راه‌ اندازی کابل فیبر نوری FTTH

مدت زمان طولانی است که نیاز کاربران به پهنای باند بالا رفته است. اما در سال جاری میلادی این مسئله به نیاز اساسی‌تری تبدیل شده است. با شیوع ویروس کرونا و قرنطینه اجباری، احساس نیاز به این موضوع بیشتر شده است. تعداد افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند روز به روز بیشتر می‌شوند، از کارمندان اداری که از خانه کار می‌کنند گرفته تا دانش‌آموزانی که در کلاس‌های آنلاین شرکت می‌کنند، و افرادی که مشغول وب‌گردی و بازی آنلاین هستند. اما چطور می‌توان به این نیاز به خوبی پاسخ داد؟ برای مقابله با مشکلات ناشی از پهنای باند محدود و امکان ایجاد تجربه بهتر دورکاری و دوره‌های آنلاین؛ باید FTTH یا همان فیبر تا منزل روی بیاوریم.

FTTH چیست؟

قبل از بحث درباره راه‌اندازی FTTH لازم است ابتدا بدانیم که FTTH چیست. FTTH یک معماری شبکه دسترسی را تعریف می‌کند که در آن اتصال نهایی مشترک به یک فیبر نوری است. این معماری جایگزینی برای شبکه مسی قدیمی است. بجز آوردن کابل فیبر نوری به خانه‌ها، FTTxهای دیگری مانند کشیدن فیبرنوری به ساختمان (FTTB)، فیبرنوری به دفتر (FTTO) و غیره وجود دارد.

هنگام راه‌اندازی یک شبکه فیبرنوری FTTH، دو معماری اصلی وجود دارد: شبکه نوری فعال (AON) و شبکه نوری غیرفعال (PON). AON یک ساختار شبکه نقطه به نقطه (P2P) مناسب تجهیزات سوئیچینگ داراری تغذیه الکتریکی یا فعال است، در حالی که PON یک ساختار شبکه یک به چند نقطه (P2MP) است که در آن یک کابل فیبر نوری، به بسیاری نقاط بدون دستگاه‌ تغذیه الکتریکی، توان رسانی می‌کند.

اجزای شبکه FTTH

برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد راه‌ اندازی کابل فیبر نوری FTTH کسب کنید، لازم است که از اجزای موجود در شبکه FTTH مطلع شوید.

 • OLT: ترمینال خط نوری در سیستم PON، واقع در دفتر مرکزی (CO)، که رابط مشترک است و به مشترک خدمات ارائه می‌دهد.
 • ONU: واحد شبکه نوری، برای تبدیل سیگنال‌های نوری به سیگنال های الکتریکی از طریق فیبر استفاده می‌شود.
 • ONT: ترمینال شبکه نوری، وسایل الکترونیکی که معمولاً در محل مشترک قرار دارند، اساساً همان دستگاه ONU.
 • Splitter: وسیله‌ای پسیو که منبع نور را در مسیرهای مختلف سیستم PON تقسیم می‌کند.

کابل‌های فیبر نوری برای شبکه FTTH

با توجه به سیستم شبکه کابل‌ کشی FTTH که در شکل زیر نشان داده شده است، سه نوع کابل فیبر نوری اصلی FTTH برای پیاده‌سازی شبکه‌های FTTH استفاده شده است:
کابل‌های تغذیه کننده FTTH، کابل‌های توزیع FTTH و کابل‌های دراپ FTTH. شکل زیر که مربوط به یک شبکه PON معمولی است به شما در درک بهتر این شبکه کمک می‌کند.

راه‌ اندازی کابل فیبر نوری FTTH

کابل های فیدر FTTH

کابل‌های تغذیه کننده FTTH هاب مرکزی را به هاب توزیع فیبر، جایی که اسپلیتر PON قرار دارد متصل می‌کنند و ممکن است تا چندین کیلومتر طول داشته باشد. کابل نوری فیدر یا تغذیه‌کننده بیشترین تراکم را در بسته بندی دارد. تعداد فیبرهای موجود در کابل‌های فیدر بسته به نوع ساختمان متفاوت است، اما به طور معمول 12 کور فیبر دارند. در شبکه AON، یک کابل فیدر حاوی صدها کور فیبرنوری است تا بتواند ظرفیت لازم را فراهم کند. در شبکه‌های PON، استفاده از اسپلیترهای پسیو امکان استفاده از کابل‌هایی با تعداد فیبر کمتر را امکان‌پذیر می‌کند.

کابل های توزیع FTTH

کابل توزیع FTTH مرکز توزیع فیبر را به ترمینال فیبر نوری (FAT) متصل می‌کند، در این حالت فاصله معمولاً کمتر از 1 کیلومتر است. در سیستم PON شکل بالا، کابل توزیع بعد از اسپلیتر وصل می‌شود. وقتی کابل توزیع به نزدیکی کاربر نهایی می‌رسد، از FAT برای دسترسی تعداد کمی فیبر نوری در کابل استفاده می‌شود. کابل‌های توزیع می‌توانند هوایی، کانالی، یا خاکی باشند. اندازه کابل‌های توزیع به طور معمول کوچکتر از کابل‌های تغذیه کننده است و تعداد فیبرهای کل بین 48 تا 216 تاست.

کابل های دراپ FTTH

از کابل‌های فیبر نوری دراپ در آخرین مرحله اتصال ONT مشترک به شبکه FTTH استفاده می‌شود. کابل‌های فیبر دراپ FTTH معمولاً تعداد کور کمتری دارند، اغلب 1 یا 2 فیبر نوری، و دسترسی کاربر به شبکه را فراهم می‌کنند. از ویژگی‌های اصلی کابل‌های دراپ، وزن و قطر کم، انعطاف پذیری و طول عمر صدبرابری آن‌ها نسبت‌ به سایر فیبرهای سینگل مود استاندارد است.

نکاتی درباره انتخاب کابل فیبر نوری FTTH

هنگام انتخاب کابل‌های فیبر نوری FTTH، نکات قابل‌ توجهی وجود دارند که روی روش کابل‌کشی تأثیر گذارند. در زیر به این نکات می‌پردازیم.

نوع معماری FTTH: نوع معماری FTTH استفاده شده، روی نرخ داده و بودجه توان نوری تأثیر می‌گذارد، که این مسائل خود در انتخاب کابل فیبر نوری FTTH اثر گذارند. هزینه کابل فیبر نوری و هزینه کار اضافی برای اجرای انواع مختلف معماری FTTH نیز باید در نظر گرفته شود.

نوع فیبر شبکه موجود: اگر شبکه موجود را گسترش داده‌اید، اطمینان حاصل کنید که سخت افزار شما می‌تواند به طور یکپارچه با زیرساخت‌های موجود ادغام شود. اگر فیبر نوری بخش‌های جدید شبکه بتواند با فیبر موجود در شبکه قبلی سازگار باشد، در هزینه‌های شما صرفه جویی خواهد شد.

طول عمر پیش‌بینی شده: شبکه FTTH یک سرمایه گذاری طولانی مدت با طول عمر حداقل 30 سال است، زیرا فیبر نوری استفاده‌ شده در شبکه FTTH، دیرتر از کابل‌های مسی خراب می‌شود و نسبت به تداخل از محیط اطراف، حساسیت کمتری دارد. بنابراین سرمایه گذاری بر زیرساخت‌های FTTH که برای کاربردهای آینده نیز مناسب باشد ضروری است. هنگامی که تصمیم به شروع یک پروژه FTTH گرفتید، باید در نظر داشته باشید که فیبر انتخابی شما عواقب طولانی مدتی به همراه خواهد داشت.

محیط نصب: مهم نیست که کاربرد شما داخل یا بیرون ساختمانی باسد، فیبر نوری همیشه در محیط‌های مختلفی نصب می‌شود. به عنوان مثال، در فضاهای ناهموار که ممکن است فیبر شما آسیب ببیند، مانند زیرزمین یا در مجاری مشترک با سیم برق یا سایر سیم‌ها، باید کابل غلافدار مناسب برای شرایط ناهموار را انتخاب کنید که انعطاف‌پذیر بوده و در برابر ضربه مقاوم باشد. متغیرهای زیادی وجود دارد که تعیین می‌کند کدام نوع فیبر برای نصب در کدام شرایط مناسب‌تر است. در بیشتر موارد، یک نوع فیبر نمی‌تواند برای تمام شرایط موجود در یک شبکه مناسب باشد.

چرا کابل کشی FTTH یک روش امیدوارکننده برای آینده است؟

راه‌ اندازی کابل فیبر نوری FTTH، یک روش بسیار امیدوارکننده است زیرا دارای ویژگی‌های منحصر به فردی نسبت به سایر تکنیک‌ها است، زیرا سایر روش‌ها نمی‌توانند نیازهای فعلی و احتمالی آینده کاربران را برآورده کنند.
در درجه اول، انتظار می‌رود تقاضا برای دسترسی و پهنای باند به سرعت در طی ماه‌ها و سال‌های بعدی رشد کند. برای کاربران فعلی شبکه خانگی، نگرانی در مورد عملکرد شبکه جدی است. پس پیش به سوی راه‌ اندازی کابل فیبر نوری FTTH!

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

2 دیدگاه برای “راه‌ اندازی شبکه فیبر نوری FTTH

 1. سعید سلطان پور گفته:

  سلام. ما به تازگی ساکن مجتمعی شدیم که همسایه ها میگن تحت پوشش فیبر نوری هست. برای خط ثابت و همچنین اینترنت میخوایم اقدام کنیم چطور باید شروع کنیم و چه مودمی تهیه کنیم؟

  • خانم مهندس رضایی گفته:

   با سلام خدمت شما همراه عزیز بانک فیبر نوری و شبکه.
   در مورد تهیه خط و اینترنت باید با مخابرات منطقه تماس بگیرید و در خواست دهید. برای اینکه ببینید چه مودمی مناسب شما می باشد هم با مخابرات مشورت کنید. مخابرات به شما پیشنهاد پارت نامبر وبرند میدهند. چرا که مودم باید متناسب با olt منطقه باشد. انواع مختلفی از مودم ها در بانک فیبر نوری موجود میباشد. پس از مشخص شدن نوع مودم با ما تماس بگیرین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/h82835/do...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51