انتخاب کابل فیبر نوری مناسب

متخصصین و افرادی که به دنبال نصب کابل فیبر نوری در مناطق موردنظر هستند، حتما باید اطلاعات درستی در انتخاب کابل فیبر نوری مناسب داشته باشند. اما چطور این مسئله را بدانیم تا بتوانیم بهترین گزینه را انتخاب کنیم؟ انتخاب بهترین کابل فیبر نوری با یک راهنمای کامل و صحیح بدست می‌آید. در این مقاله سعی کردیم این مسئله را پوشش داده و پیرامون آن صحبت کنیم.

انتخاب کابل فیبر نوری مناسب

کابل فیبر نوری یک رشته شیشه‌ای بسیار نازک است که از طریق آن نبض نور منتقل می‌شود. امروزه کابل فیبر نوری به دلیل مصونیت در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI) و تداخل فرکانس رادیویی (RFI)، یک محیط کابل مطلوب است. این امر می‌تواند سیگنال‌های نوری را برای مسافت‌های قابل توجهی، چه در منطقه محلی، چه منطقه وسیع یا کلانشهرها، انتقال دهد. این مقاله برخی از اطلاعات در مورد کابل فیبر نوری را بیان کرده و هدف آن ارائه راهنمایی در انتخاب کابل فیبر نوری مناسب است.

کابل فیبر نوری سینگل مود یا مالتی مود؟

کابل‌های فیبر نوری را می‌توان به کابل فیبر سینگل مود و کابل فیبر مالتی مود تقسیم کرد. فیبر نوری سینگل مود عموماً دارای قطر هسته 9 میکرومتر است و برای ارسال و دریافت داده‌ها به فناوری لیزر نیاز دارد. این مورد می‌تواند سیگنال را برای مایل‌ها حمل کند، که آن را برای ارائه دهندگان تلویزیون تلفنی و کابلی ایده آل می‌کند. همانطور که از نام آن مشخص است، فیبر مالتی مود به سیگنال اجازه می‌دهد تا در چندین حالت یا مسیرها در امتداد داخل رشته شیشه یا هسته حرکت کند. با قطر هسته فیبر 62.5 میکرومتر یا 50 میکرومتر در دسترس است. اگرچه اندازه هسته فیبر سینگل مود و فیبر مالتی مود متفاوت است، اما هر دو نوع فیبر با قطر بیرونی حدود 250 میکرومتر هستند. تفاوت اساسی بین دو نوع کابل فیبر نوری در مقاله دیگری به وضوح نشان داده شده است.

فیبر نوری سینگل مود در مقابل فیبر نوری مالتی مود

کدام یک را انتخاب کنیم؟ کابل فیبر نوری را می‌توان به کابل فیبر سینگل مود و کابل فیبر مالتی مود تقسیم کرد. کابل فیبر نوری سینگل مود عموماً دارای قطر هسته 9 میکرومتر است و برای ارسال و دریافت داده‌ها به فناوری لیزر نیاز دارد. این ویژگی می‌تواند سیگنال را برای مایل‌ها حمل کند که آن را برای ارائه دهندگان تلویزیون تلفنی و کابلی، ایده آل می‌کند. همانطور که از نام آن مشخص است، فیبر نوری مالتی مود به سیگنال اجازه می‌دهد تا در چندین حالت یا مسیرها در امتداد داخل رشته شیشه یا هسته حرکت کند. با قطر هسته فیبر 62.5 میکرومتر یا 50 میکرومتر در دسترس است. اگرچه اندازه هسته فیبر سینگل مود و فیبر مالتی مود متفاوت است، اما هر دو نوع فیبر با قطر بیرونی حدود 250 میکرومتر پایان می‌یابند.

عملکرد کابل ‌های درونی در مقایسه با کابل‌ های بیرونی 

تفاوت عمده بین کابل فیبر نوری داخلی و خارجی در مسدود شدن آب است. هر مجاری ممکن است روزی در آن رطوبت ایجاد شود. کابل‌های بیرونی برای محافظت از الیاف در برابر سال‌ها در معرض رطوبت، طراحی شده‌اند. کابل‌های داخلی همان چیزی است که ما کابل‌های “بافر تنگ” می‌نامیم ، جایی که فیبر شیشه‌ای دارای پوشش اولیه و پوشش‌های بافر ثانویه است که هر فیبر را به 900 میکرون – حدود 1 میلی متر یا 1/25 اینچ بزرگ می‌کند تا کار با فیبر را راحت‌تر کند.

کابل های فیبر نوری درونی

معمولاً کابل‌های داخلی شامل سیمپلکس و زیپ کورد، کابل‌های توزیع و کابل‌های شکست هستند. کابل‌های فیبر نوری سیمپلکس یک فیبر، بافر محکم (پوشش داده شده با بافر 900 میکرونی بر روی پوشش بافر اولیه) با اعضای استحکام Kevlar (الیاف آرامید) هستند و برای استفاده در محیط داخلی از پوشش استفاده می‌شوند. قطر ژاکت به طور معمول 3 میلی متر (1/8 اینچ) است. Zipcord به سادگی دو مورد از این اتصالات است که دارای یک شبکه نازک است. این مورد بیشتر برای برنامه‌های پچ کورد و صفحه عقب استفاده می‌شود، اما از zipcord می‌توان برای اتصالات دسکتاپ نیز استفاده کرد.

معمولاً کابل‌های داخلی شامل سیمپلکس و زیپ کورد، کابل‌های توزیع و کابل‌های شکست می‌باشد. کابل‌های فیبر نوری سیمپلکس یک فیبر، بافر محکم (پوشش داده شده با بافر 900 میکرونی بر روی پوشش بافر اولیه) با اعضای استحکام Kevlar (الیاف آرامید) هستند و برای استفاده در محیط داخلی از پوشش استفاده می‌شوند. قطر ژاکت به طور معمول 3 میلی متر (1/8 اینچ) است. Zipcord به سادگی دو مورد از این اتصالات است که دارای یک شبکه نازک است. این مورد بیشتر برای برنامه های پچ کورد و صفحه عقب استفاده می‌شود، اما از zipcord می‌توان برای اتصالات دسکتاپ نیز استفاده کرد.

انتخاب کابل فیبر نوری مناسب

کابل‌های فیبر نوری Breakout از چندین کابل سیمپلکس ساخته شده‌اند که در داخل یک ژاکت مشترک به منظور راحتی در کشیدن و ناهمواری قرار گرفته‌اند. این یک طراحی مستحکم، ناهموار است اما نسبت به کابل‌های توزیع، بزرگتر و گرانتر است. آنها برای اجرای مجراها، کاربردهای رایزر و پلنوم مناسب هستند و برای کاربردهای صنعتی که ناهمواری مهم است یا در مکانی که فقط یک یا دو قطعه تجهیزات به اتصال متصل هستند، ایده آل هستند.

بهترین کابل فیبر نوری

کابل های فیبر نوری بیرونی

کابل فیبر نوری در کاربردهای بیرونی به محافظت بیشتر در برابر ورود آب، حیوانات موذی و سایر شرایطی که در زیر زمین وجود دارد، نیاز دارد. کابل‌های فضای باز برای افزایش کشش به مقاومت بیشتری نیاز دارند. به طور کلی، کابل‌های فیبر نوری نصب شده در برنامه‌های بیرونی شامل کابل فیبر نوری لوله لوز تیوب، کابل فیبر نوری روبان، کابل فیبر نوری زرهی و کابل فیبر نوری هوایی هستند.

کابل‌های فیبر نوری لوله لوزتیوب از چندین الیاف با هم در داخل یک لوله پلاستیکی کوچک تشکیل شده‌اند که به نوبه خود به دور یک عضو مقاومت مرکزی پیچیده شده و از روکش استفاده می‌شوند و یک کابل کوچک و با تعداد فیبر بالا را فراهم می‌کنند. برای کاربردهای تنه زنی گیاهان خارجی مناسب هستند زیرا می‌توان آن‌ها را با لوله‌های لوز تیوب و پر از ژل یا پودر جاذب آب تهیه کرد تا از صدمه به الیاف موجود در آب جلوگیری کند. از آنجا که الیاف فقط دارای پوشش بافر نازکی هستند، باید از آنها مراقبت شود و از آنها محافظت شود تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری شود. آنها می‌توانند در مجراها استفاده شوند، روی سر آنها رشته شود یا مستقیم در زمین مدفون شوند. انتخاب کابل فیبر نوری مناسب با توجه به این اطلاعات امکان‌پذیر است.

کابل های فیبر نوری بیرونی

کابل‌های فیبر نوری روبان بیشترین تراکم بسته بندی را ارائه می‌دهند زیرا همه الیاف به صورت ردیفی قرار می‌گیرند، به طور معمول 12 الیاف هستند و بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند. به این ترتیب، 144 الیاف فقط دارای مقطعی در حدود 1/4 اینچ یا 6 میلی متر هستند. برخی از طرح‌های کابل از یک هسته شکاف‌دار با حداکثر 6 عدد از این مجموعه روبان فیبر 144 برای 864 فیبر در یک کابل استفاده می‌کنند. از آنجا که آنها خارج از کابل‌های گیاهان هستند، برای جلوگیری از آب پر از ژل می‌شوند.

کابل های ریبون

در انتخاب کابل فیبر نوری مناسب، کابل‌های فیبر نوری زره پوش با دفن مستقیم در مناطقی که جوندگان مشکل دارند نصب می شوند. معمولاً آنها برای جلوگیری از نفوذ جوندگان دارای زره پوش فلزی بین دو ژاکت هستند. این بدان معنی است که کابل رسانا است، بنابراین باید به درستی زمین گرفته شود. بهتر است هنگام استفاده از کابل مستقر در فضای باز، کابل فیبر نوری زرهی را انتخاب کنید. کابل‌های فیبر نوری هوایی می‌توانند به یک پیام رسان یا کابل دیگری متصل شوند (که در CATV رایج است) یا دارای اعضای مقاومت فلزی یا آرامید هستند تا آنها را از خود پشتیبانی کند. کابل‌های هوایی برای نصب خارج از قطب‌ها است.

فیبرهای کابل نوری آرمورد

روکش‌ های کابل فیبر نوری: PVC (OFNR) ، OFNP یا LSZH

روکش‌های کابل فیبر نوری می‌توانند قدرت، یکپارچگی و محافظت کلی از اعضای فیبر را فراهم کنند. پی وی سی به طور گسترده‌ای به عنوان روکش کابل برای بسیاری از برنامه‌ها استفاده می‌شود. رایانه، ارتباطات، سیم کشی ولتاژ پایین و غیره. لوازم برقی. روکش‌های OFNP یا پلنوم برای استفاده در محیط‌های پلنوم مانند سقف‌های افتاده یا کف‌های مرتفع مناسب هستند. بسیاری از مراکز داده و اتاق‌های سرور نیاز به کابل‌های دارای امتیاز پلنوم دارند. LSZH یک روکش ساخته شده از ترکیبات ویژه است که هنگام سوختن دود بسیار کمی ایجاد می‌کند و هیچ ترکیب سمی هالوژنیک ندارد.

بهترین کابل فیبر نوری کدام است؟

اینکه بخواهیم محصولی را نام ببریم شاید دقیقا موردنظر شما نباشد. زیرا در حوزه کابل‌های فیبر نوری، تعداد زیادی وجود دارند که می‌توانید با کمک آن انتخاب کابل فیبر نوری مناسب را انجام دهید. بهترین کابل فیبر نوری را می‌توان با کمک راهنمایی که امروز در بانک فیبر نوری تهیه کردیم، پیدا کرد و درنظر گرفت.

منبع: fiberopticshare

انواع کابل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟