مقایسه کانکتورهای PC و UPC و APC

در هنگام انتخاب کابل‌های فیبر نوری یا کانکتورهای فیبر، ممکن است در توضیحات محصول عبارت “PC Polish” ، “UPC Polish” یا “APC Polish” ذکر شده است. معنی این لغات چیست؟ تفاوت این نوع کانکتورها در چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم مقایسه کانکتورهای PC و UPC و APC را داشته باشیم و بگوییم که کجا باید از کدامیک استفاده کنید. با ما همراه باشید…

مقایسه کانکتورهای PC و UPC و APC

به بیان ساده‌تر، PC ، UPC و APC به سبک‌های جلا دادن فرول‌ها در داخل اتصالات فیبر نوری اشاره می‌کنند. همانطور که شکل زیر نشان می‌دهد، فرول محفظه‌ای برای انتهای فیبر نوری قرار گرفته در کانکتور است که برای اتصال به فیبر دیگر یا فرستنده یا گیرنده طراحی شده است. وقتی کانکتورها در انتهای فیبر نصب می‌شوند، نور از فیبر به سمت منبع منعکس شده و سیگنال را مختل می‌کند. برای افزایش کارایی فیبر نوری، مهندسان شروع به ارتقا سطح نقطه حساس پیوست کردند و به این ترتیب فناوری‌های کانکتور برای فرول معرفی شدند. چهار نوع پولیش کانکتور وجود دارد که سه مورد را مورد بحث قرار می‌دهیم.

برای انتخاب کانکتور مناسب اول از همه نیاز به شناخت درست انواع کانکتورهاست تا بتوانیم مقایسه کانکتورهای PC و UPC و APC را با دقت بالایی انجام دهیم.

فرول کانکتور فیبرنوری
فرول کانکتور فیبرنوری

 

فرول PC

کانکتور فیبر PC به کانکتوری گفته می‌شود که محل تماس فیزیکی آن با کانکتور بعدی، به صورت صاف صیقل داده می‌شود. این رایج‌ترین نوع پولیشی است که در فیبرهای مالتی مود OM1 و OM2 یافت می‌شود. پولیش فرول PC برای غلبه بر شکاف هوایی بین دو سطح فیبر تخت ایجاد شده است. در طراحی فرول PC، یک لبه کمی استوانه‌ای با هدف از بین بردن شکاف هوایی وجود دارد، به طوری که تلفات بازگشتی در حالت معمولی برای فیبرهای سینگل مود -40dB است، این مقدار بیشتر از تلفات بازگشتی پولیش صاف (14 دسی بل یا حدود 4%) است. تاکنون، این نوع پولیش منسوخ شده است و تکامل یافته و پولیش UPC بوجود آمده است.

پولیش PC انتهای کانکتور فیبرنوری
پولیش PC انتهای کانکتور فیبرنوری

فرول UPC

UPC مخفف Ultra Physical Contact است. این نوع فرول، بهبود یافته پولیش PC با سطح انتهایی بهتر پس از پرداخت طولانی و تلفات بازگشتی بهتر از ساختار PC است، تقریبا -50dB یا بالاتر. اگرچه پولیش UPC در مقایسه با پولیش PC انعکاس بازگشتی نسبتاً کمتری دارد، اما باز هم به اندازه کافی زیاد نیست. توجه داشته باشید که اتصال و قطع مکرر، باعث تخریب سطح انتهایی و کاهش راندمان عملکرد می‌شود.

پولیش UPC انتهای کانکتور فیبرنوری
پولیش UPC انتهای کانکتور فیبرنوری

فرول APC

در مقایسه کانکتورهای PC و UPC و APC، کانکتور APC را داریم که قبل از وارد کردن آن به مبحث مقایسه باید به بررسی عملکرد آن بپردازیم. کانکتورهای فیبر APC، جهت دستیابی به انعکاس بازگشتی کمتر روی کار آمدند. APC به اتصال فیزیکی Angled یا زاویه دار اشاره دارد که سطح انتهایی فرول آن با زاویه 8 درجه صیقل داده شده است و در نتیجه انعکاس بازگشتی را به حداقل می‌رساند. به دلیل ایجاد سطح انتهایی زاویه دار، نور منعکس شده به جای اینکه در هسته فیبر بماند، به داخل روکش نشت می‌کند، لذا تلفات بازگشتی به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. لازم به ذکر است که کانکتورهای APC فقط باید به کانکتورهای زاویه دار متصل شوند، در غیر اینصورت باعث افزایش تلفات چشمگیری می‌شوند. تلفات بازگشت نوری کانکتورهای APC در حدود -60dB یا بیشتر است، که نسبت به سایر کانکتورها بسیار بهبود یافته است.

پولیش APC انتهای کانکتور فیبرنوری
پولیش APC انتهای کانکتور فیبرنوری

انتخاب کانکتور مناسب

در بخش‌های قبل درمورد فرول استفاده شده در کانکتورها صحبت کردیم و هریک را به تفصیل شرح دادیم. حال نوبت به مقایسه کانکتورهای ساخته شده با فرول‌های PC و UPC و APC می‌رسد. به نظر شما در انتخاب کانکتور مناسب باید چه کنیم و کدام را انتخاب کنیم؟ پس از تعریف سه نوع پولیش کانکتور، متوجه شدیم که کانکتورهای PC ، UPC و APC از بسیاری جنبه‌ها متفاوت هستند. در بخش زیر تفاوت ظاهری و عملکردی این سه نوع کانکتور مورد بحث قرار گرفته است.

ظاهر کانکتورها

تفاوت عمده در شکل ظاهری کانکتورها مربوط به قسمت انتهایی آنهاست. کانکتورهای PC و UPC هر دو بدون زاویه پرداخت می‌شوند، اگرچه لبه انتهایی UPC دارای انحنای جزئی است. اما سطح انتهایی کانکتور APC دارای زاویه 8 درجه‌ای است.

تفاوت بارز دیگر بین کانکتورهای PC و UPC و APC در رنگ آن‌هاست. با توجه به رنگ بدنه‌ی کانکتورها می‌توان تشخیص داد که پولیش داخلی آنها از چه نوعی است. یک کابل پچ فیبر نوری SC LC APC سینگل مود را به عنوان مثال در نظر بگیرید، کانکتورهای دو سر این کابل همگی سبز هستند. در حالی که کانکتورهای دو سر کابل پچ فیبر نوری SC LC  UPC سینگل مود، به رنگ آبی هستند.

 

کانکتور LC با فرول APC و UPC
کانکتور LC با فرول APC و UPC

عملکرد کانکتورها

در گذشته دستیابی به تلفات جایگذاری (insertion loss) کم با استفاده از اتصالات APC ،به دلیل وجود شکاف هوا در جابجایی‌های راس، بسیار دشوار بود. اما امروزه بهبود طراحی اتصالات و تولید کانکتورهای APC فشاری باعث عملکرد بهتر وکاهش تلفات جایگذاری شده است. با این تفاسیر، اختلاف تلفات جایگذاری بین APC و UPC کاهش یافته است.

در مورد عملکرد تلفات بازگشتی (return loss)، ممکن است توجه کرده باشید که کانکتورهای APC به دلیل داشتن سطح انتهایی زاویه دار، کمترین انعکاس بازگشتی را در بین تمام کانکتورهای فیبر ذکر شده دارند. به همین دلیل، مقادیر تلفات بازگشتی بین این سه کانکتور متفاوت است. مطابق با استانداردهای صنعت، تلفات برگشتی اتصالات UPC ، PC و APC به ترتیب حدود 50dB ، -40dB- و 60dB- یا بالاتر است. هرچه میزان تلفات بازگشتی برحسب dB بیشتر باشد، به این معنی است که بازتاب نور به عقب (انعکاس بازگشتی) کمتر است و در نتیجه عملکرد اتصال بهتر خواهد بود. این مسئله نشان می‌دهد که کانکتورهای APC در مقایسه با کانکتورهای PC و UPC عملکرد بهتری دارند.

کاربرد کانکتورها

از آنجایی که برخی کاربردها نسبت به تلفات بازگشتی حساس ترند، بهتر است از کانکتورهای APC در این کاربردها استفاده کرد. مثالی از شرایطی که به تلفات بازگشتی حساس‌اند می‌توان کاربردهایی که در محدوده طول موج بالاتر کار می‌کنند را نام برد. مانند طول موج مورد استفاده برای سیگنال‌های ویدئویی RF، به ویژه کاربردهای FTTx و  شبکه‌های نوری غیرفعال و سایر سیستم‌های WDM در طول موج بالا روی فیبرهای سینگل مود کار می‌کنند.
برای سایر کاربردها که به تلفات برگشتی حساس نیستند، می‌توان از کانکتورهای UPC یا PC استفاده کرد. کانکتورهای PC به طور کلی در تجهیزات اپراتورهای مخابراتی دیده می‌شوند، در حالی که کانکتورهای UPC در تلویزیون دیجیتال، تلفن و سیستم‌های داده محبوب هستند.

جمع بندی انتخاب کانکتور مناسب

در این مقاله مقایسه‌ای بین سه نوع کانکتور مختلف که نوع پولیش سطح انتهایی آنهاباهم متفاوت است انجام شد. نمی‌توان گفت یکی از این نوع کانکتورهای از بقیه بهتر است زیرا هریک دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند که مناسب کاربردهای متفاوتی هستند. هنگام انتخاب کانکتورهای فیبرنوری برای کاربردهای خاص، عواملی مانند هزینه و کارایی باید در نظر گرفته شود. با این حال، یک قانون کلی وجود دارد: برای کاربردهایی که در آنها سیگنالینگ فیبر نوری با دقت بالا مهم است، از کانکتور APC را استفاده کنید و برای سیستم‌های دیجیتالی با حساسیت کمتر ، PC یا UPC گزینه خوبی هستند.

 

کانکتور های فیبرنوری

کانکتور فیبر نوری

کانکتورهای ST Connector

تماس بگیرید

کانکتور فیبر نوری

اتصالات FC Connector

تماس بگیرید
مشاهده همه کانکتورهای فیبر نوری
0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟