مقایسه کابل فیبر نوری

امروزه اینترنت نقش مهمی در استفاده شخصی و تجاری دارد. ارائه دهندگان اینترنت با ارائه خدمات مختلف اینترنتی، همچنان زیرساخت های خود را ارتقا می‌بخشند. قبل از استقرار اینترنت، باید تعیین کنید که چه نوع اتصال به اینترنت با نیاز شما مطابقت دارد و گزینه بهتری است. در این پست، تمرکز ما بر روی مقایسه کابل فیبر نوری با اترنت و با DSL است، سه نوع کابل کشی برای اتصال به اینترنت که بهتر است درباره آن اطلاعات خود را تکمیل کنید.

مقایسه کابل فیبر نوری

برای اینکه مقایسه کابل فیبر نوری با DSL و اترنت انجام شود باید اول از همه تعریف مشخصی از هر کدام داشته باشیم. سپس آن‌ها را با هم بررسی کرده و در نهایت نتیجه درستی می‌گیریم.

DSL چیست؟

DSL مخفف Digital Subscriber Line است. این یکی از قدیمی‌ترین نوع فناوری‌های اینترنتی است که در خانه‌ها یا مشاغل برای ارسال و دریافت داده از طریق خطوط تلفن مسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع هنوز هم DSL به عنوان یک عنصر واقعی و اصلی در منازل به کار رفته و یک گام بالاتر از اینترنت dial-up است. DSL این امکان را برای شما فراهم می‌کند که همزمان هم به اینترنت متصل باشید و هم با تلفن خود صحبت کنید، در حالی که با اینترنت Dial-up تلفن شما را مشغول نگه می‌دارد. دو نوع DSL وجود دارد: خط مشترک دیجیتال متقارن (SDSL) و خط مشترک دیجیتال نامتقارن ADSL SDSL سرعت بارگذاری و بارگیری برابر را ارائه می‌دهد در حالی که ADSL سرعت بارگیری بالاتر از سرعت بارگذاری را ارائه می‌دهد.

کابل اترنت چیست؟

کابل‌های اترنت متداول‌ترین نوع کابل شبکه در زندگی روزمره ما هستند. این دستگاه‌های شبکه مانند رایانه‌های شخصی، روترها و سوئیچ‌ها را در یک شبکه محلی متصل می‌کند. انواع سیم‌های اترنت که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند Cat5 ،Cat5e ،Cat6 ،Cat7 و دسته جدید Cat8 است. هر نوع کابل جدید در این دسته از سرعت پهنای باند سریع‌تر پشتیبانی می‌کند و نسبت سیگنال به نویز را بهبود می‌بخشد. در میان این کابل‌های اترنت، کابل‌های Cat6 همچنان در مصارف خانگی محبوب هستند و کابل‌های Cat7 و Cat8 برای کاربران تجاری است که به سرعت بالاتر و پهنای باند بیشتری نیاز دارند.

کابل فیبر نوری چیست؟

درباره کابل فیبر نوری نیز بسیار صحبت کردیم حال باید به مقایسه کابل فیبر نوری بپردازیم. کابل های فیبر نوری روشی نسبتاً جدید برای دسترسی به اینترنت در خانه و مشاغل است. وقتی صحبت از کابل‌های فیبر نوری می‌شود، در واقع کابل‌های فیبر نوری که برای اینترنت استفاده می‌شود مترادف با سرعت بالا هستند، خصوصاً هنگام استفاده در مسافت‌های طولانی. کابل فیبر نوری چگونه کار می کند؟ کابل فیبر نوری شامل رشته‌هایی از الیاف شیشه یا پلاستیک در داخل یک پوشش عایق بندی شده است. با استفاده از این روش، رشته‌های نوری می‌توانند داده‌ها را از طریق نور درون خط انتقال دهند. کابل‌های فیبر نوری دو نوع اصلی دارند: فیبر سینگل مود (SMF) و فیبر مالتی مود (MMF).

تفاوت بین کابل فیبر نوری، DSL و اترنت

برای تصمیم گیری بهتر برای مقایسه کابل فیبر نوری در مورد DSL، کابل‌های اترنت و کابل‌های فیبر نوری، عناصر زیر که در آنها متفاوت هستند لازم است در نظر گرفته شوند.

مقایسه از نظر ساختار

تا حدی، کابل‌های DSL ساختار مشابه کابل‌های اترنت دارند؛ هر دوی آن‌ها از کابل‌های مسی ساخته شده‌اند تا داده‌ها را با استفاده از تکانه‌های الکتریکی انتقال دهند. تفاوت در این است که DSL از کابل LAN استاندارد تلفن استفاده می‌کند در حالی که کابل‌های اترنت معمولی دارای دو جفت سیم مسی پیچ خورده با یک شاخه بزرگتر هستند که در شکل زیر نشان داده شده است. اما در مورد کابل فیبر نوری و کابل فیبر نوری در مقابل DSL و کابل فیبر نوری در مقابل اترنت، ساختار کاملاً مشخص است. این داده‌های موجود به جای استفاده از فیبر نوری ارائه می‌دهد.

مقایسه کابل فیبر نوری

مقایسه از نظر سرعت

سرعت نکته کلیدی در انتخاب بهترین کابل برای اتصال به اینترنت است. از نظر فنی، سرعت DSL کند است و مشخص کردن سرعت دقیق آن دشوار است. سرعت DSL در مقایسه کابل فیبر نوری اغلب به ارائه دهنده اینترنت DSL و فناوری استفاده شده بستگی دارد. به طور کلی کمتر از 1 مگابیت در ثانیه، اما هنوز هم تا 100 مگابیت در ثانیه در برخی نقاط جوابگو است.

سرعت اترنت در کابل فیبر نوری در مقابل اترنت هر چند بار به 10 مگابیت در ثانیه محدود می‌شود. با این حال، توسعه سریع گیگابیت سرعت 100 مگابیت در ثانیه را ارائه می‌دهد و اکنون Gigabit Ethernet محبوب شده است. داده‌ها را با سرعت بالاتری ارائه می‌دهد. برای مصارف خانگی، به طور کلی، سرعت بارگیری کابل اترنت معمولاً از 10 مگابیت بر ثانیه تا 500 مگابیت بر ثانیه شروع می‌شود و سرعت بارگذاری از 5 مگابیت بر ثانیه تا 50 مگابیت بر ثانیه است.

سرعت اترنت هر چند بار به 10 مگابیت در ثانیه محدود می‌شود، با این حال، توسعه سریع گیگابیت سرعت 100 مگابیت در ثانیه را ارائه می‌دهد و اکنون Gigabit Ethernet محبوب شده است، داده‌ها را با سرعت بالاتری ارائه می‌دهد. برای مصارف خانگی، به طور کلی، سرعت بارگیری کابل اترنت معمولاً از 10 مگابیت بر ثانیه تا 500 مگابیت بر ثانیه شروع می‌شود و سرعت بارگذاری از 5 مگابیت بر ثانیه تا 50 مگابیت بر ثانیه است.

سرعت در مقایسه کابل فیبر نوری در بین این سه فناوری دسترسی به اینترنت سریع‌ترین گزینه است. سرعت بارگیری و بارگذاری یک سیم پچ فیبر  نوری می‌تواند از 250 مگابیت بر ثانیه تا 1000 مگابیت بر ثانیه باشد و تحت تأثیر فاصله ISP نباشد. کابل‌های فیبر نوری معمولاً دارای رشته‌های زیادی هستند و ثابت شده است که یک رشته از کابل‌های فیبر نوری می‌توانند داده‌ها را تا سرعت 100 ترابیت بر ثانیه منتقل کنند که سرعت برتر کابل‌های فیبر نوری را نشان می‌دهد.

مقایسه از نظر امنیت

در یک مقایسه امنیتی بین کابل فیبر نوری، DSL و اترنت؛ DSL یک خط اختصاصی به مشتریان ارائه می‌دهد، بنابراین احتمال ایجاد مشکلات امنیتی اینترنتی کمتر است. اطلاعات بدون عبور از اتصال به مودم سایر مشتریان، بین دفتر مرکزی و خانه مشتریان عبور می‌کند. کابل‌های اترنت با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی در برابر تداخل الکترومغناطیسی آسیب پذیر بوده و توسط هکرها در سطح سخت افزاری رهگیری می‌شوند. انتقال نور در کابل‌های فیبر نوری مانند اتصالات مس در معرض EMI و RFI نیست و تشخیص هر گونه شکست فیزیکی در سیستم آسان است. بنابراین هیچ راهی برای گوش دادن به انتقال توسط هکرها وجود ندارد. به طور کلی، کابل‌های فیبر نوری ایمن‌ترین کابل‌ها هستند که امنیت و حریم خصوصی آنها کم است.

مقایسه از نظر هزینه

هزینه DSL، اترنت یا کابل فیبر نوری، بسته به نیاز خاص شما، مکان شما، ارائه دهنده، شرایط توافق نامه و سایر عناصر متفاوت است. وقتی می‌خواهید یکی از آنها را برای دسترسی به اینترنت نصب کنید، باید نه تنها هزینه کابل بلکه هزینه نصب و فعال سازی را نیز در نظر بگیرید. به طور معمول، هزینه اینترنت فیبر نوری گرانترین هزینه است زیرا نصب فیبر پیچیده‌تر از کواکس است و متغیرهای زیادی در نصب آن در نظر گرفته می‌شوند و شما باید هزینه دستگاه‌هایی را که با کابل‌های فیبر نوری، نصب کنندگان حرفه‌ای و غیره مطابقت دارند، پرداخت کنید. از آنجا که کابل اترنت زیرساخت، گران‌تر از تلفن است، هزینه نصب کابل اترنت در مقایسه با DSL بیشتر است.
با توجه به عناصر بالا، ممکن است دریابید که کابل‌های DSL، اترنت و کابل‌های فیبر نوری همه مزایا و کمبودهای خاص خود را دارند. اما وقتی پای مقایسه در میان است باید دقیق و درست آن را بررسی کرد. پس از شما دعوت می‌کنیم به جدول زیر توجه فرمایید:

سرعت امنیت هزینه
DSL کم بیشتر کم
کابل اترنت بیشتر کم بیشتر
کابل فیبر نوری بیشترین بیشترین بیشترین

برای آن دسته از مشاغل که به سریع‌ترین ارتباطات اینترنتی و بالاترین امنیت نیاز دارند، شکی نیست که کابل‌های فیبر نوری بهترین انتخاب ممکن هستند. برای کسانی که به بودجه اهمیت می‌دهند ، کابل های DSL و Ethernet هر دو قابل استفاده هستند و در مقایسه با کابل فیبر نوری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

بهترین کابل برای اتصال به اینترنت

به طور کلی، اگرچه کابل‌های فیبر نوری به اندازه مقیاس کابل‌های DSL و اترنت در دسترس نبوده‌اند، اما نمی‌توان منکر مزایای بزرگ سرعت سریع و امنیت بالا شد. اگر به سرعت بالا، امنیت خود اهمیت می‌دهیم بهترین گزینه برای ما استفاده از کابل فیبر نوری است.

منبع: community.fs

انواع کابل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:51 Stack trace: #0 /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(658): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/h82835/do...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('synced') #2 {main} thrown in /home/h82835/domains/fiberopticbank.com/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 51