نگهداری کابل فیبر نوری در انبار

کابل‌های فیبر نوری به کشش بیش از حد، خم شدن، پیچاندن، خرد شدن و سایر انواع ضربه حساس هستند. همین اتفاقات ممکن است خاصیت فیبر نوری را تغییر داده و عملکرد آن را تهدید کند. بنابراین، کابل فیبر نوری باید به روشی مناسب مدیریت و نگهداری شود. در این مقاله قصد داریم طی ۵ نکته اساسی روش‌های نگهداری کابل فیبر نوری و حفاظت از آن را خدمت شما بگوییم. حتما این مقاله را بخوانید…

نگهداری کابل فیبر نوری در انبار

قبل از انبار کردن کابل: نحوه حرکت صحیح قرقره کابل

قبل از انبار کردن کابل فیبر نوری، انتقال یا جابجایی صحیح آن از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بسیاری از فیبرهای نوری سنگین هستند. جابجا کردن قرقره کابل یکی از روش‌های متداول در انتقال فیبر است. هنگامی که قرقره کابل فیبر نوری بیش از حد سنگین باشد و نتوان آن را با دست بلند کرد، باید آن را به حالت ایستاده با لیفتراک یا جابجا کننده‌ی قرقره، حرکت دهید. در هنگام حمل و نقل و استفاده، هرگز قرقره کابل را از ارتفاع رها نکنید. هنگام بارگیری از وسیله نقلیه، از بالابر (در صورت نصب) یا از یک کمک مکانیکی مناسب مانند لیفتراک استفاده کنید. هرگز نگذارید قرقره‌ها از روی وسیله نقلیه به زمین بیفتند. هنگام جابجایی قرقره توسط لیفتراک یا پسوار و پیاده کردن قرقره، مراقب باشید تا کابل فیبرنروی آسیب نبیند و چنگک ماشین با روکش های کابل برخورد نکند.

نگهداری کابل فیبر نوری

طول و وزن بعضی از قرقره‌ها ممکن است طوری باشد که برای بارگیری و تخلیه از وسایل حمل و نقل نیاز به جرثقیل داشته باشند. در چنین شرایطی، باید از یک میله با طول کافی جهت جلوگیری از فشرده شدن دیواره‌های قرقره، هنگام جابجایی با زنجیر جرثقیل استفاده کرد.

حفاظت از کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری باید در کجا نگهداری شود؟

به هیچ عنوان جعبه‌های کابل فیبر نوری یا قرقره نباید در محیط بیرون یا در محیط های سخت نگهداری شود. این کابل‌ها باید در یک مکان خشک و دور از اشعه ماورا بنفش، مانند یک اتاق یا کانتینر نگهداری شوند. محلی را برای ذخیره سازی انتخاب کنید که هیچ گونه خطر رطوبت بیش از حد، افتادن اشیاء، نشت مواد شیمیایی (روغن، روغن و غیره)، شعله‌های باز یا گرمای بیش از حد را نداشته باشد. هنگام انتخاب مکان‌های ذخیره سازی، پارامترهایی مانند رطوبت و سایر آلودگی‌ها نیز باید برای حفاظت از کابل فیبر نوری در نظر گرفته شوند.

توجه: گرچه می‌توان برخی کابل‌ها را در محیط بیرون نگهداری کرد، اما به دلیل تغییر وضعیت آب و هوا، ظاهر قرقره در اثر هوازدگی یا آسیب‌های دیگری دچار مشکلات ظاهری می‌شود. بنابراین، ذخیره سازی همه حلقه‌ها در داخل یک فضای مسقف توصیه می‌شود.

الزامات نگهداری کابل فیبر نوری

چهار الزام اصلی برای نگهداری کابل‌های فیبر نوری وجود دارد. این الزامات در عملکرد کلی کابل‌های نوری بسیار تاثیرگذارند.

نگهداری با پوشش مناسب: پوشش/ برچسب روی قرقره را هیچ‌وقت دور نیاندازید. اطلاعات حیاتی بر روی برچسب کابل وجود دارد که شرح کابل، میرایی، پهنای باند و طول کابل فیبر نوری را نشان می‌دهد. همه این‌ها شناسه‌های معتبر کابل فیبر نوری برای ردیابی در آینده است.

قرقره را روی یک سطح ثابت نگه دارید: همواره قرقره را طوری قرار دهید که تنش و فشار وارد شده به آن به صورت یکنواخت در تمام قرقره پخش شود. بهترین راه قراردادن قرقره کابل فیبر نوری روی هر دو فلنج در یک سطح صاف و محکم است. هرگز قرقره را در حالتی غیر از این حالت نگهداری نکنید زیرا هنگام باز کردن کابل از قرقره ممکن است فیبر آسیب ببیند.

الزامات نگهداری کابل فیبر نوری

درپوش های محافظ را روی کابل نگه دارید: درپوش‌های انتهایی برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به انتهای کابل طراحی شده‌اند، هنگام نگهداری فیبرنوری، از وجود آنها مطمئن شوید. درپوش‌ها از حساس‌ترین قسمت مجموعه‌ فیبر محافظت می‌کنند. با برداشتن این درپوش، هسته فیبرنروی در معرض آلودگی‌های محیط اطراف قرار گرفته که خطر خراشیدگی و سوراخ شدن فیبر را افزایش می‌دهد.

هنگام تعویض قرقره‌ها، محدودیت حداقل شعاع خمش را در نظر داشته باشید: هنگام باز کردن کابل از روی یک قرقره و سوار کردن آن روی قرقره‌‌ی دیگر نباید شعاع خمش جدید کابل از حداقل شعاع خمش کابل کمتر باشد. و جزئیات اصلی برچسب کابل نوشته شده در قرقره اصلی باید روی قرقره جدید نوشته شود.

After the storage, fiber inspection and maintenance also matters. Through inspecting, one can find possible damage caused during fiber optic cable storage. If possible, check the condition of the end caps first. If the end cap is absent, a heat shrink cap should be applied to ensure a tight seal to the cable outer layer.

بازرسی و نگهداری پس از انبار کردن

بعد از انبار کردن، بازرسی و نگهداری کابل فیبر نوری نیز مهم است. از طریق بازرسی، می‌توان آسیب احتمالی ایجاد شده در هنگام ذخیره سازی کابل فیبر نوری را پیدا کرد. در صورت امکان، ابتدا وضعیت کلاهک‌های انتهایی را بررسی کنید. اگر درپوش انتهایی وجود نداشت، باید از یک کلاهک جمع کننده حرارتی استفاده شود تا از وجود یک پوشش محکم در لایه بیرونی کابل، اطمینان حاصل شود.

الزامات ایمنی پس از انبار کردن کابل فیبر نوری

برای رعایت ایمنی و حفاظت از کابل فیبر نوری، جنبه‌های زیادی وجود دارد که باید هنگام استفاده از کابل فیبر نوری به آنها توجه کرد. در اینجا چندین مورد اصلی را بیان می‌کنیم:

  • پیش بندهای یکبار مصرف بپوشید تا ذرات فیبرنوری کمتری روی لباستان بمانند و تمام مواد غذایی و نوشیدنی‌ها را از محل کار خود دور نگه دارید. در صورت بلع ذرات فیبر ممکن است در بدن شما خونریزی ایجاد شود.
  • همیشه از عینک ایمنی با محافظ جانبی، کلاه ایمنی مناسب، کمربند ایمنی و دستکش محافظ استفاده کنید. هنگام کار با سیستم‌های فیبر نوری چشم‌های خود را لمس نکنید.
  • هرگز مستقیماً از انتهای کابل‌های فیبر نگاه نکنید، مگر اینکه در انتهای دیگر منبع نوری وجود نداشته باشد.
  • فقط در مناطق با تهویه مناسب کار کنید و هنگام کار با سیستم‌های فیبر نوری سیگار نکشید.
  • پس از کار با کابل‌های فیبر نوری، دستان خود را با دقت بشویید.
  • از الکل ایزوپروپیل به عنوان پاک کننده استفاده نکنید زیرا قابل اشتعال است.

علاوه بر اقدامات احتیاطی برای ذخیره سازی و نگهداری کابل فیبر نوری، نکات زیادی هنگام نصب یا استفاده از فیبرهای نوری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، سعی کنید از خمیدگی شدید کابل نوری جلوگیری کنید. از کشیدن کابل نوری به اجبار خودداری کنید و از کابل نوری در برابر صاعقه محافظت کنید.

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟