طول عمر فیبرهای نوری

آیا تا حالا در حین کار با فیبرهای نوری به عمر آن‌ها نیز فکر کرده‌اید؟ به نظر شما فیبرهای نوری چقدر عمر می‌کنند و تا چه زمانی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؟ دانستن طول عمر فیبرهای نوری برای شما که با آن کار می‌کنید و شمایی که قصد استفاده از آن را دارید، امری واجب است. به طور کلی، افرادی که در ساخت و ساز شبکه‌های فیبر نوری کار می‌کنند طول عمر آن را ۴۰ سال می‌دانند و برخی انتظار دارند 100 سال به طول بیانجامد از طرفی عده‌ای فکر می‌کنند که فیبرهای نوری فقط چند دهه دوام می‌آورند. اما واقعا ماندگاری کابل فیبر نوری چقدر است؟ شما هم دوست دارید در این زمینه اطلاعات کسب کنید؟ پس با ما همراه باشید…

طول عمر فیبرهای نوری

تولیدکنندگان کابل فیبر نوری که می‌گویند این کابل‌ها عمری حدود ۴۰ سال دارند. الیاف شیشه‌ای برای هزاره‌ها خوب است، البته تا زمانی که پوشش‌های خوبی داشته باشند و پوشش آن‌ها سالم بماند، اما پلاستیک‌های مورد استفاده در کابل، طول عمر کمتری را برای آن رقم می‌زنند.

عامل دیگر در طول عمر فیبرهای نوری، عدم نیاز به نگهداری آن است. اتصالات به طور موثر از آلودگی در پچ پنل‌ها جلوگیری می‌کنند و اتصالات در محفظه‌هایی که مانع از ورود رطوبت می‌شوند، شکل می‌گیرند. برای تمیز کردن، بازرسی یا آزمایش آنها نیازی به قطع اتصال نیست. هنگامی که شبکه‌های فیبر نوری برای اولین بار نصب شدند، برخی از کاربران، احتمالاً از روی کنجکاوی آنها را مورد بازرسی قرار می‌دهند و با اجازه دادن به آلودگی اتصال دهنده‌ها یا فشار بیش از حد اجزای سازنده با دست زدن به آنها، مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. بزرگترین علت خرابی و آسیب ناشی از حفر کردن کابل‌های زیر زمینی دفن شده یا “تمرین هدف” روی کابل‌های هوایی است. تقریباً 20 تا 25 سال زمانی است که کابل فیبر نوری امکان ماندگاری در زیر زمین را دارد.

طول عمر فیبرهای نوری 

۴ عاملی که بر دوام شبکه فیبر نوری تأثیر می گذارند

هنگام استقرار شبکه فیبر، یکی از فاکتورهای کلیدی مورد استفاده برای محاسبه ROI،ماندگاری کابل فیبر نوری آن است. به هر حال، برخی از شبکه‌های مسی 140 سال دوام آورده‌اند، حتی اگر لزوماً به شکل فعلی نمی‌توانند نیازهای پهنای بند پرسرعت امروز را برآورده کنند. فیبر نوری ذاتاً شکننده‌تر از مس است. این نوع خاصی از شیشه (سیلیس ذوب شده) است که دارای مقاومت کششی معمولی است که کمتر از نصف مس است. با این وجود، حتی اگر سیلیس ذوب شده به نظر برسد، اما شکنندگی را به همراه دارد، اگر به درستی پردازش، آزمایش و استفاده شود، دوام بی نظیری خواهد داشت. برای ارزیابی طول عمر فیبرهای نوری، در نظر گرفتن ویژگی‌های خاصی لازم است:

  • قدرت اولیه
  • نرخ تخریب
  • هر نقصی که می‌تواند باعث تضعیف شود
  • معرف‌هایی که می‌توانند باعث تضعیف شوند
  • طول عمر نوری آن

با این ذهنیت، اساساً چهار فاکتور وجود دارد که بر طول عمر فیبرهای نوری تأثیر می‌گذارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

۱- عیب های سطح

شیشه سیلیس بکر و عاری از نقص در برابر تخریب بسیار مقاوم است. با این حال، تمام فیبرهای نوری تولید شده تجاری دارای نقص سطحی (ترک‌های ریز) هستند که باعث می‌شود طول عمر مواد در شرایط خاص کاهش یابد. عامل مهم در اینجا عامل شدت تنش “K” است، مربوط به تنش اعمال شده و ریشه مربع عمق ترک. این بدان معناست که الیاف “واقعی” – آنهایی که دارای نقص کوچک هستند – در ابتدا رشد کندی در آن نقص‌ها و به دنبال آن رشد سریع در شکست دارند. برای غلبه بر این امر، تأمین کنندگان معتبر فیبر “آزمایش اثبات” را انجام می‌دهند، که فیبر را برای مدت زمان مشخصی به سطح از پیش تعیین شده (به طور معمول 1 درصد) کش می‌دهد تا عیب‌های بزرگتر را عمداً برطرف کند.

۲- کاهش تخریب

کاربر با الیافی که دارای معایب کوچکتر و کمتری است روبرو می‌شود و باید از تخریب غیرضروری محافظت شود. این به معنای اصلی متوقف کردن ایجاد نقص جدید با پوشش الیاف با یک ماده محافظ و بادوام برای پوشش اولیه فیبر است. برای ماندگاری کابل فیبر نوری باید این مسئله درنظر گرفته شود.

۳- فشارها و تنش‌ های نصب

ما می‌دانیم که تنش‌ها، طول عمر فیبرهای نوری را کاهش می‌دهد، بنابراین وظیفه حفاظت به کابل منتقل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که همه چیز تحت کنترل است. سپس نصب کننده باید اطمینان حاصل کند که روند استقرار، باعث فشار بیش از حد کابل نمی‌شود. از سه تکنیکی که معمولاً برای این امر استفاده می شود می‌توان به کشیدن، فشار دادن و دمیدن اشاره کرد. فقط کشیدن باعث ایجاد کشش نامطلوب (تنش کششی) می‌شود. بر خلاف فلز، شیشه با فشرده شدن دچار خستگی نمی‌شود و بنابراین فشار ملایم، هنگام فشار دادن هیچ آسیبی به فیبر وارد نمی‌کند.

۴- فاکتورهای محیطی

پس از استقرار، محیط محلی تأثیر زیادی بر طول عمر فیبرهای نوری دارد. دمای بالا می‌تواند رشد تَرک را تسریع کند، اما این وجود رطوبت است که از نظر تاریخی بیشترین نگرانی را داشته است. رشد تَرک‌های تحت تنش توسط آب، منجر به “خوردگی تنش” می‌شود.
با بررسی “پارامتر حساسیت در برابر خوردگی تنش”، که به زبان راحت‌تر به آن “n” گفته می‌شود، می‌تواند میزان تمایل یک فیبر به خوردگی تنش را بررسی کنید. مقدار n زیاد (حدود 20) فیبر و پوشش با دوام را نشان می‌دهد.

محاسبه دوام فیبرهای نوری

ماندگاری کابل فیبر نوری

با در نظر گرفتن چهار عامل بالا، چگونه می‌توانید ماندگاری کابل فیبر نوری خود را محاسبه کنید؟ برای این کار، یک برنامه ریز شبکه باید دو ورودی را در نظر بگیرد:

  1. نحوه توزیع نقص بین فیبرهای نوری، با استفاده از توزیع Weibull
  2. نتایج آزمایش مقاومت فیبر نوری، که به طور معمول توسط تولید کنندگان انجام می‌شود

ترکیب توزیع نقص (پیش بینی شده) با تئوری رشد ترک، چندین مدل طول عمر فیبرهای نوری را ایجاد کرده است که در اینجا مشاهده می‌شود.

به طور کلی، این مدل‌ها احتمال خرابی برای هر فیبر نوری، کیلومتر داده شده را در طول عمر مشخص، حدود 20 تا 40 سال، ارائه می‌دهند. برای فیبرهای ردیف 1 صحیح نصب شده، احتمال خرابی در چنین بازه زمانی از 1 در 100000 است. در مقایسه، احتمال آسیب دیدن فیبر نوری در اثر مداخله دستی، مانند حفر، در بازه زمانی مشابه، حدود 1 در 1000 است. فیبر با کیفیت، که توسط تکنیک‌های خوش خیم و نصب کننده‌های دقیق در شرایط قابل قبول نصب می‌شود، باید بسیار قابل اطمینان باشد البته مشروط بر اینکه مزاحمتی ایجاد نشود.

همچنین لازم به ذکر است که طول کابل‌ها به ندرت “ذاتی” از کار افتاده‌اند، اما در اتصالات که نوع کابل و اتصال به خوبی مطابقت ندارند، خرابی‌هایی رخ داده است، که به الیاف اجازه حرکت می‌دهد. به عنوان مثال، به دلیل تغییرات دما. این منجر به تنش بیش از حد فیبر و شکستگی نهایی آن می‌شود.

جمع بندی>> ماندگاری کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری تقریباً 30 سال است که مورد استفاده تجاری قرار می‌گیرد. انتظار می‌رود که با گسترش سریع شبکه‌های 4G، تقاضای چین، هند و سایر کشورهای آسیا و اقیانوسیه برای فیبرهای نوری در زمینه پهنای باند ارتباطات از راه دور، رشد چشمگیری داشته باشد. کابل فیبر نوری یک زمینه در حال ظهور است و به طور گسترده استفاده خواهد شد. در نتیجه، کیفیت نصب و نگهداری، تأثیر زیادی بر عمر عملیاتی فیبر دارد.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (امتیاز میانگین این مطلب4,00 می باشد.)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟