کاربردهای کابل فیبر نوری

کابل‌های فیبر نوری کابل‌هایی هستند که حاوی چندین هزار فیبر نوری در یک ژاکت محافظ و عایق بندی شده هستند. الیاف نوری رشته‌های بسیار نازکی از شیشه خالص هستند که اطلاعات را به صورت نور منتقل می‌کنند. کابل‌های فیبر نوری از حدود چهار دهه پیش تاکنون انقلابی در دنیای ارتباطات شبکه ایجاد کرده‌اند. امروزه این کابل‌ها تقریباً روش های سنتی شبکه سازی را که از سیم‌های فلزی استفاده می‌کنند، از بین برده‌اند. برخی از محبوب‌ترین کاربردهای کابل فیبر نوری را امروز برایتان می‌گوییم.

کاربردهای کابل فیبر نوری

همیشه برای اینکه بتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم و بهترین تصمیم را بگیریم، لازم است حتما کاربرد گزینه موردنظر را بررسی کنیم. فواید کابل فیبر نوری بسیار زیاد است که به ۹ مورد از مواردی که امروزه از آن بهره‌مند می‌شویم، اشاره خواهیم کرد. به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را با دقت هر چه بیشتر، مطالعه کنید.

۱- کاربرد در اینترنت

کابل‌های فیبر نوری مقدار زیادی داده را با سرعت بسیار بالا منتقل می‌کنند. بنابراین از این فناوری به طور گسترده‌ای در کابل‌های اینترنت استفاده می‌شود. در مقایسه با سیم‌های مسی سنتی، کابل‌های فیبر نوری حجیم، سبک‌تر، انعطاف پذیرتر هستند و داده‌های بیشتری را حمل می‌کنند و این از مهم‌ترین فواید کابل فیبر نوری است.

کاربردهای کابل فیبر نوری

۲- کاربرد در شبکه های کامپیوتری

شبکه سازی بین رایانه‌ها در یک ساختمان واحد یا از طریق سازه‌های مجاور با استفاده از کابل‌های فیبر نوری آسان‌تر و سریعتر می‌شود. کاربران می‌توانند کاهش قابل توجهی را در زمان انتقال پرونده‌ها و اطلاعات در شبکه‌ها مشاهده کنند.

۳- کاربرد در اتاق عمل و دندانپزشکی

کابل‌های فیبر نوری به طور گسترده‌ای در زمینه‌های پزشکی و تحقیقاتی استفاده می‌شوند. ارتباطات نوری بخش مهمی از روش‌های جراحی غیرتهاجمی است که در بین مردم به آندوسکوپی معروف است. در چنین برنامه‌هایی، برای روشن شدن ناحیه جراحی در داخل بدن، از یک دقیقه نور روشن استفاده می‌شود و این امکان را می‌‌دهد تا تعداد و اندازه برش‌های ایجاد شده کاهش یابد. فیبر نوری همچنین در میکروسکوپ و تحقیقات زیست پزشکی استفاده می‌شود.

در اتاق عمل و دندانپزشکی

۴- صنعت خودروسازی

یکی دیگر از کاربردهای کابل فیبر نوری در صنعت خودروسازی است. کابل فیبر نوری نقش مهمی در نورپردازی و ویژگی‌های ایمنی اتومبیل‌های امروزی دارند. آنها در نورپردازی چه در فضای داخلی و چه در وسایل نقلیه خارجی به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیبر نوری به دلیل توانایی آن در صرفه جویی در فضا و تأمین نور برتر، هر روز در وسایل نقلیه بیشتری استفاده می‌شود. همچنین، کابل‌های فیبر نوری می‌توانند سیگنال‌ها را با سرعت برق در قسمت‌های مختلف خودرو منتقل کنند. این باعث می‌شود آنها در استفاده از برنامه‌های ایمنی مانند کنترل کشش و کیسه‌های هوا بسیار ارزشمند باشند.

۵- تلفن

تماس با تلفن در داخل یا خارج از کشور هرگز به این آسانی نبوده است. با استفاده از ارتباطات فیبر نوری، می‌توانید سریع‌تر متصل شوید و مکالمه‌های واضح و روشن بدون هیچ گونه تأخیری در هر دو طرف داشته باشید.

فواید کابل فیبر نوری

۶- نور و دکوراسیون

استفاده از فیبر نوری در زمینه نور تزئینی نیز طی سال‌های گذشته رشد کرده است. کابل‌های فیبر نوری یک راه حل آسان، اقتصادی و جذاب برای پروژه‌های روشنایی ارائه می‌دهند. در نتیجه، آنها به طور گسترده‌ای در روشنایی تزئینات و درختان کریسمس استفاده می‌شوند.

۷- بازرسی های مکانیکی

یکی دیگر از فواید کابل فیبر نوری در بازرسی های مکانیکی است. کابل‌های فیبر نوری به طور گسترده‌ای در بازرسی از مکان‌های صعب العبور استفاده می‌شوند. برخی از این برنامه‌ها بازرسی در محل برای مهندسان و همچنین بازرسی از لوله‌ها برای لوله کش‌ها است.

۸- کابل های تلویزیونی

استفاده از کابل‌های فیبر نوری در انتقال سیگنال‌های کابل، طی سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته است. این کابل‌ها برای انتقال سیگنال‌ها برای تلویزیون‌های با کیفیت بالا، ایده آل هستند زیرا از پهنای باند و سرعت بیشتری برخوردار هستند. همچنین، کابل‌های فیبر نوری در مقایسه با همان مقدار سیم مسی، ارزان‌تر هستند.

۹- برنامه های نظامی و فضایی

یکی دیگر از فواید کابل فیبر نوری، استفاده در برنامه‌های نظامی و فضایی است. کابل‌های فیبر نوری با داشتن سطح بالایی از امنیت داده‌های مورد نیاز در کاربردهای نظامی و هوافضا، راه حل ایده آل برای انتقال داده‌ها در این مناطق هستند.

برنامه های نظامی و فضایی

فواید کابل فیبر نوری

کاربردهای کابل فیبر نوری فراوان و متعدد است که شما می‌توانید با کمک آن امکانات زیادی بدست آورید. کابل‌های فیبر نوری مجموعه‌ای از کاربردها را دارند که فراتر از آن است که اکثر مردم از آن مطلع هستند. اگر آگاهی خود را نسبت به امکانات و ویژگی آن‌ها افزایش دهید، مطمئنا استفاده بهتری از کابل فیبر نوری خواهید کرد.

جهت ارتقا سطح کیفی مطالب لطفا به مقاله فوق امتیاز دهید. جهت امتیاز دهی بر روی ستاره مورد نظر کلیک کنید.
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز کسی به این مطلب رای نداده است)
Loading...
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟