رک دیواری

رک یکی از ابزار و تجهیزات عمومی است که جهت نگهداری و محفوظ نگه داشتن وسایل و لوازم موجود در شبکه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع وسیله‌ای برای نظم دهی و مراقبت است که باید مورد استفاده قرار گیرد. اطلاعات کاملی را درباره رک شبکه در اختیار شما قرار دادیم اما امروز قصد داریم یکی از انواع رک که رک دیواری نام دارد را بررسی کرده و ببینیم مزایای آن چیست؟ چرا این رک یا کابینت را روی دیوار نصب می‌کنند؟ پاسخ تمام سوالات شما در این مقاله داده می‌شود و می‌توانید تصمیم درستی اتخاذ کنید.

رک دیواری

وقتی فضای کافی برای نگهداری تجهیزات و ابزار شبکه در دسترس نیست، باید از رک دیواری استفاده کرد. بسیاری از دفاتر کوچک یا خانگی تجهیزات و فضای کافی برای نگهداری یک سرور کامل ندارند. در این شرایط یک راه حل عالی وجود دارد و آن هم استفاده از رک دیواری است که تمام تجهیزات و لوازم شبکه درون آن جای گیرند. مخصوصا بصورت دیواری که فضایی را روی زمین اشغال نکند.

رک‌های دیواری بهترین گزینه برای نگهداری سرور با اندازه کامل هستند. از این رک‌های دیواری می‌توان در کلاس‌های درس، رستوران‌ها، دفاتر یا هر جای دیگری که فضای کافی برای قرار دادن رک ایستاده وجود ندارد، استفاده کرد. با وجود اینکه رک‌های دیواری نسبت به رک‌های سنتی جمع و جورتر هستند، اما همچنان جریان هوا و فضای کافی برای مدیریت کابل‌ها را فراهم می‌آورند. رک دیواری

چقدر فضا برای نصب رک دیواری لازم دارید؟

جلو و عقب رک‌های سرور دارای سوراخ‌های مربع، گرد یا رشته‌ای هستند که برای ایمن سازی تجهیزات استفاده می‌شوند. یک واحد یا یک یونیت (U) رک دارای 1.75 اینچ فضای عمودی است که شامل سه سوراخ است. این روش یک روش آسان برای اندازه گیری فضای اشغال شده توسط تجهیزات است و به استاندارد سازی اندازه در صنعت کمک می‌کند.
برای استفاده از رک‌های دیواری لازم است ابتدا با میزان فضای U مورد نیاز برای تجهیزات خود آشنا باشید و علاوه بر در نظر گرفتن صرفه جویی در هزینه، در عین حال مطمئن شوید که از لحاظ فنی همه چیز مناسب است. اگر در آخر کار متوجه شدید که فضای باز زیادی دارید، می‌توانید از پنل‌های خالی کننده برای حفظ جریان هوا استفاده کنید.

چه عمقی برای نصب رک نیاز است؟

عمق نیز به اندازه‌ی فضای یونیت مهم است. زیرا نداشتن فضای کافی به این معنی است که قفسه یا رک دیواری امکان نصب ندارد. وقتی عمق لازم را در نظر می‌گیرید، باید نه تنها ابعاد سخت افزار فعلی خود را پیدا کنید، بلکه باید آینده اندیشی کنید و به فکر لوازم بعدی نیز باشید. اگر این کار را نکنید، ممکن است در نهایت تجهیزات شما از پشت قفسه بیرون بمانند.

به چه عرض داخلی و خارجی احتیاج داریم؟

عرض بیشتر شاسی‌های سرور 19 یا 23 اینچ است تا کارها را ثابت نگه دارد. عرض خارجی مربوط به فضایی است که قفسه در داخل اتاق اشغال می‌کند و می‌تواند تا 32 اینچ گسترش یابد تا فضایی برای مدیریت کابل، منابع تغذیه و سایر لوازم جانبی فراهم کند. این اندازه را می‌توان بیشتر از طریق صفحات خاص، سفارشی سازی کرد. برای جمع بندی باید گفت که ابتدا عرض وسایل خود را بررسی کنید که آیا متناسب با عرض داخلی انتخابی شما هستند یا خیر.

چگونه می‌توانیم ظرفیت وزن مورد تحمل رک را پیدا کنیم؟

رک‌ها باید دارای رتبه بندی ظرفیت بار  باشند. برای تعیین ظرفیت مورد نیاز رک دیواری، شما باید مجموع وزن تجهیزات خود را تخمین بزنید. توصیه می شود حتما رک خریداری شده شما ظرفیتی بالاتر از وزن تجهیزات شما داشته باشد. یکی از دلایل این کار این است که رک‌هایی که قابلیت جابجایی دارند در حین حرکت ظرفیت وزنی کمتری دارند. بعلاوه، لازم است نیازهای آینده در وزن را نیز در نظر گرفت و رک‌هایی با ظرفیت وزنی بیشتر انتخاب کرد.

نکات کلیدی قبل از نصب رک‌های دیواری

همان‌طور که گفته شد، قفسه دیواری نیز نوعی از رک‌ها و کابینت‌ها هستند که کاربرد خوبی در فضاهای کوچک دارند. اما بد نیست قبل از تهیه آن‌ها، اطلاعات کاملی پیرامونشان کسب کنید.
هنگام راه اندازی شبکه، اکثر مردم معمولاً فراتر از حد نیاز فکر نمی‌کنند. با این حال، با انتخاب قفسه‌های دیواری و کابینت‌های سقفی، مسائل مربوط به مشکلات کمبود جا می‌تواندنسبتا حل شود. قبل از اینکه تصمیم بگیرید که چه نوع رکی خریداری کنید، مهم است که این موارد مهم را در نظر بگیرید.

رک دیواری

چقدر فضا برای راه‌اندازی شبکه نیاز دارید؟

با در نظر گرفتن اینکه چه تعداد سیم کشی برای واحد شما نیاز است، می‌توان فضای رک مورد نظر را تخمین زد. به شبکه موجود فکر کنید و همچنین به کاربری‌های دیگری که ممکن است در آینده به آن اضافه شود. باید رک را طوری انتخاب کنید که در آینده مجبور به تعویض رک دیواری یا هر مدل دیگر آن نشوید.

چند وقت یکبار نیاز به مراجعه به رک دارید؟

آیا از رک بصورت روزانه استفاده خواهید کرد یا چند وقت یکبار؟ رک دیواری باز یک گزینه‌ی عالی برای دسترسی سریع و آسان به سرور و تجهیزات شبکه است. از طرف دیگر، اگر مرتباً به سیستم دسترسی پیدا نمی‌کنید، بهتر است یک جعبه سقفی را انتخاب کنید. در واقع یک رک سقفی!

آیا نیاز به رک با امنیت بالا دارید؟

آیا محل کار یک فضای کاری فعال و شلوغ است یا یک محیط خشک و ساکت؟ اگر فضای کاری فضایی شلوغ و پر رفت و  آمد است در این صورت، شما می‌توانید از مدل‌های صنعتی مانند FSR Core Top Shelf Wall Mount Enclosure استفاده کنید که در محافظت در برابر سرقت و آسیب فیزیکی نیز عالی هستند. اگر رک را برای استفاده در یک مکان خصوصی مانند یک دفتر کوچک یا در منزل با دسترسی محدود می‌خواهید، لازم نیست خیلی نگران امنیت آن باشید و از هر نوع رک دیواری‌ای می‌توانید استفاده کنید.

آیا می‌خواهید رک موردنظر محفوظ و مخفی باشد؟

در یک سایت صنعتی، مخفی نگه داشتن سیم‌هایتان ممکن است به اندازه اطمینان از مرتب بودن آنها مسئله‌ای نداشته باشد. اما اگر شما رک را در اتاقی مانند اتاق سمینار و کنفرانس استفاده می کنید، مهم است که یک رک یا کابینت سقفی مرتب و مخفی داشته باشد. در این حالت، می‌توانید رک سقفی یا رک دیواری را در نظر بگیرید که فضای ذخیره سازی کافی و پشتیبانی از پروژکتور با ظاهری تمیز را فراهم می‌کند.

چه کسی به شبکه دسترسی پیدا می کند؟

بسته به محیطی که برای خرید رک در نظر گرفته‌اید، به پیچیدگی دستگاه و چگونگی استفاده از آن دقت کنید. ما کابینت‌های قابل قفل دیواری را برای کاربردهای مختلف ارائه می‌دهیم. برای سیستم‌هایی که کاربری کمتری دارند، سیستم‌های ساده‌ای مانند FSR iPad Wall Enclosure وجود دارد تا افراد زیادی بتوانند بدون به خطر انداختن ایمنی به آن دسترسی پیدا کنند. این مدل برای مشاغل در مقیاس کوچک ایده آل است.

مزایای استفاده از رک دیواری

برای خرید هر محصولی باید به مزایا و معایب آن دقت کنیم. با هر توصیفی که می‌شنویم در نهایت دانستن اطلاعاتی پیرامون مزایا و معایب است که موجب بهبود تصمیم‌گیری ما شده و می‌توانیم بهترین گزینه را انتخاب کنیم. در این بخش نیز می‌خواهیم مزایای رک دیواری را مورد بررسی قرار دهیم تا راه را برای شما هموار کنیم.

۱- صرفه‌‌جویی در فضای اتاق

یکی از بزرگترین مزایای رک دیواری این است که فضای قسمت پایینی اتاق را اشغال نمی‌کند. این واقعیت برای افراد با فضای محدود بیشتر و بیشتر قابل لمس است. استفاده از رک دیواری به شما این امکان را می‌دهد که تمام تجهیزات را در یک مکان ذخیره کنید و فضای خالی را برای کاربردهای دیگر استفاده کنید.

۲- امکان نصب منعطف و راحت

ساختار انعطاف پذیر قفسه دیواری، امکان نصب در هر مکانی مانند نزدیک مجراها یا انسدادهای مشابه را برای دسترسی راحت کنترل در ارتفاع مورد نظر را فراهم می‌کند. ارتفاعات و عمق متفاوت آنها راه حلی برای کاربردهای متنوع ارائه می‌دهد. شما می‌توانید بدون آسیب رساندن به رک‌ها، دستگاه‌ها را نصب و ایمن‌سازی کنید. این مهم هنگامی است که تجهیزات باید از رک دیواری به سایر دستگاه‌های اتاق متصل شوند.

۳- حفاظت ایمن از تجهیزات

رک دیواری با استفاده از پانل‌های جلویی و کناری، قابل قفل شدن بوده و از تجهیزات فضاهای باز در برابر دستکاری، گرد و غبار و سایر خطرات محافظت می کنند. حتی می‌توانید قفسه دیواری خود را درست در زیر سقف نصب کنید تا افراد ناخواسته نتوانند به تجهیزات شما دست بزنند. با استفاده از این نوع قفسه‌های 19 اینچی، لایه محافظ دیگری برای تجهیزات خود ایجاد می‌کنید. سری HPR برای دسترسی آسان به قسمت عقب تجهیزات و سیم کشی، یک ساختار دوبل ارائه می‌دهد.

۴- جلوگیری از گرم شدن بیش از حد

اگر رک دیواری را انتخاب کنید می‌توانید عملکرد سخت افزار خود را بهبود دهید. اگر تمام تجهیزات به درستی نصب شده باشند، احتمال گرم شدن بیش از حد سرور بسیار کم است. قفسه‌های دیواری برای کنترل گرمای تجهیزات طراحی شده‌اند و دارای فن و شبکه تهویه یکپارچه برای استخراج هوای گرم به بیرون هستند. به این ترتیب گردش هوا در داخل قفسه وجود خواهد داشت.

حال زمان تصمیم گیری است

با تمام اطلاعاتی که در این مقاله برای شما تفسیر شد، چه تصمیمی می‌گیرید؟ آیا فضایی را برای رک‌های دیواری درنظر می‌گیرید؟ برای کاربری شما کیفیت کدامیک بیشتر است؟ تجهیزات شما نیازمند رک‌های ایستاده هستند یا رک دیواری؟ اگر این مقاله را بخوبی مطالعه کرده باشید، خیلی راحت می‌توانید تصمیم درست بگیرید و محصول موردنظر را تهیه کنید.

پاور متر

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟