مقایسه ژل پرکننده در لوزتیوب و تایدبافر

قبلا درباره تفاوت بین کابل‌های لوزتیوب و تایدبافر صحبت کردیم اما امروز می‌خواهیم درباره ژل پرکننده هر کدام توضیح دهیم. به نظر شما در مقایسه ژل پرکننده در لوزتیوب و تایدبافر به چه نتیجه‌ای خواهیم رسید؟ با ما همراه باشید…
از نظر تعریفی، کابل تایدبافر بهترین کاربرد را برای نصب داخلی داشته در حالی که کابل لوزتیوب برای نصب خارج از محیط بهترین گزینه است. به دلیل ویژگی‌های مادی آنها، معمولاً در مکان دیگری مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. اما آیا بعد از این همه سال هنوز هم اینگونه است؟

مقایسه ژل پرکننده در لوزتیوب و تایدبافر

کابل فیبر نوری تایدبافر و لوزتیوب هر دو کابل فیبر نوری هستند که به منظور محافظت و کابل کشی بهتر، از تعداد فیبرهای مختلف در داخل یک خط کابل فیبر تشکیل شده‌اند. برخی از شباهت‌ها در طراحی آن‌ها وجود دارد، اما تفاوت‌ها به وضوح بیش از شباهت‌هاست. این موارد را برای رسیدن به تفاوت ژل پرکننده لوزتیوب با تایدبافر، بررسی می‌کنیم.

کابل های تایدبافر با قابلیت انعطاف پذیری

در ساخت تایدبافر از الیاف بافر 900μm استفاده می‌شود. کور توسط پوشش دو لایه محافظت می‌شود که اولی پلاستیکی و دومی اکریلات ضد آب است. کور کابل هرگز در معرض آسیب و شکستگی قرار نمی‌گیرد، بر خلاف کابل لوزتیوب که می‌تواند درصدی آسیب‌پذیری برای کور داشته باشد. الیاف توسط عناصر مقاومت دی الکتریک (FRP) احاطه شده‌اند و توسط یک ژاکت بیرونی پلی اورتان مقاوم محافظت می‌شوند و از حفاظت محیطی و مکانیکی خوبی برخوردار هستند. تعداد فیبر برای کابل فیبر تایدبافر از 1 تا 144 تار متغیر است، اما به طور کلی کابل‌های دارای 2، 6، 12، 24 تار، بیشترین استفاده را دارند. تعداد الیاف بزرگتری مانند 48 تار، 96 و 144 نیز برای کاربردهای خاص در دسترس هستند.

مقایسه ژل پرکننده در لوزتیوب و تایدبافر

کابل تایدبافر را می‌توان واحد یا غیر واحد کرد. تنها تفاوت بین آن‌ها این است که اولی با پوشش جداگانه واحد می‌شود. طراحی واحد، نصب و مدیریت تارها را آسانتر از حالت غیرواحد میسر می‌کند. برعکس، کابل غیر واحد فقط با یک ژاکت بیرونی طراحی شده است، اما در کابل کشی انعطاف پذیرتر است و نویزهای بسیار کمتری دارد و از هزینه کمتری نیز برخوردار می‌شود.

تفاوت ژل پرکننده لوزتیوب با تایدبافر

لوزتیوب با ژل پرکننده و با ظرفیت تارهای زیاد

در ساخت کابل‌های پر از ژل با لوزتیوب، فیبرهای دارای پوشش با ضخامت 250 میکرون در لوله‌های کوچک و سفت به نام لوزتیوب قرار می‌گیرند که فضای داخلی آنها با ژله پر می‌شود.
هفت عنصر در یک لوزتیوب وجود دارد. هر عنصر با توجه به ویژگی خاص خود نقش مهمی در کابل فیبر نوری ایفا می‌کند که عبارت است از:

1.فیبرهای 250 میکرون (در لوزتیوب)
2. یک یا چند لوزتیوب که دارای فیبرهای بدون پوشش 250 میکرون هستند. لوزتیوب‌ها در اطراف عنصر مقاوم مرکزی قرار می‌گیرند.
3. ژل تیگزوتروپیک برای جلوگیری از ورود رطوبت و آب و محافظت از فیبر 250 میکرون وجود دارد.
4. عنصر مقاوم مرکزی (در مرکز کابل و توسط لوزتیوب در اطراف قرار دارد).
5. نخ آرامید به عنوان عنصر اصلی مقاومت در برابر کشش.
6. Ripcord (برای برداشتن راحت ژاکت بیرونی).
7. ژاکت بیرونی (ماده متداول پلی اتیلن است).

به طور کلی، یک کابل لوزتیوب از 12 رشته فیبر درون آن تشکیل شده است، اما می‌تواند در هر جایی از 6 رشته تا 244 رشته نیز داشته باشد. از آنجا که فیبر به تایدبافر متصل نیست، می‌توان کابل را بدون خم شدن یا شکستن کشید. با توجه به مواد مختلف یا فناوری پردازش برای کاربردهای مختلف، انواع مختلفی از کابل های فیبر نوری لوزتیوب وجود دارد.

تفاوت ژل پرکننده لوزتیوب با تایدبافر

هم کابل تایدبافر و هم کابل لوزتیوب ژله ای پر از ژل دارای الیاف کدگذاری شده رنگی برای شناسایی آسان در هنگام استفاده به عنوان کابل توزیع هستند. وقتی کابل‌ها در جایی که جوندگان وجود دارند، مستقر می‌شوند یا مستقیماً دفن می‌شوند و امکان خرد شدن و شکستن دارند، می‌تواند یک مشکل باشد. به همین دلیل در این مناطق کابل‌های پوشش دار و مقاوم پیشنهاد می‌شود. که انواع زرهی شامل نوار فولادی زرهی و موج دار نمونه‌های خوبی هستند.

ظرفیت لوزتیوب و تایدبافر

تایدبافر برای استفاده در محیط داخلی مناسب‌تر است زیرا محکم‌تر از لوزتیوب است. با این حال، تایدبفارها بسیار گران‌تر از لوزتیوب‌ها هستند و فیبرهای کمتری را در مقابل لوزتیوب با استفاده از قطر مشابه به دلیل تفاوت فیبر 900μm و فیبر 250μm نگه می‌دارند. در مقایسه ژل پرکننده در لوزتیوب و تایدبافر، کابل پر از ژل با لوزتیوب بهترین گزینه برای استفاده در فضای باز است، اما از آنجا که اتصال و خاتمه دادن آن ناخوشایند است، اولین انتخاب برای استفاده در محیط داخلی و فضای باز نیست.

کابل تایدبافر برای استفاده در فضای indoor و outdoor

در حقیقت، به اندازه کافی اثبات شده که کابل تایدبافر دارای طراحی عالی، استاندارد و مناسب است. کابل‌های فیبر نوری تایدبافر، انعطاف پذیری، اتصال مستقیم و قابلیت انعطاف پذیری طراحی را برای تأمین نیازهای متنوع موجود در کاربردهای فیبر نوری با عملکرد بالا، ارائه می‌دهند. چنین کاربردهایی شامل انتقال از راه دور برای اتصالات محلی telco ، LAN ، SAN ، WAN و پیوندهای نقطه به نقطه در شهرها، ساختمان‌ها، کارخانه ها، پارک‌های اداری و دانشگاه‌ها مناسب است.

کابل تایدبافر دارای مزایای زیادی نسبت به کابل بیرونی سنتی است که به کابل داخلی متصل می‌شود. اولین مزیت بهبود، قابلیت اطمینان است. در هر زمان که انتقال اتصال وجود داشته باشد، قابلیت اطمینان پیوند کاهش می‌یابد. کابل داخلی / خارجی با تایدبافر مستقیماً تا جایی که برای خاتمه نهایی لازم باشد در ساختمان به کار می‌رود. بنابراین اتصالات بر روی کابل فیبر نوری در مرکز اتصال نهایی مونتاژ می‌شوند، نه در یک منطقه نامناسب، سخت برای رسیدن به انتقال.
دومین مزیت این است که خاموش شدن کابل داخلی / فضای باز با تایدبافر نسبت به کابل‌های دارای درجه بندی فضای باز، معمولاً آسان‌تر است. هیچ ژل تزریق شده‌ای وجود ندارد که قبل از فرآیند خاتمه از بین برود. به طور کلی، می‌توان گفت کابل‌های تایدبافر خاتمه سریع، آسان و اقتصادی را بدون نیاز به تمیز کردن شیمیایی فراهم می‌کنند. این خود نیز یکی از مهم‌ترین گزینه در مقایسه ژل پرکننده در لوزتیوب و تایدبافر است.

کابل لوزتیوب برای استفاده در فضای بیرونی

کابل لوزتیوب از فیبر نوری در برابر فشارهای ناشی از محیط، یعنی رطوبت و دما محافظت می‌کند. ژل موجود در لوزتیوب، نفوذ آب را متوقف کرده و آن را از الیاف دور نگه می‌دارد. از آنجا که الیاف می‌توانند درون لوله حرکت کنند، انبساط و انقباضی که تغییرات دما در سایر مواد ایجاد می‌کند، تنش را به الیاف منتقل نمی‌کند. به این معنا، کابل‌های پر از ژل با لوزتیوب، بهترین محافظت را در محیط بیرون دارند. آنها برای کاربردهای خارجی، از جمله هوایی، داکت، CATV، مسافت‌های طولانی، سیستم‌های شبکه رایانه ای و ارتباطات LAN مناسب هستند.

گرچه از کابل‌های نوری فیبر لوزتیوب برای کاربردهای از راه دور مخابرات با تعداد فیبر بالا استفاده می‌شود، اما آنها طراحی مناسبی برای برنامه‌های LAN به حساب می‌آیند که در آن قابلیت اطمینان، تضعیف در دامنه دمایی وسیع و هزینه نصب پایین از اولویت ها است. از آنجا که لوزتیوب به طور کلی با کدهای قابل اشتعال داخلی ناسازگار است، هنگامی که نیاز به نصب در داخل خانه باشد، باید به طور معمول خاتمه داده شود یا به ورودی کابل یک ساختمان متصل شود. به دلیل الیاف خالی شکننده و پر شدن ژل، که باید قبل از خاتمه تمیز شود، کابل پر از ژل با لوزتیوب، سخت‌ترین اتصال و خاتمه دادن است و همچنین بیشترین هزینه مواد خاتمه را دارد. در فرآیند خاتمه نهایی، تمام الیاف باید متصل شده یا از طریق لوله‌های کیت، تغذیه شوند. این فرایندها همه باعث پیچیدگی در خاتمه می‌شوند و اتصالات به طور حتم، قابلیت اطمینان پیوند را کاهش می‌دهند. همه دلایل بالا باعث می‌شود که کابل لوزتیوب پر از ژل، انتخاب نامناسبی برای استقرار در محیط داخلی و خارجی باشد. اما هنوز هم به دلیل ویژگی‌هایش به عنوان یک کابل در فضای باز خوب است.

تفاوت  لوزتیوب با تایدبافر

در مقایسه لوزتیوب و تایدبافر باید گفت هر دو در عملکرد عالی هستند، که معمولاً تایدبافر برای مصارف داخلی و داخلی و خارجی با طول متوسط ​​استفاده می شود، در حالی که لوزتیوب برای برنامه‌های در فضای باز با مسافت طولانی است.

انواع کابل فیبر نوری

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟