انواع کابل فیبر نوری

یکی از سوالات پرتکراری که مشتریان از ما می‌پرسند درباره انواع کابل فیبر نوری و کاربرد هر کدام است. یعنی بیش از هر چیزی بر روی اصطلاحات آن‌ها به مشکل برمی‌خورند و نمی‌دانند هر کابلی چه وظیفه‌ای را با خود حمل کرده و واقعا چه مفهومی دارد. از این رو امروز تصمیم گرفتیم این اصطلاحات را برای شما از حالت مخفف خارج کرده و معنی و مفهوم آن را بگوییم. همچنین کاربرد کابل فیبر نوری را در هر نوع آن مشخص خواهیم کرد.

انواع کابل فیبر نوری

برای مصارف مختلف، کابل‌های فیبر نوری متفاوتی روی کار آمدند که هر کدام وظایف منحصر به فرد خود را داشته و در شرایط خاص و مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از آن‌ها بصورت مخفف نام‌گذاری می‌شوند اما مفهوم خاصی پشت همه آن‌هاست و همچنین از کاربردهای خاصی برخوردارند.

انواع کابل فیبر نوری

کابل نوری ژله فیلد خاکی (OBFC)

یکی از انواع انواع کابل فیبر نوری، OBFC است که اصطلاح انگلیسی آن Optical Buried Fiber Cable است که معنی آن کابل نوری ژله فیلد خاکی است. کاربرد کابل فیبر نوری OBFC این است که در شبکه‌هاي زیرساخت و بین شهري در مسافت‌هاي طولانی استفاده شده و مستقیما داخل خاک دفن می‌شود. این کابل داراي یک محافظ نوار استیل دندان اره‌اي (کروگیت) است زیرا در خاک با خطر جوندگان و رطوبت برخورد کرده و نباید آسیب ببیند.

کابل نوری خشک خاکی (OBUC)

مورد بعدی در انواع کابل فیبر نوری، OBUC است که به اصطلاح انگلیسی آن را Optical Buried Unfilled Cable می‌نامند و در معنی فارسی به آن خشک خاکی می‌گویند. این نوع کابل داراي کاربرد و ساختارى مشابه با کابل OBFC است و تنها تفاوتی که دارد، به جاي ژله از نخ و نوار جاذب رطوبت استفاده می‌کند. این کابل داراي یک محافظ نوار استیل دندان اره اي (کروگیت) است که در مناطق زیرزمینی از خطرات جوندگان و رطوبت در امان باشد.

کابل نوری ژله فیلد کانالی (OCFC)

کابل OCFC یکی دیگر از انواع کابل فیبر نوری است که اصطلاح انگلیسی آن Optical Condit Filled Cable است که به معنای کابل نوری ژله فیلد از آن نام برده می‌شود. این کابل‌ها عموما در شبکه‌هاي درون شهري و بین مراکز مخابراتی استفاده می‌شوند.
شده است. همان‌طور که از نامش پیداست در کانال‌ها قابل جایگذاری بوده و دارای روکشی برای جلوگیری از رطوبت است.

کابل نوری خشک کانالی (OCUC)

OCUC یکی دیگر از کابل‌های فیبر نوری است که به انگلیسی Optical Conduit Unfilled Cable نام گرفته و به معنای کابل نوری خشک کانالی است. این نوع کابل داراي ساختارى متفاوت با کابل OCFC بوده و بدون ژله (یعنی خشک) است. براي حفاظت کابل در مقابل نفوذ رطوبت، از نوار جاذب رطوبت استفاده می‌شود. کاربرد کابل فیبر نوری در شبکه‌هاي درون شهري و بین مراکز مخابراتی است.

کابل نورى خشک مهاردار هوایى تک روکشه (OSSC)

یکی دیگر از انواع کابل، OSSC است که به اصطلاح انگلیسی Optical Self Supporting Aerial Cable single jacket خوانده شده و معنی آن کابل نوری خشک مهاردار هوایی از نوع تک روکشه است. این نوع کابل در مناطق روستایی و مخابرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیم مهاردار بکار رفته شامل ۷ رشته فولادي گالوانیزه است که بهم تابیده شده و به صورت موازي با کور کابل قرار می‌گیرد و بنابراین سطح مقطع کابل به شکل عدد 8 لاتین می شود.

کابل خود پشتیبان (ADSS)

این کابل به اصطلاح انگلیسی All Dielectric Self Support Cable گفته می‌شود که مخفف شده آن ADSS می‌شود. این نوع کابل داراي ساختارى متفاوت و بدون ژله (خشک) است. براي حفاظت کابل در مقابل نفوذ رطوبت از نوار جاذب رطوبت استفاده می‌شود. این کابل در مجاورت کابل‌هاي فشار قوي نصب شده و داراي روکش مقاوم ضدترک است. نیروي کشش کابل زیاد است که البته متناسب با شرایط جوي و نحوه کاربرد، نیروي کشش متناسب تنظیم و طراحی می‌گردد.

کابل نورى با تیوپ مرکزى (OFC)

یکی دیگر از انواع کابل فیبر نوری، کابل OFC یا Optical Fiber Cable – Central Tube است که به آن کابل با تیوب مرکزی گفته می‌شود. در این نوع کابل فیبرها درون یک تیوب در مرکز کابل قرار می‌گیرند. در اطراف تیوب مرکزي براساس نیاز از عنصر مقاوم میانی استفاده
شده و سپس یک لایه روکش بر روي آن قرار می‌گیرد. برحسب نوع کاربرد جنس روکش تغییر می کند.

شناسایی کابل‌ های فیبر نوری

همان‌طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، کابل‌های فیبر نوری انواعی داشته و هر کدام نیز کاربردهای مجرایی دارند که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به این پرسش مهم افراد پاسخ دادیم و تمامی کاربردها را نیز گفتیم. حال می‌توانید با خیال راحت و بطور کامل محصول موردنظر خود را انتخاب کنید.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟