبر نوری وجود دارد. فیبر نوری multimode و فیبر نوری singlemode . فیبر سینگل مود فقط قابلیت انتقال یک پرتو نور را دارد ولی فیبر مالتی مود می‌تواند چندین پرتوی نوری را همزمان با داشتن خواص نوری مختلف در هسته منتقل کند.

فیبرهای سینگل مود و مالتی مود

۴- آیا از فیبر نوری در ارتباطات استفاده می‌شود؟

در برنامه‌های کاربردی بله. فیبر نوری توسط بسیاری از شرکت‌های مخابراتی برای انتقال سیگنال‌های تلفنی، ارتباطات اینترنتی و سیگنال‌های تلویزیونی استفاده می شود. با توجه به تضعیف و تداخل بسیار پایین، فیبر نوری نسبت به سیم مسی موجود در مسافت های طولانی و پر تقاضا مزایای زیادی دارد.

۵- اصلا فیبر نوری چیست؟

یکی دیگر از سوالات متداول کابل فیبر نوری، این است که فیبر نوری خود چیست که حالا کابل فیبر نوری روی کار آمده؟ ما قبلا در بانک فیبر نوری درباره اینکه فیبر نوری چیست صحبت کردیم اما باز هم به این سوال اینگونه پاسخ می‌دهیم:
فیبر نوری یک موجبر دی الکتریک استوانه‌ای (موجبر غیر رسانا) است که با فرآیند بازتاب داخلی نور را در امتداد محور خود منتقل می‌کند. فیبرنوری از یک هسته (core) اصلی تشکیل شده که توسط یک لایه روکش(cladding) احاطه می‌شود که هر دو از مواد دی الکتریک ساخته شده‌اند.

کاربرد کابل فیبر نوری در اینترنت

۶- کابل فیبر نوری چه مزایایی دارد؟

البته که کابل فیبر نوری مزایای فراوانی دارد که یک مقاله جامع و کاربردی می‌طلبد. (قولش را می‌دهیم که حتما آن را برایتان تهیه کنیم) اما در حال حاضر به یک مزیت برتر آن می‌پردازیم:
فیبر از پهنای باند بسیار بالایی پشتیبانی می‌کند. وقتی صحبت از پهنای باند است، هیچ فناوری موجود در حال حاضر بهتر از فیبر نوری نیست؛ بخصوص فیبر سینگل مود. کابل‌های فیبر نوری پهنای باند بیشتری را برای انتقال اطلاعات نسبت به کابل‌های مسی با همان قطر فراهم می‌کنند.

۷- کابل فیبر نوری بیشتر در کجاها مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

یکی دیگر از پرسش و پاسخ کابل فیبر نوری درباره مکان‌هاییست که کابل فیبر نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
برخی از محبوب‌ترین کاربردهای کابل‌های فیبر نوری در زیر ذکر شده است:

 • اینترنت کابل‌های فیبر نوری، مقادیر زیادی از داده‌ها را با سرعت بسیار بالایی منتقل می کنند.
 • شبکه‌های رایانه ای
 • جراحی و دندانپزشکی
 • صنعت خودرو
 • تلفن
 • نورپردازی و تزئینات
 • بازرسی‌های مکانیکی
 • تلویزیون کابلی

۸- چگونه کابل فیبر نوری را وصل کنیم؟

درباره این سوال که از دسته سوالات متداول کابل فیبر نوری است، قبلا محتوایی جهت دستورالعمل و راهنما با عنوان “راهنمای کامل نصب کابل فیبر نوری” نوشتیم، اما باز هم اگر بخواهیم پاسخی کوتاه به این سوال دهیم، اینگونه می‌گوییم:

 • اگر کانکتور کابل فیبر نوری با یک درب ایمنی لاستیکی پوشانده شده است ، درپوش را بردارید.
 • درپوش ایمنی لاستیکی را از فرستنده نوری جدا کنید.
 • کانکتور کابل را درون فرستنده نوری قرار دهید.
 • کابل‌ها را به گونه‌ای ایمن کنید که وزن زیادی را متحمل نشوند.

۹- چه کسی کابل فیبر نوری را اختراع کرده است؟

فردی به نام Narinder Singh Kapany. در سال 1952، Narinder Singh Kapany ، فیزیکدان مستقر در انگلیس، اولین کابل فیبر نوری واقعی را براساس آزمایشات جان تیندال در سه دهه قبل، اختراع کرد.

۱۰- شبکه کابل فیبر نوری چگونه کار می‌کند؟

فیبر اینترنت به جای سیم‌های مسی از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌کند. به طور خلاصه، فیبر اینترنت به شما امکان می‌دهد تا از طریق کابل‌های فیبر نوری ارتباط ایجاد کنید. سپس این کابل‌ها با استفاده از توان نور، داده ها را از طریق رایانه شما ارسال می‌کنند.

پرسش و پاسخ کابل فیبر نوری

۱۱- کابل فیبر نوری آنالوگ است یا دیجیتال؟

یکی دیگر از سوالات متداول کابل فیبر نوری، آنالوگ یا دیجیتال بودن آن است.
از آنجا که در انتقال داده‌های فیبر نوری در شبکه از امواج پالسی استفاده می‌کند، این یک سیگنال دیجیتالی است. با این حال، شما می‌توانید یک سیگنال آنالوگ را از طریق فیبر نوری، مانند یک فیلم، انتقال دهید. این رسانه انتقال دیتا (در اینجا کابل فیبرنوری) نیست که نوع سیگنال را تعیین می‌کند بلکه دستگاه‌های استفاده شده در هر انتقال است.

۱۲- چرا به آن کابل فیبر نوری گفته می شود؟

در پرسش و پاسخ کابل فیبر نوری این مسئله که چرا اسم آن را کابل فیبر نوری گذاشته‌اند، مطرح می‌شود. در پاسخ باید به شما بگویم که فیبر نوری یک تار نازک از شیشه یا پلاستیک است که می‌تواند نور را از یک طرف به طرف دیگر منتقل کند. به همین دلیل به آنها الیاف نوری یا همان فیبر نوری گفته می شود.

۱۳- کابل فیبر نوری از چه ساخته شده است؟

یک کابل فیبر نوری شامل تار فیبرنوری است که خود از یک هسته و روکش شیشه‌ای یا پلاستیکی ساخته شده است. اطراف این تار فیبر نوری لایه هایی برای محافظت فیبر در برابر شرایط مختلف قرار می گیرد. برای مثال درمحیط هایی که جونده وجود دارد پوشش کابل از جنس ضدجونده است‏‏‏‏، یا برای محیط های بیرونی جنس کابل باید مقاوم در برابر اشعه فرابنفش یا UV-resistant باشد. کابل فیبرنوری می تواند دارای تعداد متعددی تار فیبرنوری، تا 144 کور یا حتی بیشتر، باشد.

ساختار کابل فیبر نوری

۱۴- آیا همه کابل‌های فیبر نوری یکسان هستند؟

یکی از سوالات متداول کابل فیبر نوری جالب است! اینکه آیا کابل‌های فیبر نوری همگی شبیه و یکسان هستند؟

پاسخ این سوال خیر است. کابل های فیبر نوری انواع مختلفی دارد که باتوجه به محل استفاده و نوع کاربرد آن ها متفاوت است. کابل ها براساس کاربردشان دو نوع اصلی Indoor (مناسب برای محیط های داخلی) و Outdoor (مناسب برای محیط های بیرونی) دارند که هرکدام از اینها خود نیز دسته بندی های مختللفی دارند. کابل های رایج دارای 4 کور یا هسته، 8 کور، 12 کور، 24 کور، 48 کور یا بیشتر هستند. بر اساس میزان و محیط استفاده می توان کابل موردنظر را انتخاب نمود.

۱۵- سایزهای مختلف فیبر نوری چگونه است؟

بیایید در مورد انواع فیبر نوری و اندازه هسته صحبت کنیم. به طور کلی دو نوع فیبرنوری داریم: سینگل مود و مالتی مود. اندازه هسته در فیبر سینگل مود 9 میکرون و در فیبر مالتی مود 50 یا 62.5 میکرون است. اندازه پوشش یا cladding در هر دو نوع فیبر 125 میکرون است. بنابراین سه اندازه اصلی مشترک وجود دارد: 9/125 ، 50/125 و 62.5 / 125.

۱۶- کابل فیبر نوری را چگونه طبقه بندی می‌کنیم؟

فیبر نوری در دو طبقه بندی اصلی قرار می‌گیرد: سینگل مود و مالتی مود. بنابراین کابل فیبرنوری نیز همین دو دسته اصلی را دارد.
علاوه بر این دسته بندی دیگری نیز برای کابل ها وجود دارد. کابل های Indoor  و Outdoor .

۱۷- میزان انتقال کابل فیبر نوری چقدر است؟

حداکثر سرعت فیبر نوری 400 گیگابیت بر ثانیه برای نسل آخر کابل مالتی مود است و کابل های سینگل مود سرعتشان به اندازه ی سرعت نور در هسته است.

۱۸-کد رنگ کابل فیبر نوری چیست؟

یکی دیگر از سوالات متداول کابل فیبر نوری درباره کد رنگی است. در اینجا توجه شما را به جدول زیر جلب می‌کنم:

نوع کابل فیبر نوری کد رنگ برنامه‌های غیرنظامی کد رنگ برنامه‌های نظامی نامگذاری چاپ پیشنهادی
مالتی مود ( (50/125) (OM2)) نارنجی نارنجی OM2, 50/125
مالتی مود (50/125) (850 nm Laser-optimized) (OM3, OM4) بی رنگ نامشخص OM3 or OM4, 850 LO 50 /125
مالتی مود (50/125) (850 nm Laser-optimized) (OM5) سبز لیمویی OM5
مالتی مود (62.5/125) (OM1) نارنجی رنگ سنگی OM1, 62.5/125
مالتی مود (100/140) نارنجی سبز 100/140
سینگل مود (OS1, OS1a, OS2) زرد زرد OS1, OS1a, OS2, SM/NZDS, SM
حفظ حالت پولاریزه سینگل مود آبی نامشخص نامشخص

۱۹- چرا پهنای باند فیبر نوری زیاد است؟

پهنای باند فیبر نوری هم به دلیل سرعت انتقال داده‌ها و هم مسافتی که می‌توان داده‌ها را بدون تضعیف طی کرد، زیاد است. فیبر نوری داده‌ها را به عنوان پالس‌های نور از طریق سیم شیشه‌ای منتقل می‌کند و این امکان را می‌دهد تا داده‌ها تقریباً با سرعت نور حرکت کنند.

پرسش و پاسخ کابل فیبر نوری

بررسی سوالات متداول کابل فیبر نوری را در این مقاله انجام دادیم و امیدواریم که سوال شما نیز در بین همین سوالات یافت شود. باز هم اگر سوال و مشکلی دارید حتما از بخش دیدگاه‌های همین مطلب بپرسید تا شما را راهنمایی کرده و به سوالتان پاسخ دهیم.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

2 دیدگاه برای “سوالات متداول درباره کابل فیبر نوری

 1. رسولی گفته:

  سلام.برای خرید مودم فیبر نوری باید خط تلفن فیبر نوری داشته باشیم؟ مودم با دوتا پورت تلفن به چه صورت میشه

  • خانم مهندس رضایی گفته:

   با عرض سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبر نوری و شبکه. نحوه نصب مودم‌ها به این صورت است که وقتی برای منزل شما تار فیبر نوری متصل می‌شود این تار وارد مودم شده و سپس با توجه به نوع مودم تعداد خطوط تلفن را میتوانید مورد استفاده قرار دهید.در واقع برخلاف خطوط مسی که مودم به خط تلفن وصل میشد و خط تلفن ورودی بود ، مودم‌های فیبر به تار فیبر وصل می‌شوند و سپس از انها برای خطوط تلفن خروجی گرفته میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟