دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری

برای اینکه بتوانید کابل فیبر نوری را راه‌اندازی کنید، یا باید خودتان اطلاعات درستی داشته باشید یا اینکه از افراد آگاه و متخصص استفاده کنید. ما مبنا را بر این می‌گذاریم که قرار است از افراد متخصص در این حوزه بهره‌مند شویم. اما قبل از این امر بهتر است بدانیم دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری چه چیزهاییست و باید چه اطلاعاتی داشته باشد تا بتوانیم به درستی شخص موردنظر را یافته و به کار او مطمئن باشیم. همین امر سبب شده تا امروز راهنمای کاملی درباره مهارت‌ها و اطلاعاتی که یک شخص متخصص در نصب کابل فیبر نوری باید داشته باشد را تدوین کنیم.

دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری

پیشرفت در فناوری و همچنین اینترنت نه تنها روش انجام کارها را تغییر داده بلکه فرصت‌های بی‌شماری را نیز ایجاد کرده است. امروزه این نمونه‌های نوآوری انقلابی در صنایع مختلف در سراسر جهان ایجاد شده است. یکی از صنایعی که از روند دائماً درحال تغییر فناوری و ارتباطات اینترنتی بسیار سود برده، صنعت ارتباط از راه دور است. از این نظر در مسیر نصب و راه‌اندازی باید به اطلاعات نصاب کابل فیبر نوری متکی شویم و اعتماد کنیم.

دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری

تکنسین فیبر نوری، شخصی است که در صنعت مخابرات فعالیت می‌کند. وظیفه اصلی این تکنسین نصب و تعمیر کابل‌های فیبر نوری است، فناوری که از نخ و شیشه به عنوان وسیله‌ای برای انتقال داده استفاده می‌کند. این کابل‌ها در تلویزیون، تلفن و ارتباطات اینترنتی مفید هستند و به دلیل کارآیی که دارند محبوب شده‌اند. کابل‌های فیبر نوری در مقایسه با کابل‌های فلزی توانایی حمل اطلاعات بیشتری را دارند. همچنین کمتر در معرض تداخل، نازک‌تر، سبک‌تر هستند و امکان انتقال دیجیتالی داده‌ها را دارند. حال در این مسیر دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری خیلی مهم و ضروری است.

وظایف تکنسین کابل فیبر نوری

برخی از کابل‌های فیبر نوری در خارج از ساختمان‌ها واقع شده‌اند، این کار شامل بالا رفتن از نردبان‌ها، استفاده از روش‌های دیگر برای رسیدن به مکان‌های بلند و کار در شرایط مختلف آب و هوایی است. تکنسین‌های فیبر نوری می‌توانند در ساختمان‌های مختلف از ساختمان‌های بزرگ و چند طبقه اداری گرفته تا خانه‌های کوچک کار کنند. برخی از وظایف روزمره این متخصصان عبارتند از:

 • نصب، عیب‌یابی و نگهداری کلیه سیستم‌های فیبر نوری در مشاغل، خانه‌ها، مدارس و سایر سازمان‌ها برای اطمینان از عملکرد صحیح آنها.
 • اندازه گیری قدرت سیگنال تلویزیون، تلفن و ارتباطات اینترنتی برای اطمینان از عملکرد کافی.
 • ایجاد حسگرها و انجام بازرسی‌ها برای اطمینان از اینکه سیستم‌های فیبر نوری نقصی ندارند و می‌توانند عملکرد را تضعیف کنند.
 • انجام بازرسی منظم از سیستم‌ها با هدف تعیین و ترمیم نقص در هنگام بازرسی‌ها.
 • انجام کابل کشی محلی و اجرای کابل‌های فیبر نوری در زیر زمین و زیر آب.
 • تعیین راه حل برای هرگونه مشکل و مسئله‌ای که مانع عملکرد بهینه سیستم‌های فیبر نوری می‌شود.
 • ساخت یک مورد برش مناسب و همچنین تهیه و نگهداری سوابق، نمودارها و نمودارهای مربوط به مورد اتصال.

تمامی مواردی که در بالا گفته شد جزء وظایف تکنسین کابل فیبر نوری است که حتما باید درباره آن‌ها اطلاعات کافی و کاملی داشته باشد.

اهمیت آموزش و صدور گواهینامه در فیبر نوری

استخدام یا تأیید یک تکنسین فیبر نوری می‌تواند تفاوت عجیبی در تجارت شما ایجاد کند. نه تنها شخصی در محل برای کمک به رفع مشکلات کابل فیبر نوری که از راه می رسد دارید، بلکه آموزش‌های دریافت شده توسط فرد، سریع‌ترین و موثرترین روش را برای تکنسین‌ها نشان می‌دهد. هنگام استخدام، یک داوطلب دارای گواهینامه معتبر که مهارت‌های او از طریق آموزش تأیید شده است، می‌تواند گزینه خوب و مطلوبی نسبت به شخصی باشد که گواهینامه‌ای دریافت نکرده و آموزشی ندیده است. البته که مهارت‌ها و عملکرد مسئله مهمی است!

موسسه‌ای که گواهی فیبر نوری را صادر می‌کند، اطمینان حاصل می‌کند که همه اعضای آن‌ها از آخرین روند صنعت مطلع بوده و از بالاترین استانداردها پیروی می‌کنند. امتحانات صدور گواهینامه همچنین برای مطابقت با استانداردهای جامعه جهانی طراحی شده است. بیشتر کارفرمایان، تکنسین‌های دارای گواهینامه لازم را برای داشتن آموزش با کیفیت و صلاحیت لازم برای ارائه در این زمینه در نظر می‌گیرند. پس علاوه بر دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری، باید به گواهینامه او نیز توجه کنیم.

ارزیابی عادلانه و عینی

سازمان صدور گواهینامه تلاش می‌کند تا همه برنامه‌ها بدون تعصب و تبعیض باشند. این برنامه‌ها همچنین با استانداردهای مختلف حقوق مدنی مطابقت دارند. این امر تا حدی مطمئن است که کارفرمایان و سایر مشتریان از کیفیت خدماتی که متخصص انجام می‌دهد، خبر می‌دهد. در واقع، یک ارزیابی عاملی باعث افزایش اعتبار علمی متخصص فیبر نوری می‌شود و وظایف تکنسین کابل فیبر نوری را آشکار می‌سازد.

نکاتی که باید در نصب کابل فیبر نوری رعایت شود

تا اینجا درباره گواهینامه و دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری صحبت کردیم اما حالا باید ببینیم این شخص باید دقیقا چه نکاتی را در فعالیت و عملکرد خود رعایت کند. این نکات را با هم بررسی می‌کنیم…

۱- هرگز مستقیماً فیبر را نکشید

هرگز مستقیماً کابل‌کشی نکنید. در کابل‌های فیبر نوری، نخ Kevram aramid یا یک میله فایبرگلاس به عنوان عضوی برای مقاومت در نظر گرفته شده است. فقط باید اعضای قدرت کابل فیبر را بکشید.

۲- هرگز بیش از درجه بار کششی استفاده نکنید

هرگز از حداکثر درجه بار کششی استفاده نکنید. در طولانی مدت از روان کننده‌های مناسب استفاده کرده و مطمئن شوید با ژاکت کابل سازگار هستند. در مسیرهای واقعاً طولانی، از وسط به سمت دو انتها بکشید. در صورت امکان، از کشنده خودکار با کنترل کشش یا حداقل چشم کشش جداکننده استفاده کنید. حداکثر میزان بار توصیه شده کابل را بشناسید و رعایت کنید. این امر یکی از مهم‌ترین دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری است.

استفاده بیش از حد از بار کششی

۳- هرگز از شعاع خم شدن کابل فراتر نروید

هرگز از شعاع خم شدن کابل فراتر نروید. وقتی تارها را مستقیم بکشید از فولاد قوی‌تر است، اما اگر خیلی محکم خم شود به راحتی می‌شکند. این ممکن است به تارها آسیب برساند، شاید بلافاصله، شاید برای چند سال. اما شما با این کار به آنها آسیب می‌رسانید و این خود هزینه زیادی دربردارد. این امر و توجه به آن یکی از وظایف تکنسین کابل فیبر نوری است که باید حتما به آن توجه ویژه‌ای شود.

وظایف تکنسین کابل فیبر نوری

۴- به جای چرخاندن، کابل را از قرقره خارج کنید

همیشه کابل را به جای چرخاندن آن از انتهای قرقره، از قرقره خارج کنید. با این کار پیچ و تاب در کابل برای هر بار چرخش قرقره ایجاد می‌شود. کابل فیبر را هرگز نپیچانید. قرار دادن پیچ و تاب در کابل می‌تواند باعث خراب شدن تارها شود و کارتان را بهم بزند.

۵- طول کابل را متناسب انتخاب کنید

یکی دیگر از دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری به طول کابل برمی‌گردد. اطمینان حاصل کنید که کابل فیبر شما برای اجرا به اندازه کافی بلند باشد. اتصال فیبر، کارها را پیچیده و گران می‌کند و نیاز به محافظت ویژه دارد. سعی کنید آن را با یک کشش درست کنید.

۶- Innerduct روش خوبی برای شناسایی کابل فیبر نوری

کابل‌های داخلی را می‌توان به طور مستقیم نصب کرد اما ممکن است شما آنها را در داخل هادی قرار دهید. Innerduct روش خوبی برای شناسایی کابل فیبر نوری و محافظت از آن در برابر آسیب است. به طور کلی نتیجه آن است که کسی آن را به اشتباه برش داده است. شما می‌توانید با کشیدن نواری که قبلاً نصب شده است، هادی انتقال دهید.

۷- برنامه ‌ریزی درستی برای نصب کابل داشته باشید

برنامه نصب را برنامه ریزی کنید. یک برنامه دقیق و مدون برای نصب درنظر بگیرید. شما می‌توانید با ایجاد این طرح، 95٪ از مشکلاتی که نصاب‌ها با آن روبرو هستند را برطرف کنید. این طرح باید شامل تجهیزات و ملزومات، مشخصات کابل فیبر نوری، محل قرارگیری تجهیزات، الزامات آزمایش، فرم‌های داده برای آزمایش، سطح تجربه و تعیین تکلیف پرسنل، روش‌های نصب، شناسایی مناطق احتمالی مشکل، موارد ایمنی و غیره باشد.

۸- از هر گونه فشار پرهیز کنید

کابل‌ها را آرام بکشید، آن‌ها را فشار ندهید. فشار دادن می‌تواند منجر به نقض شعاع خم شود. این امر نیز یکی از مهم‌ترین وظایف تکنسین کابل فیبر نوری است.

۹- حلقه عرضه را کنترل کنید

نظارت بر قرقره تأمین هنگام نصب، برای جلوگیری از نقض حداقل شعاع خم شدن ضروری است. پس حتما به آن توجه کرده و تحت نظر قرار دهید.

۱۰- در مسیر نصب ارتباط برقرار کنید

هنگام نصب طولانی مدت، در طول مسیر نصب، ارتباط برقرار کرده و نظارت کنید. کابل‌های الیافی می‌توانند از روی قرقره‌های کنترل نشده پرش کنند. تکنیسین حداقل باید دارای یک نفر باشد که تجهیزات کششی را کنترل کند، یک نفر دیگر بر روی پیچ تامین کننده نظارت کند و یک نفر دیگر همه افراد در مسیر نصب را کنترل می کند.

در این مقاله درباره وظایف متخصص و تکنسین نصب کابل فیبر نوری صحبت کردیم. این موضوع بسیار حائز اهمیت است که دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری در چه حد باشد تا چطور بتواند این مراحل را با دقت تمام پیش ببرد. برای اینکه از این موضوع مطلع شوید در بانک فیبر نوری به شما این موارد را توضیح دادیم و خوشحال می‌شویم تا نظرات و انتقادات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما درمیان بگذارید.

منابع:

انواع کابل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

2 دیدگاه برای “دانسته های یک متخصص کابل فیبر نوری

 1. Hassanabadi hassan گفته:

  سلام
  فاصله کابل سیم تلفن از پارکینگ تا واحد مسکونی حدود ۱۵ متر است. آیا میتوان کابل فیبر نوری را به سر سیم معمولی داخل کابل تلفن وصل کرد؟ چون امکان کشیدن کابل فیبر نوری برای ۱۵ متر مذکور وجود ندارد.
  ممنون از راهنمایی و لطفتان

  • خانم مهندس مهسا عزیزی گفته:

   سلام وقت بخیر خدمت شما همراه عزیز بانک فیبرنوری و شبکه، امکان اینکه شما کابل تلفن رو به فیبرنوری متصل کنید وجود ندارد شما برای ساده تر شدن این موضوع میتوانید از پچکوردهای آماده فیبرنوری استفاده کنید که مشکلتون حل بشه و برای دریافت توضیحات بیشتر با متخصصین فنی ما در بانک فیبرنوری و شبکه با شماره 74035000 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟