سازگاری فیبرهای مالتی مود

فیبرهای مالتی مود به طور معمول به فیبرهای 50 / 125μm و فیبر 62.5 / 125μm اشاره دارند. 50μm و 62.5μm نشان دهنده قطر کور شیشه یا پلاستیک داخل کابل فیبر نوری است. 125μm مخفف قطر روکش است که نور را در کور محدود می‌کند. در اینجا مقطع عرضی دو نوع کابل فیبر نوری مالتی مود وجود دارد. تفاوت در اندازه کور منجر به پهنای باند مختلف خواهد شد. اندازه کور کوچکتر باعث پهنای باند بیشتر می‌شود.

سازگاری فیبرهای مالتی مود

سازگاری فیبرهای مالتی مود

به طور معمول، الیاف مالتی مود را می‌توان به فیبرهای OM4 ، OM3 ،  OM2 ، OM1 و OM5 توسط استاندارد ISO 11801 تقسیم کرد. در میان این الیاف، فقط فیبر OM1 و فیبر 62.5 / 125μm است، چهار فیبر دیگر 50 / 125μm فیبر هستند. فیبر مالتی مود چندین حالت نور را انتقال می‌دهد تا در یک زمان مشخص در کور فیبر پخش شوند. پنج نوع فیبر مالتی مود وجود دارند که از نظر اندازه کور یا پهنای باند، سرعت داده، فاصله انتقال، و … متفاوت هستند. هرچه اندازه کور کوچکتر باشد، سرعت داده و فاصله انتقال کابل فیبر نوری بالاتر است.

چرا به ترکیب فیبرهای نوری مالتی مود احتیاج داریم؟

به طور معمول، منابع نوری دیود ساطع کننده نور (LED) و فیبر 62.5μm در اترنت 10/100 مگابیت بر ثانیه استفاده می‌شوند. با نیاز بروزرسانی شبکه برای نرخ‌های بالاتر، منبع نور فناوری جدید، لیزر عمودی حفره‌ای سطح (VCSEL)، مورد نیاز است. سرعت سوئیچینگ VCSELها بسیار بیشتر از LEDها است، در نتیجه می‌توانند اطلاعات را با سرعت بیشتری جابجا کنند و برای نرخ داده بالاتر، عملکرد بهتری را رقم بزنند. برای فواصل انتقال طولانی‌تر، فیبرهای 50μm بیشتر از فیبرهای 62.5μm استفاده می‌شود. بنابراین، بیشتر تاسیسات محلی، اکنون از فیبرهای 50 / 125μm بهینه شده با لیزر برای اترنت 1/10/100 گیگابیت به جای فیبر 62.5 / 125μm قدیمی استفاده می‌کنند. با این حال، سیستم‌های کابل فیبر نوری موجود که درگذشته نصب شده‌اند هنوز از فیبرهای 62.5 میکرون استفاده می‌کنند، در نتیجه نیاز به اتصال فیبرهای 62.5μm و 50μm به‌وجود می‌آید.

چه مشکلاتی ممکن است در اتصال فیبرهای مالتی مود ایجاد شود؟

دو حالت در سازگاری فیبرهای مالتی مود 62.5 / 125μm و 50 / 125µm وجود دارد. یکی اینکه نور باید از فیبر 50/125 میکرون به 62.5 / 125 میکرون برسد و دیگر اینکه نور از فیبر 62.5 / 125 میکرون به فیبر 50/125 میکرون می‌رسد.

مشکلات در ترکیب فیبرهای مالتی مود

برای حالت اول، کور کوچکتر فیبر 50/125 میکرومتر می‌تواند به راحتی با فیبر 62.5 / 125 میکرومتر جفت شود و نسبت به جابجایی و عدم انطباق زاویه‌ای بسیار حساس نیست. بنابراین تقریباً مشکلی پیش نخواهد آمد. اما، ممکن است هنگام اتصال فیبر 62.5 / 125 میکرومتر به فیبر مالتی مود 50/125 میکرومتر، مشکل جدی پیش بیاید. زیرا در این حالت نور خروجی از  فیبر نوری 62.5 / 125 میکرون به داخل روکش فیبر مالتی مود 50/125 میکرومتر می‌رود که می‌تواند باعث ایجاد تلفات شود. حال اگر مجموع تلفات خیلی زیاد شود خروجی قابل قبولی نداریم، لذا سازگاری فیبرهای مالتی مود 62.5μm و 50μm قابل قبول نیست.

میزان قابل قبول برای مالتی مودها

حال چگونه می‌توان اتصالی با کمترین میزان افت ممکن داشت؟ بازه تلفات ناشی از اتصال دو فیبر مالتی مود متفاوت رد کتاب‌ها و منابع گوناگونی گزارش شده است، برای مثال در کتاب  راهنمای تکنسین فیبر نوری که توسط Delmar در آگوست 2005 منتشر شده است، تلفات حاصل از اتصال فیبر مالتی 62.5 به 50 در حدود 0.9 دسی بل تا 1.6 دسی بل برآورد شده است. اگر هنگام اتصال دو فیبر مالتی‌مود، تلفات از این مقدار بیشتر شد ترجیحا از برقراری این اتصال صرف نظر کنید.

امکان و اعتبار اتصال فیبرهای 62.5μm و 50μm

اگرچه تلفات ایجاد شده ناشی از اتصال دو فیبر مالتی مود بازه‌ی نسبتا زیادی است، اما مقدار دقیق اتلاف را فقط بعد از برقراری اتصال واقعی می‌توان محاسبه کرد. به همین منظور، تست‌های مختلفی برای اطمینان از کیفیت برقراری اتصال بین دو فیبر مالتی مود در نظر گرفته شده است.
برخی از تست‌های FOA اتصال فیبر 62.5 میکرومتر به 50 میکرومتر، نشان می‌دهد که تلفات اتصال هنگام استفاده از LED نسبت به VCSEL بیشتر است و تلفات VCSEL در فاصله 20 متری کمتر از اتصالات 1 متری یا 520 متری آن است. تست‌های اتصال دو فیبر مالتی مود هنگام استفاده از LED به عنوان منبع نور، صلاحست لازم را نداشتند زیرا تلفات اتصال از 0.9 دسی‌بل تا 1.6 دسی‌بل فراتر رفت. آزمایشات با استفاده از VCSEL به عنوان منبع نور، همگی این استاندارد را دارا بودند.

علاوه بر FOA، کورنینگ همچنین به امکان و قابلیت اطمینان سازگاری فیبرهای مالتی مود 50μm و 62.5μm کمک کرده است. برخلاف FOA، کورنینگ چندین هزار آزمایش برای کاربردی‌تر و معنی‌دارتر کردن گزارش‌ها انجام داده است. آزمایش‌های کورنینگ هیچ گونه افت قابل توجه اتصال را هم در منابع لیزر و هم در منابع LED 800nm / 1300nm نشان نداد.

سازگاری فیبر نوری مالتی مود بر روی پهنای باند مختلف

صرف نظر از سازگاری فیبر در مبحث سازگاری فیبرهای مالتی مود 62.5μm و 50μm، سازگاری فیبر نوری مالتی مود با پهنای باند مختلف یا تامین کنندگان مختلف نیز دارای اهمیت است. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید از فیبر قدیمی 62.5 میکرومتر استفاده کنید و پهنای باند شبکه را بدون ترکیب کردن فیبر 50 میکرومتر افزایش دهید، سازگاری فیبر با پهنای باند مختلف ضروری است. در آن دسته از کاربردهایی که مخلوط کردن انواع پهنای باند فیبر اجتناب ناپذیر است، انجام این کار از نظر فنی امکان پذیر است و توسط شرکت‌هایی مانند Corning اثبات شده است و الیاف تولیدات مختلف تا زمانی که الیاف و پیوندها از نظر استاندارد مطابقت داشته باشند با یکدیگر سازگار هستند.

انواع کابل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

2 دیدگاه برای “سازگاری ترکیب فیبرهای مالتی مود 62.5μm و 50μm

 1. کمیل مرادی گفته:

  سلام. روزتون بخیر. میزان حداکثری قابل استفاده از فیبر های مالتی مود چقدر هست ؟

  • خانم مهندس فاطمی گفته:

   سلام
   بستگی به سطح مقطعش داره دوست عزیز اگر om1باشه تا متراژ ۷۰۰ و ۸۰۰ متر و اگر om2 باشه تا متراز ۲۰۰۰ متر استفاده می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟