استفاده از کابل فیبر نوری

حقیقت امر این است که امروزه استفاده از کابل‌ فیبر نوری زیاد شده و تا حد زیادی جایگزینی برای کابل‌های مسی شده است. اما اینکه چه دلیلی پست این ماجرا پنهان است، باید مورد تحقیق و بررسی کاملا قرار گیرد. وقتی در حال ساخت شبکه‌ای هستید که به مسافت های‌طولانی، سرعت زیاد و یا پهنای باند بالا نیاز دارد، این سوال مطرح می‌شود: کابل فیبر نوری یا کابل مسی؟ کدام بهتر است؟ برای درک اینکه چرا، و کجا کابل‌های مسی هنوز هم بهترین راه‌حل هستند، درک تفاوت بین این دو مهم است. ما این اینجا هستیم تا مسیر کسب آگاهی پیرامون این موضوع را برایتان هموار سازیم.

استفاده از کابل فیبر نوری

استفاده از کابل فیبر نوری

هر دو نوع کابل فیبر نوری یا کابل مسی، وظیفه انتقال داده را برعهده دارند، اما به روش‌های بسیار متفاوتی. مس؛ پالس‌های الکتریکی را در امتداد رشته‌های فلزی خود حمل می‌کند. از طرف دیگر، فیبرهای نوری، پالس‌های نوری را در امتداد رشته‌های شیشه‌ای انعطاف‌پذیر حمل می‌کنند. در مسابقه بین کابل فیبر نوری یا کابل مسی، برنده میدان در حال حاضر کابل فیبر نوری است زیرا راحت‌تر اطلاعات را حمل کرده و منتقل می‌کند. بنابراین ارزش سرمایه گذاری سنگین‌تر را دارد. برای اینکه شما را توجیح کنیم طی ۵ دلیل کاملا علمی و منطقی به شما خواهیم گفت که استفاده از کابل فیبر نوری چه فوایدی داشته و چه برتری‌هایی نسبت به کابل‌های مسی دارد. با ما همراه باشید…

۱- انتقال سریع‌ تر اطلاعات توسط کابل فیبر نوری

روش استاندارد برای اندازه‌گیری میزان انتقال داده از طریق پهنای باند انجام می‌شود. این روزها، آن را در گیگابیت داده در ثانیه (Gbps) یا حتی ترابیت در ثانیه (Tbps) اندازه‌گیری می‌کنند.
انتقال مبتنی بر مس در حال حاضر حداکثر 40 گیگابیت بر ثانیه است، در حالی که فیبر نوری می‌تواند داده‌ها را با سرعتی نزدیک به سرعت نور حمل کند. در واقع، محدودیت‌های پهنای باند اعمال شده بر فیبر در درجه اول نظری است اما پس از آزمایش‌های انجام شده به این نتیجه می‌رسیم که در صدها ترابایت در ثانیه قابل اندازه‌گیری است.

انتقال سریع‌ تر اطلاعات توسط کابل فیبر نوری 

۲- انتقال فیبر نوری در مسافت‌ های طولانی

هر دو سیگنالی که از مس و فیبر ارسال می‌شود، مبتنی بر میرایی، یا ضعیف شدن سیگنال شکل موج در فاصله است. با این حال، کابل‌های فیبر نوری می‌توانند داده‌ها را در فواصل بسیار طولانی‌تر منتقل کنند. در واقع، اختلافات بر سر انتخاب کابل فیبر نوری یا کابل مسی از این موضع بسیار زیاد است.
کابل‌های مسی براساس استانداردهای حاکم، به طول 100 متر محدود می‌شوند. فواصل طولانی‌تر از نظر تئوریك امكان پذیر است اما ممكن است مشكلات دیگری را نیز ایجاد كند و از مس به عنوان یك روش انتقال قابل اعتماد در فواصل بیشتر جلوگیری كند. کابل کشی فیبر نوری، بسته به سیگنال ارسالی و نوع کابل می‌تواند تا بیش از 24 مایل انتقال یابد. پس استفاده از کابل فیبر نوری برای مسافت‌های طولانی کاراتر است.

۳- کابل‌ فیبر نوری مقاوم در برابر تداخل

سیگنال‌های الکتریکی در اتصال شبکه مسی با توجه به ماهیت خود، زمینه تداخل در اطراف کابل‌ها را ایجاد می‌کنند. هنگامی که چندین کابل در نزدیکی یکدیگر در حال اجرا هستید، این تداخل می‌تواند به کابل‌های اطراف منتقل شده و از پیام‌رسانی مورد نظر جلوگیری کند. این اصطلاح به عنوان کراس کلاک شناخته می‌شود و می‌تواند انتقال مجدد پیام را با هزینه زیاد مواجه کند. یا حتی خطرات امنیتی را به همراه داشته باشد.
انتقال نور در فیبر نوری هیچ EMI تولید نمی‌کند، بنابراین فیبر از امنیت بیشتری برخوردار است و به انتقال مجدد کمتری نیاز دارد و در نهایت منجر به بازگشت سرمایه بیشتری خواهد شد. تا اینجای کار نظر شما درباره کابل فیبر نوری یا کابل مسی چیست؟ کدامیک را گزینه بهتری برای کار خود می‌بینید؟

۴- صرفه جویی در فضا و تسهیل مدیریت کابل

صرفه جویی در فضا

تارهای فیبر نوری بسیار باریک هستند. در حقیقت، آنها در میکرون یا میلیونیوم متر اندازه‌گیری می‌شوند. قطر رایج‌ترین تار فیبر نوری قطر موی انسان است. با این وجود، همانطور که دیدیم، آنها می‌توانند مقادیر باورنکردنی داده‌ای را با سرعت بسیار بالاتر، در فواصل بسیار طولانی‌تر از مس انتقال دهند. کابل‌های فیبر نوری به غلاف محافظی احتیاج دارند که عرض آنها را حداقل تا دو میلی‌متر متفاوت است.
یک کابل مسی استاندارد، تقریبا شش یا چهار برابر عرض دارد و کسری از داده را با خود حمل می‌کند. هنگامی که از فیبر استفاده می‌کنید، فضای آن بسیار کمتر شده و انعطاف پذیرتر می‌شود.  بنابراین مدیریت آن نیز آسان‌تر است.

در کاهش اندازه کابل، مزیت‌هایی وجود دارد که عبارت است از:

  • فضای آزاد شده و گردش بهتر هوای خنک در مرکز داده امکان پذیر می‌شود.
  • دسترسی به تجهیزات متصل به آن را آسان تر می‌کند.
  • از نظر زیبایی شناختی، بسیار جالب‌تر به نظر می‌رسد.

۵- آینده درخشان کابل های فیبر نوری

هر سال مقدار داده‌های مصرفی ما افزایش می‌یابد، همچنین نیاز به پهنای باند نیز افزایش می‌یابد. سرمایه گذاری در زیرساخت کابل کشی فیبر نوری مدرن به شبکه شما این امکان را می‌دهد تا بدون تعویض کابل‌کشی با سرعت در آینده کار کنید.
ستون فقرات چند فیبر محکم در یک محیط ساختاریافته، اگر نه دهه‌ها، سالها به طول می‌انجامد و احتمالاً همچنان از افزایش نیازهای پهنای باند پشتیبانی می‌کند.
همچنین بخاطر داشته باشید که با گذشت زمان، فناوری‌ها و تجهیزاتی که از کابل کشی (سوئیچ ها، سیگنال‌ها، سرورها و غیره) استفاده می‌کنند معمولاً کاهش می‌یابد. بنابراین احتمال دارد که در آینده ارتباطات سطح بالاتر حتی مقرون به صرفه‌تر شود. پس استفاده از کابل فیبر نوری نیز خیلی رایج‌تر از امروز خواهد شد.

کابل فیبر نوری یا کابل مسی

کابل فیبر نوری یا کابل مسی

کابل‌های فیبر یک راه حل قطعی و طلایی نیستند. حتی به طبع گرانتر از مس بوده و بنابراین باید در مکان‌های مناسب استفاده شوند. در هنگام اتصال تجهیزات، بین ساختمان‌ها و بین طبقات ساختمان اغلب بسیار کاربرد دارند.
هزینه کمتر مس باعث می‌شود تا برای برنامه‌های با نیاز کمتری مانند میز کار و لوازم خانگی مناسب‌تر باشد. شبکه‌های کوچکتر، کمدهای سیم کشی و ترافیک با اولویت کمتر، همگی باعث کاربردهای خوب مس می‌شوند. همچنین در نظر بگیرید که ممکن است برای برخی از این موارد مس قابل توجهی وجود داشته باشد که باعث کاهش بیشتر هزینه‌های نهایی شود.

شما کدامیک را انتخاب می‌کنید؟ کابل فیبر نوری یا کابل مسی؟ آیا استفاده از کابل فیبر نوری را ترجیح می‌دهید یا تمایل دارید هزینه کمتری متقبل شوید؟ در بخش دیدگاه‌های بانک فیبر نوری، نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: cablexpress

انواع کابل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟