بهترین اتصال دهنده کابل فیبر نوری

در هنگام انتخاب کابل‌های فیبر نوری یا اتصال دهنده‌ها، ممکن است در توضیحات محصول با عبارت‌های “PC Polish” ، UPC Polish” یا “APC Polish” مواجه شوید. معنی این لغات جیست؟ تفاوت این نوع اتصالات چیست؟ بهترین اتصال دهنده کابل فیبر نوری برای فعالیت شما کدام است؟ این پست برای شما انواع این اتصالات و تفاوت آنها را روشن می‌کند.

بهترین اتصال دهنده کابل فیبر نوری

برای اتصال دادن کابل فیبر نوری از کانکتورها یا اتصال دهنده‌های مختلفی استفاده می‌شود که نام‌های آن از این قرار است: PC، UPC و APC. اما در کجا باید از کدامیک استفاده کرد؟ یا به عبارتی بهتر کانکتورهای کابل فیبر نوری چطور انتخاب می‌شوند؟

کانکتورهای کابل فیبر نوری و تفاوت آن‌ها

به بیان ساده‌تر ، PC ، UPC و APC به سبک‌های جلا دهنده فرول در اتصالات فیبر نوری اشاره می‌کنند، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است. فرول محفظه‌ای در انتهای الیاف است که برای اتصال به فیبر دیگر یا انتقال به گیرنده طراحی شده است. وقتی کانکتورها در انتهای فیبر نوری نصب می‌شوند، نور از فیبر به سمت منبع منعکس می‌شود و سیگنال را مختل می‌کند. برای افزایش کارایی فیبر نوری، مهندسان شروع به ارتقا سطح نقطه حساس پیوست کردند و به این ترتیب فناوری کانکتورهای کابل فیبر نوری معرفی می‌شوند. چهار نوع اتصال وجود دارد که سه مورد آن از همه مهم‌تر و کاربردی‌تر هستند.

بهترین اتصال دهنده کابل فیبر نوری

اتصال فیبر PC

کانکتور فیبر PC به کانکتوری گفته می‌شود که در سبک تماس فیزیکی صیقل داده شده است. این رایج‌ترین نوع پولیشی است که در فیبرهای مالتی مود OM1 و OM2 یافت می‌شود. اتصال فیبر PC برای غلبه بر شکاف هوا بین دو سطح از نقص‌های کوچک در اتصال فیبر تخت اصلی ایجاد شده است. در طراحی اتصال فیبر PC، یک سر مخروطی کمی استوانه‌ای با هدف از بین بردن شکاف هوا وجود دارد، به طوری که از دست دادن بازگشت معمول در فیبرهای سینگل مود -40dB است. در واقع این نوع کانکتور یکی از بهترین اتصال دهنده کابل فیبر نوری محسوب می‌شود.

کانکتورهای کابل فیبر نوری -PC

اتصال فیبر نوری UPC

UPC مخفف Ultra Physical Contact است. این یک بهبود اتصال فیبر PC با پایان سطح بهتر پس از پرداخت طولانی و از دست دادن بازگشت بهتر از ساختار PC، تقریبا -50dB یا بالاتر است. اگرچه در مقایسه با اتصال PC انعکاس نسبتاً کمتری دارد، اما به اندازه کافی قوی نیست. توجه داشته باشید که اتصال و قطع مکرر آن باعث تخریب سطح و عملکرد نهایی می‌شود.

اتصال فیبر نوری UPC

اتصال فیبر APC

به دنبال انعکاس انتها و خم، اتصالات فیبر APC ساخته شدند. APC به اتصال فیزیکی Angled معروف است که شعاع انتهای فرول آن در یک Angled  هشت درجه صیقل داده می‌شود و در نتیجه انعکاس خم را به حداقل می‌رساند. از زمان افزودن سطح انتهایی زاویه‌دار، نور منعکس شده به جای اینکه در هسته کابل فیبر نوری بماند، به داخل روکش نشت می‌کند. لازم به ذکر است که اتصالات APC فقط به جای اتصالات صیقل داده نشده زاویه دار، باید با اتصالات پرداخت شده زاویه دار دیگر جفت شوند، در غیر این صورت باعث از بین رفتن درجات بسیار بالا می‌شود. افت بازگشتی نوری اتصالات APC -60dB یا بالاتر، بهتر از انواع دیگر اتصالات است.

اتصال فیبر APC

مقایسه PC با UPC با APC: تفاوت آن‌ها در چیست؟

پس از تعریف سه نوع اتصال، وقت آن رسیده تا اتصالات PC ، UPC و APC را با هم مقایسه کرده و تفاوت آن‌ها را از بسیاری جنبه‌ها بررسی کنیم و ببینیم بهترین اتصال دهنده کابل فیبر نوری کدام است. در زیر تفاوت آنها در ظاهر، عملکرد و دسته بندی برنامه‌ها ذکر شده است.

مقایسه از نظر ظاهری

تفاوت عمده از نظر شکل ظاهری قسمت انتهایی فیبر است. اتصالات PC و اتصالات UPC هر دو بدون زاویه انجام می‌شوند، اگرچه قسمت انتهایی UPC دارای انحنایی جزئی است. در عوض، یک رابط APC با سطح انتهایی زاویه 8 درجه نمایش داده می‌شود.
تفاوت بارز دیگر در رنگ است. اتصال از طریق رنگ بدنه تشخیص داده می‌شود.
یک کابل پچ فیبر نوری FS LC APC سینگل مود را به عنوان مثال در نظر بگیرید؛ اتصالات دو سر فیبر همه سبز هستند. در حالی که برای یک کابل پچ فیبر نوری LC UPC سینگل مود، اتصالات به طور کلی آبی هستند.

مقایسه کابل فیبر نوری از نظر ظاهری

مقایسه از نظر کارایی

قبلاً دستیابی به افت درج کم با استفاده از اتصالات APC به دلیل وجود شکاف هوا در جابجایی‌ها بسیار دشوار بود، اما امروزه پیشرفت در طراحی اتصال دهنده و تولید اتصالات APC  به عنوان بهترین اتصال دهنده کابل فیبر نوری، باعث عملکرد بهتر می‌شود. اختلاف درج بین APC و UPC کاهش یافته است.
در مورد عملکرد افت بازگشت، ممکن است متوجه شده باشید که اتصالات APC به دلیل وجود سطح انتهایی زاویه دار، کمترین بازتاب را از تمام اتصالات فیبر ذکر شده دارند. به همین دلیل، مقادیر افت بازده متفاوت است. مطابق با استانداردهای صنعت، تلفات برگشتی اتصالات PC ، UPC و APC به ترتیب حدود -40dB ، -50dB و -60dB یا بالاتر است. هرچه میزان افت برگشتی بیشتر باشد، بازتاب کمتر و عملکرد اتصال بهتر خواهد بود. این امر ثابت می‌کند که اتصالات APC در میان اتصالات ذکر شده عملکرد بالاتری دارند.

مقایسه از نظر کاربرد

از آنجا که برخی از برنامه‌ها حساسیت بیشتری به از دست دادن بازگشت دارند، اتصال دهنده‌های APC در این زمینه‌ها ترجیح داده می‌شوند، به عنوان مثال، در محدوده طول موج بالاتر مانند آنچه برای سیگنال‌های ویدئویی RF استفاده می‌شود، به ویژه برنامه‌های FTTx و برای برنامه‌هایی مانند شبکه‌های نوری غیرفعال و سایر سیستم‌های WDM با استفاده از طول موج از طریق فیبر سینگل مود قابل اجراست.
برای آن دسته از برنامه‌هایی که به ضرر برگشت توجه چندانی نمی‌شود، UPC یا PC وارد عمل خواهد شد. اتصال دهنده‌های PC به طور کلی در تجهیزات اپراتورهای مخابراتی دیده می‌شوند، در حالی که اتصالات UPC در تلویزیون‌های دیجیتال، تلفن و سیستم‌های داده به کار می‌روند و محبوبیت دارند.

نتیجه گیری نهایی

گفتن اینکه آیا PC ، PC یا APC بهترین اتصال دهنده کابل فیبر نوری است، نادرست است. هنگام انتخاب کانکتورهای کابل فیبر نوری برای کاربردهای خاص، عواملی مانند هزینه و کارایی باید در نظر گرفته شود. با این وجود، یک قانون وجود دارد که باید رعایت شود: برای آن دسته از برنامه‌هایی که دارای سیگنال فیبر نوری با دقت بالا هستند، APC را انتخاب کنید. برای سیستم‌های دیجیتال با حساسیت کمتری، PC یا UPC را انتخاب کنید.

ما این مقاله را برای مقایسه بهتر و انتخاب راحت‌تر شما در بانک فیبر نوری تدوین کردیم، چنانچه شما نیز نظری در این زمینه دارید، حتما برای ما از بخش دیدگاه‌ها بنویسید.

منبع: community.fs

0/5 (0 نظر)
بنر فروش تجهیزات فیبر نوری
بنر فروش تجهیزات شبکه
بنر فروش تجهیزات FTTH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: جهت رعایت اصول کپی رایت مطالب این صفحه قفل شده است.
× چطور میتونم کمکتون کنم؟